Как ще подредим трапезата си за Никулден

  • 8 650
  • 61
  •   1
Отговори
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
В честването на Никулден, задължителен момент е присъствието на риба на трапезата! По традиция се приготвя шаран. Според българските обичаи шаранът трябва да е с люспи и да е цял, ако е разкъсан-ще е разкъсан и късмета на семейството! В този ден, на трапезата трябва да има и постни ястия, варена царевица, жито, чушки, боб, сърми. Идва моментът, в който гостите сядат на масата. Още преди да са вкусили от гозбите ви вниманието им ще бъде привлечено от подредбата на масата и придружено с критичен поглед. Трапезата на Никулден не бива да се вдига цял ден. На другият ден костите на шарана се изгарят, закопават или изхвърлят в реката. Освен всички именници, на 6  декември празнуват всички моряци, банкери, рибари. Особено за Бургас това е много личен празник! От древността хората тук са имали силна връзка с морето и тази симбиоза се е предавала с векове и сме се изградили, като хора със свободолюбив дух.
Пожелавам пълни мрежи на рибарите и успех в работата на банкери и моряци. Нека Николай-чудотворец влезе във всеки дом и донесе здраве, благоденствие и вяра за да посрещаме с оптимизъм предизвикателствата.
Сега е ваш ред всяка домакиня да даде предложение за подредба на софрата, видове ястия и начин на приготвяне, придружено с рецепти и снимков материал за нагледност по възможност, според традициите, които спазват в семейството. А на 7 декемви ще отчетем трите най- добри предложения според броя харесвания в темата!
Вие сте!

Последна редакция: пн, 03 дек 2018, 16:18 от midkoо

# 1
  • Мнения: 25 599
Аз не подреждам трапеза за Никулден, защото имам роднина именик и обикновено гостуваме там.
Но с удоволствие ще разгледам вашите трапези и ще "гласувам". А и много обичам риба, та се надявам на интересни рецепти. Simple Smile

# 2
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
нищо, разкажи какво си видяла и са ти предложили там, също ще е интересно. Хайде Сисе

# 3
  • Мнения: 25 599
Ами, именикът е рибар и черпи с това, което е хванал – щука, сом...
Аз всъщност дойдох да гледам вашите рецепти и снимки.  Laughing

# 4
  • Мнения: X
Аз си имам именник и ще се включа на 6 със снимков материал😊

# 5
  • Мнения: 13 187
Ще пълня шаран с орехи, лук, моркови, грах и стафиди. Най-често на този празник го правя. Тази година ще е в тесто.

# 6
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Рецепти по въможност . Благодаря

# 7
  • сред люляците
  • Мнения: 767
У дома сериозно почитаме Никулден. Винаги приготвям пълнен шаран. Имам две рецепти - едната е стара рецепта на свекърва ми (само лук, орехи и суха чушка) http://ilrai.blogspot.com/2008/12/blog-post.html

Изглежда така.



Другата рецепта е моя и е с по-богат пълнеж от хайвер и разни други неща. http://ilrai.blogspot.com/2016/12/blog-post.html

.

Освен пълнен шаран, все още не знам кой от двата ще бъде, ще има или пържен, или шаран на скара - http://ilrai.blogspot.com/2016/10/blog-post_2.html



Мисля и едни шишчета от сьомга да направя, ако имам време. (Все още нямам рецепта и снимка за тях.)

Вероятно ще има и още някаква пържена риба, според наличностите в магазина и това, което ми хареса най-много.
Обикновено правя и питка. Тази е от миналата година, не е много хубава снимката и малко я препекох Grinning



Ще има вероятно картофено пюре или сотирани картофи към рибата, салати и туршии.
Десерт не знам още какъв ще бъде.

Засега това от мен, ако се сетя нещо друго, ще допълня.

# 8
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Браво! Браво!
Е т,ва се казва богата, пълна с информация и красиви и завладяващи идеи и снимки  публикация!
Превъзходно изглежда всичко...и питата...покажете какво можете дами!  Няма време!

Последна редакция: вт, 04 дек 2018, 11:43 от midkoо

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Скрит текст:

Снимките са в скрития текст. Ципура с песто, коктейл скариди с млечен сос и червен хайвер, картофено-чеснова Скордаля.

Весел Никулден!

# 10
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Чудесно Ери! Благодаря!
Последен ден!!! Давайте!!

# 11
  • Montana, Bulgaria
  • Мнения: 564
От миналата година, както и тази ще има, пълнен шаран с орехи и лук. Орехите, лука и подправките ги счуквам в хаванче. Пълнят шарана и изпичам. Питката я правя винаги във вид на риба, но не всяка година е сполучлива на външен вид. За нея ползвам 500 гр брашно, 1 яйце, 1 пак. май, 200-220 мл вода, 2 ч. Л. захар, 1/2 ч. л. Сол и 50-70 мл олио.

