Професиите след 50 години

  • 4 337
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 8 775
Кои от сегашните професии ще отпаднат  след 50 години?
Кои нови професии ще се появят?
-----------------------------
Аз, например, си мислех, че професията "пощаджия" ще изчезне, но за мое учудване, пощите намериха начин да просъществуват чрез  електронната търговия.

Една отпаднала професия от миналото е професията "събуждач" - когато е нямало будилници, хора са тичали насам-натам да събуждат клиенти по заявка.

Професията "касиер" също ще замре, вървим към свят без физически пари.

Една нова професия "специалист по дентална хигиена" се наложи вече, сякаш преди хората не са имали нужда от това нещо?

# 1
  • Мнения: 1 195
Работниците в цехове, други, работещи с тежки машини, общо взето всичко, което може да бъде автоматизирано.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 705
Вероятно няма да има шофьори, имайки в предвид, че вече излизат превозни средства, които се управляват без водач.

# 3
  • Мнения: 8 775
Аз съм чела, че и самолетите могат изцяло без човек. То автопилотът е именно това, но за наше успокение все още има летец.
Това за колите е вярно, чела съм, че първо при такситата ще се въведе.

# 4
  • Мнения: 819
Няма да се изненадам, след години медицинските сестри да ги няма. Като чета, че вече с 6 месечни курсове ще взимат хора за работа по болниците.... Rage

# 5
  • Мнения: 2 013
Не мога да дам линк към статиите, които съм чела, но:
- адвокати - вече се ползва в една американска фирма изкуствен интелект -  има цялата база данни със закони и може да анализира даден казус; да предвижда с до 70% точност (по-висока от хората) какъв ще е изхода от делото;
- административните дейности подлежат на пълна автоматизация. Мисля, че скоро в Япония една фирма беше уволнила 30% от администрацията си;
- счетоводителите също са под заплаха, но няма да стане веднага.
- медицинска диагностика на ЯМР и други подобни 'картинки' - обучили са изкуствен интелект, който в момента е по-точен от човека.
Друго не се сещам сега. По прогнози около 50% от сегашните професии ще отпаднат, но автоматизацията ще създаде нови професии най-вероятно. Иначе ще трябва да въведат минималния базов доход.

# 6
  • Мнения: X
Темата ми е изключително интересна, а в момента наблюдаваме пренасищане на пазара с адвокати и икономисти, за сметка на инженери, медицински персонал, електротехници и подобни "занаятчийски" специалности.
Но пък, ако всичко се автоматизира какво ще правят хората?
Не мисля, че ще отпаднат професии като певец, музикант, актьор, художник.

# 7
  • Мнения: 2 013
Бях гледала кратко интервю с Джак Ма, който обясняваше, че заради автоматизацията в бъдеще трябва да има генерални промени в образованието на децата сега. Трябва да се развиват творческите умения, защото единствено в този аспект изкуствения интелект не може да се конкурира с човек.
Но не става въпрос за певци, художници и т.н.
Друго, което ми се е мярвало, е, че в бъдеще хората няма да си купуват стоки от магазините, а ще принтират тези стоки на собствените си 3D принтери. Например, искаш маратонки, но не си купуваш маратонките от магазин, а си купуваш само файла с данните за съответния модел, който сам си принтираш в къщи на 3D принтер. Мисля, че Найк от сега разработват нещо подобно, което ще могат да предлагат в бъдеще. Та в този смисъл е креативността според мен.

# 8
  • Мнения: 8 775
Но пък, ако всичко се автоматизира какво ще правят хората?
Няма да им е скучно, ще работят новите професии, които ще се появят.


@Мagdalena1978
Дано само храната ни да не е и тя на 3D принтер, като в един филм. Все си мислех, че в момента, продаваните продукти са адски зле, не ми хрумна, че може да е и още по-зле. Simple Smile Simple Smile












# 9
  • София
  • Мнения: 38 425
Всички инженери, които поправят машини, ще останат и даже ще има по-голяма нужда от такива.
Според мен, учителите също ще останат.
Много ми се иска администрацията в общините и социалните да намалее. Вчера носих Акт за раждане там, където са го издали. Защо?

