Счетоводител в нужда се познава 15

  • 26 192
  • 743
  •   1
Отговори
# 285
  • Варна
  • Мнения: 746
Здравейте отново... Ако вкарвам детски стоки от Англия, задължително ли фирмата трябва да е регистрирана по ДДС (ЕООД ще е фирмата)? Бях днес при счетоводител,каза ми,че може да не е по ДДС,но мои познати ми казаха,че щом ще зареждам от Англия, задължително трябва (понеже там нали няма ДДС на детските стоки)

А защо не вярвате на счетоводителя?



Чл. 99. (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно незадължено юридическо лице и данъчно задължено лице, което не е регистрирано на основание чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3 и чл. 102 и което извършва вътреобщностно придобиване на стоки.
(2) Алинея 1 не се прилага, когато общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания за текуща календарна година не надвишава 20 000 лв.
(3) За лицата по ал. 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие за придобиването, с което общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания надвиши 20 000 лв. Вътреобщностното придобиване, с което се надхвърли посоченият праг, подлежи на облагане с данък по този закон.
(4) Стойността по ал. 2 е общата сума на облагаемите вътреобщностни придобивания, с изключение на придобиването на нови транспортни средства и на стоки, подлежащи на облагане с акциз, без данъка върху добавената стойност, дължим или платен в държавата членка, от която стоките са транспортирани или изпратени.
(5) Алинея 1 не се прилага по отношение на:
1. лицата по чл. 168, които придобиват нови превозни средства;
2. лицата по чл. 2, т. 4.
(6) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97 и 98 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1 и 3, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.

Благодаря за бързият отговор. Уж четох,четох.. Вярвам на счетоводителя,но не уточниха,че познатите ми го казаха след консултацията и се замислих,а днес вече ми беше неудобно да звъня.

# 286
  • Бг
  • Мнения: 845
Привет, имам следния казус. Прекратен договор с лице в платено майчинство от 01.06.2019 г. Договорът е прекратен по взаимно съгласие, като майката започва работа на друго място. Пропуснала съм да подам приложение 10, в три дневния срок, за промяна на обстоятелства. От днес сутринта се опитвам да го подам информацията в НОИ, но ми изписва тази грешка - "Грешка при валидация на документ спрямо XSD схема: The element 'Certificates1' has invalid child element 'SickLeaveMonths'. List of possible elements expected: 'ChildDateAdoptionCourt' ".
Може ли причината да е, че съм изпуснала срока и за това да не ми приема приложение 10 или е нещо друго ?
Опитвам се да се свържа на този телефон 02 926 15 07, но никой не ми вдига.
Моля, ако някоя от Вас е имала подобен проблем да сподели. Благодаря Ви предварително.

Последна редакция: чт, 18 юли 2019, 12:47 от Alexa_a

# 287
  • Варна
  • Мнения: 2 385
Привет, имам следния казус. Прекратен договор с лице в платено майчинство от 01.06.2019 г. Договорът е прекратен по взаимно съгласие, като майката започва работа на друго място. Пропуснала съм да подам приложение 10, в три дневния срок, за промяна на обстоятелства. От днес сутринта се опитвам да го подам информацията в НОИ, но ми изписва тази грешка - "Грешка при валидация на документ спрямо XSD схема: The element 'Certificates1' has invalid child element 'SickLeaveMonths'. List of possible elements expected: 'ChildDateAdoptionCourt' ".
Може ли причината да е, че съм изпуснала срока и за това да не ми приема приложение 10 или е нещо друго ?
Опитвам се да се свържа на този телефон 02 926 15 07, но никой не ми вдига.
Моля, ако някоя от Вас е имала подобен проблем да сподели. Благодаря Ви предварително.
Актуализирахте ли си програмата?

# 288
  • София
  • Мнения: 591
Привет, имам следния казус. Прекратен договор с лице в платено майчинство от 01.06.2019 г. Договорът е прекратен по взаимно съгласие, като майката започва работа на друго място. Пропуснала съм да подам приложение 10, в три дневния срок, за промяна на обстоятелства. От днес сутринта се опитвам да го подам информацията в НОИ, но ми изписва тази грешка - "Грешка при валидация на документ спрямо XSD схема: The element 'Certificates1' has invalid child element 'SickLeaveMonths'. List of possible elements expected: 'ChildDateAdoptionCourt' ".
Може ли причината да е, че съм изпуснала срока и за това да не ми приема приложение 10 или е нещо друго ?
Опитвам се да се свържа на този телефон 02 926 15 07, но никой не ми вдига.
Моля, ако някоя от Вас е имала подобен проблем да сподели. Благодаря Ви предварително.
Има нова програма от НОИ за болничните и затова не се приемат.

