Бебета, родени в чужбина - Нова тема

  • 18 450
  • 756
  •   1
Отговори
# 165
  • Германия
  • Мнения: 3 423
В България завърших Археология, тук магистратурата ми е История на изкуството. Имах предложение за работа като археолог, но отказах. Предпочетох да имам семейство, да добро или лошо направих избор.Hug Учител по английски съм, забавно нали, животът как те подмята. Интересна работа е.

TeoM83, ти в кой край на света си?Blush

Аз живея в Германия от 15 години, тук дойдох да следвам и така си останах, мъжът ми е немец.

Аз също следвах история на изкуството, но само 5 семестъра, след това смених специалността. Завърших европейска етнология, а сега работя нещо коренно различно. Но поне засега ми доставя удоволствие. Работя 30 часа/седмица и с дете ми е добре така, удобно е.

Ситуацията е коренно различна, разбира се, но аз поне тук не съм се чувствала дискриминирана или нещо от сорта само защото имам акцент. Имам и доста приятели/познати немци, с българи даже почти не общувам вече, имам само една приятелка.

# 166
  • Мнения: 2 050
В Сао Пауло и без това е голям тюрлюгювеч Joy и всъщност по-скоро се радват на чужденци. Оказа се доста трудно откъм бюрокрация да дойде човек, плюс това английски само на работа говорят и в движение проговорихме португалски. Но пък от началото на миналия век е имало доста вълни емиграция, тук е бил и най-големият поток от роби и хората са страшно омешени. Някъде бях чела, че има повече хора с италиански произход, отколкото италианци има в Рим. Също и най-голямата японска диаспора, само че по мои наблюдения те специално доста дълго не са се смесвали с местните, шефът ми беше трето поколение японец, съпругата му също японка.

Та в този смисъл тук никога не съм се чувствала изолирана, помага и че хората са много топли и отзивчиви. Като дойдохме, минахме някакъв еднодневен “културен” трейнинг и се посмяхме как бразилците  толкова искат да помогнат, че ако питаш за нещо, ще те пратят в грешна посока, само и само да са полезни Joy

# 167
  • Мнения: 135
Мама на Мин, добре дошла! Азия ми е мечта да посетя, особено Корея, като бях по-малка бях много зарибена по корейски сериали, толкова са различни..А мм ми много иска да посетили Бразилия, т.к. е кафяв колан по бразилско джу-джицу и тренира вече близо 10 години..
AlexM1590, за гаденето...аз пробвах и гривни, и джинджифилови хапчета, и лимонада с лимон и сода и каквото се сетиш. в 25г.с. съм още повръщам всяка сутрин и си имам гаденето. Дано да намериш какво ще ти помогне Simple Smile
Аз имам един въпрос към вас, родителите ви подкрепят ли ви с това, че сте в чужбина? Нашите родители, и мойте, и на мм, са супер not supportive..Сега като съм бременна слушаме само как внучката им няма да ги познава, как няма да знае български, как ние сме ги изоставили..как няма кой да се грижи за тях и много напрягащо ми действат..Как се справяте с това, ако ви се е случвало? Simple Smile

# 168
  • MT
  • Мнения: 538
ifsinka, баба ми (тя е жената, който ме е отгледала) до ден днешен иска да се прибера и всеки път плаче за това, че съм далеч. Баща ми също не е във възторг, но той разбира, че тук живея нормално се примирява с избора ми. Относно бебка, нищо не са казвали, но ми е ясно, че им е болно и на тях за разстоянието. Ако трябва да съм честна искам да се преместя в друга страна, но не съм сигурна дали съм готова да се върна в България и дали искам изобщо.

Скрит текст:
Аз дойдох в Малта на почивка, за 1 месец при майка ми. Изобщо не беше планирано оставане, аз и багаж и пари нямах (1 малък куфар с летни дрешки и 60 лева в кеш, защото ми трябваха само за заветното връщане за автобус и храна). Праща ми единия билет майка, отивам с мисълта, че ще седя месец и ще си ходя пак в БГ. Ами през почивката се се случиха разни неща с последните ми шефове и реших да остана. Не се прибрах 7 месеца, започнах да работя на втората седмица от престоя ми. Бях в ужасна депресия, не исках да стоя тук, искаше ми се да не бях идвала и т.н., докато не срещнах ММ. Помогнахме си да видим хубавото в този пуст остров и с него преминахме през какво ли не за малкото време, в което сме заедно. Сега очакваме и най-хубавото нещо, което ми се е случвало тук.

