Отговори
# 585
  • Мнения: X
Елеонора, как мислиш, кое е правилното в случая? Както предлага Vapor да им се дадат жилищни кредити? Как точно? Без лихви? Звучи прекрасно, ти съгласна ли си от твоите данъци да се плащат тези лихви? То и сега има кредити, лихвите не са високи, но някои хора не желаят да работят и да ги взимат тия кредити. Един апартамент е 30-50к в провинцията. Има къщи с дворове и по 10-15к по селата. Какво ги спира да идат там?

# 586
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Елеонора, как мислиш, кое е правилното в случая? Както предлага Vapor да им се дадат жилищни кредити? Как точно? Без лихви? Звучи прекрасно, ти съгласна ли си от твоите данъци да се плащат тези лихви? То и сега има кредити, лихвите не са високи, но някои хора не желаят да работят и да ги взимат тия кредити. Един апартамент е 30-50к в провинцията. Има къщи с дворове и по 10-15к по селата. Какво ги спира да идат там?

Фри, как точно с твоите данъци ще се плащат тези лихви?

Извинявай, но дайте да се разберем за механизма на финансиране.


При никакви обстоятелства не мога да подкрепя отделяне на децата от родителите заради бедност. Честна дума, тогава България трябва да е на първо място в света по нарушаване на човешките права!

Няма никакво значение, за кой етнос, каква раса или каква националност говорим.

Ми вземете да им раздавате разрешително да раждат, ако искате.

Не ви знам вас, точно в каква чужбина сте живели, но май елементарни неща не сте научили!



# 587
  • Мнения: 6 076
Ами заплатите на приемните семейства от чии данъци се плащат?

# 588
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Тази стратегия е чист социализъм, Дами и Господа! И сте тръгнали да ми говорите за данъци! Социализъм е, когато ти вземат огромна част от заплатата и дадат на разни чиновници да я "разпределят" и да гонят норматив.

Да ви е честита стратегията! Поне мислете, като я четете.

# 589
  • Мнения: 486
Вижте, в България има жестока бедност и неграмотност. Илюзия е, че хора в такова положение могат сами да се справят и да отгледат образовани и адекватни на днешните условия деца.Най-лесното и на пръв поглед логично решение е да се вземат децата и да се изведат от такива семейства. Но според мен и най-неправилното. Утре със същата логика могат да се отнемат децата например на средната класа и да се дадат на най-богатата, защото могат да им осигурят повече възможности. Това просто не е редно и не е правилно. Защото връзката между родителите и децата е нещо повече от хотел и храна за 18 години.
Държавата, която позволи появата на тази бедност и безпросветност трябва да си влезе в ролята и да подпомогне по всякакъв начин такива семейства.

# 590
  • Мнения: 12 280
Елеонора, как мислиш, кое е правилното в случая? Както предлага Vapor да им се дадат жилищни кредити? Как точно? Без лихви? Звучи прекрасно, ти съгласна ли си от твоите данъци да се плащат тези лихви? То и сега има кредити, лихвите не са високи, но някои хора не желаят да работят и да ги взимат тия кредити. Един апартамент е 30-50к в провинцията. Има къщи с дворове и по 10-15к по селата. Какво ги спира да идат там?

Той проблемът е доста по-комплексен от една-едничка стратегия за децата - може би ги спира липсата на работа по селата, а оттам нататък липсата на медицински грижи в близък обсег, липсата на ясли, детски градини, училища.

На днешно време ми се струва по-разумно да влагаш данъци в подкрепа на семействата и в образование, отколкото в изтребители, например.

Последна редакция: пн, 04 фев 2019, 23:52 от Vapor

# 591
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Елеонора, как мислиш, кое е правилното в случая? Както предлага Vapor да им се дадат жилищни кредити? Как точно? Без лихви? Звучи прекрасно, ти съгласна ли си от твоите данъци да се плащат тези лихви? То и сега има кредити, лихвите не са високи, но някои хора не желаят да работят и да ги взимат тия кредити. Един апартамент е 30-50к в провинцията. Има къщи с дворове и по 10-15к по селата. Какво ги спира да идат там?

Той проблемът е доста по-комплексен от една-едничка стратегия за децата - може би ги спира липсата на работа по селата, а оттам нататък липсата на медицински грижи в близък обсег, липсата на ясли, детски градини, училища.



Е да вземат и да ги разпределят тогава. Както по времето, когато са планирани и казвали на хората, къде могат и къде не могат да живеят.

