"За" или "Против" приемането на смъртната присъда в България

  • 14 549
  • 424
  •   1
Отговори
# 15
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
За педофилите може би ще е достатъчен доживотен затвор.10 години като булки в затвора и ще съжаляват,че не са ги осъдили на смърт...

Последна редакция: чт, 07 фев 2019, 17:34 от -veni-

# 16
  • Мнения: 2 780
Има много хора, които са вкарани в затвора или екзекутирани без достатъчно твърди доказателства.

Кои са тия много хора?
Пак наизуст говорите.

# 17
  • Мнения: 25 599
Против.
Първо, че доживотният затвор е по-тежко наказание от смъртта.
Второ, заради възможността да бъде извършена съдебна грешка. При смъртно наказание няма как да бъде поправена.

# 18
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Този въпрос не се изчерпва с България. Смъртното наказание го има и до днес по света, а на много места е премахнато точно заради такива грешки. Невинен от затвора ще изкараш, но от гроба не.

Ако имаш нужда да се ограмотиш, има Гугъл, има документални филми, има официална информация колкото искаш.

# 19
  • София
  • Мнения: 28 556
А вашето мнение, авторке, какво е?

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Категорично ЗА.
По две причини. Първо действа превантивно и възпитателно на престъпниците. Ако знаеш, че ще ти дръпнат шалтера, ако те хванат, ще помислиш доста повече преди да убиеш някого, отколкото, ако знаеш че само ще отидеш в затвора, от където я те помилват, я избягаш... все има надежда.
И второ не виждам никаква разумна причина да храня и издържам стотици престъпници, в продължение на десетки години с моите данъци. Той ми е убил детето, аз после ще го храня.  ooooh!

# 21
  • Мнения: 1 458
Твърдо против. За един да сбъркат е повече от много. Да, ще изхранваме един куп доказани престъпници, но аз не съм готова да пратя някой евентуално невинен в небитието.

# 22
  • Мнения: 580
Преди бях за, но сега смятам, че доживотен затвор, без право на предсрочно освобождаване е по-жестоко наказание. Често педофили и убийци са подложени на всекидневни посегателства от други затворници. Много такива не издържат психически и се самоубиват. Защо трябва такива хора да тежат на съвестта на екзекуторите си, като могат сами да се затрият? Пък и винаги има вариант да е невинен.

# 23
  • Мнения: 2 780
Категорично ЗА.
По две причини. Първо действа превантивно и възпитателно на престъпниците. Ако знаеш, че ще ти дръпнат шалтера, ако те хванат, ще помислиш доста повече преди да убиеш някого, отколкото, ако знаеш че само ще отидеш в затвора, от където я те помилват, я избягаш... все има надежда.
И второ не виждам никаква разумна причина да храня и издържам стотици престъпници, в продължение на десетки години с моите данъци. Той ми е убил детето, аз после ще го храня.  ooooh!

В Щатите нивата на смъртност причинена от убийства остава по-висока в щатите със смъртно наказание отколкото в тези в които няма смъртно наказание. Толкова за превантивния ефект.

(източник - Амнести интернешънъл)

# 24
  • София
  • Мнения: 12 374
В Япония прилагат смъртната присъда, като 80% от населението подкрепя смъртното наказание. Не мисля, че ние сме по-цивилизовани от тях, сори.

Между 2012 и 2016-та са били екзекутирани 24 престъпници. 2017-та е екзекутиран мъж, убил цяло семейство, барабар с 4-годишната дъщеричка. И аз като японците смятам, че подобни..индивиди не заслужават издръжка в затвор.

# 25
  • Мнения: 1 458
Е да, ако сам си види сметката е добре, но в повечето случаи не чувстват никаква вина и изобщо не им дреме какво са свършили. Но ще го издържам, пред риска невинен да бъде убит.

# 26
  • Мнения: 7 261
Таис, източният манталитет е съвсем, съвсем различен.

# 27
  • Мнения: 36 469
Сигурно и в САЩ са с източен манталитет? Трябва да има референдум, но за съжаление никога няма да стане.

Между другото, моят манталитет е източен, както и на по-голямата част от българите.

# 28
  • Мнения: 24
А вашето мнение, авторке, какво е?

В един от затворите в България, затворниците вътре живеят, смело мога да твърдя, по-добре от половината пенсионери в страната! Не смятам, че който и да е убиец заслужава всяка вечер да си пие алкохол + салата, гледайки телевизия в килията, снимайки от телефон и показвайки какъв живот водят в килиите.
Повечето пенсионери в България често няма какво да сложат на масата си, било то за обяд или вечеря. Не смятам, че е справедливо. Убил си, отнел си живот, получаваш си заслуженото.

# 29
  • Мнения: 2 780
L__il Справедливостта е идеална категория, нали знаеш?

Общи условия

Активация на акаунт