Февруарски бебета 2019г. Тема 1.

  • 20 951
  • 648
  •   1
Отговори
# 240
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Щом сами го правят значи е окей. Нашата педиатърка и акушерка винаги казват, че всяко бебе е със свое темпо. Ако бебето само започне да прави нещо, значи е готово за това. Не бива ние да ги караме да правят каквото и да било, да вдигаме, подпираме и тн. Щом не го правят, не са готови. Ние сме на този принцип. Водя се напълно по нея.


Не е точно така, понеже например бебетата не се обръщат сами по корем в началото, ние ги слагаме. Трябва да се стимулират, пък с какво темпо ще постигнат целта зависи от тях, да. Някои бебета се развиват по-бързо от други. Говоренето, играта с тях също са вид стимул.

# 241
  • Мнения: 621
И при нас подам ли ръце се набира. Някъде съм го изпуснала кога е почнал, но вчера лекарката показа. Днес подам ли ръце веднага се набира. Чакам го и всеки момент да почне да се върти от гръб по корем. Супер много шава и се пробва да се върти.

# 242
  • Мнения: 661
Щом сами го правят значи е окей. Нашата педиатърка и акушерка винаги казват, че всяко бебе е със свое темпо. Ако бебето само започне да прави нещо, значи е готово за това. Не бива ние да ги караме да правят каквото и да било, да вдигаме, подпираме и тн. Щом не го правят, не са готови. Ние сме на този принцип. Водя се напълно по нея.


Не е точно така, понеже например бебетата не се обръщат сами по корем в началото, ние ги слагаме. Трябва да се стимулират, пък с какво темпо ще постигнат целта зависи от тях, да. Някои бебета се развиват по-бързо от други. Говоренето, играта с тях също са вид стимул.

Не става въпрос за стимулите. Естествено, че трябва да се насърчават и да им се предлага възможност/ да се стимулират. Слагането по корем е единственото нещо, което правим, за да помогнем за укрепването на мускулите. Но и това го предлагаме. Има бебета, които не могат и 2 Мин. да са по корем и такива, които с удоволствие даже си играят така. Всичко останало... надигане, обръщане, лазене, седене и тн. те сами го тренират и когато са готови го правят. Предлагам стимул като сложа интересна играчка малко настрани, но не я местя или обръщам аз, за да я стигне и вземе. Това значи да се водиш по детето. Да го подкрепиш да постигне целта, не да му я натрапиш, сервираш или пък да го спираш.

# 243
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Е, значи има разлика в подходите. Аз го обръщам по корем от легнало положение или му показвам, че може да стигне играчката като му хващам ръчичката и я слагам върху играчката. Тоест му показвам какво може да се случи ако направи това и това движение. Така се учат, това означава стимул за мен. Тренировката е точно стимулът за постигане на финалния резултат. Сега тренирам сядане например. От легнало положение го хващам за ръчичките и го изправям до седнало положение, а ръцете ги държа събрани в краката му и после го пускам пак бавно назад до легнало положение. Главата му е доста стабилна вече.  На мен ми е пределно ясно, че няма да седи самостоятелно още няколко месеца, но той си е силен по рождение, така че няма да го оставям да се носи по течението. Също както нямаше да го оставя и ако беше назад в двигателното развитие за възрастта си. До няколко седмици ще почна и захранването.

# 244
  • Мнения: 115
Здравейте! И аз като Mateya Zoe на нищо не уча. Децата са достатъчно любопитни, за да опознават сами света, а на тази възраст всякакви дърпания за ръцете, обръщания и т.н. не само че са излишни, а според мен са и опасни. Всеки си знае, де 😉
А по повод дърпането за ръцете до седнало положение, с първото дете ми беше направило впечатление, че педиатърката го прави на прегледите и попитах дали може/трябва да го правим вкъщи. Каза, че не е хубаво и че тя по този начин само проверява доколко са заякнали мускулите. Също каза, че (почти? ) никое бебе няма да седне така от напълно легнало положение и че обикновено първо започват да лазят и тогава от на 4 крака се обръщат и сядат на дупето.

# 245
  • Мнения: 661
И аз същото попитах на прегледа миналата седмица. Отговора беше същия. Каза, че така проверява до къде са стигнали децата в развитието си и в никакъв случай да не го правим вкъщи. Ако като и дам ръце започне сама да се набира да я оставя, но да не започвам и аз да дърпам или подпирам. За седене каза ще говорим като пролази. Това е пътя, за да не се наторва гръбначния стълб.
Аз стимулирам и хваля при дори малък напредък. А бебка сама ми показва до къде е стигнала и какво тренира в момента. Сега сме на финна моторика. Упражнява коордиция на пръстите на ръката.

