Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 21 ян. 2019, 10:35 ч.

Спящите бонови книжки

• 8 433
  • 91
  •   1
Отговори
Събуждам темата за боновите книжки заради идеята да се управляват книжата, които не са търгувани и потърсени от собствениците им с години. Според нея трябва да се създаде фонд, който да поеме акциите, а в замяна техните собственици да придобият дялове във фонда.
Очаквам грамотни по темата потребители да се включат с разяснения и съвети, как да процедираме, ако нещо подобно се приеме.
http://pronewsdobrich.bg/2019/01/17/reshavat-sadbata-na-2-mln-bo … ta-privatizatsia/

# 1
Мен пък ме вълнува какво става с потърсените, но липсващи, т.е. откраднати, бонове.
То че сума ти народ пи по една студена вода, е ясно. Ама за толкова години как пък не разбраха кой и как ги открадна и какво направи с тях?
Тъкмо сега и Банев е в ареста, могат да го попитат...

# 2
Аз имах от Мултигруп, изпуснах преди години имаха срок, в който ги изкупуваха, и сега като си направя справка с ПИК тук https://ewallet.csd-bg.bg/index.xhtml ми изписва
Цитат
лицето не притежава безналични финансови инструманти регистрирани в ЦД
което не знам как да го тълкувам, безвъзвратно ли всичко е загубено?

Последна редакция: пн, 21 яну 2019, 11:02 от DayInMay

# 3
А аз опитах с ПИК от НОИ и каза че не е актуален. Друг ПИК ли е?

Някой с непотърсени бонове има ли информация за каква сума приблизително може да става въпрос, струва ли си занимавката?

# 4
А аз опитах с ПИК от НОИ и каза че не е актуален. Друг ПИК ли е?
ПИК от НАП трябва.

# 5
Преди десетина години се бях заинтересувала за моята и се обадих на фонда. Намериха я и ми казаха, че за последните 5 години мога да отида да си прибера 20 лева дивиденти. Аз естествено отбелязах, че книжката ми е при тях от 20 години, а не от пет и какво става с дивидента за другите 15 години. Оказа се, че имало много удобен закон, че непотърсени до 5 години дивиденти се присвояват от фонда. И така всяка година те си инкасират непотърсените дивиденти и щракат с пръсти, а такива като мен решават, че не си струва да се занимават за 20 лева. Този закон е въпиещо неадекватен - във финансовия свят пари не се губят. Чували сме легенди, как нечий дядо вложил 100 долара и забравили, а после внукът намира книжката, отива в банката и вижда, че е станал милионер. Обаче законът е ясно за кого е писан smile3512

При това положение аз явно няма да си търся моето, а май си изхвърлих и боновата книжка, та по-добре държавата да ги вземе тези пари, отколкото да стоят при мошениците от фонда.

# 6
Иска се пик от нап.
Аз имам по 25 акции в две места.
Майка ми беше прехвърлила нейните.
Като ги сметнах са около 30лв.
Не знам дали трябва нещо да ги правя, те си седят просто.
Мисля че ако реша да ги осребрявам ще се загубят в разни такси.

# 7
На моите баба и дядо навремето бяха откраднати. Те казаха, че не знаят къде са, родителите ми попитаха какво става с тези акции (вече не помня точно към кого се обърнаха, тъй като беше преди много години) и им отговориха, че собствениците им са ги продали, което няма нищо общо с истината. Може би много хора са така и затова има непотърсени - може някой да е поръчал подобни кражби.

# 8
  • София
И моите са толкова някъде - към 20-30 лв.

# 9
  • на крайбрежието
Мен ме търсиха преди години, искаха да ми ги изкупят за 30 лева. Много напираха. Аз отидох в офиса, където ме викаха, но бяха толкова груби и нахални, че им отказах. Не помня подробности, но едни момиченца избирани за манекенки- няма 'добър ден", няма обяснение за какво става дума, говореха си през мене все едно ме няма и само мятат едно листче и "подпис!".

