Сглобяеми къщи 4

  • 111 142
  • 776
  •   2
Отговори
# 525
  • Мнения: 179
Вижте тук какво става:
https://koger.bg/%d0%bd%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%b5%d0%bd%d0%b … 1%8a%d1%89%d0%b8/

Нискоенергийни къщи с метален скелет, сандвич панели и покрив също т сандвич панели. И са нискоенергийни даже могат да се изпълнят като пасивни. Значи може.
За шума... познавам човек с 1/2 покрив с керемиди и 1/2 с ламарина - казва няма разлика.
Аз живея в подпокривен етаж, покрив от керемиди и като вали по-силно си се чува доста. Важна е ИЗОЛАЦИЯТА под покрива а не дали са керемиди или ламарина.

# 526
  • Мнения: 1 292
Тези къщи са истинска красота😀, наистина!🍀
Вижте тук какво става:
https://koger.bg/%d0%bd%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%b5%d0%bd%d0%b … 1%8a%d1%89%d0%b8/

Нискоенергийни къщи с метален скелет, сандвич панели и покрив също т сандвич панели. И са нискоенергийни даже могат да се изпълнят като пасивни. Значи може.
За шума... познавам човек с 1/2 покрив с керемиди и 1/2 с ламарина - казва няма разлика.
Аз живея в подпокривен етаж, покрив от керемиди и като вали по-силно си се чува доста. Важна е ИЗОЛАЦИЯТА под покрива а не дали са керемиди или ламарина.

# 527
  • София
  • Мнения: 8 561
Да де, керемидения покрив си е традиционен за България, за това се харесва и се прави, иначе думата старомоден е съвсем точната.
Преидмство е, че куцо и сакато може да го ремонтира. Недостатъци - МНОГО.
Не всичко изпитано и утвърдено е старомодно и дори да е старомодно, не го прави лошо. Замислете се за разликата между страомодно и класика - има такава. И малко по-възпитано поведение няма да навреди никому, вкл. и на Вас самия. Доколкото знам, идеята на интернет форумите като цяло не е да си премерим някои органи.  Никой не спори с Вас и не раздава определения на мненията Ви - така е редно най-малкото защото не се познаваме. Споделяме си опит; моят е личен и ако е полезен на някого - супер, ако ли не - прескачайте ме.

# 528
  • Мнения: 179
Да де, керемидения покрив си е традиционен за България, за това се харесва и се прави, иначе думата старомоден е съвсем точната.
Преидмство е, че куцо и сакато може да го ремонтира. Недостатъци - МНОГО.
Не всичко изпитано и утвърдено е старомодно и дори да е старомодно, не го прави лошо. Замислете се за разликата между страомодно и класика - има такава. И малко по-възпитано поведение няма да навреди никому, вкл. и на Вас самия. Доколкото знам, идеята на интернет форумите като цяло не е да си премерим някои органи.  Никой не спори с Вас и не раздава определения на мненията Ви - така е редно най-малкото защото не се познаваме. Споделяме си опит; моят е личен и ако е полезен на някого - супер, ако ли не - прескачайте ме.

Съжалявам, кажете с какво точно ви обидих, защото не разбрах. В общи линии казах, че е традиционен, за това толкова се харесва и изпозлва и лесно се намират хора за ремонт. Казах също, че има редица недостатъци. Така смятам аз.

Ако се разходите в street view по света ще видите, че културите са различни, съответно традициите и покривите са различни.
Относно практичност, дълговечност и работа в сурови условия хижите има какво да ни покажат - те са ламаринени.

