Резерват за сърнички в София

  • 2 153
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Кърджали
  • Мнения: 10 228
Така... Резерватите не са създадени с цел човек да ходи да си играе и милва животните /което всъщност да пипаш диво животно не е добра идея/. Те си имат друга цел. 
Едно време, когато следвах в университета ни водиха на посещение в парка "Кричим". Там има доста голямо стадо сърни. Още на входа ни беше обяснено набързо че по никакъв начин не бива да смущаваме животните. То и самите животни бягат далеч само като усетят присъствието на хората, но и от служителите там не бяхме допускани да се доближаваме прекалено много и да вдигаме щум /което не беше и възможно защото само като ги мернахме и всичко живо сякаш затаи дъх. /
Много пъти и пътувайки тук в Родопите се е случвало да мернем набързо по някоя сърничка в гората край  пътя. Чувствах се все едно съм наминала през Рая за кратко.

Много обичам дивите животни, но съм на мнение че човек трябва да им се радва отдалеч. Че където се е доближил човек, в общи линии нищо хубаво не се е случвало.

# 16
  • Мнения: 1 522
В Старазагорския зоопарк има сърнички и могат да се пипнат, тъй като оградата им е ниска.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 565
Zhani, разбрахме какво има предвид жената, надявам се и вие да разберете, че не подкрепям и за мен е противоестествено това да се пипат диви животни и да се създава връзка с тях. Представете си сега, че някак, не знайно как, сте попаднала сред мечки, затворили са ви в някакво пространство, което според тях ви стига, идват гледат ви, пипат ви, "радват ви се" .. какво ще е вашето усещане ? Или примерът , който посочих, да се изредим само целия форум да ви гледаме и пипаме детето?

Silverstone, коалите са най-мръсните животни на планетата. Ядат изпражненията си и под ноктите са им открити три менделееви таблици с бактерии. И аз ги харесвам, ма внимавайте.

Не може ли да разберете, че всеки насилствен (а в резерватите е такъв) допир на човека с животни, които не са еволюирали или не са създадени, не са устроени, така че да общуват с човека, не е ок за животното, дали на психическа или физическа основа, все тая.

# 18
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 216
Коалите хич не са мили и сладки плюшки. Не си спомням причината да ядат изпражненията си. Зайците също го правят, нещо заради витамините ли беше, не помня. Имах зайче и много го целувах, не по устата естествено.

Елизабет, Flowers Hibiscus

# 19
  • Мнения: X
Елизабет, 😁никоя мечка  няма да ти се радва, да те пипа и да те гали, направо те е изяла, но разбрах ти примера . Всеки има право на мнение. Не виждам лошо да се порадваш на някое животно, животно свикнало с хора не е диво - опитомено е. Нямам предвид да гониш някое животно за да го галиш,да го гушкаш. Не говоря за мечки, мечката е много вероятно да нахалства и сама да дойде да те "гушка".
Иначе, никак не ми харесва да гледам животни в клетка без логична причина, нито диви, нито опитомени.

Представете си сега, че някак, не знайно как, сте попаднала сред мечки, затворили са ви в някакво пространство, което според тях ви стига, идват гледат ви, пипат ви, "радват ви се" .. какво ще е вашето усещане ? Или примерът , който посочих, да се изредим само целия форум да ви гледаме и пипаме детето? 

Не може ли да разберете, че всеки насилствен (а в резерватите е такъв) допир на човека с животни, които не са еволюирали или не са създадени, не са устроени, така че да общуват с човека, не е ок за животното, дали на психическа или физическа основа, все тая.

# 20
  • Мнения: 452
Подобни екземпляри ходят да пипат дрогиранати тигри в Азия, за които се грижат тоооооооооолкова "добре". Дивите животни НЕ са за пипане.

