Miele - ново от Миеле Център или втора употреба от Марти-76

  • 19 442
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Тук искам да споделя наскорошния ни опит с двете фирми. Надявам се да е полезно на някой, на който му предстои да си купува бяла техника, избрал си е Miele и се чуди дали втора ръка си заслужава.

Пиша тази тема, защото от години знам за фирмата Марти-76 и са ми разказвали само хубави неща за тях, но в интернет няма достатъчно мнения на други хора, които да го потвърдят и тук искам да позапълня тази празнина. Оригиналният пост във форума, не помага особено много и дори не отговаря на зададения там въпрос.
Ако не ви се чете целия ми пост - накрая има нещо като обобщение.

Още преди години мой приятел ми разказа за Марти-76. Били са сервиз за Miele техника дълги години. В един момент са започнали и да внасят от Западна Европа втора употреба уреди. Това което помнех е, че са дългогодишна фирма, на която може да се разчита на качество и цена, затова решихме да ги проверим.

В онлайн магазина им имаше само няколко модела с много малко информация, повечето без цени. Обадихме се по телефона и ни дадоха съвсем различна информация за наличности. Затова отидохме на място в магазина да разгледаме. Оказа се че имат много налични уреди, най-различни модели. Повечето са на около 10-15 години и единични бройки от по-нови модели. Когато дойде доставка хубавите неща заминават на деня. Цените варират от 300 лв до 1400 лв. Основно продават перални и сушилни, по-малко хладилници и печки, имаше даже и кафе машини. 100% от пералната техниката е Miele. Всичко е с 2 години пълна гаранция към тях. Издават касова бележка и документално изглеждат изрядни. Уредите ги търсят сами в Западна Европа, купуват развалени и дори изхвърлени такива. Ремонтират ги, чистят ги и им слагат цена.
Та когато отидохме в магазина имаше едно момиче, нещо като продавач-консултант и момче от сервиза. Момчето от сервиза ни свърши работа, защото по-добре знаеше кое къде е и ни ориентира горе-долу кой модел какви функции има. С негова помощ решихме, че ще вземем нещо по-хубаво (по-ново) за 900лв на уред. Ние си търсехме пералня 7+ кг и сушилня, задължително с термопомпа. В момента нямаха такива налични, затова се записахме в списък да чакаме следваща доставка на уреди и зачакахме да ни звъннат.
Две седмици по-късно, когато вече трябваше да е дошла доставката никой не беше звъннал и се обадих аз, за да проверя какво става. Момичето, което вдигна ми каза, че са дошли само две термопомпени сушилни и за нас не е останало. Питах я дали нямат поне пералня 7кг да си вземем сега, пък сушилнята другия път (другия път значи следващата доставка след ~ 1 месец). Нямали големи перални, имали само по 6 кг. Продиктува ми три модела по телефона. В интернет имаше някаква откъслечна информация за тях. Решихме, че и 6 кг може да ни свърши работа, защото няма как да чакаме още 1 месец и на следващия ден отидохме на място да разгледаме. Посрещна ни една леля, която си нямаше никаква идея какво се продава в магазина. Не знаеше коя пералня какъв модел е, от коя година е, какви функции има. Само каза, че 6 кг ще ни стигне, защото нейната била стар модел от 5 кг и перяла всичко, което успееш да й набуташ, дори да трябва да затвориш вратата с крак (дотук не много убедително). Дойде едно друго момче от сервиза и с него проведохме по-смислен разговор. Отново не знаеше кой модел точно какъв, нито от коя година е или какво значат цифрите в номера на модела. Но ни препоръча една пералня W5965WPS, която имала много функции и, която каза че е 7 кг за 900 лв. Не можа да ми кажат как се образуват цените - шефа бил решавал сам. Не можа да ми каже откъде е пералнята, нито какво и е било счупено, когато са я купували. Проверих в интернет, оказа се че пералнята е 8 кг. Стана ни малко странно, че не си познават стоката, но решихме, че каквото и да е, щом е Miele, значи е качествено, щом е 8 кг, даже още по-добре и веднага я капарирахме. Докараха я на същия ден в събота.
Веднага щом я докараха отидохме в Ринг Мол да вземем каквото трябва за ВиК монтажа и случайно видяхме, че в магазина на Миеле Център имат чисто нови сушилни от 7 кг, с термопомпа намалени от 1799 лв на 1299 лв. Сами се досещате какво бихме избрали между уред втора ръка, на кой знае колко години, за 900 лв от неубедителни търговци, за след може би месец, може би повече и чисто нов уред още днес за 1300 лв. Заразговаряхме се с продавача-управител на магазина. Говорихме и за Марти-76. Понахрани ги (разбираемо, при все че са му пряка конкуренция). И започнахме да си говорим за новите уреди пред нас. Мислех си, че като са официален вносител/партньор и т.н. магазин поне те ще знаят повече за уредите и ще ни омаят, така че да нямаме избор да си купим от тях. Ами ... не. За пералнята, която бяхме взели от Марти-76 нищо конкретно не можа да ми каже. Според него бил поне на 6-7 г, даже най-вероятно на 10 години. Не знаеше нищо за функциите и т.н. (а каза че продава Miele от много години). Моята проверка в нета показа, че модела е на 5-6 години. Също не знаеше какво значат цифрите на номерацията на Miele за нито един модел. Всички надписи на наличните им уреди са само на немски, но не знаеше всички функции как се превеждат на български. Питах го каква е разликата между сушилнята за 1300 лв и 3300 лв - не можа да ми каже убедително, измрънка нещо за допълнителна функция, но наблегна на това, че били практически еднакви. Всичко на Miele било хубаво, дори най-"евтиното" да си вземеш. С това убеждение бяхме и ние още от преди това, затова си купихме сушилнята (но не заради продавач-управителя). Дадоха ни принтирана снимка на панела, където под надписите на немски ги има преведени на български. Изпратиха ни с кратък диалог за това кой пръв бил ни посрещнал в магазина (очевидно ставаше дума за комисионни). Докараха сушилнята след 10 работни дни.