Последна редакция: вт, 27 юли 2021, 00:06 от MiroG

# 529
  • София
  • Мнения: 542
Относно практичност, дълговечност и работа в сурови условия хижите има какво да ни покажат - те са ламаринени.
Тук говорим за къщи, не за хижи. Избор на покривен материал само на база практичност, дълговечност и работа в сурови условия, е несериозно.
Какъв ще е покрива, зависи от климатичните условия в района, в който ще се строи къщата. Стръмните покриви са удачни за северните райони с обилен снеговалеж и нулева вероятност от ураганни ветрове.
Нисък наклон на покрива е удачен за нашия климатичен пояс, особено при необитаемо подпокривно пространство. При обитаемо подпокривно пространство има предел, до който може да се вдигне билото, особено във ветровити райони.
Изборът на материал за покрив е съчетание от много фактори и се обсъжда дълго и разумно. Конструктор може да каже със сигурност какви са възможностите и какво е абсолютно невъзможно.

# 530
  • София
  • Мнения: 8 561
Скрит текст:
Да де, керемидения покрив си е традиционен за България, за това се харесва и се прави, иначе думата старомоден е съвсем точната.
Преидмство е, че куцо и сакато може да го ремонтира. Недостатъци - МНОГО.
Не всичко изпитано и утвърдено е старомодно и дори да е старомодно, не го прави лошо. Замислете се за разликата между страомодно и класика - има такава. И малко по-възпитано поведение няма да навреди никому, вкл. и на Вас самия. Доколкото знам, идеята на интернет форумите като цяло не е да си премерим някои органи.  Никой не спори с Вас и не раздава определения на мненията Ви - така е редно най-малкото защото не се познаваме. Споделяме си опит; моят е личен и ако е полезен на някого - супер, ако ли не - прескачайте ме.

Съжалявам, кажете с какво точно ви обидих, защото не разбрах. В общи линии казах, че е традиционен, за това толкова се харесва и изпозлва и лесно се намират хора за ремонт. Казах също, че има редица недостатъци. Така смятам аз.

Цитираният от мен пост е обиден, защото отношението, което показва е тип "много пък знаете вие тука". Изобщо не казваше "така смятам аз". Най-малкото защото нито един недостатък не сте посочил, както и с изрази от типа "куцо и сакато може да го ремонтира" - звучи като намек, че едва ли не ние тук сме някакви глупачки, които знаят само каквото им е поднесено наготово, защото са ни подлъгали куци и сакати майстори (може би и архитектите ни са такива, знам ли). Ако така смятате, грешите много. И да, покривът с керемиди определено е традиционен, но старомоден - едва ли. Следователно думата ви изобщо не е точната. По същата причина, поради която има разлика между класика и просто стара мода.
Надявам се, че този път съм успяла да Ви обясня. Нямам проблем с мнението Ви, имам проблем с поведението. Иначе казвате и показвате интересни неща.

# 531
  • Мнения: 179
Приемете извиненията ми. Права сте.

Недостатъците са например
1. Не е добре да се ходи по керемиден покрив. Съответно монтаж на слънчеви колектори и подобни като цяло си е проблем.
2. Тежък е - тежи на конструкцията на къщата, което може да изглежда смешно и несериозно, но всъщност е. При земетръс е от значение.
3. Дървоядите са сериозен проблем когато се заселят. Особено ако обитавате подпокривния етаж, то в даден момент ще се наложи всичко да се раздига...