# 10
Затрила съм ги някъде тези бонови книжки . Дори не си спомням как изглеждаха

# 11
  • София
Тези, които имат акции от фондове, а не от реални предприятия, в повечето случаи имат някакви стотинки за година.
Това е защото УС, общото събрание или не зная кой решава примерно, че за .....година няма да се раздават дивиденти или ще бъдат някакви минимални.
Аз също не помня къде е боновата ми книжка, но по титуляр не може ли да се издирят в Централния депозитар? Поне знам в кой фонд са.

# 12
Имам  и от приватизацията и не знам как от предприятие.Като работещ там.Направиха друго предприятие върху това, защото дадоха първата година добра сума,та им се досвидя да дават нататък.И новото предприятие няма ангажименти ,старото има само наеми и те се поглъщат от разни начини-заплати примерно на някой,който не работи нищо.И така с боновите книжки.Изкупиха които можаха за 25лв, по левче на акция и включиха дивидента към това.После изплатиха дивидентите на другите,непродали и настана яд,че евтино.Всичко в тази държава е мошеничество.Само едни пари се разиграха по едно време и толкова,няма случайни там.Случайното бе изтласкано с трикове.

# 13
  • София
То изначално си беше глупост и няма защо да обвиняваме запознатите с материята. На сульо и пульо ще даваш капитал и очакваш да го управляват и да се множи. Който нищо не разбираше от ценни книжа, се върза на рекламите на ПФ (вкл. и аз, въпреки, че съм могла да се ограмотя, грешката си е моя)
Преди години работех в една финансова къща и се продаде "златна" книжка - за 1 млн. лв. (преди деноминацията) с акции на Соди - Девня.

# 14
  • София
аз имам акции в Соди-Девня и получавам нелош дивидент.
разбрах, че ги имам преди три години. когато проверих какво е положението, се оказа, че имам да взимам дивидент за седем години назад. изплатиха си ми ги веднага без номера.

трябва да потърся боновата книжка на майка ми, въпреки, че ме съмнява да има каквото и да е било там.

# 15
  • Русе
Предната година ходих при посредник да проверя какво,що. За да получа 20-тина лева трябваше да платя 30-тина и пратих отново книжката да спи. Щом става с ПИК на НАП, ще проверя довечера какво пише. Фондът ми е още жив.

# 16
А с умрелите фондове какво правим 🙂 Мултигруп елит и пр. ?

# 17
  • София

# 18
  • София
Скоро намерих вкъщи бонови книжки на баба ми и дядо ми с по 25 000 лева в тях.
Зачудих се дали имат някаква стойност въобще,нямам представа и къде и как да проверя.
Ще следя темата.

# 19
  • Русе
Проверих си боновете чрез кода от НАП и все още имам акции. Остана да забогатея.

# 20
За Мултигруп са загубени. Аз имах 25 акции на Албена Инвест, но се преобразувало в Албена АД и акциите станаха 5. Преди 2 години ги продадох чрез инвестиционен посредник  /таксата е към 20 лв./и получих 300 лв. Сега видях, че цената им спаднала доста, добре, че съм ги продала. Имам и в други, но следя цената и продажбата им ще е неизгодна.

# 21
  • София
Проверих си боновете чрез кода от НАП и все още имам акции. Остана да забогатея.
Може ли линк към този код?

# 22
Може ли линк към този код?

Tой е персонален и се получава лично в НАП.

# 23
Преди повече от десет години си продадох акциите през инвестиционен посредник. Сега не съжалявам. Взех повече от 1200 лв. Дядо ми също ми беше прехвърлил част от акциите си приживе. Тогава прецених, че през годините няма да получа по-голяма доходност, ако ги запазя. Но преди да ги изкупят се разходих до Централен депозитар в София.