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Няма как напълно да изчезне човека. Дори и роботите се управляват от хора все пак.

# 11
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Според мен, учителите също ще останат.
Много ми се иска администрацията в общините и социалните да намалее. Вчера носих Акт за раждане там, където са го издали. Защо?

Точно учителите - не мисля. Както и преводачите - не на художествена литература, а тези със симулантния превод.
Администрациите, още сега могат да се съкратят наполовина - но ще се вдигне много безработицата. Mr. Green
Ако има базов доход - 50% ще са аут.
Шофьорите ще намалеят много, логистиката също.
ПР - тоже. Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 38 425
Мъжът ми работи с машини, които са почти роботи. Обаче покрай това, трябва обучение. Фирмата има университет за обучения. А самата машина колкото и да е перфектна, все ще срещне проблем, който не може да реши сама.
В този смисъл - предвиждам увеличаването на специалностите и преподавателите.
Рабит, а кой ще работи с децата и студентите? Сами ли ще се учат? Ученето не е само да седнеш пред компа. Впрочем, даже аз не го обичам това.
Или пък робот със съвършено подготвен урок? Ами ако на децата изведнъж им се доиграе? И почнат да го ритат като топка?

# 13
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Те и сега все по-малко ритат... Като зомбита ще са - видео урок и толкова. Кой каквото научил. При положение, че работната ръка ще намалява - никому няма да са нужни вундеркиндчета! Peace

# 14
  • Мнения: 29 263
Смятам, че няма съвсем да изчезнат професиите, но ще се окрупнят. Примерно преди 30 - 40 г. са били нужни 20 счетоводителя за едно предприятие. Днес същата работа се върши от 2-3, благодарение на компютрите.
Според мен няма да изчезнат готвачи, учители, лекари, инженери, строители и др.
Със сигурност животът ни все повече ще зависи от компютрите. Щом за 20-30 г. развитието им направи такъв скок, представете си след 50 г.
Проблемът ще е задълбочаващата се пропаст между бедни и богати, ако не се вземат някакви мерки за това.

# 15
  • Мнения: 8 796
Те и сега все по-малко ритат... Като зомбита ще са - видео урок и толкова. Кой каквото научил. При положение, че работната ръка ще намалява - никому няма да са нужни вундеркиндчета! Peace

Абсолютно е така. Между образованите и само ограмотените ще има огромна пропаст, както между бедни и богати. Някои ще могат да четат, пишат и смятат, няма да знаят почти нищо,докато образованите ще са на много високо ниво, за да управляват и създават сложните машини. Вероятно ще се живее с някакъв базов доход. Работещите ще са истинските богати.
Учителите ще са едни от отпадналите професии.
Вероятно дори не се сещаме кои професии от познатите ще се окажат търсени.

# 16
  • Мнения: 8 775
Те и сега все по-малко ритат... Като зомбита ще са - видео урок и толкова. Кой каквото научил. При положение, че работната ръка ще намалява - никому няма да са нужни вундеркиндчета! Peace
да, зомбита, но  пък сегашните ученици си губят времето с местния учител. След време ще бъде един учител за цяла България и той ще е на ниво, всички ще са се учили от него, и при еднакви условия. Уроците ще са видео. Може би няма да се учат толкова излишни неща.
Това пък ще доведе до поява на нови професии - хора, които да раздвиждат учениците, които стоят главно в къщи. Някакви видео тренировки ще има.
И още нови професии ще възникнат за организацията на този видео-учебен процес, софтуерно.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
За каква перспектива говорите Simple Smile

