Счетоводител в нужда се познава 15

  • 27 910
  • 743
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 1 554
Най-добре е наистина някой конпетентен да отговори. Сигурна съм, че не е толкова просто, коментирала съм го вече, мо получавам противоречиви мнения Simple Smile

# 346
  • София
  • Мнения: 1 618
Здравейте, надявам се, че тук ще мога да намеря верен и аргументиран отговор на въпроса си, тъй като получавам противоречиви мнения.

Имам да получавам около 1250 евро/2500 лв. за извършена от мен маркетинг услуга в полза на чуждестранно дружество. Имам регистрирана фирма (на която съм собственик и управител - ЕООД), но знам, че ако ми платят парите по сметка на фирмата срещу фактура, ще трябва да я регистрирам по ДДС, а не искам. Въпросът ми е мога ли да получа парите по моя лична сметка като физическо лице без това да доведе до задължение да се регистрирам лично по ДДС като физическо лице? Уточнявам 2 неща - става въпрос за еднократно плащане и контрагентът ми може да ми плати от някое от своите дружества в ЕС или извън ЕС. Благодаря
.   Ако получите парите от контрагент извън ЕС не е задължи. Регистрац. По ЗДДС. Пишете, че имате фирма говорете със счетоводителя си и вижте как ще е по-добре за Вас - фирмата или физ. Лице.

Физическо лице отдава къща под наем за летния сезон, извадило е Булстат и декларира стаите в общината.
Какви задължения има и към коя интситуция? Задължено е да внася патентен данък по ЗМДТ, но не е задължено да подава декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и да внася авансов данък, защото е в качеството на търговец, а не на физическо лице, получаващо доходи от наем.Правилно ли е?
Освен това осигуровките му като самоосигуряващо лице върху минималния осигурителен доход /560 лв./ ли трябва да бъдат или според получените доходи?

На какво основание е изкаран Булстат? В качеството си на какво лице? Свободна професия?
Според мен прави авансови вноски за данък и подава декл. 55. Освен ако не се е регистрирало като ЕТ. Тогава няма ДОД, а само патента. Осигуровки ще изравнява в ГДД по чл 50 на база получените приходи. Само не съм сигурна дали попада в доходи от друга стопанска дейност с НПР 25%  или в доходите от наем с 10%. И освен това, смятам, че ако отдава чрез Букинг или някоя друга такава платформа, от която получава фактура за комисионната, подлежи на предварителна регистрация по ЗДДС по чл. 97а.
Може физ. Лице и патент. Не подава декл. По чл. 55. Плаща си патента. Осигуровките както избере и на края изравняване. При реклама във фейсбук обаче ще трябва регист. По ЗДДС.

Последна редакция: вт, 27 авг 2019, 18:07 от AnMary

# 347
  • Мнения: 1 554
Здравейте, надявам се, че тук ще мога да намеря верен и аргументиран отговор на въпроса си, тъй като получавам противоречиви мнения.

Имам да получавам около 1250 евро/2500 лв. за извършена от мен маркетинг услуга в полза на чуждестранно дружество. Имам регистрирана фирма (на която съм собственик и управител - ЕООД), но знам, че ако ми платят парите по сметка на фирмата срещу фактура, ще трябва да я регистрирам по ДДС, а не искам. Въпросът ми е мога ли да получа парите по моя лична сметка като физическо лице без това да доведе до задължение да се регистрирам лично по ДДС като физическо лице? Уточнявам 2 неща - става въпрос за еднократно плащане и контрагентът ми може да ми плати от някое от своите дружества в ЕС или извън ЕС. Благодаря
.   Ако получите парите от контрагент извън ЕС не е задължи. Регистрац. По ЗДДС. Пишете, че имате фирма говорете със счетоводителя си и вижте как ще е по-добре за Вас - фирмата или физ. Лице.


Говорих вече със счетоводител. Каза ми, че ако получа парите от ЕС като ФЛ и е еднократно, нямало нужда от ДДС рег, но аз чета ЗДДС и съвсем не разбирам това.... затова търся друго и аргументирано мнения

# 348
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Според мен даже е трябвало преди това да се регистрирате по ЗДДС.
чл. 97а ЗДДС
Обадете се по тел.  в НАП и попитайте, да видим те какво ще ви кажат.

# 349
  • София
  • Мнения: 1 618
Здравейте, надявам се, че тук ще мога да намеря верен и аргументиран отговор на въпроса си, тъй като получавам противоречиви мнения.

