Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 25 фев. 2019, 09:37 ч.

Отказване на платен отпуск

  • 1 731
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте,

има ли нормативна уредба, ако работодателят ти не се съгласява да те пусне в платен отпуска.

Питам не за 1 път, а примерно ако не те пуска ако си питал 3,4 пъти през 1 седмица примерно.


Ако няма то така излиза, че ако фирмата има цяла година спешни проекти няма да те пусне цяла година отпуск.

Може ли да се оплачеш някъде и какви са изискванията за това.

# 1
  • Мнения: 2 134
Ами, то не се пита. Писмено стават тези неща Simple Smile

# 2
  • Мнения: 14
Ами, то не се пита. Писмено стават тези неща Simple Smile
Добре, ако ти откажат писмено 3,4 пъти можеш ли нещо да направиш или ги питаш докато им писне.

# 3
  • Мнения: 13 816
Тук може да прочетеш повече за отпуските:

https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=257

Като цяло - има право да ти откаже поради производствени причини. Ако подадеш сигнал към ИТ, вероятно ще трябва да ги докаже тези причини и може да отнесе глоба. Обаче и ти ще трябва да си напуснеш... Сигналите към ИТ не са анонимни.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 384
Да, работодателят има право да откаже платен отпуск. Това обаче важи само за отпуск от текущата година. Отпуските от предходни години, след месец юни на годината следваща годината, за която се полагат, могат да се ползват само със заявление, а не с молба. Или с други думи, ако имаш прехвърлен отпуск от миналата година, още на 01.07 можеш да уведомиш писмено кога ще го ползваш и разрешение не е необходимо.
Освен това, работодателят, независимо от натовареността си, е длъжен да осигури ползването на поне половината отпуск. Така че, притеснението че може цяла година да не те пуснат в отпуск, не е основателно.

# 5
  • Мнения: 14
Да, работодателят има право да откаже платен отпуск. Това обаче важи само за отпуск от текущата година. Отпуските от предходни години, след месец юни на годината следваща годината, за която се полагат, могат да се ползват само със заявление, а не с молба. Или с други думи, ако имаш прехвърлен отпуск от миналата година, още на 01.07 можеш да уведомиш писмено кога ще го ползваш и разрешение не е необходимо.
Освен това, работодателят, независимо от натовареността си, е длъжен да осигури ползването на поне половината отпуск. Така че, притеснението че може цяла година да не те пуснат в отпуск, не е основателно.

Къде мога да го прочета това, а колко дни преди самата отпуска мога да пусна заявлението най-рано. Мерси

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 11:40 от ya6o1987

# 6
  • София
  • Мнения: 6 384
Член.173 и следващи от КТ.

# 7
  • Мнения: 14

Не виждам такова нещо " А според чл. 173, ал. 1 КТ ПГО се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя" писмено разрешение си е пак разрешение и може да се откаже

# 8
  • София
  • Мнения: 6 384
Еееее, хайде маааалко усилие де! Четири члена са. Можеш да ги прочетеш! Написала съм чл.173 И СЛЕДВАЩИ.


(5) Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.


(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 15:27 от Нищо лично

# 9
  • Мнения: 229
Искам да попитам - вярно ли е че вече отпадна прехвърлянето на отпуска за другата година?Чух го съвсем наскоро,така ли е??

# 10
  • София
  • Мнения: 6 384
По Кодекс не е отпаднало, но работодателят има право да си въведе подобно правило. По принцип отпускът се ползва през годината, за която се полага и може да се отлага само в предвидените от Кодекса случаи и с разрешение на работодателя. (Освен ако не е отложен поради ползване на друг вид отпуск, като например майчинство.)

# 11
  • Мнения: 229
Ясно ,благодаря ви!

# 12
  • Мнения: 10
Здравейте! Незнам дали тук му е мястото на тази тема, но знам, че в този сайт ще получа точния отговор, предварително Ви Благодаря и се извинявам!


Освободена съм по чл.325 ал.1 т.1 от Кодекса на труда. Имам ли право да изисквам от работодателя ми да ми изплати сумата за отработените ми дни преди освобождението и за не използвания ми платен отпуск?

# 13
  • София
  • Мнения: 6 384
Всичко отработено трябва да се изплати. Неизползваният отпуск - също.

# 14
  • Мнения: 36
Здравейте, аз съм държавен служител в държавна институция. С шефката ми имаме конфликт,няма да навлизам в подробности. Казала е, че няма да ме пуска отпуск. Доколко е възможно това след като е длъжна и аз имам право.Не искам отпуската да се отлага за следваща година.Какво да направя?
Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася (чл. 173, ал. 5, изр. 1 КТ).

Правото на платен годишен отпуск е основно трудово право на работника или служителя и неговото предназначение е възстановяване на изразходваната работна сила. Затова основното правило е, че платеният годишен отпуск се ползва през календарната година, за която се полага.

Работници и служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползват отпуска си през лятото, а по тяхно желание – и през друго време на годината, освен в случаите, когато работодателят има право да им предостави платения годишен отпуск и без тяхно съгласие (чл. 174 КТ).

Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176 (чл. 173, ал. 5, изр. 2 КТ). В случай на отлагане по чл. 176 КТ, на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск (чл. 173, ал. 5, изр. 3 КТ).

Едностранното предоставяне на платения годишен отпуск от работодателя е уредено в чл. 173, ал. 4 КТ.
В случая аз не искам отпуската ми да отива в следваща година.Това трябва да е по взаимно съгласие. ...така ли е.
Предварително благодаря

Последна редакция: пт, 27 сеп 2019, 06:23 от Pressila

Общи условия

Активация на акаунт