Да я запиша ли в балетната академия- НУТИ?

  • 4 370
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте. По-малкото ми дете е четвърти клас. Тя тренира балет от 6 години. Справя се доста добре за възрастта си. От 2 месеца постоянно ми повтаря, че иска да е в балетната академия. От една страна съм съгласна, защото напълно подкрепям това хората да се занимават с това което им харесва, но от друга не искам когато завърши да може да работи само и единствено работа свързана с балет. Знам, че дори и някои много добри и известни балерини не взимат много висока заплата камо ли балерина от София завършила от балетното. Не мога да си представя дъщеря ми да взима 200 лв заплата. Разбира се ако има финансов проблем ще и помогнем, но и нас все някога няма да ни има на този свят, а тя ще трябва да се грижи за семейство с 200 лв заплата. Доста се отплеснах обаче 🙂. Та според вас да оставя ли дъщеря ми да кандидатства???

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 13:37 от Фран

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Бих я подкрепила за хобито балет. За избор на училище - не.

# 2
  • Мнения: 4 411
Нека да учи балет извън училище. След време може да си направи своя школа и да изкарва повече пари. Ако има желание, ще танцува балет. Обаче й обяснете, че образованието трябва да си е на ниво. Също така танцуването е до време. Човек трябва да може и друго да прави.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 476
В балетното се записва в 8 клас.
Защо го мислите отсега? За едно дете 4 г са много, а особено най-тежките години в училище от 5 до 7 клас.

# 4
  • Мнения: 304
За НУТИ ли става въпрос? Има прием и от 5 клас. Учебната част е като във всяко друго училище, а с танците денят се уплътнява максимално и време за мързел, размотаване и простотии почти не остава.

# 5
  • Мнения: 69
Нищо лошо не виждам. Само позитиви, ако ме питаш. Не е определящо за бъдещата кариера и само ще я подпомогне (кариерата), каквато и да избере кат му дойде времето...

# 6
  • Русе
  • Мнения: 11 918
 Проверете какво точно дава това училище като умения и преподаватели. Училищата напоследък не винаги са това, което обявяват.

# 7
  • Мнения: 5 259
Без да се замисля бих подкрепила детето в това, в което е добра и има желание да прави.
Тази глупост за 200-те лв даже не знам как да я коментирам въобще.

# 8
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
За какви 200 лв става дума? Това ми звучи като кръгла глупост. Доколкото знам, балерините и гимнастичките не получават "заплата", а пенсия, и не е 200 лева.
Бих подкрепила детето, след като виждам, че има голямо желание и талант. Твърде вероятно е, ако насила го отклоните и насочите в друга посока, в крайна сметка да не излезе нищо и да получите един неудовлетворен от живота си човек. Добре, да кажем ще го насилите да отиде в нормално училище...и какво? Ще завърши нещо, което му е скучно и безинтересно, за да получава една заплата. Уау...

# 9
  • Мнения: 4 411
Не съм от София и не знам нивото на училищата по изкуствата там. В града, в който живея, подготовката не е на ниво. И не говоря за общообразователните предмети. Примерно балет /или какъвто и да е вид танци/ - едно дете би получило много по-добра подготовка в частна школа. Ако наистина детето има голямо желание, за мен това е по-добрия вариант, отколкото прехвалено училище, където нищо няма да научи в съответното направление.

# 10
  • Мнения: 234
НУТИ е много добро училище според мен и дава нещо отвъд прехваленото учебно съдържание на МОН. Няма как с частни балетни школи да се постигне същото както ако си потопен в тази среда, имаш достъп до качествени преподаватели и буквално "попиваш" тази култура от въздуха. Ако има прием след 4 клас, това е добър начин тя да провери в периода 5-7 дали е за нея и ако не е - след 7 клас да кандидатства нещо друго. Нищо не й пречи да поддържа добро ниво по основните предмети. Преди време, когато едното ми дете се интересуваше и ходеше на състезания по математика, ми правеше впечатление, че има и НУТИ възпитаници (май бяха две момичета) в челните места. Балерините могат да са и математици.

