Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 009
  • 764
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 5 056
Не можем да намерим апартамент, а ще ни изтече одобрението. После пак наново ли се кандидатства? Защо така става...нямаме късмет.

Тези одобрения са малко безсмислени да се правят от толкова рано.
И нас брокера ни пришпори да ходим по банки,колко важно било.Врели некипели...Ако си намерите апартамент,в банката предварително одобрение ще получите в рамките на 2 дена.За 1 седмица даже и оценител ще е минал и ще сте готови с всички документи.Ние така бързахме,зор,притеснения и накрая се оказа,че, трябва да изчакаме продавачите цели 3 седмици да си извадят техните документи за имота.
Но ако толкова се притеснявате,че одобрението ще изтече-то може да се поднови автоматично за още един месец.Но,наистина,това не ви е нужно.
Банките няма да ви мотаят,всяка ще се опита да ви "грабне" за клиент Wink

# 451
  • Мнения: X
Вярно е това. Ние нямаме предварително одобрение, защото сме сигурни, че ще ни отпуснат кредит. Ако и при вас е така, нвма смисъл да се набутвате с пари само.

# 452
  • София
  • Мнения: 4 122
Някой дали може да ме насочи за добра оферта за ипотечен?
Аз ще кандидатствам тъй като имам 1 г. на текущата месторабота, а приятеля ми съвсем наскоро започна нова работа. И двамата сме осигурени на реален доход.
Уникредит - 2.80 - 2.90% лихва за ипотечен - проверявах тъй като там ми се превежда заплатата. Разбира се съгласна съм да си преместя сметката и в друга банка ако ми даде добро предложение.

# 453
  • Мнения: 3 891
Някой дали може да ме насочи за добра оферта за ипотечен?
Аз ще кандидатствам тъй като имам 1 г. на текущата месторабота, а приятеля ми съвсем наскоро започна нова работа. И двамата сме осигурени на реален доход.
Уникредит - 2.80 - 2.90% лихва за ипотечен - проверявах тъй като там ми се превежда заплатата. Разбира се съгласна съм да си преместя сметката и в друга банка ако ми даде добро предложение.

Офертата е добра, за мен трудно ще намерите по-добра. Колко е ГПР?

# 454
  • София
  • Мнения: 4 122
Някой дали може да ме насочи за добра оферта за ипотечен?
Аз ще кандидатствам тъй като имам 1 г. на текущата месторабота, а приятеля ми съвсем наскоро започна нова работа. И двамата сме осигурени на реален доход.
Уникредит - 2.80 - 2.90% лихва за ипотечен - проверявах тъй като там ми се превежда заплатата. Разбира се съгласна съм да си преместя сметката и в друга банка ако ми даде добро предложение.

Офертата е добра, за мен трудно ще намерите по-добра. Колко е ГПР?

Около 4.64 - 4,67

# 455
  • Мнения: 37
Аз това ГПР още не мога да разбера защо го включвате при положение, че при различните банки включва различи неща и докато не изравните компонентите при различните банки.. сравнявате ГПР .. ябълки с ябълки+круши или плодова салата.
Примерно уникредит от сайта не ми стана какво включва ГПР-то .. НО едно е сигурно включва сметката по която да си получавате заплатата .. ами ти и сега си я плащаш тая сметка и тя ще ти трябва така или иначе с кредит или без кредит. какво влияние ще ти окаже това върху решението за кредита - нула.
Сиурно включва и завишена застраховка имот тоест тя струва при застраховател 120 лв .. те ти искат 180 лв и включват тези 180 лв в ГПР-то .. зависи и как смятат застраховката примерно тя сигурно е всяка година на база остатъчната стойност по главницата тоест имаш кредит 100 000 първата година и плащаш 180 лв застраховка на тея 100к лв .. втората година имаш главница 90 к ., плащаш 160 лв застраховка ... третата година 80к .. плащаш 140 лв ..ОБАЧЕ .. мислиш ли че имота ти губи толкова бързо стойността си . имаш застраховка и живееш с илюзията че имаш застраховка на имота си но при тотална щета .. банката ще прибере парите за да си удовлетвори кредита и ти ще останеш с нула лева и на улицата; прави си застраховката сама ... ПИБ ми искаха 180 лв за 127к пазарна стойност. в Уника за 180 лв имам освен 127к стойност на имота + 30-40к движиму имущество, гражданска отговорност, и ключарски услуги .. и пълния им пакет глупости. Тоест ако си на бюджет пестиш едни пари и ГПР-то намалява ИЛИ ако държиш приблизително пазарна стойност на застраховката то тогава ГПР-то ти нараства щото банката смята на ниска сума застраховката а ти застраховаш на пазарна какъвто ти е интереса ...
когато аз гледах офертите на банките ГПР-тата на различните банки бяха различни защото искаха различни неща .. когато тези неща ги ползваш така или иначе то тогава ввъобще не трябва да те плащаш - ПИБ искаха сметка + кредитна карта .. аз си имах сметка и кредитна карта то тогава аз това ГПР си го плащам . застраховката си я плащам отделно в уника за да има по-голямо покритие и пазарна стойност а не остатъчна ... и вкрайна сметка за мен ГПР-то ми е все едно разликата между 360/365 метод на изчисляване на лихвата .. дори и без кредит застраховка пак щеше да си направя. проблема е когато банките искат някакви застраховки живот и т.н. които не си склонна в нормална сигутиация да използваш а те искат и дигат ГПР-то съответно но примерно ако лихвата им е достатъчно малка може да се окаже че въпреки всичко сметката отново излиза.
В ПИБ в няколко разговора си казаха че тях тези застраховки не ги интересуват и интереса ми е да си ги направя сам ако искам защото това ми е интереса .. особено в частта за застраховката живот ... все им е тая за кредитния риск дали имаш или нямаш Grinning
Единственото неудобство когато си управляваш застраховката сам е че трябва един път в годината да ходиш до банката да носиш полицата ... но един път в годината все ще ти се наложи да отидеш така или иначе така че не е някакво невероятно неудобство .. .като ти изтече картата на 3 години ходиш .. пък ако имаш две .. два пъти та където са 1-2 там са и 4-5 .

