За анонимността във форума

  • 4 611
  • 57
  •   1
Отговори
  • В Космоса
  • Мнения: 9 878
Току-що мернах, преди да затрият, незнайно защо, дискусия кога е редно и кога не да споменаваме лични данни и факти, споменавани от самите потребители някога си, в някоя тема.
Примерно, преди 3 години, аз съм си казала истинското име и този ми пост си остава в пространството, достъпен за всички. Грешно ли е днес някой, по някакъв повод, да го напише на всеослушание или трябва да пази конфиденциалността на съфорумника, защото е било инцидентно споменаване?

За мен, каквото си казал сам, вече не е тайна. Друг е въпросът защо е тази нужда да се изнасят тези споменати факти в някакъв момент. Ясно ми е, де, все пак сме в Клюкарник, а и смятам, че щом някой сам си е подал данните, значи си носи риска.

На вас пука ли ви дали някой ще спомене истинското ви име или ще сподели на любопитен потребител какво сте завършили или колко деца имате? Това, при положение, че сами сте дали инфо някога си, разбира се.

Последна редакция: нд, 30 дек 2018, 16:12 от Акаша

# 1
  • Мнения: 6 301
Ами не, на мен не ми пука. Ако не съм искала да се знаят тези неща - да не съм ги писала Naughty

# 2
  • Мнения: 25 571
Има съществена разлика къде и как е споделена личната информация – дали на ЛС, дали в личен разговор, дали на друго място в нета, различно от форума...
Но ако информацията е дадена лично в публична тема... Отговорността е на споделящия.

Покрай друг подобен спор в една друга тема се сетих, че няколко потребителки с по-пиперлив език и демонстриращи доста свободно поведение рязко изчезнаха от форума, щом децата им тръгнаха на училище, т.е. научиха се да четат. Може да е случайност, ама на мен все ми се струва, че има връзка.  Laughing
Така де, никое дете не заслужава да чете какво е писала майка му в някой по-палав период.

# 3
  • В Космоса
  • Мнения: 9 878
Има съществена разлика къде и как е споделена личната информация – дали на ЛС, дали в личен разговор, дали на друго място в нета, различно от форума...
Но ако информацията е дадена лично в публична тема... Отговорността е на споделящия.

Аз съм написала в първи пост:

Цитат
лични данни и факти, споменавани от самите потребители някога си, в някоя тема.

Цитат
Примерно, преди 3 години, аз съм си казала истинското име и този ми пост си остава в пространството, достъпен за всички.





# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Изобщо не ми пука. Щом съм го казала, значи нямам проблем другите да го знаят. Редно е да се мисли преди да се пише, а не след това.
А пишман застъпничките на "дискретността"  са съвсем отделна тема. Странен е този порив, да се адвокатства на хора, без да са го пожелали.

# 5
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 269
Според мен тук всеки може да напише каквото иска.
А колко е вярно е отделен въпрос.
Ти може да си написала някакво име,ама дали е истинското ти име....

# 6
  • Мнения: X
Не виждам логика в това да се пази самоличността на хора, които не си я пазят сами. Щом е писано и стои - значи човекът е ок с това.

# 7
  • Мнения: 25 571
И когато въпросните са пускали многократно дори собствените си снимки... В такъв случай е леко смешно да се крият имената, особено когато става въпрос за публични личности.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 10 993
Всичко което съм казала, може и се цитира. Не ми пука, щом съм написала нещо, значи съм имала нужда да го направя. Виж моя снимка не бих постнала, но хора всякакви. И мъжът ми И синът ми имат достъп до профила ми, могат всичко да прочетат, нямам от какво да се срамувам.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 987
Като изключим, че ровенето с години назад в публикации на потребител, който често пише, не ми звучи здравословно, съм на принципа, че проблемът на пишещия е на самия пишещ. Всеки да си преценява доколко информация да дава за себе си и доколко му е важно да спазва анонимност.
Когато пиша във форума, винаги е с допускането, че някой познат може да ме чете/разпознае, и внимавам с поднасяната информация.