# 11
  • Мнения: 1 355
http://alekdimitrov.com/uchilishte/rezultati-NVO.asp?order=school

Според тези резултати НУ за танцово изкуство е на 100-тно място по среден успех от НВО от 200 училища в град София (от 2012 до 2017 година).

# 12
  • Мнения: 288
С каквото и реши да се занимава детето ми бих го подкрепила! Но относно вашия въпрос:
1. Познавам адски много деца завършили НУТИ, не знам дали има и 20 % които продължават със танците / т.е. На повечето децата танците по цял ден 5-6 години са им били достатъчни/.
2. Успяла или не, една балерина има работа не само в България, тя може да работи по цял свят и със сигурност там заплатата не е 200 лева / както и тук не е /.
3. Почти не познавам човек на изкуството, които да не изхранва семейството си - да, може да е на щат през деня в опера или училище, следобяд да води бебета в детска градина, а вечер собствената си школа, но работи това което обича! А какво по - хубаво от това?

# 13
  • Мнения: 6 284
Точно със същите доводи моята майка ме спря навремето да кандидатствам в друг вид училище по изкуства.
След много години вече, считам това за голяма загуба за себе си.
Ако детето има фокус от сега, дайте шанс.

# 14
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Моят син се занимава с балет от 4 години. Иска да кандидатства в НУТИ това лято. Подкрепям го, а ако след 7 клас реши, че иска да се мести, също ще го подкрепя.

# 15
  • Мнения: 607
Ако има някакъв невиждан талант, почти гениален съм определено ЗА.  Но като дойде пубертета децата се променят, спират хобитата и започват нещо друго. Помислете добре, и моето дете обожаваше баскетбол, но вече на 12 са си яки тренировки и мисля, че ще се откаже в най- скоро време.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 476
Зависи. Моята е луда глава, на 14 е вече, обаче тренировка не пропуска.
Впрочем, ако видя, че моето дете е толкова запалено по едно занимание, никога няма да го спра!
С танци има доста възможности за развитие.

# 17
  • Мнения: X
Щом детето желае, подкрепете го. Ако се откаже по някое време, или се окаже, че не е чак толкова добра за балерина - ще може да продължи в друга гимназия. Най-гадно е, когато на 30 вземеш да сменяш професията, защото навремето майка ти не те е подкрепила в това, в което имаш талант. Изпитала съм го на собствен гръб.
Малко съжаляват, че са се пробвали в нещо и не са успели, но познавам много, които са се отказали и цял живот го мислят.

# 18
  • Мнения: 383
Щом детето желае, подкрепете го. Ако се откаже по някое време, или се окаже, че не е чак толкова добра за балерина - ще може да продължи в друга гимназия. Най-гадно е, когато на 30 вземеш да сменяш професията, защото навремето майка ти не те е подкрепила в това, в което имаш талант. Изпитала съм го на собствен гръб.
Малко съжаляват, че са се пробвали в нещо и не са успели, но познавам много, които са се отказали и цял живот го мислят.
Аз много обичам да рисувам,но майка ме е натискала да пея- аз пея като нещо между  настъпана жаба и прегракнала гарга,така че зарязах пеенето и накрая нищо.....

# 19
  • Мнения: X
Щом детето желае, подкрепете го. Ако се откаже по някое време, или се окаже, че не е чак толкова добра за балерина - ще може да продължи в друга гимназия. Най-гадно е, когато на 30 вземеш да сменяш професията, защото навремето майка ти не те е подкрепила в това, в което имаш талант. Изпитала съм го на собствен гръб.
Малко съжаляват, че са се пробвали в нещо и не са успели, но познавам много, които са се отказали и цял живот го мислят.
Аз много обичам да рисувам,но майка ме е натискала да пея- аз пея като нещо между  настъпана жаба и прегракнала гарга,така че зарязах пеенето и накрая нищо.....

