Сглобяеми къщи 4

  • 111 137
  • 776
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 6 298
Някой с мнение за мобилните къщи на фирма миг 03
Нямам мнение за фирмата, но имайте предвид, че това не са сглобяеми къщи, а бунгала подобни на фургоните.

# 91
  • Мнения: 1 778
А вярно ли е, че в България проектантите били малко скептични относно направата на проекти за сглобяеми къщи, защото не можела да се изчисли сеизмичната им устойчивост. Лесно ли намирате проектанти и много ли бетон и арматура залагат в основите?

# 92
  • Мнения: 6 298
А вярно ли е, че в България проектантите били малко скептични относно направата на проекти за сглобяеми къщи, защото не можела да се изчисли сеизмичната им устойчивост. Лесно ли намирате проектанти и много ли бетон и арматура залагат в основите?
По принцип фирмите, които изграждат сглобяеми къщи, си работят с техни архитекти и проектанти, които са се специализирали в този тип строителството.   По-добре е, човек да се обърне към тях при проектирането защото тези къщи си имат специфика. Относно сеизмичността, то характеристиките на тези къщи са дори по-добри от монолитното строителство. Тези къщи се изграждат върху много по-тънки основи и с по-малко количества строителни метериали, обаче колко точно да е фундамента, разбира се зависи от самият имот. Дали има наклони, каква е почвата, дали трябва да се изграждат подпорни стени, дали в къщата ще има мазе и други. Видът и размерите на фундамента се определя от инженер-конструктори, разработващи част: Конструктивна на инвестиционният проект. Тези части се съгласуват с архитекта на проекта по част:Архитектурна, с ВиК проектантите, с ОВК проектантите и т.н., за да се изготви пълен инвестиционен прект, който да се внесе за РС.
В много от случаите инвестиционният проект се вназя за РС с изготвен от фирма за строителен надзор, доклад за оценка на съответствието с основните изисквания за строежите.
ЗУТ е определил почти същият ред за издаване на РС, както при монолитното строителество, така че не си мислете, че някой допуска тези къщи да се изграждат ей така без необдимите проучвания и документация.

# 93
  • Мнения: 1 778
А вярно ли е, че в България проектантите били малко скептични относно направата на проекти за сглобяеми къщи, защото не можела да се изчисли сеизмичната им устойчивост. Лесно ли намирате проектанти и много ли бетон и арматура залагат в основите?
По принцип фирмите, които изграждат сглобяеми къщи, си работят с техни архитекти и проектанти, които са се специализирали в този тип строителството.   По-добре е, човек да се обърне към тях при проектирането защото тези къщи си имат специфика. Относно сеизмичността, то характеристиките на тези къщи са дори по-добри от монолитното строителство. Тези къщи се изграждат върху много по-тънки основи и с по-малко количества строителни метериали, обаче колко точно да е фундамента, разбира се зависи от самият имот. Дали има наклони, каква е почвата, дали трябва да се изграждат подпорни стени, дали в къщата ще има мазе и други. Видът и размерите на фундамента се определя от инженер-конструктори, разработващи част: Конструктивна на инвестиционният проект. Тези части се съгласуват с архитекта на проекта по част:Архитектурна, с ВиК проектантите, с ОВК проектантите и т.н., за да се изготви пълен инвестиционен прект, който да се внесе за РС.
В много от случаите инвестиционният проект се вназя за РС с изготвен от фирма за строителен надзор, доклад за оценка на съответствието с основните изисквания за строежите.
ЗУТ е определил почти същият ред за издаване на РС, както при монолитното строителество, така че не си мислете, че някой допуска тези къщи да се изграждат ей така без необдимите проучвания и документация.
Благодаря за изперпателния отговор. Видно е, че сте наясно с тематиката, а по отношение на смерчовете, силните ветрове, дали знаете как стои въпроса с къщите и дали е проблем, ако я направим върху основите на една стара къща. В смисъл основите-стари камъни са под земята, ако нашия фундамент бъде над тях?
Някой проверявал ли е дали отпускат ипотечни кредити за построена сглобяема къща от банките?

