Счетоводител в нужда се познава 15

  • 26 173
  • 743
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 158
Здравейте,

При трудова злополука на служител във фирма, но без допълнителна застраховка, как и от кого се изплаща обезщетение?

Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 15:27 от Pethrova

# 331
# 332
  • Мнения: 166
Здравейте, имаме семейна фирма и имаме нужда от нов автомобил (който всъщност ще е втора ръка по всяка вероятност). Чудим се как ще е по-изгодно и ще спестим повече от данъци и т.н.  - ако го вземем на името на мъжа ми и той го дава "под наем" на фирмата или направо го вземем на името на фирмата. Притеснявам се, че тогава ни излиза един голям разход на фирмата и ще излезем на минус на края на годината, а и има май и някакъв амортизационен данък.

# 333
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Говорете със счетоводител, за да Ви обясни.

# 334
  • Враца
  • Мнения: 456
Здравейте, имаме семейна фирма и имаме нужда от нов автомобил (който всъщност ще е втора ръка по всяка вероятност). Чудим се как ще е по-изгодно и ще спестим повече от данъци и т.н.  - ако го вземем на името на мъжа ми и той го дава "под наем" на фирмата или направо го вземем на името на фирмата. Притеснявам се, че тогава ни излиза един голям разход на фирмата и ще излезем на минус на края на годината, а и има май и някакъв амортизационен данък.
Под наем няма смисъл, върху наема се плаща данък, а пък наем между свързани лица се изчислява по пазарни цени. Защо не го вземете на фирмата и след това  да признавате 50% разходи, ако не ви се занимава с отчетност за лично ползване. За ДДС-то също трябва да помислите, ако сте по ДДС, разбира се.

# 335
  • Мнения: 10 982
Здравейте,
При напускане на работа, дължа 1-месечно предизвестие. Ако ползвам платен отпуск или болнични през този месец, срокът на предизвестието ще се удължи ли с дните, през които съм отсъствала по някоя от посочените причини?

# 336
  • Мнения: X
Няма да се удължи. Ако не използвате платения отпуск, който ви се полага до момента, би трябвало работодателя да ви го изплати при напускане.

# 337
  • Мнения: 10 982
Благодаря.

# 338
  • Мнения: 5 094
Физическо лице отдава къща под наем за летния сезон, извадило е Булстат и декларира стаите в общината.
Какви задължения има и към коя интситуция? Задължено е да внася патентен данък по ЗМДТ, но не е задължено да подава декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и да внася авансов данък, защото е в качеството на търговец, а не на физическо лице, получаващо доходи от наем.Правилно ли е?
Освен това осигуровките му като самоосигуряващо лице върху минималния осигурителен доход /560 лв./ ли трябва да бъдат или според получените доходи?

Последна редакция: ср, 21 авг 2019, 13:51 от beauty_magnolia

# 339
  • София
  • Мнения: 1 244
Физическо лице отдава къща под наем за летния сезон, извадило е Булстат и декларира стаите в общината.
Какви задължения има и към коя интситуция? Задължено е да внася патентен данък по ЗМДТ, но не е задължено да подава декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и да внася авансов данък, защото е в качеството на търговец, а не на физическо лице, получаващо доходи от наем.Правилно ли е?
Освен това осигуровките му като самоосигуряващо лице върху минималния осигурителен доход /560 лв./ ли трябва да бъдат или според получените доходи?

На какво основание е изкаран Булстат? В качеството си на какво лице? Свободна професия?
Според мен прави авансови вноски за данък и подава декл. 55. Освен ако не се е регистрирало като ЕТ. Тогава няма ДОД, а само патента. Осигуровки ще изравнява в ГДД по чл 50 на база получените приходи. Само не съм сигурна дали попада в доходи от друга стопанска дейност с НПР 25%  или в доходите от наем с 10%. И освен това, смятам, че ако отдава чрез Букинг или някоя друга такава платформа, от която получава фактура за комисионната, подлежи на предварителна регистрация по ЗДДС по чл. 97а.

# 340
  • Мнения: 1 554
Здравейте, надявам се, че тук ще мога да намеря верен и аргументиран отговор на въпроса си, тъй като получавам противоречиви мнения.

Имам да получавам около 1250 евро/2500 лв. за извършена от мен маркетинг услуга в полза на чуждестранно дружество. Имам регистрирана фирма (на която съм собственик и управител - ЕООД), но знам, че ако ми платят парите по сметка на фирмата срещу фактура, ще трябва да я регистрирам по ДДС, а не искам. Въпросът ми е мога ли да получа парите по моя лична сметка като физическо лице без това да доведе до задължение да се регистрирам лично по ДДС като физическо лице? Уточнявам 2 неща - става въпрос за еднократно плащане и контрагентът ми може да ми плати от някое от своите дружества в ЕС или извън ЕС. Благодаря

# 341
  • Мнения: X
Защо да се налага да се регистрирате по ДДС, щом сумата, за която ще се издаде фактура е на стойност 2500 лв. Или с тези 2500 лв. ще направите оборот надвишаващ 50 000 лв. за последните 12 месеца?

# 342
  • Мнения: 1 554
Не, не става въпрос за оборота, а за това, че услугата е към чуждестранно юридическо лице.

# 343
  • Мнения: 3 699
Здравейте, да попитам когато физическо лице получава сума по договор за възлагане, какво се облага и декларира. В договора е посочена брутна сума, същата е преведена по сметка, от последното плащане ли ще удържат 10%, или физ.лице ще декларира и внесе 10 %.
Благодаря

# 344
  • Мнения: X
Не, не става въпрос за оборота, а за това, че услугата е към чуждестранно юридическо лице.
Не трябваше да се намесвам. Признавам си, че не съм компетентна, но ти казваш, че си извършил/а услуга. Аз мисля, че си задължен да направиш регистрация, ако става въпрос за стоки, не за извършване на услуга.

Общи условия

Активация на акаунт