# 12
  • Мнения: 25 599
И аз забърках една скордаля по случай празника. Само с орехи и подправки обаче. Доста вкусна се получи.  Simple Smile

Скрит текст:
НВХ скордаля

1 и 1/2  ч. ч. орехи, 2 – 3 скилидки чесън, 1 с.л. ябълков оцет (аз сложих 2), 3 с.л. зехтин, 1/2 ч. ч. вода, сол на вкус (около 1/2 ч.л.)
Орехите се накисват във вода за няколко часа. След това се изплакват хубаво и заедно с подправките и водата се поставят в блендер. Всичко се смила на каша. Ако се наложи, се добавят още чесън, сол или оцет – на вкус.

# 13
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
аз само с гледането ще си остана тази година Sad
шаранът обикновено го пълни любимия образ, но сега го няма.

ще уважа светията, като

Скрит текст:
отворя една консерва шпроти и си я хапнем с детето

срам

скордалята изглежда добре, ще я пробваме Simple Smile

# 14
  • Мнения: 5 262
В Германия на Никулден има шоколадови Никулауси , но аз ще имам рибени нещица  Yum

Баба ми , милата, какъв пълнен шаран правеше за Никулден. Една година мъжа ми я държа 2 часа на телефона, докато и той го докара почти като нея ... за съжаление не запазихме рецептата.

# 15
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Аз обожавам и ще направя шаран плакия. Рецептата е взаимствана от тази на майка ми и е много вкусно. Правя плънка от задушени лук, праз, моркови, целина, чесън, сухи чушки, малко лимон и мед. В част от нея добавям и малко ориз, с който пълня две - три сухи чушки. Шаранът слагъм върху плънката, около него чушките и отгоре го покривам с резени домати и лимон.  

# 16
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Скрит текст:
Аз обожавам и ще направя шаран плакия. Рецептата е взаимствана от тази на майка ми и е много вкусно. Правя плънка от задушени лук, праз, моркови, целина, чесън, сухи чушки, малко лимон и мед. В част от нея добавям и малко ориз, с който пълня две - три сухи чушки. Шаранът слагъм върху плънката, около него чушките и отгоре го покривам с резени домати и лимон.  
lechugitka

Пусни снимки моля те, ако можеш. Любопитни смеее... smile3534

# 17
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
А аз пълня шаран и в тесто го запичам!

# 18
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
да живее закусвалнята до офиса Simple Smile Simple Smile Simple Smile

пържен шаран с гарнитура царска туршия и задушени картофи.
Simple Smile Simple Smile Simple Smile и светеца почетен, и няма да се водят битки дали да се готви риба или не и каква да е рибата.

# 19
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Скрит текст:
Аз обожавам и ще направя шаран плакия. Рецептата е взаимствана от тази на майка ми и е много вкусно. Правя плънка от задушени лук, праз, моркови, целина, чесън, сухи чушки, малко лимон и мед. В част от нея добавям и малко ориз, с който пълня две - три сухи чушки. Шаранът слагъм върху плънката, около него чушките и отгоре го покривам с резени домати и лимон.  
lechugitka

Пусни снимки моля те, ако можеш. Любопитни смеее... smile3534
Ако успея ще пусна, ама никога не ми се е получавало  Joy

# 20
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Ние ще пържим шаран и сафрид. Салатите ще са за доста ракия 1. Зелена салата с риба тон, сушени домати, царевица, лук, балсамов оцет и зехтин. 2.ролца от раци, зелени маслини, ябълка, майонеза, пушена сьомга - уникална.3.пълнени мариновани люти чушлета със сирене. 4.домашна сланина за тези, които не ядат риба и домашна пастърма. За десерт направих баклава с много орехи и чийзкейк с тиква. Ще опечем и фъстъци.

# 21
  • Враца
  • Мнения: 2 658
да живее закусвалнята до офиса Simple Smile Simple Smile Simple Smile

пържен шаран с гарнитура царска туршия и задушени картофи.
Simple Smile Simple Smile Simple Smile и светеца почетен, и няма да се водят битки дали да се готви риба или не и каква да е рибата.

Обаче, нямаш люспа, която да си запазиш и носиш в портмонето през цялата година, за да се увеличи благосъстоянието ти! Simple Smile  Crazy

# 22
  • Мнения: 24 329
да живее закусвалнята до офиса Simple Smile Simple Smile Simple Smile

пържен шаран с гарнитура царска туршия и задушени картофи.
Къде това? След като не открих шаран в Лидл издирвам от къде мога да купя направо изпържен.