# 532
  • София
  • Мнения: 542

Недостатъците са например
1. Не е добре да се ходи по керемиден покрив. Съответно монтаж на слънчеви колектори и подобни като цяло си е проблем.
2. Тежък е - тежи на конструкцията на къщата, което може да изглежда смешно и несериозно, но всъщност е. При земетръс е от значение.
3. Дървоядите са сериозен проблем когато се заселят. Особено ако обитавате подпокривния етаж, то в даден момент ще се наложи всичко да се раздига...
Нека направим една градивна дискусия! Simple Smile
1. Може да се ходи по керемиден покрив, важното е по него да ходи човек, който да знае къде и как да стъпва.
За монтаж на слънчеви колектори съм съгласна, че изпълнението ще е много трудоемко, макар и възможно.
Когато основният покривен материал бе основно керемида, нямаше още слънчеви колектори на пазара. Simple Smile
2. Да, тежък е. Затова още в етап проектиране конструкторът пресмята тежестта на покривната конструкция заедно с покривния материал и натоварване от сняг /сериозен товар/, за да заложи в основите тези изчисления, както и точките, върху които ще се разпределя натоварването.
Да, при земетръс може да има разместване на керемиди и затова е необходим преглед след събитието. Но при по-силен вятър ламаринен лист може да се отпори и да полети незнайно къде, докато керемидата или ще удържи, или ще тупне до метър-два от къщата. При урагани/торнадо подозирам, че нито ламаринените листове ще удържат, нито керемидите. /Да, и в България вече се случва, но е по-скоро инцидент, а не характерност на климата. Застраховката е препоръчителна за всеки дом./
3. Дървоядите не копаят тунели в керемидите, а в покривната конструкция. Покривна конструкция се прави и за керемиди, и за ламарина. Ако е от качествен, изсушен и импрегниран дървен материал, нашествие от дървояди може да се отложи с десетилетия. /Навремето не е имало модерни импрегнанти и дедите ни са брали дървесина в определен период на годината, като са избирали материал за конструкциите според съдържанието на беловина./

В момента имам възможност да сравня керемида на 90 години и ламарина на 50 години. Керемидата след почистване и оглед /ако е здрава/, може още да служи. Ламарината е за смяна - вече е ръждясала. /А навремето се е залагала дебела и качествена ламарина./

Не съм противник на ламаринените покриви, дори напротив. В момента цената на качествената такава е доста, доста висока и вероятно по-щателно изчисление за всеки конкретен случай при ограничен бюджет би помогнало във взимането на решение.

# 533
  • Мнения: 5 380
Като говорите за покриви, наскоро бяхме на почивка в Априлци и аз се влюбих в каменните такива.
Не знам за плюсовете и минусите, защото не съм търсила. Просто очите ми останаха там.
Мъжът ми каза да забравя за тях, но ако трябва да си представя перфектната къща за мен би била с такъв покрив. Simple Smile
Гледах клипче, как полагат на една къща в Германия и стана много красиво.

# 534
  • Мнения: 55
От доста години вече има на пазара слънчеви колектори, които се вграждат в скатен керемиден покрив и изглеждат много добре. Такива са например слънчевите колектори, предлагани от Bramac. Лично аз съм проектирала инсталация с такива и ако се съобразят с някои особености, работят целогодишно.

# 535
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Ние сме с метални керемиди от 2 години.Обективна съм и ще споделя,че имат и плюсове и недостатъци.
Положителните страни са,че позволяват двойно по-малък наклон от минималният за керемиди,полагат се лесно,не ме страх,че покрива ще протече от разместена керемида,особено ако няма таванско и само една изолация и картон ни делят от покрива.
Ниското им тегло е плюс за монтажа,но не мисля,че влияе особено върху изчисленията за товароносимост на основите,защото натоварването от сняг,което се приема за база на изчисленията  е доста по-голямо от разликата в теглото между металните и керамичните керемиди.Могат да се произведат в желан размер и от билото до стрехата да няма застъпване,а да е от един лист.Гаранцията на покритието от корозия е 50 г за тези,които избрахме,и то варира за различните видове покрития като дебелини.Не става въпрос за самата дебелина на ламарината,а за полиестерната запечатка.Тук има големи спекулации,защото на пазара има уникални боклуци,които едва ще изкарат 2-3 г.   и такива,които спокойно ще надминат 50те  години.Ако стрехата е с метална обшивка,лястовици не свиват гнезда,което за мен е огромен плюс.
 
Минусите са,че  не трябва да се икономисват крепежни елементи,за да не литне покрива,а това се случва особено ако двойната скара е захванати по-леко към гредите.Тогава не се отпаря самият лист метал ,а хвръква заедно с летвичките под него.
Ако ви е страх да ходите по керамични керемиди,опитайте да ходите по метални-още по-зле е.Трябва да се стъпва на точните места,а ако решите да слагате колектор за топла вода,ще се видите в супер приключение,освен ако не сте заложили стойката  при началното  полагане на керемидите.