# 10
  • Мнения: 46 492
За мен не е грешно, щом сам човек е преценил, че иска да се разкрие, после може да се сърди само на себе си. Дали е пуснато днес или преди 10 г., няма никакво значение, с гугъл като търся нещо ми изкарва постове без оглед на това кога са написани.

Неправилно е друг да го е разпознал и да напише лична информация, която този човек не е пускал в интернет пространството.

# 11
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Никаква логика няма да се:
Първо-адвокатства на хора, които сами, съвсем доброволно са предоставили информация за себе си, живота си, семейно положение, месторабота и всякаква друга информация, както и снимков материал, в публичен форум. Глупаво е, смешно, и безпредметно.
Второ-да си изтипосаш сам личните данни и после да рИвеш, че Пена от Горно Нанадолнище те познала, разпознала и рекнала нещо пред близките ти. Ами да си мълчала.
Ако публично сам си кажеш нещо за себе си - сам си носиш отговорността.
Вече ако на ЛС си споделил нещо за себе си и получателят злоупотреби...ами пак сам си носиш отговорността, че не си преценил правилно контактите си.

# 12
  • Мнения: 15 619
Ако някой сега извади информация отпреди пет, десет години за друг и тръгне да я размята и да коментира, ами жалко за него.

# 13
  • Мнения: 36 428
На мен не особено, защото има хора от форума, които са ми приятели във Фейсбук, а там имам и снимки. Обаче реших все пак да сменя фамилията с никнейм, в случай, че някой "враг" започне да търси информация из нета. )) Поне малко да се затрудни.

# 14
  • Мнения: 5 903
Преди няколко дни в една тема в лек спор една жена се обърна към мен с истинското ми име. Аз имам блог и тя го е прочела от там, значи не е тайна. Обаче не съм й разрешавала на тази жена, извинявам се, че просто не й помня името тук, та не съм й разрешавала да ми обявява името в бг мама публично. В крайна сметка я подминах, някак не ми беше интересна, даже ме отегчи, а после видях, че модераторите са разчистили нашата размяна на реплики с нея. Така и обръщението й към мен по име изчезна. Но такива евтини номера, като това умишлено да напишеш личното име на някой без да ти е разрешил, изобщо не ми се нрави. Колкото и да не сме анонимни, мярка трябва да има.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 833
На мен не ми пука особено. Всичко, което съм написала тук, може да бъде използвано срещу мен. Да съм му мислила. Това е и причината да не си трия даже снимките оттук.

# 16
  • Мнения: 31 572
Току-що мернах, преди да затрият, незнайно защо, дискусия кога е редно и кога не да споменаваме лични данни и факти, споменавани от самите потребители някога си, в някоя тема.
Примерно, преди 3 години, аз съм си казала истинското име и този ми пост си остава в пространството, достъпен за всички. Грешно ли е днес някой, по някакъв повод, да го напише на всеослушание или трябва да пази конфиденциалността на съфорумника, защото е било инцидентно споменаване?

За мен, каквото си казал сам, вече не е тайна. Друг е въпросът защо е тази нужда да се изнасят тези споменати факти в някакъв момент. Ясно ми е, де, все пак сме в Клюкарник, а и смятам, че щом някой сам си е подал данните, значи си носи риска.

На вас пука ли ви дали някой ще спомене истинското ви име или ще сподели на любопитен потребител какво сте завършили или колко деца имате? Това, при положение, че сами сте дали инфо някога си, разбира се.

Отговорността е на споделящия.
Всеки сам си преценява.
Ако съм решила, че трябва да споделя какво работя, на колко съм години или малкото си име, това си е моя преценка.
Случвало се е да споделя и лични терзания или нещо още по-лично, което съм преживяла.
Казала съм го в контекста на дадена тема и не съжалявам.
Също така е мой проблем, ако реша, че не е трябвало.
Да съм мислила навреме.
Никога не съм си трила постове.
Случвало се е само да редактирам ако си видя някоя безумна грешка  Laughing

Barbarella, това е некоректно много. Ама е въпрос на интелект.
Имам реалния фейс на една потребителка.
Тук си я наричам с потребителското име.
Така е редно.