С рисуването може да се продължи във всеки един момент, лесно и самостоятелно човек може да си възвърне уменията и да ги надгради. Човек е художник, докато може да държи четката, а професионалистите рисуват до живот. Виж, за балерина има срок и после дори да го има желанието - няма как да се получи.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 728
    Балетното училище изобщо не може да се сравнява с частна школа, освен ако обучението не е индивидуално.
    Дъщеря ми танцува балет от 3-годишна в школа, не пожела обаче да влезе в балетното. Нейна приятелка от школата обаче го направи и разликата  (вижда се в класирането по конкурси) е огромна.
    Също смятам, че е по-добре да се кандидатства след 4-ти клас, отколкото след 7-ми. Най-малкото за три години ще разбере дали наистина това иска.
Цитат на: fallon_fallon
Виж, за балерина има срок и после дори да го има желанието - няма как да се получи.

Дали?

# 21
  • Мнения: X
Да, знам я тази балерина, но тя е изключение от правилото, а и тя танцува от дете, не е решила на 30 тепърва да се захваща с танците.

Последна редакция: чт, 28 мар 2019, 17:51 от Анонимен

# 22
  • Мнения: 5 259
Да, знам я тази балерина, но тя е изключение от правилото, а и тя танцува от дете, не е решила на 30 тепърва да се захваща с танците.
Е, детето на авторката да не е на 30? То тренира балет от 4-годишно и сега вече е на 10. Не е изпуснало влака още.

# 23
  • Мнения: X
Да, знам я тази балерина, но тя е изключение от правилото, а и тя танцува от дете, не е решила на 30 тепърва да се захваща с танците.
Е, детето на авторката да не е на 30? То тренира балет от 4-годишно и сега вече е на 10. Не е изпуснало влака още.

Но ако сега спре, след години ще е късно да почва отново. Тия умения трябва да се поддържат и надграждат.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 672
Бих подкрепила детето си независимо в коя област ще избере да учи, наоколо е пълно с нещастни хора, подтикнати от родителите си в някаква посока, въпреки че те са искали да се развият в друга.
А ако говорим за балет, такава магия създават тези хора, не бих се поколебала и за миг!
Имам познато дете, което искаше да се занимава именно с танци, родителите решиха, че това не е сериозно, в момента учи в елитна гимназия при пълна незаинтересованост и слаб успех.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
А някой замисля ли се, че за да има резултат (красив и професионален) е нужно детето да прекарва по 4-6 часа на ден в залата? Като добавим още около 6 часа в клас по общообразователни предмети и някоя вечер заради участие в спектакъл (да, децата участват от малки в спектакли)... И кога остава време за домашни или курсове по математика, например? Самите учители знаят, че децата са физически много заети и уморени и не ги затрупват с домашни.

По-горе някой цитира класацията на училищата след 7-ми клас. Няма какво да си кривим душата, по отношение на общообразователните предмети училището не е на ниво, а децата, колкото и да са умни, нямат време и сили за редовни допълнителни уроци. Тези, които успяват да се справят добре и на двата фронта са единици.

Отделно, не знам дали си давате сметка как професионалният балет се отразява на ставите на тези деца? Не говоря за постоянните травми, а за износването, което ще се появи много преди да му е дошло времето. Знаете ли колко бивши балерини са претърпели операции за смяна на тазобедрените стави?

 А за диетите ... Намирате ли за нормално момичета на по 14-15 г. и около 47-48 кг. да са длъжни да пазят диета, защото са дебели? Точно в период, в който те трябва да се хранят, защото още не са си завършили растежа, те се ограничават от всичко. И ако не отслабнат постоянно да ги сочат с пръст и да бъдат заклеймени като дебели. Знаете ли до какви абсолютно измислени, но сериозни  комплекси може да доведе това?

А за това, че заплатите на балерините са мизерни, еми да, мизерни са. Само прима балерините получават сносни заплати, но естествено не всички балерини са прими. Отново, това са единици. Другите трябва да работят допълнително за да имат добри доходи.

