Не мога да се отърва от колита - 3 тема

  • 2 684
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Аз съм със съмнения за колит, имам мъчителни позиви най-вече сутрин, спазми и къркорене на червата... След изхождане имам и парене и силни болки в ляво на ректума, които продължават часове. Няма кръв или диария, но често целия ми ден преминава в болки и не мога да правя нищо... По принцип колитът е възпаление на дебелото черво и може да даде такива болки ако засегне ректума...Някои има ли подобни оплаквания и как се справя??
Има ли и хора пробвали противовъзпалителното лекарство мезалазин?
Благодаря предварително!

Стари теми

Последна редакция: пт, 15 фев 2019, 13:58 от AnMary

# 1
  • Мнения: 20 144
Гстроентеролога какво казва?

# 2
  • Мнения: 16
Не знам точно защо питате за това лекарство, но то е само ако ви го изпише доктор. Не си правете експерименти самостоятелно да ... пробвате. Най добре идете на Гастро ако не сте до сега.

# 3
  • Мнения: 8 757
То и на читав Гастро не е гаранция че ще попадне човек.

И аз съм с колит, просто нормален живот не мога да водя.
Постоянно изключвам групи храни, играя си на проба-грешка, ту виждам ефект , ту - не .
Подуване, газове и оттоци - всекидневно .
Когато бях на вода  си бях чудесно, ама само така ли ще я карам.
Ужасно съм се депресирала и само експерименти с различни хапчета, лекарите тралалала едно и също повтарят и повечето си изписват идентични препарати..

# 4
  • Мнения: 16
То и на читав Гастро не е гаранция че ще попадне човек.

И аз съм с колит, просто нормален живот не мога да водя.
Постоянно изключвам групи храни, играя си на проба-грешка, ту виждам ефект , ту - не .
Подуване, газове и оттоци - всекидневно .
Когато бях на вода  си бях чудесно, ама само така ли ще я карам.
Ужасно съм се депресирала и само експерименти с различни хапчета, лекарите тралалала едно и също повтарят и повечето си изписват идентични препарати..


Да. За съжаление доста сме така.
Колита е много гадно ... състояние, синдром, ... или болест, не знам как е по - правилно.
След години в болки те променя умствено, психически и социално.
Повечето Гастро-та работят на база учебници от миналия век.
Много малко от тях следят новости, но и да го правят една част от тях работят като на конвейер, давай, давай да влиза следващия. А това състояние е крайно индивидуално. При едни хора помага едно, при други друго.

Съгласен съм, че рано или късно, хората в БГ с това "състояние" започват да експериментират със себе си.
Но отговора ми беше, че ако до сега не го е пробвала е добре да мине първо през доктор, за да разбере особенностите на това лекарство, продължителност на лечение, мониторинг на чернодробни и други показатели и т.н.

И да споделя какво "помага" (силно казано, но облекчава) при мене:

Течно-кашава диета (пасирани) продукти - тиквички, моркови, картофи - и малкото комбинации от тях.
Понякога малко пащърнак или целина(корен) за вкус.
Може накрая копър или магданоз.
с.л. зехтин или краве масло (1/2 с.л.) на 1.5-2 литра супа.
Хляб добруджа - но преседял под салфетка на масата за няколко часа за да не е мек.
Изключвам сирене, мляко, кашкавал за 2-3 седмици - само кисело и то не всяка мярка.
От месата - заешко и крехко телешко, но червено от животни за месо а не светло на цвят от млекодайни породи.
Пилешкото от магазините в днешно време намирисва на тежко и неприятно - отбягвам го.
Риба от белите видове - пъстърва, хек, тилапия, пангасиус (последните две не е ясно колко са безобидни с инфото в нета за тях)
Месото го вкарвам в пасираната супа също.
Плодовете (ябълки) само варени.
Без цитруси, колкото и да пишат, че може сок от портокали ... при мен не може.
Вече дори си вземам бебешки пюрета с банан и ябълки за по - бързо някой път.
Още вкарва - кус кус (от лидълския, който става само с накисване с гореща вода), други дифове паста, елда, ориз (добре сварени и пасирани).
Понякога, яйца по нанагюрски.

Сутрин чай, соево мляко, кисело мляко с обикновенни бисквити.
През деня за десерт банан - при мене суров няма грижи.

Когато се случи да хапвам нещо не псирано - дъвчам по десетки пъти.
Колегите вече са се наяли аз още започвам - в повечето случаи вече ям сам на обяд.

И всичките тези варианти на по 4-5 яденета през деня. Без преяждане.

И яко движение.

За около от 10 до 15-20 дни болките понамаляват, но никога не изчезват.
Поне не ползвам антибиотици и спазмолитици, защото знаете едни спират перисталтиката и прецакват още повече нещата, другите развалят флората и се влиза в омагьосан кръг.