# 24
Ако не сте си търсили дивидентите досега - ще ви трябват 20-ина минути. Проверете в самите бонови книжки или с ПИК кои са вашите фондове.  В нета има координатите им. Изпращате им по мейла едно заявление плюс копие от удостоверение за банкова сметка /от единия фонд поискаха да се вижда цветния печат на банката/.  Два от три платиха, сумата беше прилична за отделеното време. И от третия отговориха /длъжни са/, но искаха да се ходи до някакъв банков клон, а дивидентите им бяха ст. 
До
.......... АД
ул................
ПК....... гр.СОФИЯ

ЗАЯВЛЕНИЕ
за получаване на дивидент за предходните 5 години

от .............................

ЕГН .......................

тел. за обратна връзка ...................

Желая да бъдат ми изплатени неполучените от мен дивиденти за предходните 5 години:

с банков превод в лева по личната ми сметка:

сметка № (IBAN)........................

банков код (BIC)..................

банка .......................

дата..........                                           

# 25
Хубаво направих, че ги продадох моите акции преди 12г. ...И до днес си ползвам съдомиялната, купена с парите от тях. Имах 12-13 акции на "Албена инвест" и някакви, които нямаха вече стойност към онзи момент... (някакъв холдинг ... "Българо - някакъв си " ... Толкова от тази игра с акции!  Simple Smile))

# 26
Зачудих се дали имат някаква стойност въобще,нямам представа и къде и как да проверя.
Ще следя темата.
Здравейте, аз бонови книжки и акции нямам, но имам такива от починали родители. Къде и как бих могла да получа информация за тях? С ПИК от НАП става ли, като пряк наследник?

# 27
  • София
Ще следя темата.
Здравейте, аз бонови книжки и акции нямам, но имам такива от починали родители. Къде и как бих могла да получа информация за тях? С ПИК от НАП става ли, като пряк наследник?

И аз нямам представа,не съм ходила да проверявам никъде. Затова следя тук темата и може би ще се свържа директно с фонда,в които са акциите,за да ми обяснят какво може да се направи.

# 28
  • Русе
Аз намерих най-близкият инвест. посредник и ходих да питам. Не съм звъняла във фонда  Peace

# 29
Скрит текст:
Ще следя темата.

http://www.csd-bg.bg/

Наследници на починали лица могат да извършат справка за притежавани финансови инструменти на наследодателя чрез лицензиран инвестиционен посредник (Списък на лицензираните инвестиционни посредници.)
Справката се извършва от съответния инвестиционен посредник срещу заплащане след проверка на легитимацията на лицето.

ПИК е Персонален иденф. код, няма как с него на проверите наследените.

# 30
Скрит текст:
Ще следя темата.

http://www.csd-bg.bg/

Наследници на починали лица могат да извършат справка за притежавани финансови инструменти на наследодателя чрез лицензиран инвестиционен посредник (Списък на лицензираните инвестиционни посредници.)
Справката се извършва от съответния инвестиционен посредник срещу заплащане след проверка на легитимацията на лицето.

ПИК е Персонален иденф. код, няма как с него на проверите наследените.

Сърдечно благодаря!

# 31
Аз се "похваля" взех дивидент в р-р на 5,50 лв.В банката   не знаеха това за колко време.Жива подигравка,не си заслужава  ходенето до НАП.

# 32
Съпругът ми взема така мъничък дивидент, защото не си ги е продал. Но за продажбата, първо проверете дали вашият фонд не се търгува за стотинки, има и такива. Тогава няма полза от продажбата. Има фондове, които имат цена  40 лв. на акция, 25 акции от боновата книжка по 40 лв. и ще вземете 1000 лв. Но време изисква, ходене до посредник 3 пъти, такса около 20-30 лв.
Родителите ми си ги продадоха през 2006 година още когато беше пикът и доста добре се търгуваха.

Последна редакция: сб, 26 яну 2019, 11:12 от kristinia

# 33
Аз се "похваля" взех дивидент в р-р на 5,50 лв.В банката   не знаеха това за колко време.Жива подигравка,не си заслужава  ходенето до НАП.