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 20:15 от silvi_7878

# 94
  • Мнения: 6 298
Благодаря за изперпателния отговор. Видно е, че сте наясно с тематиката, а по отношение на смерчовете, силните ветрове, дали знаете как стои въпроса с къщите и дали е проблем, ако я направим върху основите на една стара къща. В смисъл основите-стари камъни са под земята, ако нашия фундамент бъде над тях?
Някой проверявал ли е дали отпускат ипотечни кредити за построена сглобяема къща от банките?
[/quote]
Тава дали може да изградите къщата върху стари основи може да ви каже само инженер-конструктор и то след като направи оглед на място и съответните изчисления в проект.
Не съм попадала на информация по отношение на характеристиките на тези къщи спрямо ветрове, но след като дори в типични студени държави хората от години живеят в такива къщи, вероятно нама проблем. Ето тук, но и на много други места може да прочетете за сглобяемите къщи с дървена конструкция. Има и такива с метална.
http://xn----btbfjleillr4a7gm2f.com/

# 95
  • Мнения: 1 355
Някой с мнение за мобилните къщи на фирма миг 03
Нямам мнение за фирмата, но имайте предвид, че това не са сглобяеми къщи, а бунгала подобни на фургоните.
Най-добре ги разгледайте на място. На мен лично не ми вдъхнаха голямо доверие като видях парчетата каменна вата в стените зад ламперията от пластмаса. Доколкото разбирам, това е метална конструкция, към която са прикрепени плоскости, между които е напъхана каменна вата. Нямам представа колко трайно е това нещо като конструкция и като издържливост на материалите за пода и стените, както и дали в тези кухини, в които е каменната вата в стените не могат да се завъдят някакви насекоми или животни. Иначе изглежда достъпно и бързо решение за място за преспиване лятно време, но и аз бих искала да науча мнения от хора, които ги използват.

# 96
  • Мнения: 6
Леле, това си е сериозна сума. Аз сега се сетих, че по нотариален акт на парцела се води, че има полусъборена къща и има петно на скицата и ще видя дали не може да се олекотят нещата като реновиране или възстановяване, но лошото е, че нямаме ток и вода вътре, а само на граница. Но пък къщичката и допълнителното застрояване са си супер.
То и в нашият имот имаше една стара тухлена барака, но се оказа, че съгласно новият общ устройсвен план/направен съвсем наскоро с ново заснемане на цялото село/, бараката някога е незаконно построена  и така всичко стартира от 0-лата, включително се спазиха новите отстояния, което доведе до намаляване на исканата от нас квадратура и разположение на къщата от всички страни на имота. Таки къщата вместо да се ситуира на калкан с имота от изток, както беше построена бараката и да има повече пространство от запад, сега е проектирана по средата на имота.
А вие след като нямате ток и вода в имота, то със сигурност ви чакат същите процедури с договори с ВиК и енергодружеството. За това също има проектиране и одобряване по съответният ред. Дори за преместваеми обекти вече се изисква осигуряване на елементарни битови условия. Вариантите са два: 1. независими самостоятелни източници/генератор за ток и/или ВЕИ, сондаж/кладенец за вода и изгребна яма и/или локална пречиствателна станция за отпадни води от имота/; 2. свързване с ВиК  и с електропреносната мрежи.
Да, разходите са сериозни за всичко и се оказват с 50% повече от предвиденото.


И при нас се оказа общо взето точно така както и при вас. Почвам да мисля да се хващаме със промяна на статута.
Или дори си мисля да постваим преместваем обект (контейнер) и да движа процедурата. Въпросът ми е дали обаче ако тръгна да сменям статут, мога след това да не строя а да се поставят въпросните вече контейнери, и инвестиционната идея да е дефакто изливането/изграждането само на фундамент за да бъдат вече поставени на него контейнерите.

Тика само за идея една фирма френска http://www.tinyhouse-baluchon.fr/nos-tiny-houses/

# 97
  • Мнения: 6 298
Робот, имай предвид, че промяната на стутут на имота е много сложна, изключително дълга и скъпа процедура. Дори за държавни имоти на Министерство на земеделието, храните и горите им отнема 1,5 - 2 години. Тези съвити се събират веднъж, максимум два пъти годишно. Освен това не винаги е сигурно, че дори да се разгледа преписката, ще ви променят статута. Не знам детайли, че темата е специфична, само знам че е много трудно и сложно. Таксите също са високи. Отделно дори това да стане, прекарването на ток, вода и канал е безумно скъпо и е за ваша сметка. Скоро имаше репотаж по телевизията и показваха един човек, който има къща в едно село. Решил да си построи втора за децата в нива на около 200 м от настоящата му къща и от съответното енерго му поискали такса за неурегулирани имоти, която така си е по закон- 20 000 лв. А пък ВиК и Басейнова дирекция, включително за сондаж, може въобще да не ви разрешът свързаване или изграждане на сондаж, ако няма достатъчен воден ресурс или ще го направят, но след хиляди главоболия за вас, много време и пак сериозни такси и рушвети.
За преместваеми обекти вече също има доста изисквания в ЗУТ, и относимата нормативна уредба по околна среда. Така например, ако до имота ви няма канализация, то няма как да ви разрешат да зауствате битови отпадни води в септична яма. Вече задължитилно се изисква изграждане на изгребна яма/това се изгражда с проект, разрешителни, икопни работи и бетон/ и договор с фирма, която периодично да идва да изпомпва отпадните води. Ако в близост няма ток, то трябва да си осигурите генератор или соларни панели. Отпадъците пък ще трябва да си возите до най-близкото населено място с организирано събиране на отпадъци, иначе рискувате да се зариете с боклуци и да се превърнете в екологична и инфекциозна бомба.
Изглежда лесно и романтично, но в действителност не е така.
Много хубаво първо проучете всички изисквания и евентуални пречки, както за промяна на статута на имота, така и преместваемите обекти и тогава решете как да процедирате.