Толкова за магазините. Към днешна дата - и двата уреда работят усилено повече от две седмици у нас и са страхотни. Старата пералня има повече функции, отколкото може да ползваме, включително освежаване с пара и е уникално тиха и запазена. По данни от интернет нова е струвала 3500 лв. Сушилнята, учудващо, е по-шумна от пералнята, но суши много добре и автоматично преизчислява оставащото време за сушене със сензор за сухост на прането.

Горе-долу е това. Това са фактите за това, което ни се случи. Всеки може и сам да си прави изводи.
Моето впечатление е:
1. И на двете места - Марти-76 и Миеле Център си нямаха представа какво продават. Очевидно Miele като марка се продава сама, щом продавачите изобщо не са запознати с моделите, и пак имат оборот. Затова не вярвайте на това, което ви казват на място, а проверявайте в интернет сами!
2. За търсенето сами в интернет - за жалост информация на английски има много малко дори по международните сайтове. Основната информация на английски е от австралийски сайтове. Струва ми се че на немски ще е по-продуктивно, но не го разбирам и няма как да знам. Това важи особено за стара техника. Почти невъзможно е да намерите година на производство, пълно упътване или оригинална цена на модели над 6-7 години. На новите поне упътванията може да се свалят свободно. На тях не пише от коя година са, но поне функциите и килограмите стават ясни. За годината на производство се ориентирам от amazon.com, където ако намерите модела, пише от коя година се е предлагал. Например тук търсете за Date First Available.
3. Колко хубав уред ще вземете от Марти-76 е въпрос на късмет. За 900 лв имаха 3 модела, нашият и още два, които бяха с далеч по-малко функции, 6 килограмови и на ~ 10 г. Гаранцията си важи, но при цена на уред втора ръка сравнима с цена на чисто нов уред друга марка от среден клас ... решението е ваше. Избирайте внимателно, защото от Марти получавате коренно различни неща на една и съща цена.
4. Марти-76 не си поддържат изобщо наличностите в онлайн магазина. По телефона също няма да ви ориентират добре. Отидете на място, за да видите какво имат налично.