Индустриален Капитал Холд ? Wink
нека не забравяме че едно време са влагани 25 000лв , мисля че са сегашни 25лв(дано не греша) - на този фон не е малка доходността

# 34
Привет на всички!
Може би тук ще намерите някои отговори - дано ви е полезно!

https://forum.moitepari.bg/topics/15-Privatizacionni-fondove

# 35
  • София
нека не забравяме че едно време са влагани 25 000лв , мисля че са сегашни 25лв(дано не греша) - на този фон не е малка доходността
Не точно. Деноминацията беше 1997, а масовата приватизация - доста преди нея.
Тези 50 хиляди са съвсем нереални, можеха със съшия успех да са 50 млн. или 50

# 36
Дори през 1999 г. беше деноминацията. Помня, че малка сума влагахме за боновите книжки. За пенсионери беше още по-малка.

# 37
  • София
Аха, да, сбъркала съм годината.

# 38
Не точно. Деноминацията беше 1997, а масовата приватизация - доста преди нея.
Тези 50 хиляди са съвсем нереални, можеха със съшия успех да са 50 млн. или 50

" Масова (или бонова) приватизация по модел заимстван от Чехия: „През 1996 – 1997 година Центърът за масова приватизация към Министерския съвет извърши приватизация на държавни предприятия чрез инвестиционни бонове. За продажба бяха предложени пакети акции от 1050 предприятия, в резултат на което са раздържавени активи в размер на 14.58 % от общите активи на държавните предприятия или 22.08 % от подлежащите на приватизация активи.“[1] Собственици стават всички пълнолетни български граждани пожелали да участват в процеса. Те получават бонови книжки с номинал от 25 000 лева
"

"От 1997 г. стойността на лева е твърдо свързана с тази на германската марка чрез системата на валутен борд при курс 1000 лева = 1 германска марка. След деноминацията на лева от 5 юли 1999 г. курсът става 1 лев = 1 германска марка"

аз разбирам че една книжка е 25лева сегашни или бъркам?

# 39
# 40
На мен не ми е ясно защо тези отписани фондове, като ПФ “Мултигруп елит” нарпример, не са оставили нищо на акционерите си. Чувствам се ограбена най-малкото, и сигурно има хиляди като мен.
https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/zagubenite-kodove … atizaciia-246940/
Как така изведнъж се оказваме без нищо?

# 41
Как? Много лесно. Всичко е откраднато.

# 42
  • Варна
аз разбирам че една книжка е 25лева сегашни или бъркам?
Според мен не бъркате. Благодаря за линка разясняващ положението с фондовете.

Аз навремето не си вложих акциите във фонд. Към момента притежавам 53 акции на Агрополихим АД и 40 акции на Лукойл нефтохим Бургас АД (проверих в централния депозитар с ПИК от НАП и ми се водят по лична сметка). И двете предприятия съществуват, но не се търгуват на фондовата борса. Нямам представа как да си потърся евентуалните дивиденти за последните 5 години. Някой може ли да помогне?

# 43
  • София
На мен не ми е ясно защо тези отписани фондове, като ПФ “Мултигруп елит” нарпример, не са оставили нищо на акционерите си. Чувствам се ограбена най-малкото, и сигурно има хиляди като мен.
https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/zagubenite-kodove … atizaciia-246940/
Защото сте миноритарни акционери. На общо събрание който има контролен пакет акции, е решил да не раздава дивиденти. А при прекратяване дейността на фонда се предполага, че управляващите го са се погрижили първо за себе си.
А вие през тези години потърсихте ли си дивидент?

# 44
Скрит текст:
Защото сте миноритарни акционери. На общо събрание който има контролен пакет акции, е решил да не раздава дивиденти. А при прекратяване дейността на фонда се предполага, че управляващите го са се погрижили първо за себе си.
А вие през тези години потърсихте ли си дивидент?
[/quote]
Първите няколко години търсих, но даваха или нещо от сорта на 1-2 лв, а накрая пък съвсем нищо не даваха.