# 98
  • Мнения: 1 778
Аз искам да попитам нормално ли е са се напукват леко гредите при сглобяемите къщи с дървена конструкция. Влизахме в в една две сглобяеми и по гредите имаше напуквания/пукнатини/. Това трябва ли да ме притеснява?

# 99
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
Аз до колкото знам не трябва да има.

# 100
  • София
  • Мнения: 1 715
Виждала съм гредоред с дълбоки пукнатини и на много години.
Какво казват от фирмата и кой е строил къщите?

Обсъждаме вариант за такава къща. Оглеждаме парцели. Кои са стъпките преди покупка, за да се разбере възможен ли е строеж? Към какви специалисти да се насоча за детайлна проверка?
Ще проучвам УПИ на асфалтирана улица с вода и ток на нея, но не в имота, с къщи в съседство.
324 м2 и лице 14 м стигат ли при спазени законови отстояния?
Къщата ще е около 120 м2 на един или два етажа.

# 101
  • Мнения: 1 778
Виждала съм гредоред с дълбоки пукнатини и на много години.
Какво казват от фирмата и кой е строил къщите?

Обсъждаме вариант за такава къща. Оглеждаме парцели. Кои са стъпките преди покупка, за да се разбере възможен ли е строеж? Към какви специалисти да се насоча за детайлна проверка?
Ще проучвам УПИ на асфалтирана улица с вода и ток на нея, но не в имота, с къщи в съседство.
324 м2 и лице 14 м стигат ли при спазени законови отстояния?
Къщата ще е около 120 м2 на един или два етажа.
Смятат, че е от изсъхването на дървото. Нормален процес. Не било притеснително за конструкцията.

# 102
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Дървените къщи са най-устойчиви на земетръс. Тях ги смятат много внимателно за устойчивост на вятър, защото това е слабото им място. Леки са.
Другото им слабо място е влагата, затова е изключително важно да са спазени технологиите.
Върху каменни основи сигурно трябва да има железобетонен пояс, за да се хванат с болтове долните греди. Имаха си име, но съм забравила. Конструктор може да отговори на този въпрос.

Нашата къща се води временна постройка, тъй като условията за строителство бяха такива. Независимо от това всичко по проекта и узаконяването си минава като за монолитна къща, От-До.

# 103
  • Мнения: 197
Здравейте! Някой да има мнение за Дончо Дюлгерски? От Пазарджик е човека, предлага строителство на сглобяеми къщи по проект, но е без фирма.?

# 104
  • Мнения: 6 298
Здравейте! Някой да има мнение за Дончо Дюлгерски? От Пазарджик е човека, предлага строителство на сглобяеми къщи по проект, но е без фирма.?
Нямам идея кой е Дончо Дюлгерски, но имай предвид, че ако къщата ти е над 98 квадрата РЗП, то съгласно ЗУТ, вече задължително се изисква строителството да се извършва от фирма със сертификат! Не може да се изгражда по т.н. стопански начин, т.е. от бригада или от чичо .....
Проучи добре, какво точно прави този Дончо, за да не се окаже, че всъщност може само да сглоби едни дървени конструкции и до там, т.е. дори на груб строеж да не може да ти предаде къщата.
Да стане ясно кой ще изготви проекта, фундамент и всички довършителни работи и т.н.
Поне поискай, да ти даде някакво портфолио, на това, което до момента е построил. Да видиш проекти, снимки и  дори, в случай, че имаш желание и време да отидеш на място да видиш как изглежда построеното от него.
И на нас един местен майстор, беше обяснявал на ММ, че той можел за много по-малко пари да ни изгради сгл. къща, но се оказа, че той всъщност има дърводелски цех и може само да направи дърваната конструкция и то разбира се след като му представим одобрен технически проект в част констурктивна.
Аз не бих се доверила на такъв строител. В крайна сметка, строежа на една къща не е нещо временно и за малко пари, за да се рискува.

Общи условия

Активация на акаунт