От къде бих си купил пак:
Миеле Център - На черен петък правят добри намаления на цените. Нашата сушилня беше от друга промоция, но на черния петък след това цените пак бяха намалени, вкл. и на пералните. Току що видях, че и целия декември също са намалени. Ако знаех и можех да избирам сега, щях да си взема и пералнята от тях, когато е намалена. Все пак е чисто нов уред.
Марти-76 - Бих си купил от тях отново, само ако ги нямаше намаленията на редовните цени в Миеле Център. Затова си купих и първия път, защото още не знаех Simple Smile. И бих купил само ако съм сигурен, че ще взема нещо, което е по-скоро произведено и е било от по-високите модели за времето си (както на късмет се оказа при нас). Или бих купил от тях ако ми трябва нещо непретенциозно за ~ 400 лв, например за да имам Miele на вилата.

Надявам се да съм бил полезен Simple Smile

# 1
  • Мнения: 19 446
Аз съм ходила преди време в магазина на Марти 76, който между другото е на края на света и нищо свястно не намерих. А за 900 лева определено бих доплатила за нов модел, моята пералня е Сименс произведена в Германия за 1300 лв. Имам позната, която си взе съдомиялна от Марти и перманентно е развалена.

# 2
  • Мнения: 46 488
Ние сме с пералня и сушилня от Марти, за по 300-500 лв.
Ако ги подменяме пак ще купим 2 ръка, да, има промоции на нови по 1300, но те са най-ниския им клас, затова сравнението не е коректно.
Освен това и те започнаха да слагат не толкова добри материали като при старите. Затова докато има на пазара, ще избирам тези от предните години.
За консултация не съм разчитала на тях, предварително проучвах нещата и само ги купувахме.

Имам позната, която си взе съдомиялна от Марти и перманентно е развалена.
С 2 г. гаранция са, трябвало е да я върне след 2-3 ремонт.

# 3
  • Мнения: 19 446
Ами те и я замениха, обаче и новата се развали. Не ми се играе играта тука има, тука нема и да мия на ръка. Човече, ако уредите струваха по 300 лева и аз бих се замислила. Но вече цените при Марти далеч не са такива и то се обезмисля цялото начинание.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 392
900 лв за уред втора ръка и то в който минава вода никога не бих дала. Влизала съм в такива магазини, всички перални и миялни ми миришат.

# 5
  • Мнения: 46 488
300 лева ни беше сушилнята, но е купувана преди 11 г.
Сега са около 500, но са по-нови, тогава като цяло бяха мега стари уреди. Но работи машинката и не виждам причина да я сменяме на този етап.

Това за миялната според мен е някакво изключение.

# 6
  • Мнения: 4
900 лв за уред втора ръка и то в който минава вода никога не бих дала. Влизала съм в такива магазини, всички перални и миялни ми миришат.
В интерес на истината не се чувствам прецакан за покупката. Машинката е много здрава и чиста. Просто я пуснахме на 95 градуса, за да се дезинфекцира. После още веднъж с 250г лимонена киселина - тя сваля варовика. И е (почти) като нова. Важното при Miele, което го пише и на инструкциите, е да не се слага белина.

Ако ги подменяме пак ще купим 2 ръка, да, има промоции на нови по 1300, но те са най-ниския им клас, затова сравнението не е коректно.
Ами зависи, защото новите модели от нисък клас имат част от функциите на старите модели от висок клас. Нещата наваксват с времето. А и в случая не мисля, че хората си купуват Miele, за да имат 1500 функции. Обикновено аргументацията е че искат нещо качествено, здраво и надеждно. А това важи и за евтините и за скъпите им модели.
Определено бих си купил нова сушилня с термопомпа от нисък клас, вместо стара кондензационна, от висок клас.

Радвам се и благодаря, че споделяте мнението и опита си. Точно такъв диалог ми липсваше когато проучвах и вземах решение за това откъде да си взема уредите. Дано тази тема е полезна в бъдеще на хора, изпаднали в същата дилема.

