Срамно ли е да си носиш храна от къщи?

  • 15 711
  • 232
  •   1
Отговори
  • Мнения: 859
Видях, че в друга тема се подхвана този въпрос, но според споделеното изглеждаше, че само смотаняци и бедни си носят храна от къщи. В моето обкръжение абсолютно всички си носят кутийки с всякакви манджи, има къде да се стопли храната или да се нареже салата. Предпочитам да ям нещо, което сама съм си приготвила с качествени продукти, отколкото да плащам за боклуци по ресторантите. Отделно излиза много по-икономично и здравословно. Та поради гореизброените причини ми се вижда странно да се срамува човек да си занесе храна в работата. Вие как си обяснявате този срам? Единствено не нося риба или чеснов сос, но таратор си хапвам с удоволствие.
Става дума за обяд в работата, иначе ходенето на вечерен ресторант и по поводи си е друго нещо. Забелязвам обаче, че с възрастта предпочитам домашното гостуване пред лудницата в ресторанта.

Последна редакция: сб, 19 яну 2019, 17:57 от fmino

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Интересно ми е в коя тема е излязло, че само смотаняци и бедни си носят храна.
Моите впечатления са обратни - често срещам в темите положително отношение към носенето на храна.
Аз не нося, защото храната я ям вкъщи, но ако се наложи да остана повече навън, хапвам някъде, където не предлагат боклуци.

# 2
  • Мнения: 11 908
Коя е другата тема?
При нас повечето носят храна от вкъщи. Аз пред очитам да изляза, да си почина от работното място. Но ако нямам време нося сандвич или плод

Забелязвам обаче, една тенденция да се носи на когото каквото му харесва и от обяд нататък се носят всевъзможни миризми. Не е много приятно, както и някой да ти трупа докато работиш

# 3
  • София
  • Мнения: 7 990
За мен основният фактор се явяват условията за хранене в офиса. Преди работех в офис, където т.нар. кухня беше коридора към другите стаи. Намираше се точно до заседателната зала, в която много често имаше клиенти. Отделно, че нямаше къде да се седне, защото беше коридор. Та на този фон приготвянето на салати, разнасянето на претоплени манджи беше откровено неприятно.
В сегашния офис има кухня с места за сядане, все някой си носи нещо от вкъщи или си купуваме от стола на приземния етаж и го хапваме горе.
Та не виждам нищо срамно с носенето на храна, стига да има къде да се изяде, а не по бюрата.

# 4
  • Мнения: 1 327
Предполагам става въпрос за България, защото в повечето страни на Запад, а и не само, си е обикновена практика да си носиш храна от вкъщи. При нас децата си носят в детската, в училище и съответно като си свикнал, си носиш и в работата. Аз си приготвям някакъв сандвич плюс ядки, плод или зеленчук, колкото се събере в кутията. Но нищо миризливо с лук, чесън, яйце или риба.  Достатъчно ми е. За пиене - вода. Колегите също си носят. (Имаме и веган, която носи сок в стъклени шишета и яде само сурови зеленчуци, което си е малко шумно, честно казано. Както си се концентрирал и зад теб едно хруп-хруп, звън, хруп-хруп, звън .... Ама се търпи, де.)
Мисля, че имаше дори тема: Идеи за храна в кутии.

# 5
  • София
  • Мнения: 224
Преди години учих в Холандия. Един от преподавателите ни (професор) беше и шеф на тамошната Служба за защита на конкуренцията. Мъж към 60-те. В почивката вадеше сандвич, опакован в алуминиево фолио. Приготвен вкъщи. Ама и през акъла не ми мина, че не му достигат парите. Имаше и кола, но идваше на работа с влака. Толкова за заможността и демонстрирането й.

Нося си храна в офиса, когато има наготвено. Като няма - ям навън. И изобщо не се притеснявам кой какво мисли, още повече, че и колегите от време си носят домашна манджа. И никой не се впечатлява, коментира, хабии енергия по излишни мисли.

Обядът навън с качествена храна, всеки ден, е лукс. Не е икономически оправдано ката ден да се дават 15-20 лева за храна, независимо от възможностите. Евтините храни са с ниско качество, в най-добрия случай.

Та, не, не ме е срам да си нося храна в офиса, и не, не гледам с надменно очо на колегите, които също го правят.

# 6
  • Мнения: 8 239
Не...в България не е срамно.
В училището ма детето 90% си носят храна.
В работата част от колегите носят.
Аз предпочитам да изляза на обяд или да си взема нещо което у дома никой не яде освен мен -като миш -маш. Но си правя салати понякога.

