Сглобяеми къщи 4

  • 111 111
  • 776
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 8 561
fatalina, не помня градусите, но у нас лятото без климатик се оцелява, ако човек обича жегите (ние обичаме). Обикновено отваряме вратите към двора, но от време на време, в най-големите жеги, пускахме и климатик. Ако не си фен на много топлото, по-добре все някакъв да имаш.

# 391
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
duhi_puhi, аз те разбрах, но стиропорът пропуска влагата. За да не става отвън навътре, се слага пароизолационна мембрана, която да пропуска влагата от къщата навън, но да не я допуска от вън навътре. Опасявам се, че термопанелите ще спрат пътя й изцяло, и така тя остава вътре в къщата, което не зная какви последствия би имало. На схемата не виждам нито вътрешната мембрана, нито външната.

# 392
  • Мнения: 6 297
duhi_puhi, аз те разбрах, но стиропорът пропуска влагата. За да не става отвън навътре, се слага пароизолационна мембрана, която да пропуска влагата от къщата навън, но да не я допуска от вън навътре. Опасявам се, че термопанелите ще спрат пътя й изцяло, и така тя остава вътре в къщата, което не зная какви последствия би имало. На схемата не виждам нито вътрешната мембрана, нито външната.


Няма страшно. При стена от 5 см всичко ще й си проветрява, дори повече от желаното!

# 393
  • Мнения: 10 379
Няма страшно. При стена от 5 см всичко ще й си проветрява, дори повече от желаното!
Стената не ми е 5 см.
стената е 14 см дървеното скеле + по 2 см ОСБ - става общо 18 см
+ 5 см панел
23 см стена общо

# 394
  • Мнения: 6 297
Духи, дървената конструкция не е стена. Тово са отделни дървени талпи, разположени през определено разстояние, т.е. образуват рамка и решетка , след това се прави решетка от тънки летви, на която се наковава ОСВ плоскости. Т.е. дебелината на стената ти, ако се прави от ОСВ ще е дебела колкото е дебелината на ОСВ или макс 2 см+5 см термопанели/аз обаче такива не съм виждала, обичайно започват от 30 см/, стената ти ще е дебела общо 7 см! Освен това пак казвам, че не съм срещала подобен подход на ОСВ да се прикрепи по накакъв начин термопанел. А как отвъре ще запълниш дървената решетка също не знам, но ти явно си знаеш?!

# 395
  • Мнения: 10 379
Както си показала на снимките - дървената решетка се пълни с вата. Рамката е от греди 7*14 см, което я прави точно 14 см стена. Не се слагат никакви летвички по нея, а върху дървената решетка се закрепя ОСБ-то защото вече си има решетка от тия греди - точно както си ги направила на снимката.
Носещата конструкция Е ит дървени греди, което ти правят точно стената. ОСБ-то също носи, ама не основно.

ето пак ти пускам, ама тука е 10 см дървената конструкция (пълна с вата- става дървено скеле с вата-стена) Всички къщи са с такива конструкции. Вашата как е ми е чудно !?!
 

Панелът отвън се закрепва с дъскички за осбто, както сайдинга, ама не е сайдинг само лист нещо си, а панелче с изолация 5 см.

Има от 3 до 200 см размери.
Ето например
https://europanel.bg/%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B0% … 1%81%D1%82%D0%B0/

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 11:21 от duhi_puhi

# 396
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Духи, дървената конструкция не е стена. ......Т.е. дебелината на стената ти, ако се прави от ОСВ ще е дебела колкото е дебелината на ОСВ или макс 2 см+5 см термопанели...... А как отвъре ще запълниш дървената решетка също не знам, но ти явно си знаеш?!
Flushed
Духи знае. И аз знам. Тук не става въпрос за къщи, изградени от цели трупи. Не разбирам защо продължаваш да спориш за нещо, за което нямаш достатъчно информация. Така объркваш и тези, които тепърва започват да четат.
Аз живея в къща със стени 15см, изградена от греди и талпи, без никакви летвички. Пълнеж от вата. Затворена отвътре с гипскартон, отвън с осб. С разните му паропропускливи мембрани. Изолирана с 5см стиропор. Всичко е минало по един или друг начин през ръцете ми. Себестойността на къщата е толкова ниска, че никой няма да ми повярва.  Затова разбирам всеки опит да се спести от едно или друго. Духи просто пита дали това няма да навреди.  Според мен ще навреди. Това е.