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 09:55 от drekinov

# 456
  • София
  • Мнения: 4 122
drekinov, Уникредит имат застраховка Живот + застраховка на имота. Разбира се, застраховката живот няма да е сключа или ще е някакъв базов пакет, защото ГПР ще скочи до небесата, както и с застраховката на Имота, а те искат при тях да са тези застраховки. Нямат условия аз другаде да я сключа и да им я предоставя.....
Тези дни ще мина и ще искам индивидуална оферта и ще пиша какво са предложили. Мисля да пробвам и ЦКБ да видя там какво ще предложат....ПИБ бях при тях с потребителски, но заради смяна на работата и рефинансиране на кредита ми набиха лихва 11% ........
Реално на мен ми трябва кредит за около макс 90 000 лв., тъй като другата сума ще си я набавя от продажба на имот. И като гледах за такава малка сумаи макс срок вноската в Уникредит се вдига. Т.е. иска 75 000 лв. за 35 г. вноската ми идва 657.15 лв., а за 30 г. вноската е 383 лв. , за 25 г. е 543.38 лв. , а за 20 г. е 479.57 лв. нещо грам не мога да схвана какви са тея странни вноски......а не съм на 40 - 50 г. за да ми искат кратък срок....защото ще направя 70 г.
Искам макс срок за да не се притеснявам за вноската.....а за потребителски не мисля, защото там срока е по кратък, а лихвата ще е 5%....макар, че ако трябва и този вариант ще обмисля.

# 457
  • Мнения: 67
Някой дали може да ме насочи за добра оферта за ипотечен?
Аз ще кандидатствам тъй като имам 1 г. на текущата месторабота, а приятеля ми съвсем наскоро започна нова работа. И двамата сме осигурени на реален доход.
Уникредит - 2.80 - 2.90% лихва за ипотечен - проверявах тъй като там ми се превежда заплатата. Разбира се съгласна съм да си преместя сметката и в друга банка ако ми даде добро предложение.

Офертата ви звучи чудесно - едва ли ще получите по-добра. Поискайте си погасителен план и с намаляващи вноски, както и със/без застраховка живот.

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 10:58 от HermesRP

# 458
  • Мнения: 5 056
В голяма заблуда сте хора.Лихвения процент не трябва да го гледате изобщо.Идете в няколко банки и искайте примерен план,просто казано-кредит за 100 000 лв,за 20 години,с равни месечни вноски.Гледайте колко ще е вноската и колко ще върнете накрая общо.
Мога да ви кажа,че в уникредит с лихвен процент 2,9 ,накрая плащах с 10 000 повече от Пощенска,на която лихвения процент е 3.05.
Има много компоненти,според които се определя месечната ви вноска,не се лъжете да гледате само нисък процент , това е най-голямата заблуда.
Да не говорим,че има и ред такси,които се плащат допълнително-оценка на имота,разглеждане на документи,преразглеждане за сума за ремонт и тн и тн.Някои банки взимат доста солени суми,други не взимат нищо.Още от начало може да се набутате или да си спестите едни 1000 лв.