# 18
  • Мнения: 7
На мен ми е по-интересно какви професии ще останат в България Simple Smile

Скромните ми прогнози са, че ще останат различните там IT специалисти (като не е сигурно какви и колко, предвид неясните инвестиции в този сектор в бъдеще заради корупция и пр., но да кажем, че има някаква перспектива да останат някакви специалисти от този бранш), работливите пчелички в комуникациите (основно в контакт-центровете), малко управители и специалисти в малкото останали фирми (като обикновено управителите са фиктивни, понеже има действително окрупняване в големите международни фирми и не се дърпат конците от тук, а местно производство, среден и малък бизнес няма да има съвсем скоро, той е на командно дишане вече), малко добри счетоводители и юристи (да покриват далаверите на останалите големи компании, независимо дали български или чуждестранни), обслужващ персонал на всички нива (за заведения, магазини и пр.), държавна администрация (да осигурява топли места на роднините до девето коляно в село България), полицаи (ясно е защо), медицина и фармация (все пак Здравната каса е солиден ресурс за крадене все още), строителство, по шепа от останалите сектори (защото реално всичко ще изчезне - една технократска и мутрафонска държава няма нужда от идеалистична наука, от социална сфера, от качествено образование). За учителите и образованието - правят се опити да се влее свежа кръв там, но скоро половината от учениците ще са от един друг етнос и бомбите в образованието ще започнат да гърмят много здраво, та не е ясно кой ще се задържи в сектора изобщо.

Не виждам реално какво друго ще остане в България. Основната професия ще се запази, каквато е и сега - емигрант. Социалната, икономическата и политическата среда (в това число и професионалната) ще се влошават с всяка изминала година, защото те са силно обвързани и проблемите в едната директно провокират проблеми и в другата. Общата посока на развитие е стремглаво и надолу. Дано времето ме опровергае, но силно се съмнявам. След 50 години ще сме с около половин милион по-малко, етнически населението тук ще е друго, а каквото и да си говорим - българите в чужбина са си българи в чужбина, повечето от децата им дори не знаят български, а за българско самосъзнание - изобщо няма дори смисъл да го споменаваме.

Едит: В чужбина ще е донякъде същото, донякъде по-различно. И там ще тече същата технократизация, която ще промени тотално света на работата. Ще останат малко професии, но те ще са много по-високо платени от другите, което ще задълбочи проблемите наистина на богатството и бедността. Хората ще търсят повече обаче  right brain дейности (и тук започва да се случва, но няма да се развие по ред причини, особено финансови и свързани с потребностите), за да балансират доминантността на своите силно развити десни мозъци (отговаря за математическите, езиковите, информационните умения) - ще се търсят начини хората да "изключват" десните си мозъци с безсловесно, образно изкуство, двигателни и медитативни практики. Ще се бяга в селото и провинцията в опит да се върне хармонията (неуспешно, защото начинът на мислене няма да е променен). Мъжете ще станат още по-силни професионално, защото много от професиите, досега типично женски, ще са изчезнали. Сферите на реализация на жените ще са все по-малко, основна ще остане майчинската и домакинската роля, които ще се съчетаят с все по-автоматизираната грижа за дома и децата (поне в развитите страни, където заплащането на останалите типично мъжки професии ще е достатъчно да обезпечи това). В развиващите се страни жените ще са ангажирани все още в занаятите и останалото производство, което ще е изнесено основно в тези страни. Ще има значителна разлика между професиите в развитите и развиващите се страни, като в общия случай "мозъците" ще са концентрирани на Запад (натам ще текат и печалбите), а сръчните ръчички (в секторите, в които те са необходими все още) ще са по на Изток. С времето ще се автоматизира почти всичко, което ще доведе до значителни проблеми в икономиките на развиващите се страни и ще постави под въпрос с какво да се ангажират хората там.