# 21
  • Мнения: 626
Тук при нас в Германия има едно нещо, което се нарича Gehege ( гееге ). Не знам как се превежда на български, но не е резерват. На диво място, обиконовено в гора,  е оградено едно много голямо пространство, което може да включва част от гората, няколко ливади, поточе. В това ограждение има диви животни. Хората не могат да влезнат в ограждението и да пипат свободно животните. Самите животни ако искат се доближават до оградата и могат да позволят на хората да ги погалят или да им дадат някое лакомство. Тук при мен има няколко такива Gehege, в които има диви прасета, сърни и елени и диви кози. Посещавани са много. Истинска радост е да наблюдаваш животните в естествената им среда и да им дадеш нещо за хапване. Животните са свикнали доста с хората и сами идват и търсят контакт. Но същевременно си имат възможността да се усамотят в гората далеч от хорските погледи.
Най-разглезени са дивите свинчовци. Simple Smile Само като ме видят, че приближавам до оградата, лягат и вдигат крачета да бъдат чесани. Обикновено си имам дълга пръчка за целта, мушвам я през оградата и чеша свинчо по корема, обикновено заспива от кеф. Smiley
Така, че мисля има възможност хем хората да са близо до дивите животни и да им се радват, хем животното да си има своето спокойствие, когато поиска. Не знам дали в България има такова нещо, но би могло да се направи.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 565
Тук при нас в Германия има едно нещо, което се нарича Gehege ( гееге ). Не знам как се превежда на български, но не е резерват. На диво място, обиконовено в гора,  е оградено едно много голямо пространство, което може да включва част от гората, няколко ливади, поточе. В това ограждение има диви животни. Хората не могат да влезнат в ограждението и да пипат свободно животните. Самите животни ако искат се доближават до оградата и могат да позволят на хората да ги погалят или да им дадат някое лакомство. Тук при мен има няколко такива Gehege, в които има диви прасета, сърни и елени и диви кози. Посещавани са много. Истинска радост е да наблюдаваш животните в естествената им среда и да им дадеш нещо за хапване. Животните са свикнали доста с хората и сами идват и търсят контакт. Но същевременно си имат възможността да се усамотят в гората далеч от хорските погледи.
Най-разглезени са дивите свинчовци. Simple Smile Само като ме видят, че приближавам до оградата, лягат и вдигат крачета да бъдат чесани. Обикновено си имам дълга пръчка за целта, мушвам я през оградата и чеша свинчо по корема, обикновено заспива от кеф. Smiley
Така, че мисля има възможност хем хората да са близо до дивите животни и да им се радват, хем животното да си има своето спокойствие, когато поиска. Не знам дали в България има такова нещо, но би могло да се направи.

Toва, което казвате е много хубаво, но пак не е съвсем ок. Представете си сега - оградата се къса, чупи, удря я гръм, някой я реже и тн. - варианти хиляди. Излиза свинчо, харесал да го чешете по коремчето, отива в селото, града, в близкия къмпинг, горичка, краварник, овчарник, вижда го Бай Дельо или Хер Кримхилд. Наш Прасчо, свикнал с вашата ласка, тръгва забързан, разлигавен и щастлив да го начешат по корема, ония ми ти хора се стряскат, вадят ножа или пушкалото и БУМ ... Simple Smile

# 23
  • Мнения: 4 915
...........
Много пъти и пътувайки тук в Родопите се е случвало да мернем набързо по някоя сърничка в гората край  пътя. Чувствах се все едно съм наминала през Рая за кратко.
.........
 

От Кърджали ли сте? Аз съм родом оттам, когато бях дете, в парк Простор до града имаше стада сърни и елени, пасяха покрай алеите и хората не ги закачаха. А зимата слизаха в самия център на града да пасат трева необезпокоявани от минувачите. Някак си бяхме свикнали на тази гледка. На мен като дете ми се е случвало да ги храня от ръка с ябълка - когато са идвали на паша зад блока ни (живеехме близо до парка).
След началото на 90-те изчезнаха от парка, сигурно са се преместили по-навътре в планината. Поне така се надявам.

