Традиционни български занаяти оживяват в Сердика Център

  • 4 267
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Майстори занаятчии ще представят традиционни български занаяти в Сердика Център. Между 15 и 17 март, на ниво -1, всеки посетител на търговския център ще може да се запознае и да се докосне до някои от занаятите: тъкачество, везбарство, грънчарство, гайтанджийство и много други. Под ръководството на майсторите те ще могат да изработят сами дори музикален инструмент като гъдулка или пък да се опитат да избродират шевица върху народна носия.

Събитието подкрепя Регионална занаятчийска камара – София, която насърчава развитието на занаятите в България.



По време на изложението „Традициите оживяват“ посетителите ще могат да се докоснат до позабравените български традиции и занаяти. Нестандартният уикенд обещава да разпали интереса и любопитството на съвременния човек към миналото. Въпреки че са почти непознати в автентичния им вид, повечето от българските занаяти продължават неизменно да присъстват в нашето ежедневие. Старинни накити, шапкарство, изделия от кожа, керамика и плетиво ще докажат, че традиционните елементи успешно могат да се вплетат в съвременната мода.

За да се представят максимално атрактивно българските занаяти, в Сердика Център ще бъдат обособени две зони – модерна и традиционна. В модерната зона посетителите ще могат да видят както модерни, така и ретро аксесоари от близкото минало.

Във втората зона ще бъдат представени традиционни за България народни художествени занаяти. Посетителите на центъра ще могат да се докоснат до автентичното занаятчийско изкуство и да се запознат с любопитна информация от майсторите за историята и спецификата на конкретен занаят.

Вижте повече информация за събитието ТУК.

Включете се в дискусията и спечелете!
Споделете с нас като коментар в темата до 19.03.2019 г. имате ли свое творческо хоби. Покажете ни в темата своите ръчно изработени вещи. Двама от участниците, изтеглени на случаен принцип, ще спечелят ваучери за пазаруване от Сердика Център на стойност 50 лв. В кои обекти ще важат ваучерите можете да видите ТУК.


Запознайте се с общите условия на нашата активация ТУК

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 11:45 от Pедактop

# 1
  • София
  • Мнения: 3 006
Творческото ми хоби е да правя мартеници за семейството и приятелите ми. Тази мартеница аз съм я правила. Кратуната е от градината на баба.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 093
Здравейте! Покрай любимите герои на детето от компютърни игри се научих да правя сама играчки, които не откривам в магазина. За себе си преобразувам във възглавници или дамски чанти - различни пуловери, които вече са ми малки. Последно си направих дамска чанта от дънки, като си останаха джобовете, добавих ципове и апликации от цветя и копчета. Това се превърна в мое хоби. Много е хубаво, когато видиш, че се е получило от нищо нещо, сътворено от теб самия.

# 3
  • Мнения: 29 269
Правя картонени торти за РД на детето и на негови приятели.



# 4
  • Мнения: 47 963
А аз асистирам на дъщеря ми, която е творческата личност в семейството Simple Smile Пробваме всякакви материали и техники- полимерна глина, плетене, мартеници, рисуване, картички и т.н.
Ето нещо, ръчно рисувани тениска и кецове

# 5
  • София
  • Мнения: 979
Здравейте страхотно е да има Традиционни български занаяти, да се докоснат младите до традициите ни.
Понякога с дъщеря ми  творим за Баба Марта - мартенички, за Коледа и Великден украса, за някой рожден ден картички. Това е един наш венец за Коледа:
https://lh4.googleusercontent.com/-jFmrCU09Wy4/TXaWyIpRSNI/AAAAA … 1600/IMG_9090.JPG
и украса за елхата:
https://lh5.googleusercontent.com/-SVYIZ8IyD0M/TXaWwCleS5I/AAAAA … 1600/IMG_9086.JPG

# 6
  • Мнения: 2 127
Преди 2 години, дъщеря ми в училище имаше Коледен благотворителен базар и с нея двете се заиграхме и направихме едни Весели шишарковци.😊

# 7
  • Мнения: 1 709
Имам свое творческо хоби, което обожавам. Обичам да бродирам гоблени, а напоследък и ризи, колани и други.
Това е последната риза :

Колан към костюма ми за народни танци :

Бискорню или игленик по нашенски

Коледни играчки :



Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 13:23 от ant

# 8
  • Мнения: 686

Пробвала съм мартенички

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 174
Моето хоби са гоблените😊 Освен че шия, се опитвам да правя и тематични ръчни неща за празници или без поводи. Обичам когато си го направя сама и стане от нищо нещо. Ще ви покажа първите ми свенливи опити  за великденски яйца с гобленчета
 

# 10
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 771

кутиика за съкровища

# 11
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 700
Изобщо не съм сръчна, съответно творчески хобита нямам. Но обожавам да купувам ръчно изработени картички, бижута, декорации и всякакви подобни. За изминалите коледни празници подарявах само такива неща и то купени с благотворителна цел.

# 12
# 13
  • Мнения: 2 485
Научих се да плета на една кука и правя различни украси, панерчета, шапки. Много ми харесва, но времето е ограничено Simple Smile Също направих картонена торта за миналия рожден ден на детето, а тази година ще направя и на двамата 3д цифри за рождените им дни.

# 14
  • Мнения: 1 270
За съжаление нямам творческо хоби, този тип занимания не ми се отдават.Blush Но все пак бих искала да се включа в играта

# 15
  • Мнения: 8 474
Като дете обичах да се развличам с творчески занимания. Много обичах да плета. Но към днешна дата нямам никакво време за тези занимания.

# 16
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Нямам такъв талант за съжаление😊, но с удоволствие се включвам в играта.

# 17
  • София
  • Мнения: 10 835
Имам няколко изтъкани пана и няколко избродирани гоблена. А това е другото ми занимание:











# 18
  • софия
  • Мнения: 2 908
За съжаление нямам творческо хоби.

# 19
  • Мнения: 10 201
Обичам да бродирам, да рециклирам всевъзможни неща и въобще да проявявам творчество във всичко - дали салфетки ще сгъвам, дали подарък ще опаковам, дали мъниста ще пришивам по дрехи...

# 20
  • Мнения: 309
Детска играчка - пате и жабче от миди.

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 14:35 от Saloma

# 21
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 743
Нямам творческо хоби, но винаги предпочитам да купувам подобни изделия.

# 22
  • Мнения: 998
Нямам творчески способности, но се възхищавам на ръчно направените красоти - много талант и фантазия се влага в тях.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 130
Аз нямам творческо хоби, но най- малкият ми син обожава да прави разни неща с ръцете си, обикновено събира разни счупени неща и прави от тях различни фигурки.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 483
Моето хоби е плетенето


# 25
  • София
  • Мнения: 821
Здравейте!
Моето творческо хоби е да правя мартенички.

# 26
  • Мнения: 2 024
Обичам да се занимавам с българско везмо и изработка на традиционни носии. Показвам снимка на изработен от мен костюм.

# 27
  • София
  • Мнения: 666
Обичам да правя всякакви неща от мартеници, коледни играчки, хартиени торти до рисуване на дрехи, чаши, шиене на дрехи чанти и още хиляди неща.

[/img][/img]

# 28
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 670
Обичам да декорирам.....Правя гривни и бродирам със специална машина , но по моя идея.









# 29
  • София
  • Мнения: 3 098
Обичам да правя картички.

# 30
  • Мнения: 1 090
За съжаление вече рядко ми остава време за творчество, но при удобни случаи винаги опитвам да измайсторя нещо скромно - мартеници, цветя за 8 март, картичка за моя приятел Simple Smile

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 6 630
Творческо хоби чак не бих казала, но обичам, да правя разни неща, основно с хартия/картон.
Естествено, основно за децата - няма нищо по-хубаво от това да видиш грейналите им очички Simple Smile
Последното, което буквално правих до рано тази сутрин са поканите за предстоящия рожден ден на дъщеря ми Simple Smile

Темата, която си избра тази година е Еднорог и снощи рязах и лепих до малките часове на нощта, за да може тази сутрин да ги раздаде на приятелчетата си Simple Smile

# 32
  • Мнения: X
Творческа личност съм и обичам да майсторя, но любимо хоби ми е шиенето. Обичам да правя от стари дрехи нови, да си шия ранички и дамски чанти.