Последна редакция: ср, 06 мар 2019, 09:48 от Iliana Donevska 622413

# 19
  • Мнения: 2 024
Моите видения са, че ще са ценни лекарите и хората, произвеждащи качествена храна /екоземеделие/. 

# 20
  • Мнения: X
Моите видения са, че ще са ценни лекарите и хората, произвеждащи качествена храна /екоземеделие/. 

Такова нещо като "еко" и "био" няма, пълна измама за наивници. Семената, от които се произвеждат т.нар. био култури са същите хибриди, ама малко по-скъпи от останалите не-еко. Нали като ти падне един киселинен дъжд отгоре, всичко де що е еко, меко, био заминава.
По-скоро ще е интересна продукцията от малки ферми, където млякото не го тунинговат със сухо такова и трайността му е 2-3 дни, не 2-3 години. То и сега вече има такива магазини, но все още са скъпи за българския джоб. Ако искаш да направиш кисело мляко, едва ли ще намериш нейде из България останала чиста закваска от едно време. Пробвала съм да правя кисело мляко, с прясно мляко купено директно от малък производител и след това да го заквася с уж чиста закваска - ами не е като едновремешното, което помня от баба ми и което като престоеше няколко дни и се отцедеше, ставаше като крем.
В Швейцария, например, има множество малки ферми, които не са си променили начина на производство и са си запазили традициите от стотици години, но там не ги притискат европейски директиви като нашите производители тук.

# 21
  • София
  • Мнения: 19 221
Ако искаш да направиш кисело мляко, едва ли ще намериш нейде из България останала чиста закваска от едно време. Пробвала съм да правя кисело мляко, с прясно мляко купено директно от малък производител и след това да го заквася с уж чиста закваска - ами не е като едновремешното, което помня от баба ми и което като престоеше няколко дни и се отцедеше, ставаше като крем.
Зависи тогава с какво са хранили кравите, освен трева и сено. Освен това има различни породи крави, съответно млякото им не е едно и също. Някои дават по-маслено, но по-малко, други са рекордьорки.
За овцете не съм наясно, но предполагам, че и там е същото.
Не зная опитвала ли си закваската на Елби http://lbbulgaricum.bg/закваски/%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b2%d0%b0%d … 1%8f%d0%ba%d0%be/

# 22
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
След 50 г. ще се хранят с хапчета и "блокчета".  Peace
Ако не се въведат някакви рестрикции в размножаването, прясна храна само ще сънуват. И баба от село няма да е тази, която я произвежда.
Вие ми говорите за закваски... Laughing
Полицаи? Че то и сега дроновете могат да вършат същата работа, че и по-добра.
На този етап може да отпаднат поне едно 30% от професиите.
Трябва, обаче и социалния фактор да го има, та се крепят. Peace

Услугите ще се развиват, обаче.
Ето ви пример: Моята работа я свършвам за 30% от работното време. Искам да ми плащат за свършена работар кога как - моя отговорност - не, 8 ч трябва да си на линия....Защо?
През останалите свободни 70% вместо да се дзверя в монитора и да си клатя краката ще потребявам и плащам за някакви услуги - банки, фризьор, магазини, фитнес и т.н......

# 23
  • Мнения: 8 775
Банки няма да има, то още от сега банките са електронизирали всичко. Пари, обаче ще има. Фризьор може би ще трябва, все пак косата расте. Simple Smile Фитнес също ще има, за да се развдвижват седящите  пред мониторите. Но може би ще се прави в къщи. А може и да се измисли някаква заблуда за мозъка, че уж си се движил.

# 24
  • Мнения: 131
В Кауфланд в чужбина вече има машини за самотаксуване, касиерките.

Няма да има разни гадни административни професии като компютърни оператори които да обработват разни поръчки, полици и данни заради автоматизацията. И контакт центровете могат да изчезнат заради изкуствения интелект. Най-после хората ще осъзнаят че филологии и чужди езици не дават никакви предимства кариерно пред ученето на далеч по-логичните програмни езици.

# 25
  • Мнения: 5 262
...
Проблемът ще е задълбочаващата се пропаст между бедни и богати, ако не се вземат някакви мерки за това.
Не е там. Проблем е голямата пропаст между богати и работещи и липсващата пропаст между работещи и неработещи.