# 246
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Нещо ме притеснява и искам да ви попитам от кога си лапат ръчичките децата ви? И всеки път ли успяват да ги сложат в устата си или понякога не успяват? Моята беба понякога успява да си лапне ръчичка, често двете заедно опитва, дясната почти не съм я виждала самичка в устата, все двете заедно опитва да ги закара до устата или лявата често е там. Смучи пръстите си. Това, което ме притеснява повече е, че не винаги успява да ги закара до устата си- понякога ги гледа, опитва се и не може и почва да се ядосва, спира някъде усилието до средата на пътя до устата и се ядосва. Най-често ги докопва, когато е в прегръдката ми или на шезлонг, ама и в шезлонг не се получава винаги- тогава я гледам, че се опитва да навежда главата си към тях. Легнала понякога успява, понякога не. При вас как е?

# 247
  • Мнения: 756
Нещо ме притеснява и искам да ви попитам от кога си лапат ръчичките децата ви? И всеки път ли успяват да ги сложат в устата си или понякога не успяват? Моята беба понякога успява да си лапне ръчичка, често двете заедно опитва, дясната почти не съм я виждала самичка в устата, все двете заедно опитва да ги закара до устата или лявата често е там. Смучи пръстите си. Това, което ме притеснява повече е, че не винаги успява да ги закара до устата си- понякога ги гледа, опитва се и не може и почва да се ядосва, спира някъде усилието до средата на пътя до устата и се ядосва. Най-често ги докопва, когато е в прегръдката ми или на шезлонг, ама и в шезлонг не се получава винаги- тогава я гледам, че се опитва да навежда главата си към тях. Легнала понякога успява, понякога не. При вас как е?
Дайте и още малко време  Simple Smile
Аз това деяние не го одобрявам  ( въпреки, че се справя много добре ), че доста повръщаме след това Simple Smile
Обикновено вадя ръцете и слагам биберон или чесало зъби  Simple Smile

Последна редакция: пн, 20 май 2019, 11:46 от D.D

# 248
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
 От около месец се опитва, в началото само я гледаше лявата първо, вдигаше и гледаше. След 3 дни става на 4 месеца и затова се притеснявам. Един път намерили пътя до устата, не би ли следвало да успява всеки път или трябва доста време за да се изгради тази връзка?

# 249
  • Мнения: 756
Simple Smile на 22ри става на 4 и нашият бебок , аз не мисля, че е повод за притеснение,  те тепърва се учат да координират ръчичките,  а после ще са крачетата Simple Smile
Просто и се радвайте и се забавлявайте Simple Smile

Последна редакция: пн, 20 май 2019, 12:19 от D.D

# 250
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Радвам й се разбира се,  но искам да си сверявам и часовника с другите връстници.

# 251
  • Мнения: 1 410
Моето на 5ти ще стане на 4месеца и някъде около 2 седмици си лапа и двете ръчички, в началото не можеше Simple Smile улучваше очите си, носа, бузките, после почна да си хваща косичката Simple Smile. Сега е страшно, аз ги вадя той пак си лапа ръчичките. От няколко дена забелязвам, че правеше опити да се обръща но пак спря. Каката на 3м се обръщаше

# 252
  • Мнения: 1 326
И нашия дребосък става на 4мес. на 27ми. Ръчичките си ги лапа доста умело от повече от месец. Но пък завъртането от гръб на корем още не го е усвоил. Мъчи се постоянно, но тая пуста ръчичка, която остава отдолу много му пречи. Чак се и ядосва, че не може и се засилва с крака. Много се набира да става. Доскоро само като му подадем ръце, но вече и сам се мъчи.

# 253
  • Мнения: 2 109
  Филип утре става на 4 месеца. Рязко осъзнах, че пораства много бързо.

# 254
  • Мнения: 1 326
  Филип утре става на 4 месеца. Рязко осъзнах, че пораства много бързо.
Леле, само на мен ли ми се струва, че времето е спряло Flushed Все си казвам нека мине още седмица и може да са по-добре нещата. Страшни ревове, кривотии, не спи, с борба яде... Изобщо всеки ден е едно предизвикателство.

Общи условия

Активация на акаунт