# 24
  • Мнения: 626
Цитат
Toва, което казвате е много хубаво, но пак не е съвсем ок. Представете си сега - оградата се къса, чупи, удря я гръм, някой я реже и тн. - варианти хиляди. Излиза свинчо, харесал да го чешете по коремчето, отива в селото, града, в близкия къмпинг, горичка, краварник, овчарник, вижда го Бай Дельо или Хер Кримхилд. Наш Прасчо, свикнал с вашата ласка, тръгва забързан, разлигавен и щастлив да го начешат по корема, ония ми ти хора се стряскат, вадят ножа или пушкалото и БУМ

Вервай ми, такъв вариант няма! Smile
Тези животни не са оставени на самотек, а си има хора, които се грижат за тях, за хранилките и всичко останало.  Ходила съм зимата, свинчовците имат хранилки, пълни са с ядене!  Тук германеца въобще няма да се стресне от свободно диво прасе, ами ако заподозре, че е избягало от ограждението, вероятно ще дигне телефона и ще се обади на специалната служба и още преди да си мигнал, проблема ще бъде решен. Оградите са в перфектно състояние, а общуването на хора и животни е превидено и желано от всички. Тук хората си пазят природата и всичко. Между другото във въпросната гора има свободно разхождащ се дивеч. Виждала съм следите на дивите прасета, на около километър от нашата къща, а сърнички редовно засичам. Но тук хората са други. Научени са да си ценят и пазят природата и го правят наистина с грижа и от сърце.

# 25
  • Кърджали
  • Мнения: 10 228
 Free SOUL, сега живея в Кърджали. Пътувайки по пътищата съм виждала сърни, лисици, язовец. С мечка не сме имали среща. Такива срещи (понякога съвсем съвсем кратки) ми носят най-голямо щастие. Никой зоопарк не може да даде и частица от това чувство

# 26
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 180
... Тук германеца въобще няма да се стресне от свободно диво прасе, ами ако заподозре, че е избягало от ограждението, вероятно ще дигне телефона и ще се обади на специалната служба и още преди да си мигнал, проблема ще бъде решен...

Тук обаче, в България, това надали ще стане. Един екземпляр изравни пясъчните дюни на Созопол, защото му пречели на гледката, та какво остава да среже оградата, и да гръмне две-три прасета, ей така, да се похвали пред аверите си например.
Все още нямаме тази култура на поведение в масов план.

Последна редакция: вт, 19 фев 2019, 20:25 от Радика

# 27
  • Мнения: 462
Тук при нас в Германия има едно нещо, което се нарича Gehege ( гееге ). Не знам как се превежда на български, но не е резерват. На диво място, обиконовено в гора,  е оградено едно много голямо пространство, което може да включва част от гората, няколко ливади, поточе. В това ограждение има диви животни. Хората не могат да влезнат в ограждението и да пипат свободно животните. Самите животни ако искат се доближават до оградата и могат да позволят на хората да ги погалят или да им дадат някое лакомство. Тук при мен има няколко такива Gehege, в които има диви прасета, сърни и елени и диви кози. Посещавани са много. Истинска радост е да наблюдаваш животните в естествената им среда и да им дадеш нещо за хапване. Животните са свикнали доста с хората и сами идват и търсят контакт. Но същевременно си имат възможността да се усамотят в гората далеч от хорските погледи.
Най-разглезени са дивите свинчовци. Simple Smile Само като ме видят, че приближавам до оградата, лягат и вдигат крачета да бъдат чесани. Обикновено си имам дълга пръчка за целта, мушвам я през оградата и чеша свинчо по корема, обикновено заспива от кеф. Smiley
Така, че мисля има възможност хем хората да са близо до дивите животни и да им се радват, хем животното да си има своето спокойствие, когато поиска. Не знам дали в България има такова нещо, но би могло да се направи.
В парка в Манхайм е пълно с канадски гъски, някакви други водоплаващи паа и зай-подземничета, разхождат се, притичват, бях влюбена в тях. А в зоопарка ме нападнаха свободно скитащи козлета. Много е различно, там живинките са на почит. Но я има и тази подробност, че немците в Хайделберг си правеха нудистки бани на брега на реката, докато бели патета се клатеха и... Ами, оакваха около тях. А има орнитози, които нападат човека, както и съскащи гъски, гонещи деца. Има го моментът, че е по-добре между нас и дивите и полудиви животни да има уважение, но и малко по-голямо разстояние, отколкото им позволяват в Германия.

Общи условия

Активация на акаунт