# 7
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Всички деца от класа на дъщеря ми си носят храна от вкъщи.
Много по-здравословно е отколкото да се хранят с боклуците ,които се продават отвън.
Съпругът ми си носи храна от вкъщи ,колегите му също.
Нищо срамно не виждам и мисля,че е това е по-добрия вариант.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 548
Аз работя на две места. На едното имаме евтин стол, но е далече и в студа или като имам какво да правя, не ми се ходи чак до там. Взимам си на път за там нещо от баничарницата. Напоследък правят едни питки с кашкавал и сирене и отгоре едно яйце на око. Много е вкусно. Втората ми работа е баш на центъра на София. Много места предлагат готвена храна, но пък е по-скъпо и не винаги имам време да се редя на опашки и да седна да ям. Като съм изяла една питка с яйце към 10 ч. после само си взимам един фреш с банан и портокал 0,5 л. - хем ме освежава, хем бананът ме нахранва. Понякога си нося и от вкъщи, но мразя чантата да ми тежи и вътре да има какво ли не.
Колежките в центъра или си носят от вкъщи, включително шефката (тя определено не страда от липса на пари) или си купуват готвено. На никой от хората около мен не му пука кой какво яде.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 374
Нищо срамно няма. Имаме кухня в офиса, с всички удобства човек да си стопли храна и да се нахрани на спокойствие. Рядко нося, защото с двамата колеги, с които съм в стая, обичайно ходим заедно на обяд. Наблизо има заведение, готвят вкусно и разнообразно. Когато не ми се излиза обаче, си нося нещо от вкъщи.

mlv, не знам в коя част на центъра работиш, но ако си фен на супите, на Шишман, както и близо до нас на Дондуков, има Supa Star. Често водя щерката да хапне там, тя им е фен Simple Smile
https://www.vibes.bg/novata-ti-lubima-supa-te-ochakva-v-supa-star/

# 10
  • Мнения: 1 196
Не съм забелязала и аз такъв тип отношение към носенето на домашна храна. Когато имам нещо хубаво, сготвено в къщи, предпочитам да хапвам него, вместо да се чудя какво да си поръчвам от вън. Особено, когато съм на някакъв режим и се храня с точно определени неща. Но и в нашия офис имам наистина добри условия за тази цел. На всеки етаж сме със самостоятелна кухня, която е оборудвана с хладилник, микровълнова, сандвич тостер, мивка, прибори и т.н. При други обстоятелства, може и да е трудно с храната от вкъщи. Иначе, преди няколко месеца бяхме във Верона и там ми направи впечатление, че по обяд имаше много хора, които хапваха от кутии храна от вкъщи по пейки, поседнали на парапета край Адидже, така че пак има варианти, ако искаш.

# 11
  • Мнения: 31 659
Не, не е срамно.
Срамно е някакви гарги да обсъждат някой дали си приготвя храната вкъщи или си я купува.
Кой какво ще яде и причините са си лично негова работа.
Аз си нося храна от вкъщи. И не, не ми излиза по-евтино. Нали давам пари за продуктите. Не смятам, че съм длъжна като другите да се тъпча с кроасани или баници. А понякога си купувам и готова храна, примерно две наденици, нарязвам ги. Само салатата си я приготвям.
Правя го всъщнос заради здравето си. Боклуци не ми се ядат. Бях над 100 кила и сега внимавам.
И имам колежка, която е над 100, купува и яде по 2 кроасана на ден и 2 вафли и се опита леко да ми се подиграе, че си нося храна от вкъщи.
Естествено отговорих това, че какво ще ям си е моя работа. И всъщност давам повече пари за да си подготвя обяда. И с този начин на хранене съм свалила 50 кила и я попитах колко тя е свалила.
Аман от хора, които гледат в паничката на другите и то буквално. Ама за много неща хората са така.

# 12
  • Мнения: X
Е как ще е срамно. В моя офис, голяма ИТ компания, почти всички си носим от вкъщи. Даже ни сложиха допълнителен хладилник - да побира кутиите Simple Smile

# 13
  • Мнения: X
Преди 8 години започнах първата си офис работа след завършването (тук в Германия). Бяхме 7 човека плюс 2ма шефа, и всеки ден се ходеше на обяд в комплект, всеки ходеше и никой не се делеше от колектива. След година и половина бях качила 5кг, защото, когато всички около теб поръчват пица, паста или шницел, изобщо не те блазни да си поръчаш салата или супа, освен това като ми свикна стомаха на обилен обяд изобщо нямаше да ме наяде. Освен това давах по минимум 12/13 евро на ден само за обяд, което са си 250 евро на месец, а за сам човек на първа заплата си е доста. След година и половина започнах поне в някои от дните да си нося от вкъщи и изведнъж много от другите колеги започнаха да правят същото. Някои даже ми благодариха, че съм направила първата стъпка, защото на много от тях също им било писнало от големите обяди всеки ден.

# 14
  • Мнения: 8 799
В чужбина съм и не навиждам точно това им ядене - навсякъде ядат! Мирише/не мирише -няма значение.  Риба/чесън - всичко е позволено, щом е здравословно. Ако ида на екскурзия, в автобуса изваждат манджата - не чакат паузите да ядат навън. В работата - ядат на бюрото манджа и никой никому не прави забележка. В градския транспорт даже съм виждала гладни. А децата в училище имат по една пластмасова кутия. И супа даже носят.
Има и заведения, където може да се намери дневно меню. Не е скъпо, някои ходят, ако не са си донесли или малко за социални контакти. Заведения за сандвичи липсват на всеки ъгъл, трудно дават разрешителни.

Общи условия

Активация на акаунт