Четвъртокласници 2020/2021

  • 34 313
  • 776
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 5 882
Истината е някъде по средата. Недейте да спорите. Всеки има право донякъде и всеки от нас е длъжен на детето  , донякъде.
Г-жа с 26 деца в клас трябва да е факир ( 3-4 много диви деца; 3-4 пълни отличници, другите  по средата + едно дете със СОП) Е как ще се справи? Каква трябва да е тази жена? Всяко дете на различно ниво. Та Г-жите имат желание , не е да нямат.
В държавната занималня, при нас, са 35 деца. Flushed Какво да говорим, няма смисъл да говорим, Имат желание Г-жите, ноооо те и децата понякога уморени, диви, не могат и да седнат на чина си.

Истината е в нашите родителски усилия и отношение. Пък сядаш вечер дори за половин час и поглеждаш,  питаш 5 неща по материала. Или събота - неделя. И аз нямам време, имам и други деца. Но в трети клас поне е по-лесно може и по математика и по БЕЛ да се помогне.
Това дето училището ни  е длъжно на родителите и ни е виновно е груба грешка. И излиза на носа на всеки родител , но след 7-8 клас ще го разберете.
И това дето държавното образование е безплатно и така трябва да бъде, е още по-груба грешка...
(Няма да го водя в Мола всяка събота ще го заведа с тези пари на английски/математика)

Безплатното излиза платено и през носа на детето, към 6-7-8- клас ще го разберете. От опит ви го казвам.
Ако оставите нещата на държавната занималня и Г-жите.
Най -добрата инвестиция е в образованието на децата, поне според мен, защото ще ни се върне 100кратно.

p/s/ Аз се разграничавам от мнението че преподавателите пишат с правописни грешки и са тройкаджии
Хайде , вие дето го казвате , станете учител за 1 година, пак ще говорим. Това е сложно, зле платено, и изтощително занимание. +Почти никаква благодарност, освен цветя на 24-ти май. Confused

# 421
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
p/s/ Аз се разграничавам от мнението че преподавателите пишат с правописни грешки и са тройкаджии
Хайде , вие дето го казвате , станете учител за 1 година, пак ще говорим. Това е сложно, зле платено, и изтощително занимание. +Почти никаква благодарност, освен цветя на 24-ти май. Confused

Казвам го защото съм го видяла с очите си. А и имам близки учителки и знам доста неща от кухнята. Те самите се оплакват как са учили и завършвали преди години и как младите им колежки сега. Също и колко знаещи и подготвени идват да работят с деца.
Ако исках да стана учител щях. Точно защото за мен това е на първо място отговорност, която не искам и не мога да поема, работя друго.
А заплатите им никак не са малки. Особено за това, което дават.
Пределно ми е ясно какви средства се инвестират за образование, което се е превърнало в голяма машина за пари. В момента плащам по 300 лв месечно за частни уроци за подготовка на седмокласник. Като ударя тотала за 10-11 месеца уроци, плюс пробни изпити, сборници, помагала и т.н. ще ми излезе по-евтино да дам рушвет в някоя прилична гимназия.

# 422
  • София
  • Мнения: 5 882
Мария, влезте в темата за частите училища и вижте какво се пише от хора,  които дават по 10хил лева за училище на година. Някои от тези деца ходят на уроци извън училището и се доплаща за тези уроци. Имало и курсове за приема в някои от най-желаниет ЧУ, платени курсове, организирани от самите у-ща. Оставам без думи тук.  И за други проблеми споделят. Confused Какво да говорим за ДУ тогава?
Аз също имам голямо дете, в едно от "елитните" ДУ беше. Какви рушвети ще давате? За какво училище? И смятате ли че ще ви замени частните уроци? едва ли.

Моето "безплатно" държавно училище на Г-цата ми,  която е 3ти клас, ми излиза 500 лева на месец в момента общо.
Частна занималня  + частна школа по език + школа по рисуване+ по математика + логистика напред назад всеки ден по школите + спорт + учене в къщи по математика ( ако искаме да ходи на състезание по математика например) = даже може да сме над 500 лева на месец = резултата е повече от добър за детето и оценките и озивите за него, е да, аз и баща й се занимаваме. Кой да се занимава ?

Г-жата в ДУ ни е много много добра, "елитно" училище, с 26 деца в клас , напълно невъзможно е Гжата да обърне внимание както трябва . Занималнята следобяд е 35 деца , отказахме се от нея в 1ви клас?
Какво да се очаква от ДУ според вас? Кое е това ДУ  в което ще влизате с рушвет и какво ще постигнете, да ви подготвят 7мо класник? Освен да си въобразите нещо, че е Ок...
Всички ходят на уроци.