# 17
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 432
Пазя личното си пространство и се старая да не споделям твърде лична иформация, снимки - мои на семейството или домът ни както и неща, които да доведът до разпознаването ни. Нито се знае кой точно те чете нито какво прави с написаното от теб и за какво би го използвал.Ако споделяш каквато да е информация за себе си онлайн трябва да си готов да понесеш последствията от това, мислиш преди да пишеш и още повече преди да натиснеш "публикувай" !!!

# 18
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Имам реалния фейс на една потребителка.
Тук си я наричам с потребителското име.
Така е редно.
Аз имам няколко, и тук се обръщам към тях с потребителското им име.
Естествено, че така е редно.

# 19
  • Мнения: X
Според мен тук всеки може да напише каквото иска.
А колко е вярно е отделен въпрос.
Ти може да си написала някакво име,ама дали е истинското ти име....

Именно. И не само името.

# 20
  • Мнения: 10 570
С новите правила за GDPR не се ли премахна възможността да се рови в публикациите на даден потребител от регистрацията му до сега?

# 21
  • София
  • Мнения: 12 374
За нещата, които споделям тук публично, нямам претенции. Писала съм и доста лични подробности, така съм преценила и не съжалявам.
За нещата, споделени със съфорумки на ЛС, във фейса, в чат или наяве, държа да си останат между нас. Имам поне десетина приятелки във фб от тук, с някои се виждаме и в реала. Никога не бих се обърнала към тях с истинското им име докато пиша, нито пък те го правят.

# 22
  • Мнения: X
При мен се получава обратното. С тези съфорумки, с които сме си разменили фейбуците, дори там се обръщаме с форумските си никове. Вероятно, защото първо с тези "имена" сме се запознали.

# 23
  • Мнения: 46 492
С новите правила за GDPR не се ли премахна възможността да се рови в публикациите на даден потребител от регистрацията му до сега?
Как ще се забрани четенето на стари теми?
Примерно търся нещо с гугъл и ми излиза тема от преди 10 г.
Не виждам разлика дали е написано преди 2 мин. или преди 2 г.

# 24
  • софия
  • Мнения: 773
Аз съм си с истинското име, че и годините. Снимката си е моя - вярно не е е лице, но мога да бъда разпозната. Аз повече пиша и чета в клюкарските теми, личният живот (или липсата на такъв заради детето) много не ми е показ.

# 25
  • Мнения: 10 570
С новите правила за GDPR не се ли премахна възможността да се рови в публикациите на даден потребител от регистрацията му до сега?
Как ще се забрани четенето на стари теми?
Примерно търся нещо с гугъл и ми излиза тема от преди 10 г.
Не виждам разлика дали е написано преди 2 мин. или преди 2 г.
Имах предвид опцията да влезеш в нечии профил и да видиш всички публикации от-до.

# 26
  • софия
  • Мнения: 773
От телефона май не може, но ми се струва че от настолният сайт може.

# 27
  • Мнения: 7 690
От декстоп версията влизаш без проблем. GDPR няма нищо общо.

# 28
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Все пак ника е анонимен. Мога да кажа, че се казвам Петруна и живея на улица Латинка, ама да се окаже, че съм излъгала и се казвам Златинка и живея на улица Топола

# 29
  • Мнения: X
Естествено. Дори и пуснатите снимки може да не са мои.

# 30
  • Мнения: X
С новите правила за GDPR не се ли премахна възможността да се рови в публикациите на даден потребител от регистрацията му до сега?

Да, не можеш да ровиш в публикациите дори и от десктоп версията на потребител, не приел новите правила за GDPR. Можеш да четеш мненията му само в темите, в които е писал.

