За децата и опасните ситуации.

  • 6 261
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Майка съм на дете на 10 години. Скоро ще дойде моментът, в който ще започне да остава сам в къщи, да ходи и да се прибира сам от училище и т.н. Попаднах на една статия, която ме накара да се замисля, дали е подготвен за това? Ами, не знам! Говорим често, правим хипотети чни ситуации, и пак съм притеснена, и не съм сигурна дали би се справил, особено в днешно време, когато опасности дебнат отвсякъде.
Кои са най- важните неща, на които научихте децата си и чувствате ли се сигурни в тях?
Това са въпросите в статията, на които те трябва да знаят правилните отговори. Дали всички ги знаят?

- Какво ще направиш, ако си сам в къщи и някой се опитва да влезе?
- Ще вземеш ли бонбон от непознат човек?
- Какво ще направиш ако видиш, че от контакта излиза дим, а ти си сам в къщи?
- Възрастен човек те моли за помощ. Ще помогнеш ли?
-  Какво ще направиш ако те нападне куче?
- Ще отидеш ли на гости, на връстник, с който току що си се запознал?
- Какво ще направиш ако усетиш миризма на газ, а си сам в къщи?
- Ако чакаш асансьора, и към теб се приближат непознати хора. Ще се качиш ли с тях?
- Какво ще направиш ако усетиш, че някой те следи?
- Знаеш ли, на кого имаш право да отваряш вратата, когато си сам?
-  Какво ще направиш, ако някой те е хванал и не иска да те пусне?
- Какво ще направиш, ако се окажеш в голяма тълпа от хора?
-  Какво ще направиш, ако се окажеш навън и започне буря?
- Какво ще направиш, ако някой заплашва теб, или твоето семейство в интернет?
- Имаш ли право да взимаш лекарства от аптечката, когато родителите ти ги няма?

Интересно ми е да сравня отговорите от статията, и тези на децата ни.
Който иска, нека добави и други въпроси, на които смята, че те са длъжни за знаят правилния отговор. 

# 1
  • Мнения: 131
Децата не могат да се държат като в кристални топки, ние/ родителите/ , няма да спрем да се притесняваме,  но 10г.  отдавна си е време да е самостоятелен.

# 2
  • Мнения: 158
Зависи какво имаш в предвид под самостоятелност. Все още не ходи и не се прибира сам от училище, нито го пращам сам до магазина, или да излиза сам да играе. Вкъщи го оставям сам, но за кратко. Не живеем в България, и тук не съм срещала дете на неговата възраст без придружител, а и е забранено до навършване на 12 години да стои дете само, или да е навън само.
На теория знае какво да прави в гореизброените ситуации, но не съм сигурна, че на практика ще е така.
А и кой знае колко още ситуации има, за които ние самите не се сещаме да ги предупредим и посъветваме.

# 3
  • Мнения: 5 314
Темата ме интересува, и аз съм с дете на десет. Не я оставяме без надзор, общо взето е в същото положение, като детето на авторката.

# 4
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Темата ме интересува, и аз съм с дете на десет. Не я оставяме без надзор, общо взето е в същото положение, като детето на авторката.
+1
И при нас е същото. Дъщеря ми е 10 години. Ще следя темата, интересувам се.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 476
На 10 дъщеря ми беше в 4 клас. 3 за 4 клас беше последното лято, в което излизах с нея да играе. Ходеше на училище сама.
Според мен, тези въпроси трябва отдавна да са уговорени и преговорени на тази възраст.

# 6
  • Мнения: 11 982
Дъщеря ми е на 8 и половина, втори клас. От пролетта ходи и се прибира сама, но живеем до училището. Лятото съм я пускала и на площадката зад блока. Малка самостоятелност, която й се отразява добре. Притеснявам се естествено. На телефона й има свалено приложение, с което мога да знам къде. (Phonе traker).
Зададох й въпросите. Може би на две трети отговори правилно. За себе си обаче установих, че и аз не съм сигурна как трябва да постъпя в някои ситуации - например сред тълпа, или какво да направя ако ме нападне куче.