# 423
  • Мнения: 2 156
Аз имам близък, млад учител, преподава и на малки ученици, и в горен курс. На две места работи, в гимназия и в езиков център. Не мисля, че му е лесно, нито пък е бутал с тройки. И децата го обичат.

# 424
  • Мнения: 11 558
Една приятелка завърши сега и веднага си намери работа- в занималня първи клас, ДУ.
Милата, през ден ми звъни- къде за съвет, къде да се оплаче- нали съм била майка на първокласник. Mr. Green Не може да укроти децата, родителите се сърдят ако е по- строга, още не може да намери златната среда. Колежките й помагат поне, доколкото могат. По едно време мислеше и за отказване. Не е за всеки.
Моя вчера пак са го изпитвали по мат.-  пета оценка вече.

# 425
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Wooden Cuckoo Clocks, изказването ми за рушвета беше ирония. По-скоро исках да кажа, че разчитам точно на уроците и на домашната подготовка да научи нещо детето ми. Защото ако чаках на училището нямаше да знае и 1/3 от това, което знае сега. А това не ми се струва никак редно.
Частните училища не ги коментирам. Те се издържат сами и сами определят таксите си.
Но не съм съгласна, че ДУ  са безплатни. От къде идват парите им за издръжка? Не случайно в частния сектор плащаме стотици левове всеки месец за данъци и осигуровки.
Мнението ми е, че образованието е в плачевно състояние. Съвестни учители, които искат да научат децата на нещо, почти няма. За щастие познавам няколко такива бели лястовици. Но децата ми определено няма да запомнят повечето си преподаватели така, както аз помня моите.
Не мисля да задълбавам повече по темата.

# 426
  • Мнения: 1 463
Никаква бяла лястовица не съм, не се подигравайте.
Предлагам само за ден да дойдете на мое място, следобед с 28 деца.
Ще ми кажете тогава, как и защо приемам нещата, явно според повечето тук, неправилно.
Влязох в темата с желанието да опиша как минава един стандартен следобед в занималнята, за да отговоря на въпроси. Когато изразявам мнение, от опит, ми се отговаря с нападки, в които ме обнинявате.
Аз многократно питах тук, защо занималнята, щом е "пълна скръб" е препълнена, поне в моето училище? Отговор няма да ми дадете, защото не сте в кухнята на нещата и изобщо нямте представа от работата на учителите.
Не мисля повече да се включвам в темата.
Спорна учебна година!

# 427
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Ще се въздържа да коментирам последния ви пост, защото никак няма да ви хареса.
Явно четенето с разбиране затруднява не само децата...

# 428
  • София
  • Мнения: 5 882
Така е, нашето държавно образование ( оказва се че и частното ) има проблеми и пропуски. Тук всички сме съгласни. И всички сме длъжници на децата.
Не бива да се сочим с пръст и обвиняваме. Един , друг. Това е моят апел.
Всеки полага услилия за своето собствено дете според интересите му, възможностите му и темпото му. Учителите работят по програми и общо за всички. Индивидуално няма как.

Имам много близки деца, малки, в първите класове, във Франция... и имам "близки" наблюдения.
И там има проблеми. В държавното училище се върви напред, ако детето ти изостава се оправяш сам и никой не се съобразява много. Плаща се такса според дохода ти, и варира около 300-400 евро ( на месец)за общинско училище.
В частните им училища таксите са двойни / тройни, но там ако не се справя детето и ако не върви напред и с високи оценки, го изхвърят. Буквално! Частните училища там гонят рейтинг и никой не се итересува от твоя личен случай. Толкова.

# 429
  • София
  • Мнения: 6 964

Аз многократно питах тук, защо занималнята, щом е "пълна скръб" е препълнена
Защото родителите са на работа и не всички имат финансовата възможност за частна занималня. Повечето от нас, които използват услугата се прибират от работа и след това започват да помагат на децата си с домашните. По тази причина ви е задаван най-често и въпроса, който посочихте, за да знаем колко още време ни е необходимо, за да приключим напълно и вярно със задачите, които децата е трябвало да изпълнят в занималнята.

# 430
  • Мнения: 760
Аз работя от вкъщи, но моята дъщеря ходи на занималня....защото тя така иска. Нека не слагаме всичко под общ знаменател.
Системата има проблеми, но не само тук.
Южна Корея е една от страните с най-високо ниво на образование, но и с най-голям брой самоубйства сред учениците в света...просто защото децата буквално не издържат на стреса и натоварването.

Нядявам се постовете в темата да станат такива, кавито бяха в началото.
Успешен ден, момичета!

