Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 49 938
  • 764
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 413
Аз като клиент на Сосиете Женерал се вълнувам от покупката на банката в България от ОТП. Имам ипотечен кредит и най-много ме вълнува възможността за предоговаряне на лихва. В момент не можах да го направя заради сумата която искат , но го планирам в близко бъдеще. Притеснението ми е доколко ДСК са склонни да намаляват лихва. Нали вече минаваме към тях

# 241
  • Перник
  • Мнения: 4 859
Аз като клиент на Сосиете Женерал се вълнувам от покупката на банката в България от ОТП. Имам ипотечен кредит и най-много ме вълнува възможността за предоговаряне на лихва. В момент не можах да го направя заради сумата която искат , но го планирам в близко бъдеще. Притеснението ми е доколко ДСК са склонни да намаляват лихва. Нали вече минаваме към тях

Имам потребителски кредит в ДСК от 2014 г. Лихвата се ревизира на 15.01 и 15.07 всяка година. До момента само е намалявала. Това - автоматично, без да искам предоговаряне. Вероятно и при искане от клиент биха били склонни да намаляват. Преди малко повече от година погасих част от кредита предсрочно - просто написах една молба, в която посочих каква сума погасявам и че искам да запазя срока и да намаля вноската на бял лист и готово - без такси, без нищо.

# 242
  • Мнения: 1 413
Верно, много ме изненада с това, дано и ИК да са така. Все съм чувала че са тромави и се притеснявах да не се закучат. Ама как автоматично става това с лихвата, къде се отразява, викат ли ви да преподписване анекс, срока може ли да се намаля.

# 243
  • Стара Загора
  • Мнения: 192
Аз като клиент на Сосиете Женерал се вълнувам от покупката на банката в България от ОТП. Имам ипотечен кредит и най-много ме вълнува възможността за предоговаряне на лихва. В момент не можах да го направя заради сумата която искат , но го планирам в близко бъдеще. Притеснението ми е доколко ДСК са склонни да намаляват лихва. Нали вече минаваме към тях

Имам потребителски кредит в ДСК от 2014 г. Лихвата се ревизира на 15.01 и 15.07 всяка година. До момента само е намалявала. Това - автоматично, без да искам предоговаряне. Вероятно и при искане от клиент биха били склонни да намаляват. Преди малко повече от година погасих част от кредита предсрочно - просто написах една молба, в която посочих каква сума погасявам и че искам да запазя срока и да намаля вноската на бял лист и готово - без такси, без нищо.
И при мен беше така, но когато отидох да попитам ако предоговоря биха ли ми намалили лихвата отговора беше - От 4% може да свалим на 3,8% най-много 3,6%.... И затова предоговорих, но в друга банка, на 3% лихва. Чувала съм, че ДСК не намалят кой знае колко лихвите на съществуващи клиенти, моя опит сочи същото.

# 244
  • Мнения: 8 599
Аз като клиент на Сосиете Женерал се вълнувам от покупката на банката в България от ОТП. Имам ипотечен кредит и най-много ме вълнува възможността за предоговаряне на лихва. В момент не можах да го направя заради сумата която искат , но го планирам в близко бъдеще. Притеснението ми е доколко ДСК са склонни да намаляват лихва. Нали вече минаваме към тях

Имам потребителски кредит в ДСК от 2014 г. Лихвата се ревизира на 15.01 и 15.07 всяка година. До момента само е намалявала. Това - автоматично, без да искам предоговаряне. Вероятно и при искане от клиент биха били склонни да намаляват. Преди малко повече от година погасих част от кредита предсрочно - просто написах една молба, в която посочих каква сума погасявам и че искам да запазя срока и да намаля вноската на бял лист и готово - без такси, без нищо.
И при мен беше така, но когато отидох да попитам ако предоговоря биха ли ми намалили лихвата отговора беше - От 4% може да свалим на 3,8% най-много 3,6%.... И затова предоговорих, но в друга банка, на 3% лихва. Чувала съм, че ДСК не намалят кой знае колко лихвите на съществуващи клиенти, моя опит сочи същото.
И моят опит така показва - за съществуващи клиенти - никаква прошка. Те повече печелят от новите клиенти, затова е така.