Последна редакция: нд, 09 дек 2018, 23:34 от Mama Ru

# 7
  • Мнения: 4 411
Едно време кварталните баби ни наблюдаваха и следяха за нередности. Сега им се сърдим и ги наричаме дърти клюкари. Никой не се замисля колко са полезни.
Понякога оставям дъщерята сама за 20-30 Мин, като винаги предупреждавам съседката. Детето си мисли, че е само, но реално е под контрол, защото бабата е точно този тип, дето не пропуска нищо. Знам, че ако звънне някой през това време, тя ще излезе и ще поеме нещата в свои ръце. Така хем звънящия няма да разбере, че у дома има само дете, хем детето ще е спокойно.
Иначе за много от въпросите не е готова май, но работим по темата. Като му дойде времето ще се моля всичко да е наред.
За протокола - на 7 е.

# 8
  • Мнения: 46 508
Работя от вкъщи, така че за оставане не се налага, но на тази възраст ходеше и се прибираше сама от училище, близо сме.
Ходеше до магазина, на плуване, език, обикаляше с приятели в квартала.
Попадала е 2-3 пъти в непредвидена ситуация и успяваше да реагира адекватно.
За притесняване, притеснявам се, но това е положението, не можем да сме вечно до тях.
...а и е забранено до навършване на 12 години да стои дете само, или да е навън само...
Не точно. Важи само, "ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие."
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134925825

П.П. В моето детство не е имало баби клюкарки, защото улицата ни беше много оживена и нямаше как да се събират. Сега има около нас, но важното е да не се месят във възпитанието на децата ни.

# 9
  • Мнения: 158
Дъщеря ми е на 8 и половина, втори клас. От пролетта ходи и се прибира сама, но живеем до училището. Лятото съм я пускала и на площадката зад блока. Малка самостоятелност, която й се отразява добре. Притеснявам се естествено. На телефона й има свалено приложение, с което мога да знам къде. (Phontraker).
Зададох й въпросите. Може би на две трети отговори правилно. За себе си обаче установих, че и аз не съм сигурна как трябва да постъпя в някои ситуации - например сред тълпа, или какво да направя ако ме нападне куче.
Отговорът в статията, на въпроса за тълпата е, че трябва да продължиш да се движиш в посоката на тълпата, в никакъв случай обратно на нея, и да се направяш леко встрани, докато успееш да се измъкнеш. А на въпроса за кучето, че трябва да останеш спокоен, да не го гледаш в очите и да му отвлечеш вниманието с нещо, което имаш под ръка- я чадър, я шапка, тетрадка, раница, да я хвърлиш в страни и да се отеглиш, ако то тръгне след това, което си хвърлил. Според мен обаче, в такава ситуация нищо не помага.

# 10
  • Мнения: 4 411
Аз не знам какво бих направила при първия въпрос. Може би ще се панирам. Най-логичния отговор на скоро чух от наша позната - набираш кода на СОТа и се затваряш в най-далечната стая. Така учат сина си. Сега обмислям да сложа СОТ.

# 11
  • Мнения: 378
СОТ на вратата и влиза само този, който знае кода. На други не се отваря. И моята е на 10.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 476
Онзи ден, в 6 сутринта едно куче е ухапало дъщеря ми в асансьора. Кучето е дакел, но е мега агресивно, а собствениците още не смеят да направят каквото трябва.

# 13
  • Мнения: 5 314
СОТ имаме и ние, дано не се налага да го ползва.
Току що проведохме теста вкъщи, даже баща ѝ и показа къде е централният бушон.
Това с кучето и на мен ми е драма, тя толкова обича животните, че ако и позволя ще гали знайни и незнайни;)

# 14
  • Мнения: X
Децата ми на 10 ходеха сами на училище и стояха сами в къщи, колкото трябва.
Този тест е странен. Специално за димящите контакти аз бих казала на децата си да бягат навън и да звънят по телефона. Аз самата бих направила същото. Всъщност те до ден днешен за всичко звънят по телефона и правило номер едно е той винаги да е с достатъчно заредена батерия и включени мобилни данни. Това спасява при почти всички ситуации, даже и ако са възрастен.

Общи условия

Активация на акаунт