# 289
  • Бг
  • Мнения: 845
Да, програмата ми е актуална. Сутринта подавах болничен, който мина.

Редактирам се: Най-накрая успях. Просто деинсталирах, и наново инсталирах програмата.

Последна редакция: чт, 18 юли 2019, 14:01 от Alexa_a

# 290
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Хубаво обяснение за попълване на прил. 9, във връзка с новите промени
http://accountin-spam156-/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D … yqNABrAz7EP0VuYx4

# 291
  • Мнения: 3 699
Много ви благодаря, и няма да ме проверяват и мъчат,нали, получила се е грешка при мен ще трябва да е в увеличение , защото едно обезщетение по чл.224 не е влязло в осигур. доход , а го има в заповедта

Здравейте, по този повод с неначисления дод за обезщетението по чл.224, видях, че това обезщетение може да се начисли в срок до 3 години, ако се потърси от служителя, мога ли да го включа в месец 7.2019, въпреки ,че няма искане по съдебен път от служителя, на него му е изплатено, просто да платя аз  дължимия данък, и как става това, или в моя случай не е разрешено
Благодаря отново

# 292
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
На този слежител ще му подаваш ли декл. 1 за месец, в които той изобщо не ебил на работа при вас...или грешно те разбрах.
Говори с НАП за корекцията на д.1, ако там не е включена сумата и д.6 за данъка. Няма да те въртят.

# 293
  • Мнения: 3 699
Да прочетох,че имало начин да се включи напуснал вече служител, за да се начисли данъка, но не знам как, няма отработени дни само за данъка

# 294
  • Русе
  • Мнения: 1 502
Служител е бил в неплатен отпуск половината от месец юни. Сега ми се обади, че от ТЕЛК му издали болничен за този период, през който е бил в неплатен отпуск. За юни месец вече сме платили заплати, подали сме Д1 и Д6. Какво трябва да направя?

# 295
  • Варна
  • Мнения: 3 227
Служител е бил в неплатен отпуск половината от месец юни. Сега ми се обади, че от ТЕЛК му издали болничен за този период, през който е бил в неплатен отпуск. За юни месец вече сме платили заплати, подали сме Д1 и Д6. Какво трябва да направя?
Корекция. Д1 за този човек с код корекция и включен болничния, и Д6 за разликата. Виж каква ще е тя - ако е в увеличение, подаваш само разликите. Ако е в намаление - код корекция К и всички правилни суми.

# 296
  • Мнения: 3 699
Нали сте в срок да коригирате декларациите, и да подадете болничния

# 297
  • Русе
  • Мнения: 1 502
Благодаря.

# 298
  • Мнения: 3 699
Пак съм аз, да споделя резултата, престраших се и подадох корекция на декларация 1 за месец януари само на служителя и декларация 6 разликата в увеличение от дод, която идва от обезщетението по чл.224  и ми върна съобщение ,че са приети и дод е увеличен, и лихва 2 лв. имам в справката, сега ще платя и разликата и да си отдъхна.Благодаря ви за търпението и съветите

# 299
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 421
Здравейте момичета имам нужда от компетентен отговор, защото моя счетоводител не може да ми отговори. 😕 Имам фирма Еоод в която съм се осигурявала до сега без право на майчинство и болничен. Социални осигуровки не съм плащала за последната година обаче. Ще раздам ноември. Тъй като януари месец съм подала декларация за цялата години, че ще се осигурявам без болнични, моята счетоводителката ми предложи да ме направи от собственик на фирмата ми, управител. В търговския регистър подадохме документи, в който аз сключвам трудов договор със себе си от 16 юни.
Въпросите ми са:
1. Сега още ли съм самоосигуряваща или се водя наета?
2. Моята счетоводителката казва, че когато минат 6 месеца от 16 юни, аз ще мога да изляза в платен  болничен, обаче ще стане ли това при положение, че аз ще родя началото на ноември?
3.тя казва, че ще вземам болничен около 4 месеца, след това два няма да взимам и от 16 юни 2020 г. Ще изляза в майчинство, като ще получавам до ноември 2020 560 лв майчинство, а от ноември 2020-2021 по 380 лв. Това така ли е?
4. И това което най много ме интересува е, предвид че социалните ми не са платени, ще взимам ли изобщо нещо и има ли смисъл от цялата тази работа?
 Благодаря ви много, знам че е дълго, но 3 познати счетоводители ми казват различни неща... 😕

Общи условия

Активация на акаунт