Веганство и косопад

  • 3 357
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 184
Здравейте, момичета! Simple Smile Много ми пада косата виждам вече дупки на места, сега започна и над челото да се вижда имам проблем и с хормоните, кожата ми е суха, косата ми пада, по няколко косъмчета от веждите и миглите също, излязоха ми финни бръчици под очите и се чудя напоследък да не би всичко това ми е от веганството или от нерви понеже имам доста ядове и нерви? Не знам къде е коренът на проблема. Как мислите ? Благодаря на всички Flowers Hibiscus

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Пробвай да спреш глутена. Знам, че влияе зле на Хашимото.

# 2
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Накара ме да се зачета по въпроса, защото ми стана интересно. Оказва се, че когато не консумираш достатъчно протеин/не си набавяш достатъчно само от растителна храна, едно от първите неща, които тялото ти прави е да забави или направо да спре растежа и подхранването на космите по тялото, за да запази енергия за по-важните биологични функции. Също така, недостатъчност/липса на цинк (набавящ се най-лесно от стриди, пилешко, телешко и т.н.), Б12 (само животински продукти) и желязо водят точно до косопад, както и други сериозни проблеми.

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Алелуя. И аз го подозирах, но не ми се ровеше.
Eteria, браво.

# 4
  • Мнения: X
Да, така мисля.
Организмът ти НЕ ще само трева.
Поне вегетарианец бъди, поне ще хапваш по-нормално.
От къде се завъдиха тия вегански работи... здравословно било 😂

Последна редакция: нд, 24 фев 2019, 16:56 от Анонимен

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
изследвай си щитовидната жлеза. Peace
ако имаш проблеми с нея, веганството може да задълбочава проблема. Peace
Б12 също може да си пуснеш, както и феритин.

# 6
  • Мнения: 184
Правих си изследвания имам хипотиреоидизъм, и 2,3 възелчета на щитовидната, желязото ми е 102, Б12 ми е 450 някъде. Уж се храня пълноценно бобови храни, ядки, семена, сокове и т.н...
Какво ли не четох може да са се разбъркали хормоните от диабет, стрес, яйчници...
Не знам вече какво да мисля и правя Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 5
Накара ме да се зачета по въпроса, защото ми стана интересно. Оказва се, че когато не консумираш достатъчно протеин/не си набавяш достатъчно само от растителна храна, едно от първите неща, които тялото ти прави е да забави или направо да спре растежа и подхранването на космите по тялото, за да запази енергия за по-важните биологични функции. Също така, недостатъчност/липса на цинк (набавящ се най-лесно от стриди, пилешко, телешко и т.н.), Б12 (само животински продукти) и желязо водят точно до косопад, както и други сериозни проблеми.

Ако човек е сериозно решен да практикува веганство това не го/я спира да си набяват нужните хранителни вещества, минерали и витамини. Ефектите, които описвате са в следствие условия на живот в концлагер. Косопадът е нещо нормално и всеки човек губи различно количество коса дневно.

Единствения начин да разберете дали сегашната ви диета е вредна за вас е да си водите дневник по колко енергия на ден израходвате и каква храна ядете. Да спрете с тази диета и да ядете нормално за период от също толкова дена. И да сравните резултатите.

Иначе, за да се осигури адекватен протеинов статус, веганите трябва да консумират 3-4 порции от следните храни, които са едновременно с високо съдържание на протеин и аминокиселина лизин:

     Бобови растения - 1/2 чаша варени
         Фасул - гарбанцос, бъбрек, пинто, флот
         Леща за готвене
         Грах - разделен или зелен
         Соеви храни - едамаме, тофу, темпе, соево мляко (1 чаша), соево месо (3 унции)
         Фъстъци - 1/4 чаша
     Seitan - 3 унции (85 г)
     Киноа - 1 сготвена чаша
     Фисташки - 1/4 чаша
     Тиквени семки - 1/4 чаша печено

Взето от: https://veganhealth.org/daily-needs/

# 8
  • Мнения: 184
 А ако включа и протеин на прах дали ще се подобрят нещата

# 9
  • Мнения: 1 030
Сама виждаш какво причиняваш на тялото си с този начин на хранене.
Вкарай протеин, и започни да ядеш МАЗНИНИ! Ядки, авокадо, маслини, зехтин. Поне половината от калориите, които изяждаш за деня, нека е от мазнини!
Ако не можеш да ядеш месо, опитай поне яйца, млечни.
След няколко месеца ще видиш как ще блесне кожата и косата ти ще се оправи.

# 10
  • Мнения: 253
Отговорът ти е във въпроса. Очевидно осъзнаваш откъде идва проблемът... Знам, че веганството е най-здравословният начин на живот (дали?), но щом ти падат разни работи значи, или не го правиш както трябва, или не е за теб.

# 11
  • Мнения: 184
Благодаря за отговорите!  Хм, сигурно нещо не го правя както трябва.
Казаха ми че от щитовидната жлеза може да ми пада косата, вече се обърквам Joy  Ще включа мазнини + протеин пък да видим

# 12
  • Мнения: X
https://m.az-jenata.bg/a/5-zdrave-i-krasota/23152-saveti-za-zdra … tovidnata-zhleza/
И аз имам проблем с щит. жлеза и да, пада ми косата и все пак според мен с тия треви само..
Но тялото си е твое.

# 13
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Другарят Дарвин е обяснил много добре защо човеците имат остри резци...да разкъсват месо, а на кравите и конете са плоски зъбаците и стомасите им преработват целулоза...за да си набавят достатъчно протеин, пък ние не можем.

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Няма научни данни консумацията на глутен да предизвиква здравословни проблеми при хора, които не са алергични или не страдат от свръх-чувствителност към глутена: http://lubomirivanov.com/6187/


има амер. изследвания, според които 50% от страдащите от Хашимото имат и глутенова нетолерантност или сензитивност.
колкото и аз да бях на твоето мнение, докато не ме застигна, не го вярвах. ама ей на...  Sick

Правих си изследвания имам хипотиреоидизъм

а правиш ли нещо по въпроса? взимаш ли хормон, селен? потърси информация за храненето. аз съм веге и е трудно с набавянето на протеини, веган не мога да си представя... Whistling
дори да взимаш хормон, косопадът не спира веднага. трябва време да се регулират хормоните. Peace

Общи условия

Активация на акаунт