От хапчетата пия пробиотици, като ги редувам всеки месец + витамини, защото тази диета е убийствено бедна. Комфортекс (не съм силно убеден дали помага)

След периода на диетата внимателно захранване с по - плътна и разнообразна храна, защото ако започна внезапно става шок за храносмилането. Разбира се забравих за пържени картофи, запечени с коричка на фурна неща. Но когато съм в спокоен момент и сме на маса, а аз със моите си неща добавям 2-3 картофчета, малко запечено свинско джоланче за да усетя поне вкуса. Simple Smile

И на последно място, но не ангажирам с това никой, - деанксит за периодите на по - силно психо-емоционално натоварване.

Последна редакция: нд, 17 фев 2019, 13:44 от Emolen Dajev

# 5
  • Мнения: 7
Благодаря за отговорите, скоро не съм ходила на гастро. Обичайните спазмолитици, които изписват не ми влияят по никакъв начин..По-скоро съм за проктолог.. Диетите винаги са ми помагали малко или много, но далеч не ми решават проблема с болките. Мисълта ми беше дали някой има болки в ректума или ануса или само ги боли корем от колит? Иначе болката ми няма обвързаност с психическото натоварване.

# 6
  • Мнения: 16
Да ви питам, другари и другарки по "колитна съдба", някой с този проблем (упорит или не) да е пробвал с тест за хранителна непоносимост и спазвайки препоръките да се е ... подобрил?

# 7
  • Мнения: 204
Препоръчайте пробиотици ! Сменяте ли ги ? От кои сте имали подобрение ? Добавки препоръчват ли се ?

# 8
  • Мнения: 78
Незнам дали тук мога да си задам въпроса,но ще пробвам.От известно време след изхождане нещо ми дразни на ануса.Чувствам нещо като човъркане , гъделичкане така да го нарека.Много неприятно дали има нещо свързано със дебелото черво?

# 9
  • Мнения: 16
Препоръчайте пробиотици ! Сменяте ли ги ? От кои сте имали подобрение ? Добавки препоръчват ли се ?

Гледам пробиотиците да са с колкото се може повече щамове.
Това е така за да може да се запълни чревния биом с колкото се може повече приятели.
Ако се ползват само лактобацили, остава място за да се развият неприятели.

За това винаги гледам да има:
1. Лактобацили
2. Бифидобактерии
3. Бациликуси
4. Сахараомицес

Има и полезни дрожди: сахаромицес, но те помагат при диарии и ги ползвам само по предназначение.

Аз ги сменям на месец, месец и половина, два (както дойде).
Правя понякога и почивки по седмица, две.

За сега най голям ефект съм имал от Лактофлора със синбиотик на Кенди (не отговаря точно на критериите ми), но допълвам с други, ВитаГолд Пробионат или пък само Био-Култ или Прокомбо.

Отделно тук във форума има няколко теми за Пробиотици.
Разрови се и там има доста писано.

А за добавки:
Разучи следните преди да решиш дали да ги вземаш:

1. Костен бульон (на прах или течен от ферма) - действа заздравително на съединителната тъкан, ще ти повлияе и на кожата, ноктите, косата. В редки слуаи някои хора имат непоносимост към това - така че преди покупка на количество намери от някъде да опиташ.

2. Глутамин 5гр на ден (аминокиселина, от важните и помага за задравяване на червото)

3. Бутарен, друга киселина - това се опитах да го пробвам, но бях в остра криза и като че ли засили оплакванията, може и да не е от него, но не продължих с експеримента. Имат си сайт в който пише супер неща, но не знам какво да кажа за него.

4. Комфортекс <- това е с билки, пробвано е, но не съм сигурен дали помага :-S. Поне не забелязах рязка ползва от него, може и да трябва дълго да се взема, но в момента е 8 лева за 5 дни, или 48 лева месечно.

Това са моите 5 цента по темата.

Последна редакция: чт, 28 фев 2019, 09:53 от Emolen Dajev

# 10
  • Мнения: 204
Emolen Dajev благодаря !
От натурален желатин има влошаване. Не смея билкови , че навсякъде има мента , тя също усилва болката .
 
Дано се включи някой с отзиви за  хранителния тест .

# 11
  • Мнения: 16
При някои продукти, храни, медикаменти си има субективен момент. За това се докарахме до експериментиране.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 431
Я да повдигна темата. От две години не се беше обаждал колита, но откакто сме в ИП е направо ужас. Спрях да гледам новини. Заредила съм пробиотици, обаче положението е нестабилно - разстройство, болки - знаете как е.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 880
И аз се записвам.
От изолацията и липсата на движение ли, не знам. Но оплакванията ми са: подуване на корем, оригване след хранене, много къркорещи черва след хранене, както и сутрин след събуждане.
Преди година гастроентеролог ми каза срдч, но за повече искаше да ми прави колоноскопия, аз не правих.
И така от 2 дни съм на диета, пия омнибиотик 6, тъй като това ми изписа гастрото. Имам и дегазин, но не го пия редовно, тъй като не виждам особен ефект от него.

# 14
  • Мнения: 8 757
И аз имам  проблем с  газовете и подуване на корем.
Събирам мнения от кои хапчета сте доволни и помагат да се справите с тях.
Преди бях доволна от Комфортекс за смучене, но отскоро не мога да ги намеря.
За момента използвам сашета Еспумизан или Нексиум.

Общи условия

Активация на акаунт