# 592
  • Мнения: X
Ами заплатите на приемните семейства от чии данъци се плащат?

От приемни семейства поне ще има някаква полза. Поне децата ще израснат здрави. А от наливане на помощи в ромските семейства както виждаме ефект няма.
Vapor, за изтребителите съм напълно съгласна. На гол тумбак чифте изтребители... Децата нямат храна и дрехи и жилища, те тръгнали да се въоръжават. Като че ли някой е примрял да воюва с нас за богатствата ни.

# 593
  • София
  • Мнения: 5 883
Не зная трофей ли е от темата, не е ли, но се сещам за филм, в който една от героините е с три деца, две от които близначета и момиченца, правеха я сама да си говори. Попадна в компанията на група идеални майчета, като от рекламна брошура. Та една от тях и подшушна, че може да й даде малко хапченца за децата, а ако й харесат, може да я свърже с лекаря, който без проблем ги изписва... Само идея от сценарий. Sunglasses



Безспорен бисер от темата обаче е как детето ти ако се затръшка, значи си прост, неук и беден. Не си осигурил пространство и велосипед. Детето ти е влачено из моловете, докато ти поркаш, друсаш и пушиш, държано е гладно, ненаспано, тъпкано е със захар. Парк и зеленина не е виждало, за умствени и физически занимания пръста не си си мръднал.


Хвала, дет се вика, но да минем към конкретен пример.
Номерът е правен в разнообразни ситуации.
Детето е гледано в прилична обстановка и устойчива среда, хранено здравословно, почти не консумира захар, няма кариеси, ляга, става под режим, съобразен с възрастта. Взимаш го от градина, обаче се почва някакъв цирк, ама защо ми носиш банан, искам ябълка или защо ме взимаш ти, искам дядо, или ама защо не ми носиш колелото и прочее. Успяваш някак си да го облечеш и извлечеш обяснявайки, обаче нямаш време за продължаващия панаир, защото, представи си, имаш и друго дете, което трябва да прибереш от занималня, тя е до 18 часа. Хващаш, разтърсваш и заплашваш малко по-твърдичко малкия терорист и след ред сълзи и сополи продължавате относително спокойно към следващата задача. Или подобен сценарий се разиграва, след като детето е било вкъщи, папкало е, вилняло е в парка, пак папкало, обаче след следобедния сън става абсолютен киселоч и не може да бъде накарано да се облече и да тръгне за прибиране на голямото дете. Ти отново нямаш време да обясняваш, докато ти се откачи ченето, или да чакаш един час циркът да премине...
Е, след контролирано бум-бам се продължава по първоначалния план.
И т. н. подобни ситуации.


Друг казус, поставяне на капки за очи. Три пъти на ден.
Малкият сумист е 18 кг. Ако го затисна с крака и лакти, при опит да разтворя клепача, най-доброто, което мога да постигна, е да се старая да не му извадя окото с апликатора, докато се мята като риба на сухо и пищи, сякаш го колят. За поставяне на капки и дума не може да става.
Е, както се досещате, бум-бам и капките някак си са поставени, но все пак отново е приложен захвата с краката.
След 4 подобни дни се надявам съседите да чуят писъците му, да викат социалните и да вземат да МЕ приберат и пратят в приемно семейство, защото не се издържа...

За подстригване то друг път ще ви разказвам, че ми призлява само като се сетя.


Супермайките киборги чужбинки може да владеят други хватки, но моите скромни възможности се простират до ограничената простота.


Извинявам се за пространните обяснения, но все пак да вкараме някаква конкретика, а не само обобщения.
А може и да сме за специалист, аз и детето, и някакви медикаменти да свършат работа...
Или пък да открият друга слаба брънка застъпниците, я не съм го кърмила до тригодишен, я някое блокче киндер след 16.30 съм дала...

Но определено докато съм в затвора, някое приемно семейство ще се справи по-добре с него. Бабите не го щат...



Само за протокола, като едно мило и кротичко момиченце, не съм бита. Виж, в пубертета не знам как ме издържАха. Grin




# 594
  • Мнения: 304
Ами заплатите на приемните семейства от чии данъци се плащат?

От приемни семейства поне ще има някаква полза. Поне децата ще израснат здрави. А от наливане на помощи в ромските семейства както виждаме ефект няма.
Vapor, за изтребителите съм напълно съгласна. На гол тумбак чифте изтребители... Децата нямат храна и дрехи и жилища, те тръгнали да се въоръжават. Като че ли някой е примрял да воюва с нас за богатствата ни.