Когато се опиташ да четеш публикациите на такъв конкретен потребител, се изписва:

Грешка!
Потребителят, чийто профил се опитвате да прегледате, не съществува или е деактивиран

# 31
  • София
  • Мнения: 12 374
Естествено. Дори и пуснатите снимки може да не са мои.
Хаха, как ли ще се облещят съфорумките, с които сме френдс и извън форума, и които са ме виждали из фейса или в реала, барабар с детето, мъжа и добитъка, ако изпляскам тук чужди снимки и кажа, че са мои? Дали ще си замълчат деликатно Smile

# 32
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
 Hug Ти специално толкова си се показвала, че и без да сме френдс У фейса ще те позная, поне аз. Laughing
И ще си замълча, да. Sunglasses

# 33
  • Мнения: X
Не, имам предвид потребителки, които нямат приятели от форума. Може да пусне снимка по монокини, а да се окаже мустакат чичка.

# 34
  • Мнения: 7 690
Това незнайно защо ми напомни за плажните снимки на един изключително досаден потребител от мъжки пол и ми се отяде.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 833
Това незнайно защо ми напомни за плажните снимки на един изключително досаден потребител от мъжки пол и ми се отяде.
Smile

Е ти пък, недей си припомня такива неща по време на хапване Grinning

# 36
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Естествено. Дори и пуснатите снимки може да не са мои.
Хаха, как ли ще се облещят съфорумките, с които сме френдс и извън форума, и които са ме виждали из фейса или в реала, барабар с детето, мъжа и добитъка, ако изпляскам тук чужди снимки и кажа, че са мои? Дали ще си замълчат деликатно Smile
Ще помислят, че временно си слънчасала. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 37
  • Мнения: 2 837
Както навсякъде, и тук има фалшиви самоличности, но според мене дългогодишните потребители, искат или не, са споделили информация, която ги прави разпознаваеми. Да не говорим, че в първите години на форума въобще не се наблягаше толкова на анонимността, на много аватарите ни бяха с лични снимки, ходехме на форумски срещи,  споделяхме снимки из темите. После пък дойде Фейсбук, където повечето имаме приятели оттук, а има и приятели на приятели Simple Smile Аз съм шматка и блейка, и пак понякога съм разпознавала определени потребители, други със сигурност се справят по-добре от мене.
Общо взето, ако човек не иска някоя информация да стане достояние на други, не трябва да я споделя, освен  с хора, на които има пълно доверие.

Последна редакция: нд, 30 дек 2018, 22:09 от Румцайс

# 38
  • София
  • Мнения: 4 328
хубаво е човек да знае кога да си държи езика зад зъбите.
това е ако е интелигентен и добронамерен, де.

# 39
  • Мнения: 217
И какво,ако знаят,че се казваш Пенка и си на 56 г. женена с тризнаци ? Ще дръпнат кредит от твое име,ли ? Аз всъщност не се казвам Емилия,нито съм 1994-та родена...даже не съм и момиче,но съм лъгал,поради съвсем други причини,свързани с астрологията ! Не бъдете толкова "проницателни"... Един мой приятел си бе сложил лепенка на лаптопа,понеже Windows 10 следил всеки потребител.Може и да е вярно,понеже доста хора го твърдят,но на мен и на вас,какво има да ми следят ? Даже се страхуваше,че като дърпа от торент тракерите щели да го вкарат в затвора... Laughing

# 40
  • Мнения: 18 879

На вас пука ли ви дали някой ще спомене истинското ви име или ще сподели на любопитен потребител какво сте завършили или колко деца имате? Това, при положение, че сами сте дали инфо някога си, разбира се.

Има ли значение дали му пука на някого? Какво ще се промени? Хипотетично, ако ти си поискала и си получила на лични лично от някой потребител негова снимка и след това си я показвала на други, и това потребителят го знае, трябва ли да ти се търси сметка и отговорност, или отговорността е на този, който сам ти е пратил снимката си, или други лични данни? Оттам нататък, дали му пука, няма значение. Човек си носи отговорността сам до каква степен и на какви хора дава достъп до личната си информация.

