Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 062
  • 764
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 853
Както вече казах, няма смисъл да се крие. Всяка Банка, според приетите и вътрешни правила, действа по различен начин. В Договорите си залагат санкции при определени условия, включително и при неуведомяване, за настъпили събития, които имат връзка с тяхната платежоспособност. Погрешно е да се смята, че щом аз мисля, че мога да плащам, дори и през лишаване от нещо, то Банката би била на същото мнение. Съветът ми е, дамата да отиде и да провери всяка Банка какво ще и предложи, да не крие нищо от тях и където и се стори най-приемливо, да заложи на тях.

# 361
  • София
  • Мнения: 4 122
Според мен най правилно е да кажете в банката, че сте бременна и евентуално да станете Вие поръчител на мъжа си/съкредитоискател. От колкото вие да сте кредитополучател. Така според мен няма да има такъв проблем, но всяко скриване на инфо е наказуемо по принцип.

# 362
  • Мнения: 955
Реално ние с мъжа ми работим в наша фирма, но аз съм назначена като съдружник и служител на висока заплата, а той е управител, самоосигуряващо се лице с личен труд, не му отпускат дори ПК. Реалността няма нищо общо с това, което е по документи. До момента сме теглили само 1 кредит, но той е фирмен и съм доста объркана как стои въпроса с ИК.

# 363
  • София
  • Мнения: 853
Реално ние с мъжа ми работим в наша фирма, но аз съм назначена като съдружник и служител на висока заплата, а той е управител, самоосигуряващо се лице с личен труд, не му отпускат дори ПК. Реалността няма нищо общо с това, което е по документи. До момента сме теглили само 1 кредит, но той е фирмен и съм доста объркана как стои въпроса с ИК.
Не мисля, че ще откажат, но за да пресметнат дълг-доход, ще поискат и годишни Декларации, предвид факта, че това е източникът на доходи и така могат да се докажат. Но, може би е по-удачно той да е Кредитополучателя, а Вие солидарния съдлъжник, отново ще се вземат доходите Ви предвид, но като общ доход на домакинството.

# 364
  • Мнения: 58
Ако се изтегли ИК с условия за превод на работна заплата, и след това основния кредитополучател /в слуачая жена, която ще излезе по майчинство/  според мен ще се наруши едно от основните условия за получаване на определена сума на работната заплата. През първата година на майчинство може и да не е проблем защото се получат почти същите пари като заплатата ако осигутивките са били близки през последните 24 месеца, но за втората година майчинство ако се получават 380лв по карта, а вноската е 600 принерно...как ще стане?!
Ние с моя ММ сме в подобна чуденка. Искаме да изтеглим ИК но ще е по-добре от гледна точка на сигурни доходи да е на мен. Всеки месец съм с еднакви високи осигуровки на работна заплата, докато при него всеки месец са различни, формирани на база основна заплата, бонуси и тн. Има месеци с мн високи доходи, но и такива с базови...затова предполагам, че на мен биха дали по-добри условия. Ноооо някой ден като изляза по майчинството първата година Ок, ще получавам близка сума до декларираната заплата, но втората година май няма да е възможно да си позволя майчинство, защото по карта ще имам минимални постъпления?!

Последна редакция: ср, 20 фев 2019, 11:01 от Puffy-Cat-13

# 365
  • София
  • Мнения: 853
Ако не е с превод на работна заплата, може и с Директен дебит, но тогава със сигурност лихвата ще бъде по-висока и пак ще се разбере. Не е страшно, че ще се появи още един член в семейството, затова спокойно го заявете, няма смисъл да се крие. Банките искат да дават кредити, не да прибират имоти.

# 366
  • Мнения: 955
През втората година може просто да се поддържа наличност в картата, защото тези 380лв е ясно, че не стигат за нищо.
От прочетеното в преднишните страници, виждам лихви , вариращи от 6% до към 2.8%, предполагам мога да ги използвам като ориентир към това, което ще ни предложат и да сравнявам с тях.

# 367
  • София
  • Мнения: 853
През втората година може просто да се поддържа наличност в картата, защото тези 380лв е ясно, че не стигат за нищо.
От прочетеното в преднишните страници, виждам лихви , вариращи от 6% до към 2.8%, предполагам мога да ги използвам като ориентир към това, което ще ни предложат и да сравнявам с тях.
Лихвите са условно нещо. Много зависят от дохода на кредитополучателя/домакинството и допълнителни фактори като превод на работна заплата, примерно. Вижте какво още изискват Банките, като застраховки и прочие. Тези допълнителни неща са за Ваша сметка и нямат общо с кредита. Що се отнася до наличността, веднъж годишно се проверява и произходът на средствата т.е идвайки 380лв от НОИ и добавяйки, разликата във вноската, не означава, че Банката не трябва да знае, защото при проверката ако се установи това, ще има санкции, заради неизпълнение.

