Фиброаденом - да се оперираме ли ? 5-та тема

  • 97 782
  • 1 039
  •   1
Отговори
# 210
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Вашите лични лекари, директно ли Ви давят направление за мамография или чрез гинеколог който Ви препраща? Моят тоди път ми е дал директно, отдолу пише мамография на 2 млечни жлези.

# 211
  • Anywhere
  • Мнения: 1 085
Аз имам Хашимото- хипофункция на щитовидната жлеза. Но от години пия лекарства и хормоните са ми в норма. Полови хормони не съм си изследвала. Личният лекар ми е давал направление за мамография. Но най-често си плащам сама преглед.

# 212
  • Мнения: 1 554
Надявам се, че сте наясно, че мамография не се прави до 40 - 45 г. възраст. Вредите, които нанася са повече от ползите от нея. След тази възраст се прави веднъж на 2 г., а след 55 - 60г. всяка година. Била съм няколко пъти на лекциите на проф. Гаврилов и винаги обръща внимание на тази тема. Отделно ме бяха пратили на мамография на 20 г. възраст и след това на консултация при него, той беше крайно разочарован от факта, че се пращат млади момичета на мамография и ме предупреди поне до 40 г. възраст да не правя такава.

Относно това защо се образуват, жените с Хашимото и проблеми с щитовидната жлеза сме по-предразположени. Другото, което са ми казвали е, че нередовният сексуален живот води до появата им(споделено с мен от хирург и АГ).

# 213
  • Мнения: 5
Интересно, това за мамографията не го знаех. Мен ме пратиха директно на ехограф, за да се потвърди. Иначе освен малко шашав цикъл, други проблеми уж нямам ама.. Една проверка няма да е лоша май

# 214
  • Мнения: 10 244
Мен в Щатите ме пращат всяка година на мамография след 40. Как така до 45 не се ходи, после на две години ....? Предната година на 44 се сдобих с калцификат. Ако не бях ходила на мамограф и в него имаше подозрителни клетки и така си стоя....? Какво става след две години? А оплаквания съм нямала. Инцидентно се видяха.

# 215
  • Orihuela Costa,Spain
  • Мнения: 545
Vici75 и тук в Испания е така, след 40г се препоръчва мамограф, а след 45 години  пращат писма по пощата за профилактични прегледи, цитонамазка и мамограф. Аз досега съм правила 4 пъти мамограф, първия път преди 5 години, показа Birads 1,  на следващите 2 прегледа,препоръчаха изследвания с ехограф, а последния път ,миналата година, показа Birads 0(невалиден).На 41 г съм, но гърдите ми са плътни, поне това е обяснението на лекарите, а също и ,че мамографа и ехографа са взаимно допълващи се.

# 216
  • Мнения: 2 819
От 32 годишна ме пращаха да правя мамография през 2 години. След 45 вече ми правеха през 1 година.

# 217
  • Мнения: 2
Здравейте и аз искам да се включа в темата и да ми дадете съвет. Бренмена съм в 8 месец и преди седмица си открих бучка в лявата гърда. Ходих на лекар и ми откриха фиброаденом с големина 3.5 /1.7мм Доста се стресирах. Казаха ми че още тогава мога да го махнат оперативно, но аз не пожелах.Притеснявам се дали ще порасне още и дали ще мога да кърмя след това.

# 218
  • Мнения: 5
Здравейте и аз искам да се включа в темата и да ми дадете съвет. Бренмена съм в 8 месец и преди седмица си открих бучка в лявата гърда. Ходих на лекар и ми откриха фиброаденом с големина 3.5 /1.7мм Доста се стресирах. Казаха ми че още тогава мога да го махнат оперативно, но аз не пожелах.Притеснявам се дали ще порасне още и дали ще мога да кърмя след това.

Уж казват, че по време на бременност пораствали доста, може би от това е станал толкова голям. Може би да изчакате да родите, възможно е да спадне? Освен, ако не кажат че притиска и засяга нещо и е спешно...Някак си не ми звучи добра идея операция в тоя момент, не че пък му разбирам много. Стрес си е все пак. Аз тази сутрин махнах моя, почти 2 см беше. Преди 6 месеца беше 1.3-1.5см та ми казаха, че с хапчета и кремове нямало да стане, да го махам и да не го мисля, особено щом расте.  Доста бързо мина процедурата, чакането за нея и обикалянето за изследвания отнеха повечко време(абсолютно не знаех колко неща изследват, цял списък с указания ми дадоха). Вървете за още мнение, ако ви притеснява и преценете. Успех!

# 219
  • Мнения: 2 721
Здравейте момичета!
Ноември 2017 ме оперираха от Фиброаденом (4см на 4,5см) в комбинация с двуфазна кистозна мастопатия. От тогава имам тъпа болка в гърдата точно под разреза . Преди месец усетих две топчета в другата гърда и след ехографски преглед се установи , че имам нови 2 фиброаденома с размери 8мм и 11мм. А за болката след операцита се оказа, че е станала фиброза . Другата седмица съм на лекар , но въпроса ми е дали са за операция? Лекарката която ме гледа с ехо каза, че е добре да се направи операция, но гръдния хирург имал последната дума. Вашето мнение какво е?
ПП преди седмица ми откруха и голяма киста на яйчника и мисля, че всичко е свързано.
Благодаря!

# 220
  • Anywhere
  • Мнения: 1 085
Новите ви ФА са малки за опериране според мен. И да има връзка яйчници, гърди, щитовидна жлеза. Регулирайте яйчниците и може да се оправят и ФА-те .
След скорошния преглед който аз минах се установи,че моя ФА си е със същите размери, но понеже започна да боли съм решила да го махам. Чудя се да чакам ли есента?!

# 221
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Има ли някой от Варна? Чудя се към кой лекар да се насоча, че от много години посещавам една и съща, но тя нещо много си е повярвала явно и се държи отвратително.

# 222
  • Мнения: 2 721
Има ли някой от Варна? Чудя се към кой лекар да се насоча, че от много години посещавам една и съща, но тя нещо много си е повярвала явно и се държи отвратително.
Аз съм от Варна.
Преди 2г и половина ме оперира Стефан Корновски, сега ходих на преглед при Хинев, а следващта седмица имам час при Куцаров , последния работи освен във България и във Франция.

# 223
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Има ли някой от Варна? Чудя се към кой лекар да се насоча, че от много години посещавам една и съща, но тя нещо много си е повярвала явно и се държи отвратително.
Аз съм от Варна.
Преди 2г и половина ме оперира Стефан Корновски, сега ходих на преглед при Хинев, а следващта седмица имам час при Куцаров , последния работи освен във България и във Франция.
А някой от тях гледа ли Ви на ехограф? Те не са ли хирурзи и тримата?

# 224
  • Мнения: 2 721
Хинев има ехограф в кабинета си , както и Куцаров, .
Само др.Корновски не гледа с Ехограф, но дава направление за такъв.

Общи условия

Активация на акаунт