# 23
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
ммда. добре бяха изчистили шарана и нито една люспа не видях Simple Smile
ще си нарисувам Simple Smile

# 24
  • Мнения: X




Нямам време за повече,бях на работа цял ден😳Хайде наздраве от нас🍻

# 25
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Уауууу...

# 26
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
У дома само аз обичам риба, затова не наблагях на оформлението. Правих шаран плакия, а отстрани се намърдаха две пъстърви. И трите рибки са собственоръчно улов на ММ. Simple Smile


Рецептата е на Пепчо (Храна за моите канибали) - стана мнооогооо вкусно. Simple Smile

Последна редакция: чт, 06 дек 2018, 20:20 от НеПоКоРнА

# 27
  • Мнения: 259
Здравейте. Миналата година за първи път правих пълнен шаран, получи се добре. Тази повтарям. Не харесвам твърде богата плънка. Слагам много лук, орехи, сол, червен пипер, магданоз. Това са снимки от миналогодишната ми трапеза, скромна е като за само двама души. От днес, по-късно или утре само на рибата ако сваря, че съм сама и въобще не може да става дума за представителна трапеза.

 


# 28
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Прекрасно!
Дами, много моля давайте оценка и на останалите които ви харесват.

# 29
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
харесвам пържолестата рибка на Анхелка Simple Smile Simple Smile  Simple Smile с гарнитурата.
ама и мъжа, дето сам си лови рибата ми харесва... Simple Smile Simple Smile
а нашата винаги е като на Мис Каприс...
Simple Smile моят избор е рибката на анхелка, с гарнитурата на Мис каприс и роболовеца на Непокорна. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 30
  • Мнения: 11 736
Две години поред пълня шаранчето с плънка от орехи, кисели краставички, гъби и червен лук. Много се харесва.
Направих любимата картофена салата с калмари, картофи, кисели краставички и майонеза. Още една салата с рулца от раци и царевица, и салата айсберг с няколко вида маслини + един морски микс салата от Кауфланд ocean, който уж бил калмари + дресинг със зехтин, майонеза, лимонов сок, сол и пипер /много се хареса/. Направих и печен хек нарязан на порции, с маслено лимонов сос, но съм забравила да го снимам.
Останалото е хайвер готов и направих няколко вида шоколадови трюфели за десерт.
Малко вечерни телефонни снимки, че нямах време за други.

Последна редакция: пт, 07 дек 2018, 11:24 от Merelenda

# 31
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
вече и десертче си имам. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 32
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
ДАМИ,  ГЛАСУВАЙТЕ, ЛАЙКВАЙТЕ,  ВСИЧКО ПОКАЗАНО ОТ ВСЯКА ДОМАКИНЯ ДО 18.00ч.
След това ще помоля модератор да заключи темата

# 33
  • Мнения: 5 262
най-хубавата тема с най-хубавите снимки да заключите Sob

# 34
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
най-хубавата тема с най-хубавите снимки да заключите Sob

OK! Получих и насърчителни пояснения от модератор, че не се налага заключване на темата - благодаря!
При изразения  ентусиазъм и желание от ваша страна, дано това предвещава бързо и увлекателно развитие на темата.
Всичкия този ваш интерес, изключително ме радва и  зарежда положително! Надявам се най-вече на участничките в кулинарния подфорум да се включат активно.
Поради проявеният интерес, предлагам публикуването да  продължи, а класацията ще е на  09.12.2018 в 18.00ч
 Приемат се предложения всякакви. Вие сте!

# 35
  • out of space
  • Мнения: 8 573
От мама ципурата, която липсва на снимките. От мен останалото- скариди с вино и къри сос, салата от миди, микс с чери, брускети с три вида песто и пушена сьомга.



Останалите снимки са в скрития текст:

Скрит текст:

# 36
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Ери
Ти надхвърли възможностите на фантазията ми с шедьоврите сътворени и показани от теб...

# 37
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Благодаря ти! Много мило!

# 38
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
Simple Smile решено е! местя се у вас!

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 16 106
Страхотни сте всички!
Но шарана на Илрай,изглежда много добре. Запазена външност и добре изпечен на вид!

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 641

Пържени пъстървички

# 41
  • Мнения: 24 329
Merelenda е най-добър майстор в темата  Peace

# 42
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Simple Smile решено е! местя се у вас!
Не е ясно у кого...

# 43
  • Мнения: 11 736
Merelenda е най-добър майстор в темата  Peace
Много мило, благодаря. Дори не разбрах, че тече гласуване.
Видях линк в другата тема и помислих, че само ще споделяме ястия.

# 44
  • Мнения: 24 329
Никакво гласуване не тече, то няма а какво да се гласува
Просто оценяваме уменията и усилията ви!

# 45
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
На 09. 12. 2018 в 18ч. Ще отчетем тримата с най-много харесвания, в чест на св. Николай. Това е.
И темата си продължава.

Последна редакция: пт, 07 дек 2018, 18:23 от midkoо

# 46
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Аз покрай гостите не успях да снимам, но всичко се получи невероятно вкусно. И красиво, ама нямам снимки...