И всичко това в името на любовта към изкуството... Дали си заслужава?

Последна редакция: пн, 01 апр 2019, 22:05 от brin de muguet

# 26
  • Мнения: 4 411
Ами по тази логика - да няма никакъв спорт за децата.... Всеки спорт си има своите ограничения. Няма как иначе.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Тук не говорим за спорт, а за бъдеще. Спорт може да се тренира три пъти седмично. Балерина не се става с три урока в седмицата.

# 28
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Училището се наваксва, но с натоварването е опасно.Синът ми беше в национален отбор и се готвеше и ходеше на най-висок ранг състезания  до 7 клас. Всекидневно по 5-6 часа тренировки. Когато беше следобяд на училище тренираше сутрин и след часовете до към 9. Натискаха ни за спортно, не толкова за него, колкото да е по-удобно на треньорите да работят с него. Нито той, нито аз искахме. Справихме се с училището. От спорта получи травма и спряхме с този спорт. Сега е в ЕГ и тренира това, което си е избрал и е отново по 5 часа в залата всекидневно.

# 29
  • Мнения: X
Ако детето не се оплаква от натоварването, какъв е проблемът? Да не е първото и последното, посветило се на балет, та сте тръгнали да я жалите колко е тежко физически? Тежко е, да, но тя ако не може да се справи, сама ще се откаже. Същото е като всеки друг спорт, а хиляди деца ежедневно са в залите и по състезания. Не всеки става за математик.

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Не жаля никого. Просто изказвам друга гледна точка, защото от това, което прочетох дотук, виждам че повечето имате доста идеалистична представа за нещата. А може би е добре да се видят и двете гледни точки, за да се вземе правилното решение, независимо какво е то.

Също така не давам за пример СМГ. Проблемът не е в това дали  детето се оплаква или не, а в това какви последствия би имало едно такова решение. На детето защо му е да се оплаква? Прекарва си дните в залата или на сцената и много-много не го гонят да учи. Че какво по-хубаво от това?
Факт : напусналите деца са много по-малко от изключените.




# 31
  • Мнения: 4 411
От моите наблюдения, децата, които се посвещават на някакъв спорт /като под спорт имам предвид и балет, танци и т.н./, се стараят и доста с ученето. Това, че прекарват по 4-6 часа в зала, не означава, че нямат време да учат. Напротив, имат. Крадат от времето си за игри и почивка. Щом е по тяхно желание, не виждам проблем.

Дъщеря ми от 4 годишна танцува. Да, ходи в частна школа. Обаче частната школа, която сме избрали, ги товари здраво. Преди състезание репетира поне месец всеки ден. Сега, през ваканцията, прекарва по 4-6 часа на ден в залата. Вечер е уморена и гледа да си почива. Периодично й напомням, че там ходи по своя воля и ако усети, че иска да спре, трябва да ми каже. Казвам й го, за да знае, че никой не я кара на сила.

Като цяло обаче, сравнено с връстниците й - трупа повече емоции, обикаля доста нови места, преживяванията й са много повече. Да не говорим за емоционалното израстване. Естествено, като се върнем и влезем в работен ритъм й се налага да навакса с ученето. Материал за 2 дни, трябва да го минем за един следобед. Вярно, само първи клас е и е по-лесно...… ама за мен /с учебния материал, да й го обясня/. По-нататък не знам как ще е, но ако зависи от мен - не искам да се отказва. Аз виждам само положителни неща.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Да, но тук има голяма разлика между извънкласни занимания и училище. В случая с балетното, ако детето поиска(малко вероятно) да прекъсне заниманията си по балет ще трябва да смени училището. А това е по-сериозно от спирането на някое занимание. Пак ще се стигне до смяна на училището в случай на изключване.

А за времето, определено е проблем. Тези деца вече са заети двойно повече от връстниците си. Ако се добавят уроци или курсове, положението става напечено. Разбира се не е невъзможно, но родителите трябва да са наясно, че ще са нужни много повече усилия просто за да се запази нивото на детето по общообразователните предмети.