# 431
  • Мнения: 1 463

Аз многократно питах тук, защо занималнята, щом е "пълна скръб" е препълнена
Защото родителите са на работа и не всички имат финансовата възможност за частна занималня. Повечето от нас, които използват услугата се прибират от работа и след това започват да помагат на децата си с домашните. По тази причина ви е задаван най-често и въпроса, който посочихте, за да знаем колко още време ни е необходимо, за да приключим напълно и вярно със задачите, които децата е трябвало да изпълнят в занималнята.
Да, Вие сте ме разбрали напълно вярно. Претъпкана е, защото не всички, да не кажа 90% от родителите са на работа, плюс, че няма финансова възможност за частната. Пак ще уточня, в частната преподават хора от държавната, с тази разлика, че в частната брой деца, иновации, начини на преподаване, време да се обърне внимание на всяко дете са напълно различни от тези в държавната.
Някой питаше откъде са парите, които се спускат, за занималнята. От всяка община, към която е съответното училище. Т.е. всяко училище делигира с бюджет от съответната Община. Поради нисък, такъв, в много училища следобед се правят сборни групи, т.е. разделят се, примерно три паралелки в две и така децата стават по 28-30 в група. Родителите, които виждат, че това не ги устройва, намират други алтернативи, тези, които нямат, разчитат на нас. Личен избор.
Да, системата е объркана изначално, но мога смело да твърдя, че много учители, повечето, дават всичко от себе си, въпреки условията. Всичко друго, като липса на достатъчно време, сложен материал, умора са предпоставката, държавната занималня и държавните училища да се оплюват масово.

# 432
  • Мнения: 2 020
И аз да се включа в защита на учителите. Като майка на момче, и то от кротките, виждам че въобще не им е лесно. В нашия клас в момента момчетата са подивели, бият се всеки ден, използват неприлични думи, отказват да пишат следобед. Такива са момчетата, темпераментни. Аз с едно кротко цяло лято подивях, а на преподавателите шапка им свалям за усилията! Моят проблем не беше със занималнята и госпожата, а с това че не е гъвкава системата по принцип и че са претоварени с материал, и деца и учители. За мен е безумно да си взема задължително детето в 18:20 защото трябвало да има 6 часа сутрин и 6 следобед. Аз имам възможност да го взема в 16:00, но и след 17:00 щеше е ОК ако ходех на работа, тогава щеше да го взема мъжа ми при условие че знаех че то там съчетава ученето с достатъчно почивка и че материалът е нормален обем. Сега учи в къщи и виждам колко много домашни имат. Госпожата от занималнята не само трябва да накара 20-30 деца да пишат, а и да провери и даде обратна връзка на всеки родител. Това е свръхусилие. Отделно от МОН при нас не разрешават тя да освбождава деца по-рано, да би много лесно да  си заработи "голямата" заплата с по-малко деца. Това се спуска от МОН. Като се залага на целодневното обучение в помощ на родителите, защо не се направи по-разумна системата и натоварването, а набутват по 12 учебни часа задължителен престой на ден, като тези за почивка често се запълват с наваксване на материала. И мен да ме сложат да седя да не мърдам и да слушам и пиша ефективно толкова и аз ще издивея. Жалко за децата и учителите, които са жертви в случая ...

Последна редакция: чт, 24 окт 2019, 11:42 от Sparkles

# 433
  • Sofia
  • Мнения: 4 355
Дами, следих дискусията от телефона, а от него не мога да пиша подробно, та затова чак сега се включвам.

Моята подкрепа в поста на Мария беше за неграмотността на голяма част от учителите.
Никой не оспорва колко важна е ролята на учителя в живота на детето, колко отговорна и тежка е учителската професия. Познавам учители с главно "У", а лично аз дори на приятели учители с притеснение говоря на "ти", изпитвам огромен респект към професията.

Но... началната учителка на дъщеря ми в "елитна" паралелка пишеше "тетраТка", "филиЙ", поправяше "Й" на "И" в "ПанаЙот" и когато реших да преместя дъщеря си в друго училище и казах причината на директорката, тя само сви рамене и каза, че нямало учители. Миналата седмица дъщеря ми снимала с телефона от дъската домашното си по немски език "да се препише втори кОплет".... За употребата на запетаи да не говорим. Много, много примери мога да дам, а сигурно и всеки от вас, но само за да илюстрирам защо подходих грубо, макар че отдавна не съм се врягала във форумна дискусия.
Не мога да приема неграмотни хора да учат децата, а родителите да покриваме дупки и пробойни в образованието с частни уроци и школи Confounded

# 434
  • София
  • Мнения: 11 848
Но... началната учителка на дъщеря ми в "елитна" паралелка пишеше "тетраТка", "филиЙ", поправяше "Й" на "И" в "ПанаЙот"

УжасТ! Dizzy Face

Общи условия

Активация на акаунт