За фейсбук се доказа, че са продавали лични данни, не само снимки, и лични съобщения на заинтересовани. Ами, какво трябва да направиш - да си пльоснеш всякаква интимна информация и снимки там, разчитайки на някаква поверителност, която ти обещава фейсбук и някакво евентуално правно възмездие, или по-добре да качваш и да пишеш само неща, за които си съгласен да ги види незнайно кой, или да спреш да ползваш платформата?

# 41
  • Мнения: X
Не съм съгласна, че като си пишеш лични неща тук, после всеки може да ти ги размята под носа. Дай сега като съм споменала, че имам имен ден на голяма Богородица и после всеки да ми вика Миче и да ми натъртват, че ми знаят името постоянно. Вече, ако е с цел да се помогне нещо по-става, примерно споделила съм, че съм виртуозен пианист и някой огранизира благотворителна гала вечеря и ме канят да помагам. Ама да ме разнасят, че съм оная дето свири на пиано, само защото веднъж съм споделила, че се занимавам професионално с музика..

Човешката природа е такава, обича да се изтъква и хвали. От друга страна пък обича и да разнася и да клюкари. Не знам кое е по-неприятно, за мен май второто.

# 42
  • София
  • Мнения: 12 374
Hug Ти специално толкова си се показвала, че и без да сме френдс У фейса ще те позная, поне аз. Laughing
И ще си замълча, да. Sunglasses
Hug  Laughing

Цеце, ако някога покажеш чужди котаци вместо твоите, веднага ще те разнеса за измама и ще хвърчи козина. Да си знаеш.

# 43
  • Мнения: 3 630
Всичко е въпрос на възпитание и малко здравословна параноя.
Не споделяш неща, които не искаш да видиш написани във форума, но и не "разнасяш" факти за другите потребители, които са ти станали ясни по един или друг начин.
Това е моят принцип.

# 44
  • Мнения: 6 301
Като казахте котаци, чудя се защо се трият показани снимки на домашния любимец newsm78 Хайде, твоите ги изтрий, въпреки, че щом веднъж си ги показал, не виждам смисъл от триене. Но кучето или котката.... Thinking

# 45
  • София
  • Мнения: 12 055
И във форума, и извън него вреди разнасянето най-вече на невярна информация. Анонимността е невъзможна в наши дни, но е и факт, че интернет важи правилото "Всичко, което кажете може да се използва срещу вас". През години не един и двама неуравновесени потребители са ме преследвали из темите, из  други места в нета, някои и на живо, та съм пределно наясно колко малко трябва на  един болен мозък, за да се възпали,  да ти се лепне и да опитва да ти вреди.

Пък възпитанието не е навредило на никого. Мисля, че е излишно да обясняваме какъв тип информация е грозно да се използва срещу друг, дори да е враг. Въпрос на личен морал е човек да премери това и да се държи цивилизовано.

# 46
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Hug Ти специално толкова си се показвала, че и без да сме френдс У фейса ще те позная, поне аз. Laughing
И ще си замълча, да. Sunglasses

 Hug  Laughing

Цеце, ако някога покажеш чужди котаци вместо твоите, веднага ще те разнеса за измама и ще хвърчи козина. Да си знаеш.
Котките при нас не са постоянна величина, а увеличаваща се прогресия.

# 47
  • Мнения: X
Анонимността е вече имагинерно понятие, НО - избрала съм ник точно за обръщение към мен тук. Намирам за ужасно лош вкус и неуважение към моя избор някой да използва името ми, а не ника. Че е близко до акъла как се казвам - ясно.
Също, за мен е опит за избиване на личностни проблеми някой да използва във форума мои мернати някъде лична информация, снимки или каквото и да е, които водят към извънфорумното ми аз. Няма никакво значение дали аз съм ги споделила, или ги е изкопал (столкнал?) някак си. Споделянето в тема има ограниченост по време, актуалност и интерес. Днес ще напиша битието си, може 20 съфорумки да го коментират и да се хапем 2 месеца - окей, но после спираме иши сменяме темата. Обаче след 5 години потребителката Кица го вижда и го развява като байрак в някакъв спор срещу мен в съвсем друга тема - това вече е проблем в нейното поведение.
Никой не вади целенасочено лични данни, споделяния и стари мнения, за да те бравоса и почерпи едно брауни.