Иначе не ме разбирайте погрешно, хубаво е по принцип, но по-скоро за почивка. Ако не бях срещнала ММ, да бях излетяла за някоя друга държава вече.
Впрочем и аз съм така, редовно следя новите корейски сериали във Viki. Grinning Даже съм абонат за 1 година, за да виждам епизодите веднага след като излязат. Интересни са и доста различни от западното кино, затова ги харесвам.

# 169
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Ifsinka вие вероятно сте млади момичета и от скоро я чужбина и на родителите ви им в все още трудно да го приемат.
Аз лично не съм имала такива казуси, но аз и преди да замина си живеех сама от много години.
Фифи моята приятелка бразилката се ожени бяхме на сватба тук и догодина сме канени на сватба и в Бразилия.
Мин а а твоята приятелка и тя ли е женена за кореец ?
При нас са много популярни корейски козметики Simple Smile .
Ти ме беше питала и не помня дали отговорих в Швеция съм аз.
Тео и аз не общувам с българи тук имам само една приятелка Simple Smile .
Ние щеш празнуваме РД в събота малко предварително но другият уикенд сме на сватба.

# 170
  • Мнения: 197
Теo, аз се колебаех между етнология или археология.HugТи си отдовна в чужбина, както казват корейците си ми сънбе (старши).
Фиффи, това е различното тук. Допреде 100тина години Корея е била затворена. Много е готино да те видят да движиш с чужденец, но няма да ти станат близки приятеле, ти се като дреха. Тук е много важна как те възприемат другите. Да вземем семейно да учим португалски и да се преориентираме. И аз като дойдох не говорех корейски, но сега говоря, чета, пиша. Въпрос на желание.
ifsinka, предполагам, че много ти тежи. Cry Аз имам късмета майка ми или баба никога да не ме упрекнала. Истината е, че изпитвам вина спрямо мама особено. Аз все си правя каквото си наумя.Исках археология сама си намерих уроци, записах се на изпит и тн. После реших, че трябва да отида в Корея и си скъсах дупето да спечеля стипендията, завърших и се прибрах да си извадя документ, за да сключа брак. Тя веднъж не ме укори, че си правя, каквото си искам. Може би ако беше мърморила поне веднъж нямаше да се чувствам така виновна. Особено сега с бебето.
Аз рядко гледам сериали вече, много са ми нереалистични на моменти като знам живота тук.Но винаги съм готова да ги обсъдим , или певците и да ви дам инфо от Корея.Stuck Out Tongue Winking Eye
Две в едно, моята приятелка е женена ца българин, който е срещнала тук. Помага ми много със съвети, майка на три хлапета е. Аз трудно се сприятелявам по принцип,както казва сестра ми :"Ти имаш проблем с хората."
Тео на колко става?
Лиа Венециано, каква история, като на филм. Понякога и аз искам да се преместя, не знам мен много не ме свърта по принцип.Cry

Съжалявам ако имам много грешки, пиша ми в през нащта след една от кърменията.Flushed

# 171
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Моя  малък сладур става на 3 аз не съм вече за бебешка тема  Simple Smile , но не се казва Тео а Лео, като се чете с у накрая .
Според мен това със сприятеляването зависи и от годините. Когато е млад човек е по лесно и естесвено когато е на години нещата седят по друг начин.

# 172
  • Мнения: 197
Моя  малък сладур става на 3 аз не съм вече за бебешка тема  Simple Smile , но не се казва Тео а Лео, като се чете с у накрая .
Според мен това със сприятеляването зависи и от годините. Когато е млад човек е по лесно и естесвено когато е на години нещата седят по друг начин.


Извинявай много за грешката, съненият ми мозък ме е подвел.Голямо момче.Hug
В начлото на 20те бях във вихъра си, обичах хора, много хора около мен. В един миг, обаче  се промених.Сега предпочитам да съм самичка през тълпата, обичам и да си стоя у дома.Хората ме уморяват. Ако не е малкият мога да не излизам със седмици.

# 173
  • Мнения: 2 115
Никой никога не ме е карал да се чувствам виновна, че живея в чужбина. На 33 съм, от 10 години съм по чужбините. Бях омъжена за българин, когато заедно напуснахме България, разведох се, смених още 3 държави, омъжих се за мъж от четвърта националност. Никога не съм говорила местния език в държавата, в която живея. Междувременно за 10 години научих още два езика. Чувствам се българка, но знам че децата ми няма да израстнат така. За мое щастие познавам достатъчно хора от “третата култура”, както ги наричат, за да знам, че няма нищо страшно в това.

