Домашен сапун от масла

  • 2 762
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 321
Здравейте от известно време се интересувам от направата на домашен сапун от различни видове масла. Купените сапуни не ми влияят добре и получавам обриви, затова реших да започна да си правя сама.
Преди известно време направих по студения метод и съм много доволна от резултата. Но ми се ще да си правя повече видове и ако някой е правил да сподели опит. В българските сайтове почти няма информация. Явно не се прави много, а е наистина по добър и полезен от купения. Преди години баба ми правеше от свинска мас и все още имаме. След една сериозна кожна алергия по съвет на лекаря се къпах с него много време и ми влияеше отлично, но тъй като вече е много стар не смея. Ако някой е правил и има идеи и рецепти ще се радвам да ги сподели.

# 1
  • Мнения: 4 518
Аз нямам рецепти, но ще съм благодарна, ако споделиш твоята рецепта. Аз съм като крастава след баня... Преди години минах на даф и всичко се оправи. Сега, обаче, пак ме почна и бих пробвала с удоволствие.
Във Фермата правиха сапун тази година, може да видиш там Simple Smile
Благодаря предварително.

# 2
  • Мнения: 3 321
1814 гр. Зехтин (аз използвах от най-евтиния)
1134 гр. Кокосово масло
680 гр. Палмово масло
3% етерично масло (използвах лайка и лавандула)
1361 гр. Много студена дистилирана вода (от водата сварих чай лайка охладих го във фризера докато почти замръзне да получи лека ледена кора)
473 гр. Сода каустик на люспи или гранули (с течна не става)
Аз накрая сложих и зеолит на прах.

Направих го по студения метод. В интернет самия метод е обяснен много добре, но почти няма рецепти. От това количество излиза към 5,8 килограма и е много. Аз направих 1/4, т.е. делиш всички грамажи на 4 или на друго съотношение което изкаш. Но задължително трябва да се намалят всички грамажи. Работи се само в грамове.
Ако имаш въпроси ще се радвам да помогна. Маслата съм ги поръчвала от интернет, а етеричните от Елитис и ДМ.

# 3
  • Мнения: X
Едно време баба ми правеше и ме караше да се къпя и мия само с дом. сапун. Косата ми беше страхотна, а пъпките по лицето изчезваха. И аз от доста време си мисля да се пробвам да си направя, но за съжаление баба вече не е сред живите, а аз разбира се в онези години изобщо не съм се вълнувала от рецептата и начина на приготвяне. Така, че сега ще дерзая пък дано се справя. Само да намеря време и ще пробвам по дадената рецепта от bolibon.

Общи условия

Активация на акаунт