За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 44 255
  • 739
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 028
rovaru,  можеш да разделиш бурканчето на две и едната половина да прехвърлиш в по-малко бурканче и да завариш само за капачка 2-3 минути.

# 166
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Да попитам... вчера си взех (от Билла) парче сирене на което пише Сеждамер (мисля, че е полско по етикета)... на вид, вкус и мирис много прилича на Ементалера... та се чудех еднакви ли са различни ли са?!?

# 167
  • Norge
  • Мнения: 2 311
…….. досега съм я слагала в някакви манджи, които малко или много си се готвят. Пък не знам сладкарска дали не в с нещо по-различна, обработена, или и аз не знам….
Муунривър  Simple Smile Hug
Точно така е, по-различна е.
Или поне е такава при мен (в друга държава съм).
Готварската сметана е обработена така, че да не се пресича при готвене.
Същото се отнася за крем фреш, който може да носи топлинна обработка без да стане „на парцали“.
Сладкарската сметана би трябвало да е натурална.
И с трайност около 10 дни.


Хулиганке, видях за белтъците. Знаеш ли, замислих се и установих, че никога не съм замразявала белтък. Държа ги толкова дълго време в хладилника - в чашки от горчица „Томи“ Mr. Green, че не ми се е налагало.
Според мен не би трябвало да има проблем, но за по-сигурно има ли възможност да опиташ едно миниатюрно количество, за да ти е по-спокойно?

# 168
  • Мнения: 284
Здравейте,днес за първи път взех кори за лазаня,но никога не съм правила и не знам как става,дали може да ми помогнете с някоя изпитана и вкусна рецепта?

# 169
  • Мнения: 4 859
Здравейте,днес за първи път взех кори за лазаня,но никога не съм правила и не знам как става,дали може да ми помогнете с някоя изпитана и вкусна рецепта?
Копирам си поста от няколко страници напред

"Любимата ми,от първия път стана страхотна,но не е бърза,връткава е,но пък страшно вкусна.
"Продукти:
500 гр кайма
500 гр гъби
1 гл. чесън
2 бутилки домати консервирани (1 л общо)
1 голяма глава лук
500 гр кашкавал
1 голяма кофичка сметана
1 л прясно мляко
60-70 гр брашно
3-4 големи моркова
сол, черен пипер, босилек, дафинов лист
1/2 пакет кори (да са с яйца, ние предпочитаме опрделено Divella или Barilla. Гръцките се разваряват безобразно и са по-безвкусни)

Приготовление:
Сос болонезе: настъргват се морковите на ситно ренде. Обелва се чесънът, лукът се нарязва наситно. Чесънът, сложен първо в гореща вода, се бели по-лесно. Скилидките се смачкват с широката част на ножа (не се режат). Чесънът се слага в нагорещен зехтин, запържва се леко, добавя се лукът и морковите и се запържват до златисто. Добавя се каймата, запържва се добре, добавят се доматите, след което се оставят на слаб огън да врят.
Приготвя се соса бешамел: нагрява се олио, слага се брашното да се запържи леко. Добавя се прясното мляко и сметаната, като непрекъснато се разбърква, докато соса се сгъсти до гъстота на кремсупа (или тесто за катми).
Измитите гъби се нарязват на плоски парчета (т.е. не се дребнят, подкарвате гъбата от единия край, и щрак-щрак - нарязвате на плоски парчета). Запържват се с малко зехтин, докато поомекнат, но не до пълна готовност. Прецеждат се от водата, която са пуснали. Смесват се с бешамела.
Избира се тава (правоъгълна), в която да може да се наредят между 3 и 4 пласта кори - предварително със сухите кори пробвайте колко реда излизат.
Във вряща вода с олио и сол се пускат корите и постоянно се бъркат внимателно, за да не се разкъсат. Пускат се една по една, иначе залепват. Варят се според указанията на опаковката. Когато омекнат и добият гъвкав вид, се охлаждат със студена вода, за да могат да се подредят.
Най-отдолу тавата се маже с олио, слага се тънък пласт бешамел и сос болонезе и се смесват, и започва подреждането на лазанята. 1 слой кори, 1 слой бешамел, 1 слой болонезе, 1 слой кашкавал; пак кори, слой бешамел, слой болонезе, слой кашкавал - и така до края. Последният слой е бешамел, болонезе и кашкавал. Върху кашкавала може да се нарежат домати на тънки кръгчета, които да покрият лазанята отгоре.
Пече се около 30-35 минути на 200 C фурна. Не трябва да загаря много - ако става така, се слага фолио върху тавата."
 Автор-Бу,бг мама

За тавичката-избери си дълбока,и предварително виж дали и как ти се събират корите на дъното.Корите винаги ги топвам за кратко във вряща вода,но ако са от тези без варене,не е нужно."