Фри, за жалост парите , които изглежда да се наливат в ромските  семейства не се наливат там , а в бездънните джбове на интегратори, стратези на ромското включване, посланици на н’аам к’во си и всякакви други синекури, които отчитат проект след проект.   
Та в тя връзка ми е крайно невероятно как създаването на още един-два  слоя обществено платени помагачи ще оправи работата.  В крайна сметка покрай сухото винаги гори и суровото- за да понаучат циганетата български преди 1ви клас детската градина е задължителна от 5 години, с тенденция да стане от 4 и после от 3.... За да видят тия същите деца  ваксини и профилактичен преглед-  айде родителите на всички бебета да се занимават и с както  там го бяха кръстили новия здравен патронаж.
А е толкова по-просто да се намери начин за проверка през здравната каса кои деца не са ходили на профилактичен преглед и социалните да се занимават конкретно с тях.   Какво пречи да се направи проверка на  владеенето на български на 5 години и да се работи допълнително с децата, които не го владеят- така и така са в детската градина. 
Във Франция например Макрон въведе начални класове ( мисля до 6-ти) с по 12 деца ( вместо 24-25) в горещи райони, с цел да са научат децата да четат пишат и смятат, за да не отпадат от  училище в средния курс.  Мярката е доста млада, за да се прецени ефекта, но учителите я намират доста полезна, защото в много случай това са деца, които дори не говорят добре френски.   

Едва ли някой мисли, че никога няма са се  наложи отнемане на деца, но това трябва са е много, ама много крайна мярка, а не modus operandi и начин социалните да отчетат бройка.

Много дълго стана, но всъщност в света има хиляди добри практики, които могат да се приложат и адаптират без да се започва с презумпцията, че родителите са незаинтетесовани за собствените си деца и сигурно ги бият на лягане и на ставане.

# 595
  • Мнения: 859
"Риталин се изписва масово на деца с хиперактивност! Това е медикаментът, Мари. Не ме интересува, какви хора познаваш. Това лекарство се приема от децата на Европа. Факт! Неоспорим!"


Елеонорке, я се спри малко с глупостите на килограм! От къде си толкова навътре с Риталина , от къде си взела статистика, ясно ли ти е, че от страна до страна варира, че се изписва когато вече нищо друго не може да помогне, че има куп други лекарства, хранителни добавки или терапии?
Или те в чужбина са олигофрени и си тъпчат децата с Риталин ей така, за спорта. В много от случаите на хиперактивност и дефицит на внимание има най-различни начини тези състояния да се преодолеят. И дори да се взима Риталин, дозите варират, намаляват се и могат да изчезнат с времето.
На мен пък ми се плаши окото на децата в Бг какво им се позволява, как се държат и колко са агресивни под заблеяните възторжени погледи намногознаещи родители.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 06:28 от fmino

# 596
  • Мнения: 4 378
Fmino, Елеонора много кокетно лансира слуха за масовото даване на хапчета на деца в Европа на страница 35, но без да представи доказателство освен ''опита на моя приятелка от Германия'', който очевидно е самото доказателство за повсеместното масово даване на хапчета навсякъде. След което се очаква ние да оборим това становище. Един вид ''аз пускам слух, пък ти ме оборвай, че е лъжа, ако можеш''. В същото време Елеонора съвсем убедено сложи диагноза ADHD на детето, описано в поста на Елица, и още по-убедено реши, че е за хапчета. Същевременно се сложи знак за равенство между ADHD и палавост, което лично мен ме хвърли в тъча с погрешността си. За капак се лансира и идеята, че норвежките родители дават Риталин на децата си, защото ги е страх Барневерне да не им ги вземе. Отново без никакви доказателства, просто ей така за удоволствие и защото е в ущърб на Барневерн. Елеонора забрави да добави и че масовото даване на Риталин е не защото лекарите извършват медицинско изследване на детето, а защото Риталин се раздава на килограм безплатно във всеки квартален магазин и пак с надеждата ние да оборим и това твърдение.

Елеонора, усещаш ли се изобщо как пускаш неверен слух, надуваш балона и подвеждаш хората съвсем целенасочено? Защо го правиш? Защото си мислиш, че ние имаме цялото време на света да търсим доказателства за обратното на твоето недокументирано и невярно твърдение? С фейк нюз олекваш много в темата (мисля, че ти използваше тази дума неотдавна). Ето и едно съвсем сериозно и мащабно проучване, направено от сериозен университет с многогодишна работа в сферата, за да се успокоиш. https://www.columbiapsychiatry.org/news/psychiatric-medications- … -kids-finds-study Можеш да спреш да пускаш точно този слух сега.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 04:11 от Fenris

