За новата игра, която плаши не само децата ⚠️

  • 9 744
  • 112
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 807
По кой начин се поема отговорност, по този ли: “Между другото, ако на Уиндоуз въведете истинската възраст и за бебешка игра иска разрешение от родител. А от родителят - да се удостовери с ЛК или кредитна! Ами не, мерси.“ ?
Това не е отговорно родителско поведение. Не може да искаме да се забрани всичко, което не ни изнася, защото ни мързи да си свършим работата. В една съседна тема на някои им се иска да забранят хомосексуалните хора, например, да не би децата им да прихванат и да се заразят.
Всеки си има глава на раменете и поема отговорност по различен начин, лошото е когато на някой друг отговорността започне да пречи на моята.
Ще дам пример: когато някое от децата ми се разболее аз го карам на лекар,вземам лекарства и търся начин то да си остане вкъщи.Това е моята отговорност като родител.Освен да оздравее моето дете,да направя така,че да не се разболее друго заради нас
Докато отговорността на други хора е,да закарат на лекар,да вземат лекарства и на другия ден да го пуснат на градина или училище с лекарства в чантата,а отговорните им родители да си пият кафето в градинката.Ако ми кажете,че никога не сте виждали такова нещо,евала.
Тук не става въпрос за само за нашата отговорност,пиша го може би вече няколко пъти.За мен,ние като общество и като хора които държат на децата си, трябва да направим всичко възможно да се спре със тези извращения.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Добре, кое е това всичко възможно? Подписка щяло да има- до кого? - до институциите. Ама кои са тези институции не стана ясно. Изобщо, ако оставим настрана такива общи приказки, как реално си представяте да бъдат взети мерки и какви?
Според мен основната роля е на родителите. Липсва ли тяхното възпитание, оттам нататък няма много какво да се направи.
Още повече, че на подобни неща (въпросната игра не съм я гледала), обикновено има обозначение до каква възраст не са подходящи, тоест създателят е направил нужното.

# 62
  • INFJ
  • Мнения: 9 133
В много училища са забранени телефоните, но ето че пак децата гледат какво ли не. Забрани, ограничения и предупреждения има, но не се спазват. Това е проблемът.



# 63
  • Мнения: 807
Добре, кое е това всичко възможно? Подписка щяло да има- до кого? - до институциите. Ама кои са тези институции не стана ясно. Изобщо, ако оставим настрана такива общи приказки, как реално си представяте да бъдат взети мерки и какви?
Според мен основната роля е на родителите. Липсва ли тяхното възпитание, оттам нататък няма много какво да се направи.
Още повече, че на подобни неща (въпросната игра не съм я гледала), обикновено има обозначение до каква възраст не са подходящи, тоест създателят е направил нужното.
Как си представям ли?Ще кажа.
-Забрана на телефони, таблети и тем подобни в училище.
-Излъчване на централни новини след 20:00 като допълнително е обозначено,че има сцени които не са за деца под определена възраст.
-Анимационни филми със съдържание без грубости и насилие.
Това на прима Виста.Но обещавам,че ще си направя труда тези дни да седна и да направя списък с това как аз наистина виждам нещата и какво имам в предвид всъщност.
При положение,че създателя на играта като гледам към каква аудитория се е насочил,не виждам как е направил всичко възможно да предпази децата,и като знам за какво става въпрос 🤐

# 64
  • Мнения: 1 414
Аз чак в 12-ти клас за пръв път започнах да ползвам интернет,по компютърни клубове,а след още една година имах първия си компютър у дома.И не непременно защото родителите ми забраняваха,просто така се случи,че тогава го взехме.А още няколко месеца след това,вече не помня точно колко,имах интернет вкъщи за пръв път.И разбира се,на 19,вече никой изобщо не ме ограничаваше,но все пак,бях и все още съм доста предпазлива в интернет.Може би точно защото на по-късен етап започнах да го използвам,когато вече бях голяма и пълнолетна.Е,допуснах не една грешка онлайн,спорех безсмислено тук и там,но като цяло,нищо непоправимо.

# 65
  • INFJ
  • Мнения: 9 133
Създателят на играта слага ограничение - 13+, 16+, 18+, по пътя на логиката, това е таргета му. Няма какво друго да направи.

# 66
  • Мнения: 11 737
Таис, не знам как е там, където си ти, но тук, където съм аз през ноември в 17ч вече е тъмно. Времето е мъгливо, често ръми или вали, често духа студен силен вятър. Та чак до април. А децата ходят на училище от 15.09 до 1.06. Винаги, когато има възможност (времето позволява) сме навън. Но едното е на училище от 8,20-16,30ч ( в други училища 7,30-18ч), другото - на градина 8-17,30ч. Деца в училищна възраст няма как да са целогодишно и целодневно навън, дори и да растат в царски дворец. Въпросът не е в това. Всеки сам преценява какво и колко да позволи на своето дете. Живеем в технологичен свят, независимо дали ни харесва или не. Личното ми мнение е, че децата, растящи със строгост и ограничение/ забрани намират начин извън семейството да наваксат и са много по-уязвими, точно защото родителите нямат представа какво прави детето във времето, когато не са заедно. Най-добрият начин да пазим детето е да го учим на правилно поведение. Да го научим да разпознава опасностите и да ги избягва, а когато се сблъсках с проблем/ заплаха да ни се довери и да потърси помощ.