От стара и дълга пола - комплект


От голям шал си направих топ и украса за дънкова пола:


Имам още много, но няма да ми стигне мястото.

# 33
  • Мнения: X
Обичам да правя различни видове бижута и украси.





# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 3 211
Чудесна тема Simple Smile. Хобито ми е да шия аксесоари, меки играчки и декорации от филц.




# 35
  • София
  • Мнения: 515
Моето хоби не е нищо особено, но пък си ми е любимо. Правя гривнички

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 19:45 от verji.777

# 36
  • София
  • Мнения: 13 127
Едно от любимите ми неща е да гледам орхидеи. За съжаление в даден момент красивите цветове увяхват. Тогава ми хрумна, че мога да направя нещо красиво от тях. Ето част от картините с изсъхнали орхидеени цветове:

# 37
  • Мнения: 374
Харесва ми да правя различни неща в зависимост от повода- картонена торта за рожден ден, шия детски роклички,рисувам върху стъкло, правя мартеници.

# 38
  • Мнения: 4 564
Нямам много време за хобито си, но все пак когато ми остава такова декорирам камъчета.

# 39
  • Мнения: 349


Изработвам бижута от различни материали!
Това е едно от тях!

# 40
  • Мнения: 6 417
Обичам да майсторя различни неща. Рисувам добре. Последното ми хрумване е да си направя сама декорация за стена от гипсови тухлички, които залепвам със специално лепило. Оформям си ги с макетно ножче. Ето как изглеждат

# 41
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 573
Обичам да плета на една или две куки. Simple Smile

# 42
  • Мнения: 2 836

Обичам да правя гривнички и всякъв вид дрънкулки Wink За мен май важи, че “ луд на шаренко се радва”

# 43
  • Мнения: 1 807
Правя предимно картички, които подарявам на приятели, също така играчки за елха от картон или филц, поставки за великденски яйца. Харесва ми да опитвам разни неща от сайтове за направи си сам.

Скрит текст:




# 44
  • Мнения: 427
Шия гоблени и плета на една кука.

# 45
  • Мнения: 48
Здравейте. Творческото ми хоби е да шия, най-вече бельо.






На който му е интересно, може да разгледа профила ми във инстаграм - anna_sewers Relaxed

# 46
  • Мнения: 309
Направихме мартеници за децата за училище.



# 47
  • Мнения: 626
Имам много хобита. Ще покажа част от моите творби.


Плетене на една кука











Точково изкуство върху великденски яйца и речни камъчета












Стъклопис









Фигури от глина









Картини от пясък, естествени материали, миди, и мои фигури от глина





Маслени картини











# 48
  • Мнения: 788
С дъщерите ми обичаме да рисуваме тениски. Така съчетаваме рисуването с приятното занимание и индивидуализиране на стила.

# 49
  • Мнения: 7 899
Аматьорски неща правя - драскам с перманентен тънкописец върху камъчета.

# 50
# 51
  • Мнения: 7 273
След уникалните творби от страниците до момента в темата,съм "без думи"-Респект пред таланта!
В момента нямам хоби,но преди мн.години,като ученичка си изработвах бижута от...цветни кабелчета и телчета от кламери(майка ми още ги пази).

# 52
  • Мнения: 477
Много обичам да правя картички квилинг.

# 53
  • София
  • Мнения: 9 850
Шия гоблени и правя коледни играчки Simple Smile



# 54
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Адмирации на всички мацки за таланта и сръчността ! Страшно съм впечатлена - българката пак показа, че освен умна и красива е и много чевръста Simple Smile
Аз правя бижута и украсявам метални кутии с боя, салфетки, мъниста, плат и т.н., но нямам снимки, тъй като всичко изработено е подарено или се ползва в кухнята/детската стая.
Успех на всички!

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 689
Най - често обичам да рисувам. Често се хващам, гледам от някъде и копирам. Преди няколко дни с помощта на майка ми нарисувахме терасата й. Хванах четката и с оцветител за латекс, нарисувах очи, който видях във фейсбук. Стената е боядисана с обикновен латекс. Ето и творението...

# 56
  • Мнения: 234
Обичам да творя за и покрай децата. Ето от мартеничките, които правихме тази година Simple Smile

# 57
  • Мнения: 278
Не е много по темата за традиционни български, но много обичам да правя хартиени цветя.

# 58
  • Мнения: 8
Здравейте! Моето творчество е свързано с направата на ароматно сапунчета. Малки, ароматни и изцяло с натурални
 продукти

# 59
  • Мнения: 215
Да, имам свое хоби. Занимавам се с плетене на малки сувенири и играчки
[/img]

# 60
  • Мнения: 6
Тази Коледа решех да изненадам близките си с малки подаръчета изработени от мен. Направих персонализирани висулки за елхата с имената на децата им. Така се появи моето творческо хоби - ПИРОГРАФИРАНЕ НА ДЪРВО!

# 61
  • Мнения: 996
За съжаление нямам творческо хоби. Като малка на село плетяхме с баба. 🙂  Но се включвам в играта.

# 62
  • Мнения: 913
Имала съм всякакви творчески хобита като в момента основно се занимавам с правене на картички за близки и приятели Simple Smile Ето какво сътворих последно



# 63
  • Мнения: 164
Здравейте и от мен. С най-голямо удовоствие ще се включа и аз. Обичам да правя картички и албуми, но преди Коледа се запалих и по бродирането. Ето някои от моите нещица Simple Smile

# 64
  • София
  • Мнения: 1 299
Обичам да плета шапки - от какво се научих , постоянно плета за приятелки.

# 65
  • Мнения: 43
Да, много обичам да изработвам мартенички 🙃

# 66
  • София
  • Мнения: 1 371
С детето изработваме мартенички и коледни играчки за базарите в училище.

# 67
  • София
  • Мнения: 215
Много обичам да шия, и съм се замислила да се науча да бродирам

# 68
  • София
  • Мнения: 1 573
Днес, по покана на Сердика Център, посетих изложението „Традициите оживяват“. Въпреки че бях запозната с темата и имах информация какво ще мога да видя, не бях съвсем сигурна какво да очаквам. Изненада ме приятно многообразието от щандове и пъстротата наоколо. Това, което най-много ме впечатли обаче, бяха широките усмивки и ведрото настроение във всеки кът. Всички творци посрещаха с нескрита гордост и радост спиращите се пред масите им и с искрено удоволствие разказваха и показваха своите произведения. Никой от тях не отказваше да разкрие и най-дребните тънкости на занаята си, а да наблюдаваш процеса по изработката на толкова красиви и традиционни предмети определено беше изключително интересно.



Макар аз самата да съм доста непохватна и никак да не ми се отдава ръкоделието, след разговорите с толкова положителни хора и нагледните уроци имам желанието да хвана куките, мънистата и да пробвам дали наистина съм научила толкова много, колкото ми се стори, докато ги слушах и гледах.



Искрено ме впечатли тъкането на традиционен стан и коването на медни съдове. Отдавна съм любител на дърворезбата и доста дълго се задържах на щанда, наблюдавайки изработката на красива дървена купа. Изключително красиво и вълнуващо бе да погледам как се рисуват икони, а процесът по редене на мозайки и нанизване на бижута от мъниста се оказа толкова успокояващ, че можех да гледам цял ден, без да ми омръзне.
На такова традиционно изложение нямаше как да не присъстват и нашите невероятни шевици, красящи ризи и покривки с най-фина изработка.



С особено голямо настроение ме зареди и щандът за шапкарство, на който невероятно мила и артистична дама ме посрещна с вече подбрана за мен шапка в ръка. Пробвах поне 10 различни шапки и воалетки. С цветя, с панделки, с мрежа и блестящ тюл, ярки и весели. На специално обособено и декорирано кътче всеки може да се снима напълно безплатно с всички нестандартни и ексцентрични шапки, които хареса. Аз, естествено, веднага се възползвах и публикувах в Instagram.