# 597
  • Мнения: 6 076
Фри, пред кабинет на ТЕЛК видях жена облечена и нагласена като модна кралица, водеща две деца очевидно не биологично нейни, облечени с дрехи произведени някъде през 80-те год. на миналия век. И двете бяха с поведенчески дефицити - вероятно увреждания в аутистичния спектър, но обгрижване от нея към тях нямаше. Не вярвам да са осиновени, така че остава да е била приемна "майка". С други думи получава заплата за двете и помощи за деца с увреждания за двете. Не изглеждаше никак да е загрижена за тях. Ако се съди по различията в нейния и техния външен вид не вярвам да им осигурява нужните терапии. Сигурно има и читави приемни семейства. Но е непростима гавра дете да бъде отделено от обичащи го родители, които нямат средства да отговорят на измислени стандарти и бъде дадено на човек които го използва като източник на доходи без грам емпатия към детето.

# 598
  • Мнения: 4 378
Фри, пред кабинет на ТЕЛК видях жена облечена и нагласена като модна кралица, водеща две деца очевидно не биологично нейни, облечени с дрехи произведени някъде през 80-те год. на миналия век. И двете бяха с поведенчески дефицити - вероятно увреждания в аутистичния спектър, но обгрижване от нея към тях нямаше. Не вярвам да са осиновени, така че остава да е била приемна "майка". С други думи получава заплата за двете и помощи за деца с увреждания за двете. Не изглеждаше никак да е загрижена за тях. Ако се съди по различията в нейния и техния външен вид не вярвам да им осигурява нужните терапии. Сигурно има и читави приемни семейства. Но е непростима гавра дете да бъде отделено от обичащи го родители, които нямат средства да отговорят на измислени стандарти и бъде дадено на човек които го използва като източник на доходи без грам емпатия към детето.


Какво значи очевидно не биологично нейни? Че децата не може да са от смесен брак? Питаше ли я каква е на децата? Приемна майка, леля, служителка в дом, може би майка? Не, просто реши, че е приемна майка, защото нагласата ти към приемните родители е негативна. Ако децата имат аутизъм, много вероятно са трудни за обличане според последния крясък на модата, а си искат едни и същи дрехи през цялото време. Питай родителите на деца с аутизъм дали винаги са пълни с енергия и 24-7 дават най-добрите грижи на децата или пък случайно и те имат нужда от почивка и понякога имат лоши дни. Ти реши, че не изглежда загрижена, но знаеш ли дали е била загрижена? И цялата тази история, извъртяна задължително по възможно най-негативния начин за приемните родители и ''лошата система'' завърши с коментар, че е непростимо да се отнемат деца от обичащи родители, които не могат да му осигурят необходимото.

Сега си представи една майка с две деца с аутизъм, която е толкова изморена ментално от грижите по тях, че точно тогава, когато ти си я видяла, си е почивала и е зареждала батериите, докато чака пред кабинета. Изтощена от дългата битка преди това да ги убеди да се облекат с нещо друго, а не отново със същите дрехи, които те упорито искат, от постоянните терапии, безсънни нощи и съсипана от тъга. Но самата тя облечена модерно, защото това е последната й останала радост. Пак ли би я погледнала толкова осъдително? Другият път питай.

# 599
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

 Ето и едно съвсем сериозно и мащабно проучване, направено от сериозен университет с многогодишна работа в сферата, за да се успокоиш. https://www.columbiapsychiatry.org/news/psychiatric-medications- … -kids-finds-study

Добро утро! Никъде не съм твърдяла, че са overprescribed, а че се изписват. Не съм лекар, за да преценя, дали нещо е overprescribed или не е.
В България не е популярно да се дават на децата лекарства. Може да е налице недиагностициране на хипер-активност и да няма конкретен трийтмент на това състояние. Нямам данни, с които да докажа, че в България има деца, които не се лекуват.

Благодаря за линка, Фенрис! Действително се успокоих, че на децата не им се дават излишно лекарства. Дават им се по предписание на лекар. Мда.


Иначе конкретно за стратегията, не успях да прочета нищо убедително в нейна подкрепа. Има ли някакво, дори и минимално, доказателство, че подобен подход функционира и намалява нивото на насилие в обществото?

Дори и косвени доказателства поне - например, в училище няма моббинг, децата не са подложени на тормоз и насилие от съучениците си, намаляват самоубийствата на деца и тийнове. Поне някакви данни, които да наведат на мисълта, че подобна стратегия прави смисъл и може с чиста съвест да се работи в тази насока.

Общи условия

Активация на акаунт