# 245
  • София
  • Мнения: 9 097
И един колега се бори 3-4 месеца да му я намалят. Много им беше набрал. Намалиха я накрая - не феноменално, но да речем прилично, но с цената на много нерви и усилия.

# 246
  • Мнения: 8 599
И за какво тия нерви, в съседната банка ще те вземат и ще ти дадат каквото искаш. Преместваш и ипотеката. И готово.

# 247
  • София
  • Мнения: 3 021
ДСК изобщо не са гъвкави и не намаляват автоматично лихвите. Имаме потребителски заем от 2012-та и два пъти сме подавали молба за намаляне на лихвата от 9 %, все се правят на луди. Миналия месец чрез кредитен консултант я нямалихме на 5.1. Така, че препоръчвам да опитате чрез консултант.

# 248
  • Мнения: 1 413
И аз от това се опасявам, чувала съм от познат, че не искат да намаляват лихвата. Оф как се прецаках , ако знаех че Сосиете ще се продадат баш на ДСК. Пък рефинансирането е към 1300лв. Аз не мога да отделя 400лв сега за предоговаряне, с този ремонт, то не е само да го купиш и ремонт трябва и ремонт. Ама май закъснях, сега дръвце.

Последна редакция: пт, 18 яну 2019, 22:15 от Freyda

# 249
  • Стара Загора
  • Мнения: 192
В ПИБ поемат нотариалните такси.

# 250
  • София
  • Мнения: 9 097
А защо не пробвате сега да си го предоговорите в Сосиете? Те ще ги вливат до 2020-та година. Може би все още си работят относително самостоятелно.

# 251
  • Мнения: 37
Сега като се поразгледах .. повечето банки в сайтовете си като че ли не описват двата варианта:
- намаляне на вноската и запазване на срока - неизгоден за кредитополучателя
- намаляне на срока и запазване на вноската - неизгоден за банката тъй като и режи лихвените приходи.
Което наистина ме навежда на мисълта че може би е безплатно намалянето на вноската , но имат такси за намалянето на срока.

Като цяло доволен съм че се спрях на ПИБ. Другото интересно по спомен и по договор - когато лихвения процент намаля вноската се запазва както е договорена съответно срока автоматично всеки месец се коригира според разликата в лихвения процент.
Когато променлевия процент започне да се увеличава . вноската също се запазва, но периода се увеличава.

А иначе в сайта на ПИБ:
"
При предсрочно частично погасяване се допуска една от следните възможности по избор на кредитополучателя:

намаляване размера на погасителната вноска и запазване крайния срок за погасяване на кредита;
намаляване крайния срок за погасяване на кредита и запазване на погасителната вноска по кредитa;
комбинация от двете посочени по-горе възможности.
"
и така написано  фактически винаги съм живял с усещането че тези две възможности са все предсрочно погасяване което по закон си е безплатно а не че едното е по желание на банката.

# 252
  • Мнения: 47 896
Аз пък ще се местя от Пиреус, защото ги купи пощенска банка. Но общо взето всичко в все тая. Първо зависи от човека в клона, колко е отзивчив,и после и самата банка винаги гледа да печели...та далавера за мен няма особено,но...пък не харесвам пощенска банка и ..

# 253
  • Пловдив
  • Мнения: 40 599
Уф...хич не е лесно...

А ПИБ читави ли са?
Алианц и Райфайзен май по-добре от Пощенска Hushed

# 254
  • София
  • Мнения: 3 021
На мен между ОББ и ПИБ ми препоръчаха ОББ тази седмица.

Общи условия

Активация на акаунт