# 26
  • Мнения: 8 775
Аз искам най-после да не се ползват сегашните горива, ами да се направят научни открития и да се измисли друг източник на енергия. Тогава ще изчезнат доста професии.

# 27
  • Мнения: 8 775
да събудим темата
Във времената на Корона вируса и кризата 2020 някои от професиите ще  се видоизменят, да не кажа изчезнат. Например появява се професията

# 28
  • София
  • Мнения: 38 425
Дезинфектор? Чистач?

# 29
  • Мнения: 2 024
От къде изровихте тази интересна тема? С изненада открих, че преди 1 година съм писала в нея.

# 30
  • Мнения: 964
Това каква професия е?

да събудим темата
Във времената на Корона вируса и кризата 2020 някои от професиите ще  се видоизменят, да не кажа изчезнат. Например появява се професията

# 31
  • Мнения: 8 775
не знам как да я нарека, но по време на заразни болести, ще трябат хора, които да обеззаразяват помещения, домове, хотелски стаи.

# 32
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То и сега си има фирми за Дезинфекция, Дезинсекция, Дератизация - ДДД, а служителите в такива това им е професия.

# 33
  • Мнения: 1 842
Бях гледала кратко интервю с Джак Ма, който обясняваше, че заради автоматизацията в бъдеще трябва да има генерални промени в образованието на децата сега. Трябва да се развиват творческите умения, защото единствено в този аспект изкуствения интелект не може да се конкурира с човек.
Но не става въпрос за певци, художници и т.н.
Друго, което ми се е мярвало, е, че в бъдеще хората няма да си купуват стоки от магазините, а ще принтират тези стоки на собствените си 3D принтери. Например, искаш маратонки, но не си купуваш маратонките от магазин, а си купуваш само файла с данните за съответния модел, който сам си принтираш в къщи на 3D принтер. Мисля, че Найк от сега разработват нещо подобно, което ще могат да предлагат в бъдеще. Та в този смисъл е креативността според мен.
Отврат, аз гледах едно предаване в което принтират месо за ядене също като това за което сте писала!
Обувки не знам дали ще им трябват, защото все повече се прави така, че хората да не излизат извън домовете си от там нуждата за дрехи и обувки ще спадне. По-горе писаха за изкуствата и за музиката, първото отдавна замира а второто отдавна е на път да умре както е в момента заради "кризата" отдавна има програми с които може да се въпроизвежда човешки глас, който да пее!
Благодаря за темата на авторката.
Смятам, че няма съвсем да изчезнат професиите, но ще се окрупнят. Примерно преди 30 - 40 г. са били нужни 20 счетоводителя за едно предприятие. Днес същата работа се върши от 2-3, благодарение на компютрите.
Според мен няма да изчезнат готвачи, учители, лекари, инженери, строители и др.
Със сигурност животът ни все повече ще зависи от компютрите. Щом за 20-30 г. развитието им направи такъв скок, представете си след 50 г.
Проблемът ще е задълбочаващата се пропаст между бедни и богати, ако не се вземат някакви мерки за това.
Взимат мерки в момента към по-голямо задълбочаване даже!
За строителите кой и защо ще строи след като няма да има хора, а няма да има хора защото няма да има професии...няма да има професии, защото всичко ще се роботизира на някой места и сега си е роботизирано уж за улеснение на хората! Но всъщност е едно модерно робство ...това, което преди му казваха развитие сега виждам към какво е довело до унищожение на човечеството. Също както еманципацията-равенството между половете доведе до все по-ниска раждаемост и променя на идентичността на човешката личност. От там до пълната и деградация...живеем в ерата на унищожението и деградацията, а уж трябваше да е ерата на развитието така ни промиваха мозъците от телевизора.

Последна редакция: пт, 07 авг 2020, 16:08 от Corrie

Общи условия

Активация на акаунт