# 7
  • Мнения: 46 488
Не говоря само за функции, а за вложените материали.
Разрови темата за пералните, там има обяснено с какво са заменени някои части, и то не в полза на новите...
То и АЕГ беше символ на нещо, което работи десетилетия без да се чупи, но при новите не е така. За съжаление не винаги нововъведенията са в полза на клиента, в доста от случаите става дума за подмяна с по-изгодни елементи, по-ниска себестойност, съответно по-голяма печалба.
Затова честно казано не ми се дават толкова пари за нещо, което не съм сигурна, че е по-добро от старото, а и 500 лв. да е разликата, пак са пари, които човек може да изхарчи за нещо друго.

Но в крайна сметка зависи от конкретния случай и нагласата на купувача Simple Smile

П.П. Миризма на ползвано не съм усещала, те правят профилактика и сменят доста неща с нови пред да ги пуснат за продажба, така че по-скоро миришеше на ново първите пъти като ги пускаме. Купували сме и за обзавеждане на разни имоти под наем, родителите ми също взеха такава, да чукам на глава всичко е било точно винаги, само при една от тях имаше нужда от ремонт, дойдоха на следващия ден след обаждането и го отстраниха на място, на сушилнята уплътнение сменихме миналата година, пак веднага реагираха, цените са достъпни.

# 8
  • Мнения: 19 446
Аз имам сушилня Миеле от преди повече от 10 години от Миеле център Москов - нова я взех по спомен около 1800-2000 лв беше тогава и чаках да я докарат от Германия, че нямаха налични. Ами работи си като пушка, а е от стария тип - как да я сменям сега, като не знам на какво ще попадна? Поне още 10 години живот и здраве да ми изкара, заслужила си е парите. Но беше нова. Пак казвам - на Марти нещата ако са още по 300-400 лв си струва може би, обаче на тези цени - твърдо не.

# 9
  • Мнения: 46 488
По 400-500-600 са повечето.
Нагоре има, но са по-нови и модерни, такива, които преди няколко години са били 3000.

# 10
  • Мнения: X
2. За търсенето сами в интернет - за жалост информация на английски има много малко дори по международните сайтове. Основната информация на английски е от австралийски сайтове. Струва ми се че на немски ще е по-продуктивно, но не го разбирам и няма как да знам. Това важи особено за стара техника. Почти невъзможно е да намерите година на производство, пълно упътване или оригинална цена на модели над 6-7 години. На новите поне упътванията може да се свалят свободно. На тях не пише от коя година са, но поне функциите и килограмите стават ясни.
инструкция за експлоатация - формат pdf>copy
Google преводач>от немски>на български
На Miele не само "User manuals" са налични но и "service manual"!  Peace
Различни неща са модел(година) и уред кога е произведен (по пластмасите има щампи).
Един модел може да се произвежда 10 години.  Peace

Обаче, работочасове, ето как се "виждат" , в сервизен режим (видео):
(диагностика)
Скрит текст:

# 11
  • Мнения: 4
Google преводач>от немски>на български
Така е, но пак е много трудно за човек, който не разбира. Ако попадна на сайт на немски, ще го преведа. Но как да търся на немски в Google. Шансът да уцеля правилните ключови думи за търсенето, дори с ползване на Translate е малък. Не е невъзможно, но ще отнеме твърде много време.

На Miele не само "User manuals" са налични но и "service manual"!  Peace
Ами аз нещо не мога да намеря Service Manual за W5965WPS. Иначе, наистина би било страхотно ако човек има и двете.

Различни неща са модел(година) и уред кога е произведен (по пластмасите има щампи).
Нашата я гледахме отвсякъде (даже на шуко щепсела) и не можахме да видим година на производство. Има ли някакво стандартно място, че ми е много любопитно?

# 12
  • Мнения: X
Има ли някакво стандартно място, че ми е много любопитно?
Извадете чекмеджето. Отдолу има щампа.

# 13
  • Мнения: 4
Има ли някакво стандартно място, че ми е много любопитно?
Извадете чекмеджето. Отдолу има щампа.

Стига да не са ми сменили чекмеджето, пералнята ни е произведена Декември 2010 г.


Много благодаря на PAV1 Hands Plus1

Това, отново поставя въпроса, как може в сервиза да не знаят тази информация Rolling Eyes
Но поне който прочете темата ще може сам да си провери.

# 14
  • Мнения: X
pitek, и на оранжевата пластмаса има щампа:
(извадете я)
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт