(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 38)

  • 35 608
  • 765
  •   1
Отговори
# 465
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043

За първа година направих разсад за брюкселско зеле. Ей така, да пробвам. Моите го обичат. А някой пробвал ли е да ги прави като касело зеле? Дали ще станат?

Скрит текст:
аз много го обичам, но нещо стомахът ми се бунтува много и от години не съм го яла.
иначе става за кисело, даже в готварския една потребителка беше споделила, че е правила кимчи (корейското кисело зеле с подправки) точно с брюкселско зеле и беше много доволна.

като растение заема доста място (затова и не го засаждам).
Скрит текст:
при нас в магазина е доста евтино и предпочитам да сея неща, които тук в магазина са безвкусни като домати, чушки и подобни  Peace
та опит нямам с отглеждането.

миналата пролет боднахме десетина стръка за проба.
не ми заемаше много ясто защото съчетах с цвеклото 2:1 - два стръка цвекло - 1 брюкселско зеле.
цвеклото е по-ниско, а зелето дърпа нагоре.
без да съм капацитет мисля, че и то трябва да се полива като обикновените зелки - с дъждуване, за да се получи нещо. ние започнахме да дъждуваме по-късно
лятото ли беше късо, друго ли... не знам, но обрахме зелчиците март месец Simple Smile вкусни бяха Simple Smile

# 466
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
съседката по градина имаше няколко растения брюкселско зеле, бяха поне 150см високи, може и повече. настрани бяха поне 50-60см.
незнам дали зависи от сорта. newsm78
между тях нямаше как да сее нещо, защото листата пазеха сянка  Thinking
НО, може да има и по-компактни сортове.


нощните температури около 4-8С много ниски ли са за царевица, чушки и домати?

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 12:06 от asyalein

# 467
  • Мнения: 5 997


JMM, колчетата ти от какво са?

на доматите от снимката ли ? Арматура 10- ка.

# 468
  • Мнения: 19 296
Благодаря!
Аз се чудя дали да си купя железни, покрити с пластмаса  Sick
Не заболяват ли растенията, като се допират до арматурата?

# 469
  • Мнения: 5 997
Благодаря!
Аз се чудя дали да си купя железни, покрити с пластмаса  Sick
Не заболяват ли растенията, като се допират до арматурата?
Имам и пластмасови . Ето като този на лешника.

# 470
  • Мнения: 1 427
Да споделя и аз моята мързелива система за връзване на домати и краставици. Grinning  Тази година ще ми е втора година по градинарстване.

Два кола от двата края на реда и опънат тел, на височина горе долу моя ръст. Връзвам на телта. Самото растение при растеж усуквам около сезала, с който съм го вързала за телта.

Тази година съм пуснала по два реда на един чифт колове. Една широка пътека, два реда домати после пак пътека. Да видим какво ще стане.

Броих и аз коренчетата- 80 броя бг традиционен и биволско сърце, 40 коренчета червено чери, 15 броя патладжан и около 25 люти чушки рибки. Всичко съм си отгледала от семе и съм много горда със себе си.

Граха ми е разцъфнал,  спанака расте буйно..

А за Лука да попитам- засяла съм лук за пера и растат и те, но вече взеха да правят от онези пера, на които отгоре има семе, не знам как се казват. Ако ги отрежа ще се оправи ли лука, така че и лятото да имаме пера или трябва да сея нов?

# 471
  • Мнения: 5 997
mimeto98 няма как да го спреш, ако имаш стар лук слагай отново.

# 472
  • София
  • Мнения: 5 187
Мими, 40 "коренчета" чери е лудост, стават гигантски храсти, всеки култук ражда, не боледуват, няма обиране Simple Smile Когато имах 5, канех гости да ядат, берат, колкото могат да издържат Simple Smile  Но бързо се предаваха. Аз ги ядях директно - измивам си ръцете и избирам най-презрелите, лапам докато ми писне.
За търговската мрежа режат с клонките, но са неузрели, а това е съвсем друга бира.

# 473
  • Мнения: 1 355
mimeto98, този начин на връзване на домати в оранжерия ли го използваш? Ако е на вън, вятъра не събаря ли доматите?

# 474
  • Португалия
  • Мнения: 3 944
Мими, 40 "коренчета" чери е лудост, стават гигантски храсти, всеки култук ражда, не боледуват, няма обиране Simple Smile

да не говорим как се самонасаждат следващата година 😂

Аз една година си играх със сушени черита
Страаахотни са
само да има търпение човек 😢 😒

# 475
  • Мнения: 1 427
J_M_M, нямам място. Ще обера тези пера и тогава ще сея отново значи, щом няма спасение. Ама защо така ми се получи? Да не би причината е, че не сях стар лук за пера ами от по- едрия арпаджик, балучка ли му се казваше?

ЗаСлон, чери за първа година сея. Не съм виждала и на живо корен чери, та изобщо нямах представа по колко раждат. Имам и още около 20 корена, които си стоят в кофичките, тъй като нямам място за повече редове. И около 30 раздадени корена... абе май съм прекалила с черито. Ама за първа година отгледах от семе и не знаех, че цялото пакетче явно е много.

Иначе са си за лична консумация и за зимнина. Пък на ММ все му се виждат малко доматите Grinning Сложих 2 реда зелен фасул и сега само им се мръщи, трябвало и те да са домати.  ooooh! Пък аз с моето малко дворче искам да имам разнообразие от зеленчуци.

d0ra, нямам оранжерия. Връзвам по този начин доматите навън, когато усуквам корена около сезала гледам да минава под израстъците на листата и миналата година нямах проблеми с вятъра.

Mamagemelar, само да ми станат доматките ще разказваш как ги сушиш и съхраняваш после  Laughing

# 476
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Забравих да сложа червеното салатно цвекло...закъснях ли...и ако не разсад ли да направя или направо като морковите?

Аз също така връзвам доматите, че коловете са ми много кът. Стоят си цяло лято, не е проблем.

# 477
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз миналата година вързах част от доматите така, но не останах доволна.
тази година слагам на всеки кол.

не всички чери домати стават огромни храсти. моите си бяха компактни.
сега имам един сорт, който ставал 2м. - и на височина и в ширина. да видим...

Цвете, слага го директно, но аз не го сея като морковите, а слагам в една дупчиша 3-4 семенца, после после оставам разстояние и пак по толкова семенца. иначе става много нагъсто.
така се избутват настрани и растат равномерно.  Peace

# 478
  • Мнения: 705
Безколовите домати рио гранде, могат ли да си раст так или ще им трябва някаква опорна конструкция примерно както връзваме краставиците

# 479
  • Португалия
  • Мнения: 3 944
аз от 3-4 години се втелясвам все по-малко на доматите
преди колтучех,връзвах...картинна приказка! Innocent
сега,ако ги околтуча веднъж-радост голяма!
а връзването-ми...,втора година делегирам права по разсаждане, и все омешват сортовете- колови и безколови, и... Triumph
уча се да не се ядосвам,и да му отпускам края...
от  3 седмици са готови коловете,никой не стига до тях  Rolling Eyes

при нас горещините отминаха, от утре пак нормални температури-около 20
дано намеря време да напръскам поне със сода

Общи условия

Активация на акаунт