Както имаше и други коментари,ако корите са пресни,замразени или пише без варене не е нужно да се варят,но сосовете трябва да са по -течни ,за да е сочна.
Аз си ги топвам за кратко във вряща вода за всеки случай....
Кашкавала може да се замени с моцарела ,или най-отгоре да е настърган пармезан.

# 170
  • Мнения: 1 210
…….. досега съм я слагала в някакви манджи, които малко или много си се готвят. Пък не знам сладкарска дали не в с нещо по-различна, обработена, или и аз не знам….
Муунривър  Simple Smile Hug
Точно така е, по-различна е.
Или поне е такава при мен (в друга държава съм).
Готварската сметана е обработена така, че да не се пресича при готвене.
Същото се отнася за крем фреш, който може да носи топлинна обработка без да стане „на парцали“.
Сладкарската сметана би трябвало да е натурална.
И с трайност около 10 дни.


Хулиганке, видях за белтъците. Знаеш ли, замислих се и установих, че никога не съм замразявала белтък. Държа ги толкова дълго време в хладилника - в чашки от горчица „Томи“ Mr. Green, че не ми се е налагало.
Според мен не би трябвало да има проблем, но за по-сигурно има ли възможност да опиташ едно миниатюрно количество, за да ти е по-спокойно?
nelka.nelka , благодаря ти, ще пробвам с малко количество, пък ще видим какво ще се получи  Heart Eyes

# 171
  • Мнения: 1 316
Здравейте,днес за първи път взех кори за лазаня,но никога не съм правила и не знам как става,дали може да ми помогнете с някоя изпитана и вкусна рецепта?

ВЪРНИ СЕ НЯКОЛКО СТРАНИЦИ НАЗАД, ИМА ХУБАВИ РЕЦЕПТИ.

# 172
  • Мнения: 9 517
искам да попитам как да съхраня домашно филе /тип елена/? не съобразих, че почва житния пост и направих бая. сега трябва да го съхраня поне за месец-месец и половина.

# 173
  • София
  • Мнения: 2 298
искам да попитам как да съхраня домашно филе /тип елена/? не съобразих, че почва житния пост и направих бая. сега трябва да го съхраня поне за месец-месец и половина.
В хладилник, увито добре в алуминиево фолио, или най-добре вакуумирано. Чела съм и за фризер по същия начин, но не съм пробвала.

# 174
  • Пловдив
  • Мнения: 40 722
Аз съхранявам в хартиен плик.

# 175
  • Мнения: 2 641
В найлонки във фризер. Изважда се от предната нощ да се размрази в хладилника бавно и е като току що направено.

# 176
  • Мнения: 9 517
Аз съхранявам в хартиен плик.
колкоиздържа така?
благодаря и на другите, но предпочитам да не замразявам/ползвам алуминиево фолио.

# 177
  • Мнения: 35 109
Искам да направя пилешки хапки в корнфлейкс като не съм сигурна дали ще ги пека или ще ги пържа.
Искам да ги накиснати в марината от днес, с да ги готвя утре.
Какво ще ми препоръчате като марината?

# 178
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Искам да направя пилешки хапки в корнфлейкс като не съм сигурна дали ще ги пека или ще ги пържа.
Искам да ги накиснати в марината от днес, с да ги готвя утре.
Какво ще ми препоръчате като марината?

https://ipeychev9.blogspot.com/2015/09/blog-post_25.html

https://ipeychev9.blogspot.com/2018/01/2.html

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/02/blog-post_8477.html

# 179
  • Мнения: 5 654
Настъргано, сурово, червено цвекло за салата трябва ли да престои половин час преди ядене. И ако да, с каква цел?

Общи условия

Активация на акаунт