# 33
  • Мнения: X
А може детето да е природно талантливо както в балета, така и в ученето. За някои хора може да е усилие да си поддържа нивото, но за други - не, нека не слагаме всички под един знаменател.

# 34
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


Също така не давам за пример СМГ. Проблемът не е в това дали  детето се оплаква или не, а в това какви последствия би имало едно такова решение. На детето защо му е да се оплаква? Прекарва си дните в залата или на сцената и много-много не го гонят да учи. Че какво по-хубаво от това?





Е, как, толкова по-хубаво е да го натискаш да ходи на курсове по....математика! Особено ако няма никакво желание да става математик. Казвам го, защото го споменахте като нещо, едва ли не задължително - кога оставало време за курс по математика. Аз наблюдавам такава ужасна истерия за академичен успех на родителите върху децата, че направо се радвам, когато някой подкрепи детето си с талант към изкуство или спорт. Какво ще ги правим всичките тия математици, не знам.

# 35
  • Мнения: X

Какво ще ги правим всичките тия математици, не знам.

Ще се наредят до безработните юристи и икономисти.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 120
Никой не знае как ще бъдат нещата след 20-30-40 години.
Преди 20 години аз изкарвах повече пари от състудентите и съучениците ми, работещи като програмисти. Сега тези от тях, които са на заплати, изкарват поне пет пъти повече от мен, а тези, които работят за себе си, са още по-добре.
Познат лекар някога вечер работеше като барман в заведението на братовчед си, а в последните години живее в охолство и лукс.
Знаете ли колко гладни адвокати има, които едва изкарват за таксите и осигуровките? Заплатата на юрисконсулт е около 1200 лв, толкова получава и продавачката в кварталния магазин.
В България най-добро е началното образование. Прогимназията все още става, но в гимназиален етап навсякъде е много зле. Единственото, което отличава елитните училища, е средата. В елитните детето ще бъде в по-отбрана среда.
Моето мнение е, че е по-добре да подкрепите детето. Със сигурност в НУTИ ще се чувства по-добре. Другият вариант е да го побъркате в следващите три години от учене, да няма почивен ден от курсове и уроци в шести и седми клас, за да влезе в някоя елитна гимназия. В края на 12 клас ще установите, че само са му изгубили времето в последните 5 години и нищо не е научило.
Племенничката ми учи в НУTИ и мисля, че се чувства добре.
Имам позната, която от тригодишна играе балет, после завърши хореография. Започна с  уроци по балет на дечица в кварталното читалище, а сега има частна детска градина. Не е богата, но не е и на 200 лв заплата.

Последна редакция: вт, 02 апр 2019, 20:30 от timby

# 37
  • София
  • Мнения: 183
Аз също бих подкрепила детето, дори да не отговаря на моите представи за бъдещо развитие. Защо всички трябва да учат математика? Бих се радвала, ако детето ми има професия, която му доставя истинско удоволствие. Откъде знаете, че като завърши СМГ ще печели 5000 лв месечно примерно? А и детето ще има възможност да се убеди от личен опит дали този път е за него или ще смени насоката.

# 38
  • Мнения: 5 259
Като гледам как масово родителите не могат да решат задачите на децата си още в началните класове, се чудя какво сме постигнали с толкова учене на математика нашето поколение. И като не я знаем толкова добре, да не би да нямаме професии?
Математиката още от соц времето минава за някаква мания по нашите земи и до сега е символ на интелект или успех, за разлика от реалните постижения. А всъщност повечето хора не я владеят.

