Фиброаденом - да се оперираме ли ? 5-та тема

  • 99 646
  • 1 042
  •   1
Отговори
# 480
  • там, където ми харесва
  • Мнения: 1 250
Не знам , но аз съм правила операция на киста , която преди това е била точена.

# 481
  • Мнения: 1 554
Да, многократното нарастване на киста след пункция е причина за операция.

# 482
  • и тук и там :)
  • Мнения: 628
Имам час за преглед в сряда при Перчева и после при Евгений Василев в Св.София санте. Ще видя и те какво ще кажат и тогава ще взема решение дали да правя операцията.

# 483
  • София
  • Мнения: 2 277
Здравейте момичета,
Включвам се и аз към вас с въпрос, защото съм много, много объркана и още повече притеснена.
Преди около месец на проф. преглед в Надежда (Парадайз център) докторката каза, че имам ФА с размери 12мм. на 6 мм. Много се стреснах, каза, че може да се наблюдава да видим, дали расте или да се маха направо. Отидох няколко дни по-късно на преглед при д-р Марков. Казах му какво са видяли, той погледна на ехограф (бая старичък ми се видя на фона на този в Парадайз), опипа и каза, “че на това му прилича” и съветва да го махаме. Каза, че вероятността да се изроди е едноцифрен процент (какво то и да означава това, сигурно от 1-9%). Имам и насрочена дата за манипулацията в Онкологията прз юни. Но днес отидох за още едно мнение и при д-р Василев. Той беше категоричен, че това не е ФА, а по-стара киста със сгъстена течност, която дава подобен образ на ехографа и ми каза, че за него нужда от отстраняване няма. Опипа я доста внимателно и накрая заяви, че ако не вярвам с едно бодване ще ми докаже, че е прав. Не се възползвах от офертата. Гърдите ми от много години са пълни с кисти с всякакви размери принципно и ми се видя логично. До този момент не са ми правили някакви мизерии, не са се възпалявали. Въпросното чудо също не го усещам - под зърното е. Сега обаче съм много объркана. Двама казват ФА (Марков някак се съгласи набързо с представените документи от прегледа в Надежда, може би и аз му го внуших), а третият, чието мнение никак не е за подценяване казва, да си живея живота и да отида пак след 8 месеца.
Сега се притеснявам и да отменя операцията. Ще ми се да съм сигурна, че е безобидна киста...Ако отида на ЯМР, ще може ли да се каже със сигурност какво е? Някой правил ли е ЯМР на гърда и защо мамолозите не препоръчват този тип изследване като най-сигурно? Близка лекарка ми каза да го направя и да реша. Ще се опитам някак да поискам и мнение на проф. Гаврилов.”, ако изобщо успея да се добера до него.
Ще съм благодарна на съветите ви.  
При какви обстоятелства се махат кисти? Само ако са много големи и болезнени ли? Като са стари и по-плътни пък сигурно пречат да се огледа зад тях? Пропуснах да кажа, че съм на 44, кърмила съм два пъти по 1 година.

# 484
  • Мнения: 2 045
Бих проследила през 6 месеца и ако расте махаш ,ако не просто я следиш. Щом няма съмнение за рак не бих бързала. ЯМР не съм правила , но и самата манипулация по отстраняване на ФА не нищо особено. По мъчително е чакането на резултата от хистология ,когато докторите се съмняват , че е рак ( както беше при мен)

# 485
  • Мнения: 955
Аз съм ходила на ядрено-магнитен резонанс.
Нещото в гърдата, което го видяха (В случая фиброаденом излезе на хистология)... Беше описано така
Описаните промени на дясна млечна жлеза налагат консултация с мамолог и  ехографско проследяване поради плътността на гърдата D.
Т.е Аз го разбирам, че ехографското проследяване e по-достоверно от ядрено-магнитния резонанс (поне в моя случай).
Илу с други думи казано не зная колко ще Ви е полезен ядрено-магнитния резонанс и дали ще даде по добра информация .
Всичко добро!

# 486
  • Мнения: 20 090
Аз бих се съгласила на предложението на Василев, за бодването. Вероятно така би се видяло по-добре какво има вътре 🤔
Всъщност, така казано - "ако искам" звучи несигурно. Какво дали искам, аз откъде да зная какво трябва да ми се направи, лекарят трябва да каже -ще направим това, или няма нужда да направим това.