Имам да получавам около 1250 евро/2500 лв. за извършена от мен маркетинг услуга в полза на чуждестранно дружество. Имам регистрирана фирма (на която съм собственик и управител - ЕООД), но знам, че ако ми платят парите по сметка на фирмата срещу фактура, ще трябва да я регистрирам по ДДС, а не искам. Въпросът ми е мога ли да получа парите по моя лична сметка като физическо лице без това да доведе до задължение да се регистрирам лично по ДДС като физическо лице? Уточнявам 2 неща - става въпрос за еднократно плащане и контрагентът ми може да ми плати от някое от своите дружества в ЕС или извън ЕС. Благодаря
.   Ако получите парите от контрагент извън ЕС не е задължи. Регистрац. По ЗДДС. Пишете, че имате фирма говорете със счетоводителя си и вижте как ще е по-добре за Вас - фирмата или физ. Лице.


Говорих вече със счетоводител. Каза ми, че ако получа парите от ЕС като ФЛ и е еднократно, нямало нужда от ДДС рег, но аз чета ЗДДС и съвсем не разбирам това.... затова търся друго и аргументирано мнения
Писали сте, че може и извън ЕС. Затова и аз Ви писах за по-благоприятния вариант ИЗВЪН ЕС.

# 350
  • Мнения: 1 554
Да, да, разбирам го това. Мисълта ми беше, че счетоводителката ми твърди, че ако ми преведат лично парите от ЕС, нямало нужда от ДДС рег, а аз рабирам от ЗДДС същото като Ала Бала. Т.е ако дойдат парите от ЕС, независимо дали в моя лична сметка или в сметка на фирмата ми, ДДС регистрацията е неизбежна и дори е следвало да се направи преди услугата. Може ли само да ми кажете текста, от който следва, че няма нужда от ДДС регистрация, ако парите за услугата дойдат извън ЕС? Благодаря

# 351
  • Мнения: 728
Да, да, разбирам го това. Мисълта ми беше, че счетоводителката ми твърди, че ако ми преведат лично парите от ЕС, нямало нужда от ДДС рег, а аз рабирам от ЗДДС същото като Ала Бала. Т.е ако дойдат парите от ЕС, независимо дали в моя лична сметка или в сметка на фирмата ми, ДДС регистрацията е неизбежна и дори е следвало да се направи преди услугата. Може ли само да ми кажете текста, от който следва, че няма нужда от ДДС регистрация, ако парите за услугата дойдат извън ЕС? Благодаря

Вижте чл.97а, ал.2 ЗДДС. Задължение за регистрация по този член възниква, ако предоставите услуга по чл.21, ал.2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка на ЕС.Т.е., ако услугата е с място на изпълнение извън ЕС, такова задължение не възниква.

# 352
  • Мнения: 299
Здравейте ,да попитам и професионалистите,как и къде да разбера какво се прави за да продавам в стационарен магазин стока поръчана от алиекспрес,няма да са  количества ,а по една -две бройки или 5 примерно ,как се получава фактура за да се докаже стоката поръчана от там

# 353
  • Мнения: 4 433
Здравейте, имам въпрос свързан с висше образование и договор обвързан с предприятие. Даваха ми отпуска платена за обучение, като нямам право да напускам 2 години след завършване. Ако напусна дължа обещетение. Това обещетение каква ли сума ще е, колкото отпуск съм позлвала или как го смятат?

# 354
  • Мнения: 1 472
В договорът със сигурност е включена клауза за сумата на обезщетението или как ще бъде формирана.
Обикновено е стойността на курс/семестриални такси и други разходи, ако Ви ги поемат

# 355
  • Мнения: 4 433
Не, нищо не поемат, единствено това, че ми даваха отпуск.

# 356
  • Мнения: 241
Здравейте. Наемателите в един обект си разпределят по равно сметките за консумативи. Как всеки един поотделно би могъл да осчетоводи платените суми? Всички са юридически лица, а наемодателят е ФЛ.

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 01:22 от monesia

# 357
  • Мнения: 4 433
В трудовия договор има, да.

# 358
  • Мнения: 822
Здравейте, минава ли за разход фактура с ддс за диоптрични стъкла и до какъв размер?

# 359
  • Русе
  • Мнения: 1 513
Здравейте. Наемателите в един обект си разпределят по равно сметките за консумативи. Как всеки един поотделно би могъл да осчетоводи платените суми? Всички са юридически лица, а наемодателят е ФЛ.

Фактурите ще идват на името на единия наемател, а той ще префактурира консумативите на другия наемател. Но за целта е необходимо да подпишете договор между двете фирми, където да укажете кое как се разпределя.

Общи условия

Активация на акаунт