# 397
  • Мнения: 6 297
Ами аз също съм собственик на 2 такива къщи и съм преминала по целият път от проектиране до изгражданета им.  Никой не и казал, че са летвички. И да няколко пъти обясних, че вътре има каменна вата. Отвътре е ясно, че е затворено с гипскатрон. В нашат случай дори два пласта. За отвън след ОСВ също поясних, че има различни варианти, но не съм чела, чула и видяла някой да изгради къща с такива стени, а отвън да накове и термопанели. Казах  и показах и къща на мои  близки строена само с термопанели, но с метална конструкция. Нама смисъл повече да пиша. Духи ако иска и два термопанела да накове един върху друг.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 07:56 от fatalina

# 398
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Това, че не сме виждали не означава, че не е възможно да се направи. Чисто технически не виждам никаква пречка. Пречката ще е за дървенията, която няма да има как да изкара влагата и е възможно да започне да гние.

# 399
  • София
  • Мнения: 350
С облицовка от термопанели пред носеща дървена конструкция се цели бързина на изпълнение и прилична топлоизолация; случва се да излезе и по-изгодно от стандартното изпълнение с лепене на полиуретанови топлоизолации.
Детайлът също не е сложен - панелите се монтират на подходяща конструкция, като се образува въздушна междина,  за освобождаване на водните пари.

# 400
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Аз доколкото разбирам панелите имат за цел да заместят функцията на стиропора - като топлоизолация. С въздушна междина могат ли да изпълнят тази функция?

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 11:19 от Ljuboznatelna

# 401
  • Мнения: 10 379
Аз доколкото разбирам панелите имат за цел да заместят функцията на стиропора - като топлоизолация. Окачени с въздушна междина могат ли да изпълнят тази функция? Според мен не.
Междината също изпълнява изолираща функция - въздухът е изолатор.
Щом може да се слага сайдинг, пак на дървена обшивка с междина, смятам, че 5см панел ще има по-добри изолационни предимства от 2-3мм сайдинг.

# 402
  • Мнения: 215
Здравейте, 
тъй като не намерих много инфо да питам-
1.Бихте ли препоръчали фирма за направата на фундамент ( софийска област, село близо до Радомир) и приблизителни цени? ( да знам че зависи дали има наклон или е равен терен, но ще съм благодарна на ориентировъчни цени);
2.препоръка за архитект/проектант?
Фирмата, на която сме се спряли не съдейства за фундамента, а проектантите които препоръчаха са прекалено заети за среща след 5 телефонни разговора.

Благодаря

# 403
  • Мнения: 6 297
Здравейте,  
тъй като не намерих много инфо да питам-
1.Бихте ли препоръчали фирма за направата на фундамент ( софийска област, село близо до Радомир) и приблизителни цени? ( да знам че зависи дали има наклон или е равен терен, но ще съм благодарна на ориентировъчни цени);
2.препоръка за архитект/проектант?
Фирмата, на която сме се спряли не съдейства за фундамента, а проектантите които препоръчаха са прекалено заети за среща след 5 телефонни разговора.

Благодаря
За да имате бързо приключвене на проектирането и издаваенто на РС, то Ви препоръчвам да се поинтересувате за архитект и проектанти, работещи на територията на община Радомир. Пишете Софийска област, но община Радомир се намира в област Перник! Тези архитекти и проектанти обичайно имат опит и контакти за това проектите бързо да бъдат одобрени и да получите РС. Обаче е важно да уточните дали имат опит в проектирането на СК, защото то е специфично и различно от това на монолитно строителство. В противен случай не се захващайте с тях.  Цената ни по оферта за изграждане на фундамент/ивичести основи/ на две къщи с обща площ от 130 кв.м. беше 255 лв. на кв.м. На практика обаче платихме много повече, защото в процеса на строителство променихме проекта и изградихме мазе под едната къща, както и огради с подподни стени на две от страните на имота. Това ни увеличи стойността, но не мога да Ви дам точна стойност на кв. м. защото сумата беше обща за мазето, фундамента, подпорните стени и оградите. Въпреки, че проектантите и архитектите препоръчи от фирмата, която сте избрали да Ви строи къщата са заети и трудно контактувате с тях, все пак ги изчакайте да видите и те какво ще Ви предложат. Ако се избере друг архитект и проектанти има риск строителната фирма след това да почне да Ви дава ядове като иска някой неща да се преправят. Не че е кой знае какъв проблем, но да знаете, че ще има мрънкане от строителите. Ама те по принцип си мърморят. Всеки преди тях е виновен за нещо, но не и те самите! Успех

# 404
  • Мнения: 140
Имам въпрос; сглобямите къщи стават ли за парцели с денивилация? Според мен , по логичен път, са по добрия вариант от монолитните, защото конструкцията е по лека, но един архитект ми каза че за денивилация засължително било с монолитни. Има ли собстввеници на сглобяеми къщи , построени на  денивилация тук? 

Общи условия

Активация на акаунт