# 45
  • София
Така е с повечето фондове. Което доказва, че МП е глупост - който разбира, се е погрижил за акциите си. Който не - е останал с това, което е имал преди МП. easy come - easy go

# 46
Преди десетина години се бях заинтересувала за моята и се обадих на фонда. Намериха я и ми казаха, че за последните 5 години мога да отида да си прибера 20 лева дивиденти. Аз естествено отбелязах, че книжката ми е при тях от 20 години, а не от пет и какво става с дивидента за другите 15 години. Оказа се, че имало много удобен закон, че непотърсени до 5 години дивиденти се присвояват от фонда. И така всяка година те си инкасират непотърсените дивиденти и щракат с пръсти, а такива като мен решават, че не си струва да се занимават за 20 лева. Този закон е въпиещо неадекватен - във финансовия свят пари не се губят. Чували сме легенди, как нечий дядо вложил 100 долара и забравили, а после внукът намира книжката, отива в банката и вижда, че е станал милионер. Обаче законът е ясно за кого е писан smile3512

При това положение аз явно няма да си търся моето, а май си изхвърлих и боновата книжка, та по-добре държавата да ги вземе тези пари, отколкото да стоят при мошениците от фонда.

Този въпрос е много спорен, ако някой реши да ги съди. Те се позовават на общата давност, която е 5 години. Но тя важи по ЗЗД, а дивидентът е неотменимо право на акционера, както и ти правилно пишеш. Той не е облигационно вземане и както казваш, в цивилизования свят никога не се губи. Просто никой няма да заведе дело за 20 кинта, а големите акционери не пропускат да си търсят дивидентите преди 5 годишния срок. Мисля си, че ако някой заведе дело, би трябвало да спечели.

# 47
Баща ми е много възрастен и болен и не може да отиде до НОИ да вземе индивидуален номер. Книжката на майка ми е при неговата, но тя е починала. Как мога да му помогна. Мислех чрез пълномощно, но нали и за него ще платя? А ако се окаже без диденти? Всичко ще е напразно...

# 48
Аз имам 10 акции в един холдинг. Обадих се да питам. Отговориха ми, че от 2001 г. не са изплащали дивиденти, защото Общото събрание е взело такова решение. Искам да попитам, ако сега, не тазгодишното Общо събрание решат да изплащат дивиденти, как ще ги изчисляват-за целия период от 2001 г.(което е логичния вариант) или ще излязат с номера за петгодишната давност?

# 49
Те може да не изплащат дивиденти, но пък цената им да е добра и да ги продадеш. Провери как се търгуват на сайта на фондовата борса.

# 50
Проверих си моите наличности.
Да диря ли дивидент в размер от 7,50 за 25 лв.?! Crazy

# 51
  • София
Проверих си моите наличности.
Да диря ли дивидент в размер от 7,50 за 25 лв.?! Crazy
Ми ако си махнеш таксите които са към 18 лв,ще ти остане екстра печалба.Joy Всичко е с цел да се вземат и тия парички от хората,разчитат на починали и такива които няма да се занимават за 7,8 лв.

# 52
DeVa, таксата е ако ги продаваш. Дивидента питай по телефон как да ти изплатят. Може по банковата ти сметка, може на място, но сигурно трябва да ходиш в София, или където е управлението. Но за това такси няма.
Интересно с каква цел подхващат тази тема с боновите книжки? "Златен лев", дават дивидент за 2018г. от 8 стотинки например. 25 акции*0.08 лв.= 4 лв.

Последна редакция: чт, 31 яну 2019, 20:13 от kristinia

# 53
Проверих и Индустриален холдинг България не е изпращал дивиденти през последните пет години. Акциите в момента на лицето Х са станали 135, след справка с ПИК от НАП. При такъв курс в момента на борсата, означава ли, че струват 135 лева.