Непорасналото дете в мен особено много се впечатли от щанда със захарни лакомства, който сбъдва една детска мечта на много от нас (сигурна съм, че не е само моя) – да видим как всъщност се правят така обичаните захарни петлета от нашето детство.

Разбира се, най-хубавата част е, че всяко от изработените неща на изложението може да се закупи и отнесе у дома, при това на изненадващо за мен символични цени. Веднага открих подаръци за децата – миниатюрна гайдичка, която наистина свири (достатъчно тихо и приятно, за да е радост дори за родителите Grinning) за баткото и прекрасни плетени и ръчно шити играчки за малката ми дъщеричка.



Със сигурност ще посетя изложението още веднъж през уикенда – този път вече и с децата, защото ще се радвам да видят как всъщност се случва магията и как със собствените си ръце хората могат да създават красота. Защото, макар и забързани и загледани в телефона, всички все още имаме очи за красивото и не можем да не оценим изяществото на ръчно изработените традиционни вещи.

# 69
  • Мнения: 3 018
Шия гоблени, не знам дали може да се приема точно за творческо хоби, но все пак да покажа:

# 70
  • Elhovo
  • Мнения: 360
Шия гоблени, картички и разни други нещица, като имам време...  

# 71
  • Мнения: 6 024
Обожавам всички творчески занимания и много ми се иска да имам повече свободно време за тях. Засега се занимавам единствено с плетене на гривнички, като това е последната която съм започнала и все още е недовършена.

# 72
  • Мнения: 15

Занимавам се с квилинг техника, изработвам картички, картини. Това ме разтоварва и прави щастлива.

# 73
  • Мнения: 270
Какви красоти има в тази тема, браво момичета! С най-голямо удоволствие утре ще посетим Сердика Център и ще се запознаем с различните занаяти. Ние вкъщи творим с децата разни детски си неща - апликации, оцветяване. Нямам творческо хоби, но в работата ми се налага да правя украси.



Последна редакция: сб, 16 мар 2019, 23:37 от dalgoto_chorapche

# 74
  • Мнения: 49
Здравейте!
Хобито ми е да шия гоблени с конци и мъниста и да изработвам картички.

# 75
  • Мнения: 229
Правим с дъщеричката ми апликации Simple Smile

# 76
  • Мнения: 218
Като гледам какви красоти има публикувани.....  Моето хоби е да изработвам картички. Ето една

# 77
  • Мнения: 243


Едно от любимите ми хобита е плетенето, което бях изоставила в последните години покрай майчинството, но съм решила съвсем скоро отново да се върна към него. Днес си говорих с една мама, че плетенето е не само хоби, но и терапия, а може дори да се превърне в занаят. С различни видове прежди и техники може да се изплете почти всичко. Аз обичам ярките цветове, които винаги ми оправят настроението.
Много е хубаво човек да има поне едно хоби, свързано с майсторене със собствените ръце, което да му разнообразява деня.

# 78
  • Мнения: 198
Обичам да шия играчки

# 79
  • Мнения: 9 481
Разкошни неща правите момичета! Браво!
А Morning Star, направо ми събра погледа! bouquet

Аз ще покажа неща, които правих за децата..нямам време за съжаление, а адски много харесвам и уважавам тези, които им се отдава да творят такива красоти!

Макет на Марс:



Коледна къщичка:



Кукерска маска:

# 80
  • Мнения: 10 051
Харесват ми такива изработки, понякога си купувам.
За съжаление нямам творческо хоби.
Изработвала съм някои нещица, но определено не е хоби не винаги си ги харесвам.

# 81
# 82
  • Мнения: 840


Изтеглени са късметлиите, които печелят ваучери за пазаруване от Сердика Център. Това са:

d0ra
Morning Star ✩


Честито!


Date Очакваме печелившите да се свържат с нас до 25 март 2019 г. на e-mail: igra@bg-mamma.com като упоменат, че са победители в играта на Сердика Център и напишат потребителското си име, електронната поща, с която са регистрирани във форума и координати за получаване на наградата (име, адрес и телефон).

Общи условия

Активация на акаунт