# 47
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Аз покрай гостите не успях да снимам, но всичко се получи невероятно вкусно. И красиво, ама нямам снимки...
Опиши го! Разкажи, похвали се. Дай рецепта, макар и по памет.Flowers Four Leaf Clover

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 16 106
 Следникулденски шаран 😂


# 49
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Аз по-напред писах какво ще правя, но да се отчета.
Посрещнах гостите с шарена трапеза. Първо в купички им бях сложила коктейлна салата с ролца от раци, пушена сьомга, ябълка, зелени маслини, стафиди и майонеза. Много вкусна и учудващо лека. Сладостта на стафидите балансира пушения и солен вкус на рибата и маслините, а ябълката дава свежест и лекота. Другата салата беше с бейби спанак, сушени домати, маслини в зехтин, риба тон, царевица, зехтин, лимон и сладък балсамов сос. За тези, които не обичат риба, имаше пълнени пикантни чушлета с пастет от сирене, сланина, наръсена със сух чесън и сух лук и подправки. Както и домашни сухи мезета - пастърма и суджук. А от летните спомени във фризера - сафрид, изпържен до хрупкавост. Шаранатът също беше пържен, купуваме само от един язовир, където знам, че вкусът е без забележки - с аромат на орехи. Шаранът се пържи също до хрупкавост. Виното беше от винпрома наливно, траминер, стояло навън, умряло от студ, налято в звънкави чаши. Многократно. А за десерт направих тиквен чийзкейк с деликатен аромат на зима - канела и още нещо. И сладък балкански десерт - баклава. Пак остана много, за два дни напред, но като е вкусно, не омръзва.

# 50
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
преглъщах, преглъщах...
па си сипах един бейлис.
за ваше здраве Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 51
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Перуника, такова пищно описание...представям си ако имаше и снимки пък...суупер си.

# 52
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
преглъщах, преглъщах...
па си сипах един бейлис.
за ваше здраве Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Ааа, забравих. След десерта имаше сухо мартини със зелени маслини и бейлис...

# 53
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Изискано...

# 54
  • Мнения: 7 279
От два дена само чета и гледам темата,но" ще се престраша" и да споделя 😳

Печена пъстърва-рецептата е от "Щъркелово гнездо"

Салата -червен боб с праз

# 55
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Браво Денийл. Щъ убия. "Престрашила"!!!
Какво страшно има, или срамно. Виж какви гозби си сътворила. Каква фантазия...ъххх...давай.още, още...
Благодаря😘

# 56
  • Мнения: 5 262
баба ми зашиваше шарана с конец като го напълни. слагаше ориз, лук, стафиди и много подправки. Не помня всичко за съжаление. Днес имаше пресни шарани в супермаркета . Не взех . Сега сме 4 ма на трапезата и много се яде и навън, а преди бяхме толкова хора.

Руснаците днеска ме изкушаваха с много хубави сушени солени риби, пушени, мариновани имаше и промоция на Икра, като даваха да се опита на черно хлебче @но без водка@ ...


# 57
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Здравейте дами!
Ето и трите събрали най-много  харесвания (лайкове) до този момент:
 Ери       - 22

ilrai78     -  17

anhelika -  14
За всички останали, утешителна награда, получават голяаааама прегръдка Hug Heart Eyes

Благодаря Ви за участието, положеното старание и показаните шедьоври в чест на св.Николай!
Както разбрахте,  продължаваме с рецепти и по възможност снимков материал на кой както, каквато и  риба  е приготвил, смята да приготви или само като идея да я предложи. Давайте смело!  newsm22 eat като не забравяте в промеждутъка да пускате по някоя наздравица, cheers музикално поздравче или виц! hahaha rotfImbo ей така, за разчупване на статуквото и поддържане да добрия дух и вкусния тон на темата.

Последна редакция: пн, 10 дек 2018, 16:00 от midkoо

# 58
  • Мнения: 5 262
Бялото вино към рибката май не е много сезонно, но тази година на коледните пазарчета в Германия хита било греяно бяло вино.
С шарана мисля върви червено вино, не е лека риба ?
Та наздраве и от мен.

# 59
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
аз пък мисля, че всички в темата са победители Simple Smile без мен, разбира се, аз съм печеливш Simple Smile
спечелих рецепта за скордаля (може и да бъркам името, но вкусът на тази разядка ме преследва от лятото).
Благодаря, момичета и момчета.
Мите, ти си изгорял Wink знаеш си. а местенето ще е поетапно - отивам там, където има рЪнЪ, тя намалява и аз се местя на ново място Simple Smile : ) Simple Smile

# 60
  • Мнения: 25 599
Честито на победителите!  Simple Smile
Догодина – пак.

# 61
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
По ваше желание, темата продължава да е отворена

Общи условия

Активация на акаунт