# 54
Да, но ако наистина са 135.

# 55
Толкова са. През 97-ма е единствената година, през която са раздадени дивиденти. За всяка акция е бил 5.68, като от тях 4 лв. са се давали в акции, по 1 лв. всяка и само 1.68 лв. в брой. Ако не са 135, са 125. Но това запомних при проверката, забравих да направя скрийншот.

# 56
Индустриален холдинг България тепърва ще расте - не бързайте да продавате. Наскоро се отърваха от доста дълг и през 2018 вече са на добра печалба.

# 57
Така и така са стояли толкова години, не виждам смисъл тези да се продават. Когато продадох моите, преди десетина години взех над хилядарка за акциите. За тези в момента няма смисъл.

# 58
Баща ми е много възрастен и болен и не може да отиде до НОИ да вземе индивидуален номер. Книжката на майка ми е при неговата, но тя е починала. Как мога да му помогна. Мислех чрез пълномощно, но нали и за него ще платя? А ако се окаже без диденти? Всичко ще е напразно...

Има ли някой с подобен проблем да отговори...

# 59

Има ли някой с подобен проблем да отговори...

в кой фонд са инвестирали родителите ви?

# 60
В " Златен лев", " АБВ- форест" този май е на Банев,Българо-холандски приват. фонд,  Никотиана- БТ холдинг АД, това прочитам!

# 61
В " Златен лев", " АБВ- форест" този май е на Банев,Българо-холандски приват. фонд,  Никотиана- БТ холдинг АД, това прочитам!

Единственото, което си струва т тях е Златен лев - имате право да потърсите дивидентите за последните 5г. в офиса на дружеството:

за останалите май не си струва тичането...

# 62
Някой знае ли как става проверката на дялове на починал човек?
Естествено без да се налага посещение на Централен депозитар

# 63
Някой знае ли как става проверката на дялове на починал човек?
Естествено без да се налага посещение на Централен депозитар

пълномощно и инвестиционен посредник - Елана , Карол, но не е безплатно...

# 64
  • София
Удостоверение за наследници трябва.
Пълномощно от починал е нонсенс.

# 65
Удостоверение за наследници трябва.
Пълномощно от починал е нонсенс.

да де - лапсус(загледал съм се в Лунатици), изивинявам се

Последна редакция: нд, 03 фев 2019, 21:19 от kokopapa

# 66

Единственото, което си струва т тях е Златен лев - имате право да потърсите дивидентите за последните 5г. в офиса на дружеството:

за останалите май не си струва тичането...

Благодаря!

# 67
Ако се търсят акции на починал, а боновата книжка я няма, с удостоверинието за наследници как да се провери, при посредник ли?

# 68
Ако се търсят акции на починал, а боновата книжка я няма, с удостоверинието за наследници как да се провери, при посредник ли?

Често и на тях не им се занимава, защото полагат усилия а клиента като разбере че притежава стотинки не иска да им заплати.
Ако знаете името на дружеството кажете го тук, макар и без книжка и ще се опитам да потърся.

# 69
Скрит текст:

Често и на тях не им се занимава, защото полагат усилия а клиента като разбере че притежава стотинки не иска да им заплати.
Ако знаете името на дружеството кажете го тук, макар и без книжка и ще се опитам да потърся.
[/quote]
Мисля, че са в Мел Инвест.

# 70
Скрит текст:

Мисля, че са в Мел Инвест.
[/quote] не разпределят дивидент за съжаление...

# 71
0.903 ли е цената към днешна дата?

# 72

Това май бе цена на продавача... Купувачите дават доста по малко...

# 73
  • Варна
Знаете ли, дали трябва да се подава данъчна декларация, когато си получил дивидент?

# 74
Не. Те се облагат предварително.

# 75
  • Бургас
Знаете ли как стоят нещата с Акционер фаворит? Проверих с ПИКа, имам 25 акции. Въпросът е как се котират и какъв дивидент имат за последните 5 години.

# 76
Знаете ли как стоят нещата с Акционер фаворит? Проверих с ПИКа, имам 25 акции. Въпросът е как се котират и какъв дивидент имат за последните 5 години.

