Спящите бонови книжки

  • 25 066
  • 185
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 698
Здравейте, прощавайте, ако вече е коментирано, но нямам врме да прочета цялата тема.
Спомням си, че 90-те години баща ми, майка ми аз с боновите книжки си инвестирахме дяловете във фонд "Света София". Мисля, че беше някакъв политически обвързан седесарски фонд. Сега как мога да разбера дали имаме нещо на наше име? Разбрах, че трябва да получа индивидуален ПИК от НАП. Къде точно мога да поискам това, от София съм да поясня. Родителите ми са живи, слава Богу, те също са в София.

# 166
  • София
  • Мнения: 38 431
Един приятел, който разбира от тези неща, каза че разходите да си взема парите са към 50 лв, така че за 35 лв няма смисъл.

# 167
  • Мнения: 68 583
Е тя е кратката темата...прочети я.
На мен не ми се повтаря..

# 168
  • Мнения: 6 269
Един приятел, който разбира от тези неща, каза че разходите да си взема парите са към 50 лв, така че за 35 лв няма смисъл.
Това да ги продадеш ли?
Щото иначе разходи за вземането на дивидента няма.
Аз взех моя-дадоха ми го за всички години назад, до които важи давността. Има някакъв данък, но той е удържан предварително.

# 169
  • София
  • Мнения: 16 005
ПИК на НАП се вади в сградата на НАП, която ви се пада по район на местоживеене.

# 170
  • Мнения: 68 583
Навсякъде се вади. Където пожелаеш.

Данък няма мисля.
Такси банкови обаче има..така че не е безплатно вземането. До София пътя ти ли ще ми го платиш?

# 171
  • Мнения: 6 269
За това че има данък прочетох тук:

Гласуваният брутен дивидент е 0,....лв. на акция. Акционерите ще получат по 0,.....лв. за всяка притежавана от тях акция след прихващане на дължимия данък дивидент.”
Конкретно тези които получих излизат точно толкова, няма никакви банкови такси. И пак конкретно за същите-изобщо не е упоменато да трябва да се вземат от само един единствен банков клон, в точно определен град.

Последна редакция: пт, 25 сеп 2020, 22:17 от second

# 172
  • София
  • Мнения: 16 005
Данък дивидент се удържа при източника = акционерното дружество. Акционера получава останалата сума. Дълги години бях касиер,  на АД, участващо в масовата приватизация - изплащала съм дивиденти на акционери  срещу ЛК. Срока за получаване е 5 г. след ОС, което е решило раздаването. За прованса бяха разпределени в банкови клонове,  за да не пътуват хората до София.

# 173
  • Мнения: 54 347
Имах някакви дивиденти, които ги изплащаха само в София.
Сумата беше по-малка от пътните, отписах ги.

# 174
  • Мнения: 68 583
Само в София или по б.сметка...писах назад и не само аз. Към днешна дата това. Преди как е било няма значение.
И в двата случая разходи има - за път и за такса превод .

# 175
  • Мнения: 54 347
Не към днешна дата. Преди 20 години.
Сега вече няма.

# 176
  • Мнения: 68 583
Не към теб беше ☺

# 177
  • Мнения: 1 698
Проверих в Холдинг "Света София" , бивш приватизационен фонд. Аз, баща ми и майка ми имаме по 75 акции. Дивиденти не са изплащани от 20, че и повече години, всъщност само веднъж са изплащали. И сега не се предвижда плащане. цената на една акция е 3, 66 лева. Искам да попитам, има ли някаква възможност тези акции да ги преместим в друг фонд, който да е по-печеливш?

# 178
  • Мнения: 68 583
investor.bg: "Златен лев холдинг" продава акциите в "Елпром-Елин" със 70% обезценка.
https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/zlaten-lev-holdin … obezcenka-314139/

Попаднах на това за Златен лев.

# 179
  • София
  • Мнения: 19 221
Дивиденти не са изплащани от 20, че и повече години, всъщност само веднъж са изплащали. И сега не се предвижда плащане. цената на една акция е 3, 66 лева. Искам да попитам, има ли някаква възможност тези акции да ги преместим в друг фонд, който да е по-печеливш?
Ако имаше такава възможност, дали всички нямаше да хукнат да си местят акциите?
Така е с приватизационните фондове, малко от тях плащат дивидент. Трябвало е да купим акции от дружества, без посредник.
Единствено може акциите от ПФ да се продадат на борсата, ако има купувач.

Общи условия

Активация на акаунт