Консултации с адвокат

  • 72 497
  • 1 341
  •   1
Отговори
# 1 260
  • Мнения: 306
Здравейте, моля за насоки при предстоящ развод и отказ на ответната страна за финансова грижа към децата. Благодаря.

# 1 261
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 850
В производството по развода се разглеждат и искове за родителски права, местоживеене, издръжка на децата и лични контакти на другия родител с децата.
Ако децата останат при теб, бащата ще бъде осъден да заплаща издръжка. При ненавършили пълнолетие деца няма значение дължащият издръжка дали иска или не, дали има финансова възможност или не. Длъжен е да издържа децата си съгласно закона. Ако не плаща доброволно, образува му се изпълнително дело, ще му ги събират принудително. Ако два месеца не плаща издръжка, след като е осъден, може да му се образува наказателно дело и да бъде съден, тъй като неплащането на издръжка е престъпление.
Без адвокат няма да се справиш.

Последна редакция: чт, 22 сеп 2022, 23:27 от AIDA_N

# 1 262
  • Мнения: 306
Благодаря за отговора, но процесът по развода не е започнал, дори не знам дали и кога ще започне, защото той заминава за чужбина, камо ли кога ще завърши. А дотогава?

# 1 263
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 850
Ами започвай го.... Не знам какво чакаш. Подавай исковата молба и процесът ще си започне. Него ли чакаш?! Нали е казал, че абдикира от задълженията си към децата?! Какво ще го чакаш...

# 1 264
  • Мнения: 306
    А разводът може ли да се финализира без неговото присъствие? Планово, ще се прибере в България през декември.

    # 1 265
    • Далечният изток
    • Мнения: 14 850
    Ами тогава подай исковата молба през декември.
    Пак ще кажа - трябва ти адвокат, всичко това ще ти го обясни и ще действа според конкретната ситуация.

    # 1 266
    • Стара Загора
    • Мнения: 1 755
    Бях в подобна ситуация . Бащата забягна за чужбина , не получаваше призовки , със съдийско решение го призоваха по телефона. Той не дойде на дело , делото мина, осъдиха го да ми изплати всички месеци назад от фактическата раздяла, в която не се е грижил за детето, което беше около година. След това той обжалва до възивен съд , имаше второ дело. Там адвокатс му искаше споразумение. Споразумяхме се , но реално искането му беше за режима на виждане ,всичко друго си остана същото . Наплати ми всичко, което дължи. Но ми костваше 1,5 г нерви и много въртели от негова страна.

    # 1 267
    • Някъде в Европа...
    • Мнения: 3 440
    Здравейте, имам въпрос отностно дело за вдигане на издръжката.
    Бащата на детето представя пред съда договор за заплата под минималната, той е назначен на длъжност международен шофьор. Което не е вярно.
    Въпросът ми е кое е най-коректното действие от моя страна. Адвокатът ми предлага да пусна сигнал до НАП за проверка.
    Иска ми се да чуя как се постъпва в подобна ситуация.
    Благодаря
    На мен ми присъдиха минимална..Съдията на самото дело дори ми обясни (от негова страна нямаше никой), че му е ясно, че доходите му на практика не са толкова, щом е международен шофьор, но работят с документи, а в документите пише, че е на минимална заплата (при мен - той е представил и документ, че плаща наем, което въобще не е така и акт за раждане на второто му дете, с което също не живее, не се грижи за него, дори няма и законно присъдена издръжка)..

    # 1 268
    • Мнения: 68 643
    Договорът за наем подлежи на оспорване.

    # 1 269
    • Далечният изток
    • Мнения: 14 850
    Да, наемът, както и издръжката на другото дете.
    Вие оспорихте ли ги?
    И както и вчера казах - солидни доказателства за нуждите на детето. Има ли доказано такива, няма как издръжката да е на минимума.

    # 1 270
    • Пловдив
    • Мнения: 14 388
    И доходът под масата (не непременно точен размер или точен факт, че му се плаща на сиво, може и просто че има добри доходи) подлежи на доказване с други доказателства, вкл. няма пречка свидетели, но несигурна работа.

    # 1 271
    • Стара Загора
    • Мнения: 1 755
    Благодаря ви. Аз още в исковата молба представих разходите на детето, които никък не са малко. Синът ми е със 85% ТЕЛК диагноза детски аутизъм. Това , което аз съм правила през годините ми е ясно , че няма как цял живот да изплати, но горе-долу да е прилична издръжката.

    # 1 272
    • Някъде в Европа...
    • Мнения: 3 440
    Да, наемът, както и издръжката на другото дете.
    Вие оспорихте ли ги?
    И както и вчера казах - солидни доказателства за нуждите на детето. Има ли доказано такива, няма как издръжката да е на минимума.
    Не съм..Адвокатът ми така ме посъветва - едва ли не, че мисията е загубена ако обжалвам и само ще се препотвърди..(всички тези факти се представиха на самото дело от съдията по силата на някакъв някакъв член, според който не е отговорил в законоустановения срок, защото е бил в чужбина и не е бил запознат и който моят адвокат прие - не знам, явно е нямало друго какво да направи. Реално след като разбрахме за тях на делото, разгледаха и нашите документи, изслушаха нас -той не присъстваше и нямаше представител -  и приключи делото). Понеже аз исках по-висока издръжка, съответно и поех почти 2/3 от хонорара на адвоката след "присъдата"...

    # 1 273
    • Далечният изток
    • Мнения: 14 850
    Не да обжалвате решението, а да оспорите представените от него доказателства. Както и да е. Какво е трябвало да бъде направено, вече няма значение.
    Сега може отново да водите дело за увеличение на издръжка.

    # 1 274
    • Мнения: 68 643
    Аз също бих изискала чрез съда, в самото дело, справка от бнб за сметки на бащата / може ли?не съм сигурна./не знам може ли и наличността по тях дали излиза?
    Също директно от работодателя, пак чрез съда, удъстоверение/справка за това какво получава като възнаграждения. Нищо че от нап има инфо, може работодателя друго да напише.

    Изобщо всичко подлежи на доказване. За дохода му говоря...търсите, пробвате откъде може да изскочи нещо...
    Фалшивият договор за наем също може да се събори и изключи от доказателствата по делото.

    Общи условия

    Активация на акаунт