# 48
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Изборът на ник също е доста относително понятие предвид факта колко потребители го сменят под път и над път и създават нови профили само и единствено за да се разграничат от глупотевините, които лично са сътворили под една или друга форма. 
Рано или късно обаче става ясно кой кой е и кой е бил, защото поговорката за вълка и козината важи в пълна сила и за хората....

# 49
  • Мнения: 18 879
За пълна неприкосновеност на личните си данни изобщо не трябва да си вързан с интернет, не просто да не използваш социални мрежи, имейл клиенти, форуми, сайтове и облаци за съхранение. И пак не е много сигурно, ако ще ставаме параноични.

Иначе просто решаваш кое би споделил с абсолютно всеки. Ако обичаш да правиш секс с козички, е тъпо да го правиш на неспуснати пердета и щори под носа на любопитните комшии, или да си качваш видеа и снимки на това си "хоби", или да споделяш подробности за него в интернет, разчитайки, че си ги споделил в затворена група, само с "приятели", на лично съобщение или, че си си защитил информацията с парола.

# 50
  • Мнения: X
Чак пък да е невъзможна анонимността, не съм сигурна. Тук много хора пишат предпазливо, гледат да не се набиват на очи и спестяват снимки и лична информация. Никой не ги закача и не им рови в мръсното бельо, следователно са си анонимни, поне моето виждане за нещата е такова.

# 51
  • Мнения: X
Ненормалното не тръгва от нечий кош за пране, а от това, че който не трябва и за каквото не трябва, рови в този кош.
Анонимност няма. Има хора, които не знаят как да разровят.

# 52
  • София
  • Мнения: 12 374
Ненормалното не тръгва от нечий кош за пране, а от това, че който не трябва и за каквото не трябва, рови в този кош.
Анонимност няма. Има хора, които не знаят как да разровят.
Или знаят, но не ги интересува Simple Smile Мен например не ми пука какви са съфорумките, които са ми безразлични. Не бих тръгнала да ровя. За другите знам, щото сме си споделяли.

# 53
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
 Grinning Изобщо не ме интересува кой какви мръсни дрехи има в коша си за пране, така е.
Смешно става, когато от коша тръгваш да прибираш същите дрехи без да са минали през пералнята, а само си ги напудрил малко с евтин парфюм. Mr. Green

# 54
  • Мнения: X
Колко ли трябва да ти е скучно, че да се научиш да ровиш както трябва, там където не трябва? Дори и да ти лази някой по нервите, тук място бол за изясняване на отношенията.

# 55
  • Мнения: X
Имах на морето колега, който миришеше наистина силно. И, нали, няма как да не стане въпрос все някога, стигнахме до шушукане на темата. Да, ние стигнахме, въпреки образованието, супер високото ниво и т.н. На въпрос на колежка кога последно се е къпал този човек, съквартирантът му отговори - 'той се къпе, ама не се пере'.
После обмислях размяната на реплики и че е важно не само да се изпереш и да се пръснеш със скъп парфюм, ами и да се къпеш редовно - и буквално, и преносно.

# 56
  • Мнения: X
С непрекъснатото вдигане на древни теми няма нужда никъде да ровиш.

А и някои скандални изявления просто се запомнят, защото правят силно впечатление.

# 57
  • Мнения: X
Права си, но аз говоря за лични данни, не за форумен образ. То няма как в една тема да ръсиш тъпотии, а в друга да се правиш на света вода ненапита.

Общи условия

Активация на акаунт