# 459
  • Мнения: 3 891
Аз затова питах за ГПР, ама не ми се навлиза в излишни спорове. За мен ГПР е важно, защото в ОББ също в него влиза таксата за обслужване на сметка, която така или иначе плащам, но няма скрити такси и наистина не плащам друго. Още повече, че в много банки вече се поема застраховката имущество, та не следва да влиза в ГПР. Ако лихвеният процент е 2.9, а ГПР върви към 5 за мен има нещо гнило и следва да ти светне "червената лампичка".

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 12:00 от Ambrosia

# 460
  • Мнения: 5 056
Аз затова питах за ГПР, ама не ми се навлиза в излишни спорове. За мен ГПР е важно, защото в ОББ също в него влиза таксата за обслужване на сметка, която така или иначе плащам, но няма скрити такси и наистина не плащам друго. Още повече, че в много банки вече се поема застраховката имущество, та не следва да влиза в ГПР. Ако лихвеният процент е 2.9, а ГПР върви към 5 за мен има нещо гнило.

Да.Има и банки,където е задължителна и здравна застраховка,при техен застраховател ,а самата тя е сума между 60 и 90 лв на месец,за целия период Grinning
Има страшно много уловки.За това гледаш крайната сума.
На нас лично ни предложиха единствено в пощенска много добра оферта за здравна застраховка-плаща се 2000 лв наведнъж и покрива следващите 5 години.При настъпване на застрахователно събитие има пълно покритие и НЕ се изисква доплащане на остатъчната стойност.Не знам дали сте запознати,че ако сключите здравна застраховка и,не дай боже,нещо се случи,застраховката покрива кредита,но трябва да изплатите остатъчната и стойност(например,ако общата стойност на застраховката е 15 000 лв,разпределена в месечните ви вноски за целия период и стане нещо на 2-рата година,застраховката покрива ипотеката,но трябва да доизплатите остатъка от 12 000 лв).А пък при варианта,който сме избрали,не се доплаща тази не малка сума,особено в тежък момент.
Като цяло какво мислите за тези здравни застраховки?
При нас не е задължителна,но аз като че ли държа на нея.

# 461
  • Мнения: 3 891
Аз не съм чувала, но бих се възползвала, ако имахме такава опция. При нас има застраховка "живот", която освен загуба на живот покрива и пълна/частична трайна нетрудоспособност, та банката плаща ипотеката в случай на застрахователно събитие. Аз, като бивш служител на банката, съм виждала да се изплаща при подобни случаи, за съжаление, та им се доверявам за такива неща.

# 462
  • Мнения: 5 056
Аз не съм чувала, но бих се възползвала, ако имахме такава опция. При нас има застраховка "живот", която освен загуба на живот покрива и пълна/частична трайна нетрудоспособност, та банката плаща ипотеката в случай на застрахователно събитие. Аз, като бивш служител на банката, съм виждала да се изплаща при подобни случаи, за съжаление, та им се доверявам за такива неща.

Да,тази застраховка покрива всичко.
И аз мисля,че е една не толкова голяма сума за цената на спокойствието ни.
Така излиза и по-евтино.Ако я разсрочат на вноски е около 12 000 лв. за 20 години общо.А така излиза 8 000.
Наистина предлагат добри условия Simple Smile

# 463
  • Мнения: 37
Мисля че по закон имаше такова изискване .. застраховките няма как да те накарат да ги сключваш през банката, но могат така да ги конструират рисковете че да нямаш друга възможност.
не слушай служител който е обучен по темплейти - прочети общите условия на уникредит раздел 5 застраховки точки 17 и 18 и по-точно 18.1.
трябва да имаш застраховки с еди какви си рискове и в точка 18.1 банката предлага еди каква си застраховка която да покрие изискванията по точка 17/18, но не те задължава да я сключваш при тях тоест ако си намериш застраховател който да ти направи полица и да отговаря на изискванията на банката като рискове то тя няма право да ти откаже полицата. това с ... трябва да е при нас застраховката е само за да печелят от дезинформацията на клиентите.

18.1. Във връзка с изпълнение на изискването по т. т. 17 и 18 Банката може да предложи на Кредитополучателя
застраховка „Кредитна протекция”, покриваща горепосочените рискове, както и безработица в резултат на
уволнение, съгласно Кодекса на труда.

# 464
  • Мнения: 5 056
Има банки,които пък казват-може да не сключвате застраховка изобщо,но вдигат процента от 3 на 3,2.Логично...
Много неща трябва да се гледат,убедих се Simple Smile И със сигурност,не само лихвения процент.Приказки от сорта на:"тази банка предлага най-нисък лихвен процент" са за замазване на очи Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт