Румъния - 2

  • 72 257
  • 984
  •   2
Отговори
# 585
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Лиорена, в Букурещ ми направи впечатление, че не навсякъде е обозначена спирката на автобусите и ако не си местен, няма да разбереш къде точно се намира.

Интересно ми е дали е наистина така  или греша?

Здравейте, обозначени са, но има спирки с много малки табели, които остават незабележими, ако човек не им е свикнал. Wink

# 586
  • София
  • Мнения: 152
Здравейте,

Обмисляме да отскочим до Румъния преди 30 Август за 3-4 дни. Ще минем през Дунав мост при Русе. Може ли да ми помогнете да съставим една примерна програма за тези дни и къде ще е най-добре да се направят нощувки. Ще сме 8 възрастни и 5 деца от 3 години до 11 години.
Благодаря Ви предварително за помощта.

# 587
  • Мнения: 123
Здравейте, решихме утре /ако не ни мине котка път, защото се каним вече 3 години/ да тръгнем по маршрута Русе - Куртя де Арджеш -Трансфагарашан - Сибиу - Алба де Юлия -Турда /солната мина/ - Трансалпина - Русе. Ще направим една нощувка в Куртя де Арджеш и две в Сибиу. Чудя се, след Трансалпина къде да направим междинна почивка, преди да влезем в БГ?  Ще ми препоръчате ли традиционни местенца за хапване по този маршрут, от които сте доволни? Какво друго можем да видим около маршрута /в градчетата и Трансфагарашан са ясни 😊/
И ако някой е минавал през Трансалпина тази година или миналата, ще се радвам да сподели как е пътя. 🙂

# 588
  • Софето
  • Мнения: 619
Здравейте,

Обмисляме да отскочим до Румъния преди 30 Август за 3-4 дни. Ще минем през Дунав мост при Русе. Може ли да ми помогнете да съставим една примерна програма за тези дни и къде ще е най-добре да се направят нощувки. Ще сме 8 възрастни и 5 деца от 3 години до 11 години.
Благодаря Ви предварително за помощта.
За 3-4 дни ви предлагам да посетите Синая, Брашов и Бран.

 
Здравейте, решихме утре /ако не ни мине котка път, защото се каним вече 3 години/ да тръгнем по маршрута Русе - Куртя де Арджеш -Трансфагарашан - Сибиу - Алба де Юлия -Турда /солната мина/ - Трансалпина - Русе. Ще направим една нощувка в Куртя де Арджеш и две в Сибиу. Чудя се, след Трансалпина къде да направим междинна почивка, преди да влезем в БГ?  Ще ми препоръчате ли традиционни местенца за хапване по този маршрут, от които сте доволни? Какво друго можем да видим около маршрута /в градчетата и Трансфагарашан са ясни 😊/
И ако някой е минавал през Трансалпина тази година или миналата, ще се радвам да сподели как е пътя. 🙂
През Трансалпина не сме минавали, моля те сподели след пътуването.
Ако за първи път посещавате тези места 3 дни са малко.
След Трансфагарашан преди Сибиу, може да посетите това място “Castelul de Lut Valea Zânelor”
На час път от Алба Юлия е “Корвин”, прекрасен замък.

# 589
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
За Алба Юлия си отделете около 3-4 часа. За солната мина - около 2 часа предполагам и си вземете якета. Мините са с постоянна ниска температура около 11-13 градуса. Ние като ходихме в мината в Сланик, съпругът ми се разбърза да купува билети, че да хванем последния за деня тур и аз в бързината взех само едно дънкено яке, което дадох на детето. А ние умряхме от студ, в един момент направо ме втресе, че не можеш да излезеш, когато искаш, защото се чакахме да се събере група и да ни извозят извън мината.

# 590
  • Мнения: 123
Заради Корвин и Хунедоара ще направим 3-та нощувка в Сибиу. Моят план е първият сен да минем Трансфагарашан, “Castelul de Lut Valea Zânelor” /благодаря
MALENA, бях го забравила/  и вечерна разходка в Сибиу. Вторият ден Алба Юлия и Солната мина. Третият ден Корвин и Хунедоара. Четвърти ден Трансалпина и спим на юг от Карпатите. И тук въпросът е къде да спим, така че да го съчетаем с нещо интересно. Искаше ми се отново да влезем през Русе.

# 591
  • София
  • Мнения: 2 392
Ние се върнахме от обиколката ни из Румъния.
Влязохме през Русе (1)- Букурещ (2)- Бран - Брашов (1) - Сибиу (1) - солна мина Турда - Сибиу (1)- Крайова (1) - Видин - София. В скоби са нощувките.

 Първоначалният ни план не включваше две нощувки в Сибиу, но получихме съобщение на телефоните си - червен код за опасно време с гръмотевични бури и градушки и решихме да останем в Сибиу още една нощ, вместо с децата да катерим по завоите планината на юг към Ръмнику Вълча, както планирахме. (кога и тук ще почнем да получаваме такива предупреждения?! 😠 Това може да спаси животи)
Скрит текст:

Въпреки мрънкащите деца, които не позволяват да се направи пълноценна обиколка, все пак успяхме да посетим
Парламента, ескейп стая с тематика Хари Потър, Кару ку бере и старата централна част на Букурещ, Триумфалната арка (само с кола), Термите, замъка Бран, разгледахме Брашов и се качихме с лифта до хълма и надписа, Сибиу, солна мина Турда, обяд в Ръмнику Вълча и кратка разходка и Крайова.
Скрит текст:
Букурещ


Букурещ (Ковид мерки има, колкото и у нас)


Парламента (наистина впечатляваща сграда)


Брашов


Сибиу (от хотела ни)


Сибиу след бурята



Избирах всеки път изключително централни места за спане, за да сме на пешеходно разстояние от всичко, с изключение на Крайова, където избрах къща за гости в края на града, заради басейна, децата искаха малко почивка след ежедневното шофиране с часове.

Скрит текст:
Къщата за гости в Крайова

Няколко съвета, които може би ще са от полза.
Паркирането в Румъния е лесно, ако имаш приложение на телефона си за заплащане на паркинг. Свалих TPARK  приложение и си улеснихме живота, защото ММ не може да нарушава правила, а навсякъде в централните зони е платено.

За Термите чакахме около 20 минути, които можехме да спестим, ако бяхме купили билети онлайн. Въпреки че не си падаме по този тип обществени места, много ни хареса. Ако искате да обядвате там, трябва до към 12:00-12:15 да си поръчате, иначе стават опашки на интерактивните табла за поръчки.

Солната мина в Турда е с постоянна температура около 11-12 градуса, но навън беше такъв пек, че изобщо не ни се излизаше. Все пак, имайте го предвид. Ако най-близкият паркинг е зает, е добра идея един да се нареди на опашката, докато другият намери място за паркиране в по-далечния паркинг. Ще спестите 10 минути чакане, което в жегата има голямо значение. Няма извозване тук, всички влизат и излизат на собствен ход. Има и асансьори, но се чака ужасно дълго за тях. Ние ползвахме стълбите, стръмни и хлъзгави заради солта. За лодките има ограничение до трима души и до 200 кг в лодка.
На виенското колело пускат по едно семейство в кабина. Малко бавничко, но пък е по-приятно да сте сами.

Скрит текст:



Последна редакция: чт, 12 авг 2021, 10:57 от Илит

# 592
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Илит страхотно пътуване Simple Smile

# 593
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Илит, страхотни снимки! Направо ме върна в спомените. А, как ми се доходи отново.....

# 594
  • Мнения: 123
Илит, страхотни снимки и много полезна информация!

# 595
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Илит, Алерта РО е супер полезна система, но у нас уви я няма. Ако я имаше, рибарите сега щяха да са живи, които загинаха край един язовир в България.

# 596
  • Мнения: 6 695
В Крайова хареса ли ви?

# 597
  • София
  • Мнения: 2 392
Благодаря, щеше да е още по-пълноценно, ако бяхме без децата, защото щеше да включва още една солна мина, два замъка и смяна на караула в Алба Юлия. Но пък едва ли щяхме да посетим термите без децата, така че съм доволна, нека има и за друг път. Simple Smile

В Крайова само се разходихме из центъра, който има своите приятни кътчета, но не е така романтичен като Брашов и Сибиу. Исках да посетим парк Николае Романеску, но отново заради децата, вместо това, убихме два часа в мол в центъра. Sad
Същите магазини, същия Старбъкс, същите джънк скъпи напитки. Но това е положението. Simple Smile

# 598
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Така е - като си с деца съобразяваш цялото пътуване. Лошите е, че като мине малко време не помнят нищо от музеи, градове, замъци, а почти през цялото време мръкат за нещо.

# 599
  • Elena, Bulgaria
  • Мнения: 51
Малко снимки от Марамуреш, където съм в момента, по - точно в село Бреб. Като се прибера, ще се постарая да напиша това - онова, интересно е тук.













Общи условия

Активация на акаунт