Последна редакция: чт, 20 май 2021, 09:17 от Lemy

# 487
  • Мнения: 19 272
На мен ми казаха, че ямр се прави само с контраст.
Светлинар, при теб с контраст ли беше?

# 488
  • София
  • Мнения: 2 277
Момичета, много ви благодаря за съветите и споделения опит. Аз нямам против да “легна под ножа”, ако си отглеждам нещо, което има макар и малка вероятност да прерастне в друго лошо, но ако е стара киста със сгъстена течност, не искам да се подлагам на излишни интервенции.
Искам да попитам и ходилите в частния кабинет на доктор Гаврилов, как протича прегледа и преглежда ли с ехограф там?

# 489
  • Мнения: 20 090
Има преглед с ехограф ако Гаврилов прецени, но не от него а от друг човек, понякога е дъщеря му. Ако той прецени, прави веднага пункция и резултата получаваш след 10 минути, тъй като има и цитолог в екипа.

# 490
  • София
  • Мнения: 2 277
Lemy, благодаря ти! Мислех, че и самият той гледа, но очевидно се доверява на друго око.Simple Smile

# 491
  • Мнения: 20 090
Не, той не гледа на ехограф.
А ти защо не се реши Василев да те боцне?

# 492
  • София
  • Мнения: 2 277
Ами той беше толкова убеден, че е киста, че изобщо не каза, че се налага бодене.
Каза, “ако не вярвате, мога сега да Ви бодна и да Ви докажа”. И аз реших да повярвам, след като боцването не беше наложително.  Flushed Ако беше казал: “Абе, дайте, за да сме сигурни да направим една пункция” или “съветвам да...”, тогава щях да се съглася най-вероятно. А сега си чакам датата за операцията с мисълта, че може и да не се налага такава:(, но и със съмнението какво все пак е това чудо там. Frowning1

# 493
  • Мнения: 955
Ами той беше толкова убеден, че е киста, че изобщо не каза, че се налага бодене.
Каза, “ако не вярвате, мога сега да Ви бодна и да Ви докажа”. И аз реших да повярвам, след като боцването не беше наложително.  Flushed Ако беше казал: “Абе, дайте, за да сме сигурни да направим една пункция” или “съветвам да...”, тогава щях да се съглася най-вероятно. А сега си чакам датата за операцията с мисълта, че може и да не се налага такава:(, но и със съмнението какво все пак е това чудо там. Frowning1

"Стара киста" при мен се оказа дуктален папилом с атипизъм(доброкачествени не значи р....) Вече имам пет операции на гърдите стигат ми толкова.
Надявам се в бъдеще да ме пази Господ.

Знаеш ли, объркала съм се правих скенер по друг повод и там се видя ... Аз направих ядрено-магнитен резонанс но той не обхвана гърдите Сега се сещам И двете изследвания бяха с контраст (някой по-горе питаше).

Относно за боцкането не знам какви съвети да дам.
Пунктирали са киста когато са сигурни че е киста,но когато не са сигурни в това и се колебаят, че тя може да е стара... Може би по-добре да се махне и да си живее спокойно... Ама колко спокойно ще е, като аз макар, че всичко различно от киста махах пак не живея спокойно.
Много е важен подхода на лекаря защото повечето от тях са търговци и те вкарват във филм за да припечелят някой лев с който хранят семейството си.

# 494
  • София
  • Мнения: 2 277
Днес не успях да мина на преглед при проф. Гаврилов, за вторник се отложи. Това, което разбрах е, че ако реши че образуванието е ФА задължително му прави пункция в кабинета и намясто се изследва и се взима решение за спешността на операцията. Ако е киста (нова или стара) не се пипа или маха, освен, ако не е възпалена или много голяма и трябва да й се източи течността.
Правиха ли пункция на ФА ви преди да ги отстранят? Сестрата ми обясни, че професорът не винаги съветва за опериране на ФА, а преценява.
Дано д-р Василев да се окаже прав....

Последна редакция: чт, 20 май 2021, 21:37 от Skiorche

Общи условия

Активация на акаунт