Определено не искам да оставам в Япония - никога няма да свикна с тях, макар че ще ми липсва, когато вече не сме тук. Мога да ви кажа като човек пътува и живял на много места, че перфектна държава, култура и нация не съществува. Въпросът е да свикнеш с мястото и да не се бунтуваш ежедневно срещу нещата, които те дразнят.

# 174
  • Мнения: 2 050
Ние поприключихме с проекта тук (аз нали направо служител на годината с две майчинства Blush) и сега се чудим. На първо време мислим да попътуваме поне малко из Южна Америка, да видим с децата как ни се получи. Не е идеално тук, но сигурно ще ми липсва, децата ни са бразилци Grinning

На нас честно казано ни мрънкат родителите, внучетата, ала-бала. От Бургас нашите ни изпращат все с три реда сълзи и сополи. И все питат кога ще се прибираме. Пък реално и в София да бяхме, пак нямаше да ни виждат през ден. Аз не се впечатлявам особено, но ММ ги мисли.

# 175
  • Мнения: 197
Мога да ви кажа като човек пътува и живял на много места, че перфектна държава, култура и нация не съществува. Въпросът е да свикнеш с мястото и да не се бунтуваш ежедневно срещу нещата, които те дразнят.
Много добре казано!:hugs:
Аз не знам моето дете кагво ще е.Аз се чувствам българка, но и жител на света. На малкия му говоря ва български, слушаме песнички, ще го науча  и на стихчета, история тн.пък той сам да решава  после.
Фиффи, пътуване из Южна Америка звучи много екзотично. Ах, май наистипа трябва да събирам пари поне за една малка екскурзийка.
Мама е сама затова изпитвам някакво чувство за вина, макар тя никога да не ми е вменявала такава, напротив. И в България да сме няма да се виждаме всяка седмица, и тя си има живот.Но Корея е малко далечко честно казано.

# 176
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Моето малко дете си расте като швед няма две мнения. Аз съм си българка и винаги ще съм си но аз все пак съм емигрирала на възраст Simple Smile .
Баткото се чувства жител на света той навсякъде вирее .
Иначе мисля и аз като Сноучето важното е човек да се чувства добре и да приема нещата от хубавата им страна.

Тази година ще съм в София с малчо за повече от 3 дни планирам седмица или 10 дни втората половина на август. Ако има желаещи за среща с едно неговорещо български сладурче и мен да си кажат.

# 177
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 297
Бих искала дъщеря ми да се чувства българка, но се съмнявам при положение, че расте в друга държава, ако не се преместим случайно, нищо чудно един ден да си говори с шотландски акцент и да се има за такава Simple Smile

# 178
  • Германия
  • Мнения: 3 423
Не ме линчувайте, но аз отдавна не се чувствам българка. Или по-точно от към манталитет и начин на мислене мисля че отдавна съм се променила и в България не се чувствам на място. Знам че не го обяснявам добре, ясно е че съм българка, но понякога си мисля че е само по документи...

Дъщеря ми не знам как ще изгради каквато и да било българска идентичност. Тук съм срещала много “деца” от смесени бракове ( на по 20+ години), които се възприемат като немци, не говорят грам езика на майката и т.н. Страхувам се, че е неминуемо децата ни да се чувстват граждани да страната в която са родени/израстнали, особено тези от смесените бракове.

Слагам мартеничка на Ария, боядисваме яйца, готвя някое българско ястие.. ей такива дребни неща, които знам и свързвам с България... това е, което мога да ѝ дам, да подхраня българското в нея. Но надали някога ще е повече от тези дребни неща

# 179
  • Мнения: 197
За синът ми наистина не мога да гадая. Аз ще направя всичко възможно да се чувства българин, но той се роди и ще расте, поне засега, в Корея.От друга страна визуално той е много различен от корейските бебета, това ще се запази и за напред и може да го прави самотен. И на българско бебче не прилича напълно....Иска ми се да се чувства и от двете по малко, но свободен да избира къде и как да живее.

Разбирам те, Тео. Това са твоите чувства как може да бъдеш съдена за тях. На мен ми липсва семейството ми в България, не друго. Всеки път като се прибирам и се чувствам все по-чужда, макар да се чувствам българка.Сложно е и тъжно.

Общи условия

Активация на акаунт