Скандал с новоиздаден учебник по дентална медицина

  • 8 615
  • 116
  •   1
Отговори
# 105
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Кои са тези проучвания с рискови деца? Препратка поне към едно може ли?

Темата е за друго. А аз нямам никакво желание да я измествам. Ще ти пратя на лични. Макар наистина да смятам, че е безсмислено.

# 106
  • Мнения: 3 312
Кои са тези проучвания с рискови деца? Препратка поне към едно може ли?

Темата е за друго. А аз нямам никакво желание да я измествам. Ще ти пратя на лични. Макар наистина да смятам, че е безсмислено.

Не се занимавай! Няма да я убедиш в нищо. Кото може да мисли те разбра. Който не - негов си проблем.

Като послеслов -
Скрит текст:
не мога да повярвам, че съм съгласна със замонти вече няколко пъти. взех да се притеснявам. Може и да му се извиня за силно негативното мнение, което имах за него.
.

# 107
  • София
  • Мнения: 599
Голям праз че в ЕДИН учебник имало нещо сбъркано. То ако се ставало лекар с прочитането само на един буквар...всички да сме доктори.
Студентите да четат и странични източници, да са будни и да разсъждават..и най-вече да не спират да четат като вземат тапията. Цял живот си трябва четене и обновяване на знанията..
Голяма драма....голямо чудо...скапана и безсмислена тема...
В това мнение има много истина.С ръка на сърцето мога да кажа,че никой от преподавателите ми или учебниците ми не са ме направили зъболекар.
Зъболекар ме направи човека,на когото му работех по 14 часа дневно и му бях момче за всичко.Както и последните ми работодатели ,в които бяхме трима млади колеги(вече не сме толкова млади де) ,които си помагахме взаимно,ходихме на различни курсове и споделяхме опитите си.Така че,права сте за това.Ако бях само с наученото от университета нямаше как да издържа на такава конкуренция,ние сме държавата с най-много зъболекари на глава от населението след Гърция.И огромен процент сме в София.
 Но...все пак не може един професор,само защото има власт-да прави каквото си иска.

# 108
  • Мнения: 607
Добре, но но мен ми е интересно децата, които не са ваксинирани и развиват аутизъм, как да го обясним. Пак имаше някакво проучване, че между неваксинираните имало по- голям процент на аутизъм. Сложна тема, дано след 10 години се разбере най - накрая.

# 109
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Добре, но но мен ми е интересно децата, които не са ваксинирани и развиват аутизъм, как да го обясним.
Тогава телето се търси под друг вол.

# 110
  • Мнения: 47 981
Всъщност и мото дете разви артрит след ваксината БЦЖ или около тази възраст. Едва ли е единичен случай, ето че само в тази тема са два. Не беше на другия ден или нещо такова, но пък бучката още седи на ръката, а артрита не се маха и това си е. Дали и как и защо- не се наемам аз да кажа. Факт, че при нея имунитета не е реагирал както при милиони други деца, а индикации за това 10 години не е имало. И изведнъж- артрит, по-тежък от на баба ми. След толкова години виждам, че има и лекари- ревматолози и имунолози, които търся търся търсят като нас, четат, ровят, учат се, учат други хора. Но за половината(поне) неща е още Божа работа. Споделят за предразположености, гени, черва, алергии, храни, бактерии и вируси и така нататък, но не могат да кажат със сигурност защо този човек така, а другия- иначе. Защо този се разболява, защо другия се повлиява от лечението, а трети- нищо.
По темата- не смятам, че връзката на ваксините с каквото и да е има място в учебник по дентална медицина като нещо друго, освен като гореспоменатото- пример, че винаги да се има едно наум, че пациента може да реагира извън норма, че това са живи хора и че винаги трябва да се подхожда внимателно с всякакви лекарства и интервенции. Тъй като текста някак явно не е в този дух и противоречи на общоприетото в медицината към момента, то правилно е реагирано и е премахнат. Даже съм приятно изненадана, че е махнат и е реагирано бързо

# 111
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Пак имаше някакво проучване, че между неваксинираните имало по- голям процент на аутизъм. Сложна тема, дано след 10 години се разбере най - накрая.

Напротив, има мащабни проучвания, които показват, че такава разлика няма. Сложна е темата за хора, които не са проучвали и/или не разбират материята, или са любителите на конспиративните теории.

# 112
  • София
  • Мнения: 38 476
Или просто не знаят английски.

# 113
  • Мнения: 2 285
По темата - в контекста на писането на учебници за мединските специалности у нас - съвсем пресен пример.
Студенти третокурсници са оставени да учат по изключително важен за тяхната специалност предмет без учебник. Само презентации с бързо сменящи се слайдове. На въпроси от студентите "Защо?", отговорът е "Защита на авторските права". След разравяне на интернета, в търсене на материали за подготовка, студентите установявят, че презентираните материали са на полски автор. Тях това много-много не ги грее, защото продължават да се оправят като самостоятелни бойни единици, без учебник по предмета.
Подадено е оплакване по случая. До арменския поп, разбира се.

# 114
  • Мнения: 18 497
Много неприятно е да се готвиш за изпит без учебник, по мое време беше така в някои специалности, но все пак бяха други времена.
Не им ли дават поне презентациите? В други университети всеки поток си има профил някъде в някоя социална мрежа или поне мейл и един отговорник има грижата да качва всичко, което са дали преподавателите.

Последна редакция: нд, 10 фев 2019, 12:36 от EmmaT

# 115
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Някои дават, някои не. И, да, повечето презентации са дословно копирани отнякъде, даже понякога има слайдове, които не са преведени.

# 116
  • Мнения: 2 285
Много неприятно е да се готвиш за изпит без учебник, по мое време беше така в някои специалности, но все пак бяха други времена.
Не им ли дават поне презентациите? В други университети всеки поток си има профил някъде в някоя социална мрежа или поне мейл и един отговорник има грижата да качва всичко, което са дали преподавателите.

Точно там е проблемът, че в случая не само не са им дали презентациите с "обяснението" "Авторски права", но и нарочно слайдовете са били сменяни бързо, за да не успяват студентите да препишат текстовете.

Общи условия

Активация на акаунт