# 67
  • София
  • Мнения: 12 374
Тук сме си, в София. Дъщеря ми е до 17:50 сега втора смяна, излизаме след 18:30, през уикендите за по-дълго. Затова написах целогодишно - а не целодневно, което няма как да стане с работещи родители и учащи деца.

При дъжд и ниски температури разбирам да не се излиза, но през останалото време не е нужно хлапетата да се третират все едно са от стъкло.

Както и да е, отклоняваме се от темата за играта.

# 68
  • Мнения: 30 802
tl;dr: Момо е фейк.

Статия на английски с инфо, че всъщност е празна паника:

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2019/02/momo-chal … enge-hoax/583825/

Смартфоните водят до самоубийство, толкова колкото и грамофоните с метъл музика съдържат сатанински послания.

Че Момо като герой е ужасна -да. Че наистина кара деца да се самоубиват - не, фейк е, както и Синия кит, за който доста потребителски се бяха вързали.

Грени - синът ми я прецъка малко, седнахме, говорихме за заплахите в нета, простотии и такива. Заряза я, защото Майнкрафт му е по-интересна. Мисля, че като има смартфон, се учи да ползва отговорно. От деца сме израснали с някакъв вид комп., нацъкахме се и парадоксално, сега нито аз, нито брат ми, нито мъжът ми прецъкваме телефон нон стоп - наиграли сме се. А има големи хора, на които тел. не им слиза от ръцете.

Имам нет някъде от 1997, с брат ми като деца сме видели големи простотии и сме си направили изводите. С пазене не става - става с разрешаване и говорене. Интелигентно дете трети клас няма да се върже ни на Момо, ни на Грени.

# 69
  • Мнения: 9 152
Преди една година колежка разказа за момче, играло на Майн Крафт, сприятелило се в нета с "приятели по игра"  и впоследствие убито от същите тези "приятели"... но вече в реалността, понеже се оказало, че са перверзно болни.
Такива случаи има и мен ме е страх. Боря се с този страх и съм минала през своите изпитания...
За момо прочетох преди не повече от два дена... случайно.
Най- гадното е, че героинята от книгата " Момо" на Михаел Енде е любима на сина ми и това беше една от първите книги, която той прочете като малък.

# 70
  • Мнения: 30 802
Не че нещо, но и преди смартфоните си имахме паники с Дама Пика. Както и цялостната паника, че Саддам Хюсеин всеки момент ще ни нападне с химическо оръжие - в реала всичко това.

А истории от рода "разказаха ми за приятел на приятел" са точно формата, с която се разказват страшни приказки за сатанински послания в плочи и касетки.

Майнкрафт е досаден, но ако си говорите с детето, е безопасен. Не мога да повярвам, че през 2019 родителите, които са почти израснали с интернет, още не могат да се сетят как да си подготвят децата. А повечето интернет заплахи са смехотворни, не страшни.

# 71
  • Мнения: 807
Честит 3 Март.Бъдете много здрави и отстоявайте позициите си.
Както казах преди няколко поста, всеки взема най правилното решение за себе си и децата си.
Коментарите които получих по темата ми са напълно достатъчни за да разбера някой неща сама за себе си и евентуалните грешки които допускам.
Благодаря още веднъж.
Весел празник на всички🇧🇬

Последна редакция: нд, 03 мар 2019, 15:00 от Iskrenna84

# 72
  • София
  • Мнения: 12 374
Преди една година колежка разказа за момче, играло на Майн Крафт, сприятелило се в нета с "приятели по игра"  и впоследствие убито от същите тези "приятели"... но вече в реалността, понеже се оказало, че са перверзно болни.
Такива случаи има и мен ме е страх. Боря се с този страх и съм минала през своите изпитания...
За момо прочетох преди не повече от два дена... случайно.
Най- гадното е, че героинята от книгата " Момо" на Михаел Енде е любима на сина ми и това беше една от първите книги, която той прочете като малък.
За първи път чувам за тази книга - това същият Енде ли е, с Приказка без край? Беше ми една от любимите детски книги.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Повечето страхове са в нашите глави.

# 74
  • Мнения: 252
Преди една година колежка разказа за момче, играло на Майн Крафт, сприятелило се в нета с "приятели по игра"  и впоследствие убито от същите тези "приятели"... но вече в реалността, понеже се оказало, че са перверзно болни.
Такива случаи има и мен ме е страх. Боря се с този страх и съм минала през своите изпитания...
За момо прочетох преди не повече от два дена... случайно.
Най- гадното е, че героинята от книгата " Момо" на Михаел Енде е любима на сина ми и това беше една от първите книги, която той прочете като малък.
За първи път чувам за тази книга - това същият Енде ли е, с Приказка без край? Беше ми една от любимите детски книги.
Същият Михаел Енде е:

Има и много популярна екранизация от 80-те години.

Общи условия

Активация на акаунт