# 368
  • Мнения: 1 456
Може да станете съкредитоискатели заедно със съпруга Ви. Когато аз теглих кредит, не ми стигаше доход и при мен стана майка ми. Никога не е имало проблем като съм предоговаряла условия, докато не родих. Дори бях ,,много'' бременна на последното искане за намаляне на лихвата и се съгласиха. После обаче, отказват на основание преводът по сметката ми не е със статус заплата, а обещетения и помощи, и някой казваше, че това е от значение. Затова според мен да си действате сега, ако може да стане преди да родите, без да криете, че сте бременна. То ако не Ви личи в момента, няма и да питат, мисля, а задвижите ли веднъж нещата, после не би трябвало да има промени заради това точно.

# 369
  • Мнения: 5 059
Интересен въпрос обсъждате момичета.
До сега не се бях замислила за този аспект изобщо.
В момента сме в процес на купуване на жилище с ипотечен кредит,а също така и се опитваме за бебче(не правим процедури,на етап изследване и търсене на проблема сме-не става вече 3 години...).
Аз съм главния кредитоискател,защото имам висок доход и най-вече високи осигуровки.Мъжът ми е на минимални такива и даже потребителски кредит не му отпускат...нищо,че пари си изкарва колкото мен.
Та,искат ми превод на заплата,но много интересно-какво ще стане когато забременея?
Може ли да вкарвам пари по картата ми?Това реално няма да е превод на заплата,а просто паричен превод Grinning
И води ли се,че съм скрила информация,че ще имаме бебе,ако след 1 месец разбера,че съм била бременна в периода,когато се сключваше договора?Аз реално не съм знаела...

# 370
  • Мнения: 58
Точно това е чуденката, защото паричен превод от твое или друго име не е като превод на работна заплата от фирма. Тук според мен веднага може да излезе, че не се спазва условие от договора за отпуснат ИК и да вдигнат лихвата. Според мен дори няма значение от сумата която е налипна по картата или превеждана от НОИ, просто е превод, обещетение, подарък..., но не и работна заплата.

# 371
  • София
  • Мнения: 853
Точно затова трябва да отидете и да съберете оферти. Да, ако просто има наличност, а не "превод на работна заплата", което е клауза по Договора,  ще се води неизпълнение. Пак казвам не е страшно, че идва нов член на семейство. Хубаво е, когато смятат коефициента за достатъчност на доходите да го сметнат и при евентуален +1, за да предложат опциите как това да не е проблем.

# 372
  • Мнения: 5 059
Ох,с две думи пак стигам до моето становище,че трябва да се върна на работа най-късно една година след раждане Grinning
Приеха ли заповедта ,ако служителят се върне преди изтичане на първата година,да речем на 3-тия месец,да взима и заплата и част от майчинството?
Знам,че се говореше преди време,но тогава не ме касаеше и не се поинтересувах .

# 373
  • Мнения: 955
Ако се получава обезщетение от НОИ, няма как да има и превод на заплата?! В нашия случай може, просто мъжа ми ще ми превежда сума по картата с основание "заплата", но законова това незнам дали е издържано? Може да ми спрат майчинските, ако разберат, че "работя"

# 374
  • Мнения: 3 906
Не подвеждайте дамата, това, че клиентът не го "усеща", не означава, че не се случва. Всяка банка минимум 1 път годишно проверява. Под една или друга форма кредитополучателят е дал съгласието си, за което. Понякога се залага като клауза в Договора за Банков кредит, друг път в допълнителен документ, предвиден за тази цел.


Съжалявам, но съм банков служител и съм се занимавала точно с ипотечни кредити. Може да има политика на определена банка, но това не е масово и никъде в договора за кредит няма клауза, че при болничен или майчинство лихвата се повишава. Година след изтегляне на собствена ипотека също бях по майчинство, после сменях работа, от банката искат да има постъпления, когато лихвата е обвързана с такива, но никой не следи дали си в болничен, майчинство или друг ти внася парите по сметката. Лихвата се повишава, само ако същата е ниска заради висока заплата, например. Т.е. ако имаш 2.8%, но условието е да получаваш 1500 лв. заплата  - ок, може да се следи, но ако както в моя случай, например, лихвата е 3.2% независимо от дохода няма такова нещо. Аз лично имам клауза, че лихвата ще се повиши, ако се преустановява постъпленията по сметката, като същите следва да са поне вноската + 100 лв. На мен би ми било интересно коя е точно тази банка, която има клауза, че при редовно плащане на вноски, но чрез получаване на майчинство лихвата се повишава.

Общи условия

Активация на акаунт