Тропане сигурно се чува ако има малка или никаква изолация.Дори при градушка не съм чула нищо.Много се напичат от слънцето(нашите са черни),но и много бързо изстиват вечер,за разлика от керамичните.Тоест лятото се държат по-добре от тях,за зимата не мога да преценя,защото няма керамичен покрив,който да сравня при същата изолация и показатели на къщата

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 20:17 от nelina_london

# 536
  • Мнения: 179
Аз съм чувал, че по ламаринен покрив се ходи със специални гумени обувки, за да не се хлъзгат. Казате керемиди, може би имате предвид покривни (или сандвич) плоскости или листове ламарина - това не са керемиди доколкото разбирам. Какъв тип точно е покрива, те са разни видове ламаринен. Също моля ви споделете вашия каква марка е, от кого е слаган - и двете са важни. Изглеждате доволна.
При нагряване от слънцето чува ли се припукване, например ако има движещи се облаци и слънцето е on/off Wink

Иначе за цвета - да, черния цвят е най-неподходящия и напоследък май все по-предпочитан. Истината е в белия, но малко хора биха се решили на такъв, защото е нетрадиционен.

# 537
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Говоря за метални керемиди на Линдаб.На листове,а изгледа е като на керамична  керемида.С най-високите микрони полиестерно покритие,цветът е мат. Така изглеждат

Не са сандвич панели,защото при тях не може да се постигне изолацията,която ни бе нужна -35 см вата с висока ламбда.
 Пукот  от температурни амплитуди не съм чувала нито вкъщи,нито отвън(верандата също е с тях и отдолу е затворена с гипсфазер,без да има изолация.Възможно е да се дължи  вентилационните отвори под билният елемент(двускатен покрив),както и в металната обшивка на стрехите,което осигурява циркулация на въздуха под самите керемиди.
 Самата къща бе проектирана с такъв покрив,от много добър архитект и бе изпълнена от фирма ,произвеждаща метални керемиди и обшивка в Пловдивска област.
 Стъпването на керемидите не крие риск от падане,не се пързаляне,но ако си тежък се мачкат-все пак не говорим за дебела ламарина или неръждавейка.Да,супер доволна съм от решението.Двама съседи и още толкова приятели,които сториха след нас се спряха на същото решение,след като видяха нашия.
Направихме и градинска постройка,която пък е с подцинкована LT ламарина,отново с полиестерно покритие,но в бял цвят,защото няма да правим  подпокривна изолация там.
 За сметка на това имаме  и плосък покрив от фибростъкло,който също много харесвам,чиято основа е ОСБ клас 3.Половинката изгледа много клипове,преди да го направи,като някои оставиха конструктивна фуга на ОСБто,други не.Направи го без фуги и сега пука толкова шумно,че  докато нямахме врати се стрясках.Слава,богу е отделен конструктивно от къщата и след поставянето на изолацията помежду им,не чувам шума в къщи.
За съжаление покривът е с много малък наклон и,за да се види трябва да се отдалечава над 50м .,за да го снимам.Тук се вижда само металната обшивка.



Надявам се,че не съм оспамила темата,чийто основен топик е друг.
 Допълвам се със снимка след монтажа.Вижда се и плоският покрив с фибростъкло.

И обшивката отблизо

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 22:08 от nelina_london

# 538
  • София
  • Мнения: 542
nelina_london, много полезна информация, благодаря! Simple Smile
С подобно покритие на покрива могат да се направят къщи и с дървена конструкция, и с метална, и монолитни. След като говорим за покриви, съвсем по темата е. Wink
А лястовичките могат да свият гнездо и тук:
Скрит текст:

# 539
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
vodica,точно там оставихме една видима греда и да ,лястовиците опитаха да се настанят.Сложихме шипове против птици от двете и страни и хвъркатите се отказаха.
 Конструкцията на нашия покрив е класическа дървена,къщата  се видя,че е тухлена.Наш приятел,който сега строи къща с дървен тип фрейминг, също ще използва такова покривно покритие.

Общи условия

Активация на акаунт