Здравейте,
последните 5 дивидент не са давали. Може би тук ще намерите информацията която търсите:
http://www.infostock.bg/infostock/control/quotes/AFH

и тук:

https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/provalenata-masov … -stoinost-276028/

Успех!

# 77
 А дали на получения дивидент се дължи данък  общ доход ,някои да ли знае?

# 78
Не се дължи.

# 79
А дали на получения дивидент се дължи данък  общ доход ,някои да ли знае?

Получените дивиденти не се облагат с ДОД, техния данък се казва Данък дивидент и се плаща на изхода от дружеството, което го плаща...т.е. холдинга го внася вместо Вас. Данъкът в момнта е един от на-ниските такива само 5%

# 80
Привет, имам 25 бр. акции в "Родна земя холдинг" АД.  Номиналът на една акция е 1 лв. Трябва да им пиша по мейла ли, за да ми изплатят дивиденти?

# 81
Здравейте! Да питам трябва ли да нося със себе си боновата книжка когато отида да си взема дивидентите или може и само с л.к. Забравих си я,  а съм в друг град...

# 82
  • София
Привет, имам 25 бр. акции в "Родна земя холдинг" АД.  Номиналът на една акция е 1 лв. Трябва да им пиша по мейла ли, за да ми изплатят дивиденти?
Само ако са раздавали дивиденти в последните...5 години, ако не бъркам. Може ОС да е решило да не раздава.
Можете да ги продадете на БФБ.

# 83
Здравейте! Да питам трябва ли да нося със себе си боновата книжка когато отида да си взема дивидентите или може и само с л.к. Забравих си я,  а съм в друг град...
Не би трябвало да ви я искат

# 84
Привет, имам 25 бр. акции в "Родна земя холдинг" АД.  Номиналът на една акция е 1 лв. Трябва да им пиша по мейла ли, за да ми изплатят дивиденти?
Само ако са раздавали дивиденти в последните...5 години, ако не бъркам. Може ОС да е решило да не раздава.
Благодаря, писах им, но както и аз предполагах ми отговориха, че не са изплащали дивиденти.

# 85
Не би трябвало да ви я искат

Благодаря!

# 86
  • Варна
А Агрополихим изплащат ли дивиденти?

# 87
  • София
Това беше точно  - всяко чудо за 3 дни.
Спящите хора си оставиха боновете да си спинкат. Не се сетили толкова години, та сега...

# 88
  • Варна
Това беше точно  - всяко чудо за 3 дни.
Спящите хора си оставиха боновете да си спинкат. Не се сетили толкова години, та сега...

Ми то за 20 лв. за какво ли да ги будиш.

# 89
Здравейте,
Имам 5 акции в Пентатроник АД.
Как да провера, за какви пари става въпрос? Как да се свържа с брокер или човек, който отговаря за моите акции?
При справка с ПИК, на полето брокер излиза по лична сметка.
Ще се радвам много, ако ми помогнете.

# 90
  • София

Здравейте,

Не можете сами да продадете нещо на БФБ (Българска фондова борса). До нея имат достъп само брокери, които са на трудов договор в Инвестиционните посредници. Услугата не е безплатна. И ако имате 25 акции и те струват 2.00 лв (последно преди малко проверих в infostock.bg) общото богатство, което имате по нетната стойност към 30 април е била 50.00 лв. Инвестиционният посредник ще Ви вземе хонорар за сделката по продаването на Вашите активи. Чувал съм за мин. 20.00 лв. Сами преценете дали си струва усилието.

# 91
  • София
Не можете сами да продадете нещо на БФБ (Българска фондова борса). До нея имат достъп само брокери, които са на трудов договор в Инвестиционните посредници.
А стига бе! Сериозно?
Изразих се фигуративно. Когато кажете "подстригах се", означава ли това, че вие сам сте грабнали ножицата?Впрочем, преди 20 години съм работила във ФБК, все нещо знам.

Общи условия

Активация на акаунт