# 39
  • Мнения: 11 908
Бих подкрепила детето си. В нашето началто училище с мат насоченост и домакин на състезания, учеше дете от ДГ, което от малко ходеше на балет и гимнастика. В училището се учеше засилено мат и детето се справяше отлично. Но любовта към балета надделя и в 5 клас се записа в училище по изкуствата. Сега печели международни състезания и е много щастливо дете, защото се занимава с това, което обича
Да, ставите се износват, но не по малко се износва нервната система от тикане по школи по математика, ако не ти е по сърце

# 40
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Тук намекът с математиката е по-скоро клонящ към риска детето да остане функционално неграмотно - т.е. да не може да използва основния инструментариум, за да се справя с определени операции във всекидневието. А математиката се учи, както и балета. Нали не вярвате, че на 4 г детето само е отишло и се е записало на балет?

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Не ми се влизаше в излишни спорове и за това не отговорих.

Защо изведнъж така изопачихте думите ми? Никъде не съм писала, че детето задължително трябва да ходи на курсове по математка или, че трябва да се бута насила да учи нещо, което не харесва. Математиката беше просто пример за задължителен общообразователен предмет, нищо повече. Има голяма разлика между това да  си буташ детето да учи насила от някакви болни амбиции и това да се притеснаваш, че детето ти няма да има нужното ниво по общообразователните предмети - нещо, което след 12-ти клас може силно да го ограничи по оношение на избор и възможности спрямо неговите връстници. Не всички могат да станат балерини, и не всички деца не си сменят желането ''каква искам да стана'' от 4-ти до 12-ти клас.

Жената пита дали да си запише детето в училището и всички вкупом и казахте ''разбира се, толкова е прекрасно''. Аз се включих, просто за да покажа другата страна на монетата, за да може наистина да прецени дали това училище е за тях.

Децата ги приемат на около 10 г в училището, нали не мислите, че едно дете на тази възраст може да вземе решение за бъдещето си? Те на тази възраст мечтаят да танцуват и да са принцеси.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 476
В НУти се учи като в обикновено училище или гимназия след 8 клас. Не виждам какво се притеснявате.
Даже втори език имат.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 2 442
В НУти се учи като в обикновено училище или гимназия след 8 клас. Не виждам какво се притеснявате.
Даже втори език имат.

То и в Бузема би трябвало да се учи така, ама май е лекинко по-различно Simple Smile.

Brin de muguet, аз всъщност те подкрепям и мисля, че в доводите ти има достатъчно разумни твърдения. Мисля по същия начин. Включително и не разбирам как родители, осъзнали здравословния риск от травми, бутат децата си в подобна посока. Дали междудругото са обсъдили тази част от бъдещето и с децата си?

# 44
  • София
  • Мнения: 38 476
Какво намекваш?

# 45
  • Мнения: 4 411
В НУти се учи като в обикновено училище или гимназия след 8 клас. Не виждам какво се притеснявате.
Даже втори език имат.

То и в Бузема би трябвало да се учи така, ама май е лекинко по-различно Simple Smile.

Brin de muguet, аз всъщност те подкрепям и мисля, че в доводите ти има достатъчно разумни твърдения. Мисля по същия начин. Включително и не разбирам как родители, осъзнали здравословния риск от травми, бутат децата си в подобна посока. Дали междудругото са обсъдили тази част от бъдещето и с децата си?

Здравословен риск има от всичко, което правим през живота си. Ти не разбираш тези родители. Аз пък не разбирам онези, чийто деца не спортуват нищо. Всеки с разбиранията си. Отделно аз пък искам дъщеря ми да тренира карате, но тя не иска.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Едно е здравословно спортуване по един час на ден. Друго е професионален балет - той вреди на ставите. Тези стави ще им трябват цял живот, най-малкото за да ходят без болка.

# 47
  • Мнения: 4 411
Футбол, баскетбол, плуване, народни танци, борба, художествена гимнастика, батут и т.н. и т.н., всичко носи в себе си риск. Да ги закриваме ли сега тези направления или да оставим деца, които ги влече да се развиват в тази насока? Нали разбирате, че някои деца ги влече от малки и им е страст до края на живота.

Баща ми не е тренирал никога балет, но вече и него го болят ставите. Така че никой не ти дава гаранция в живота.

# 48
  • София
  • Мнения: 38 476
Когато моето дете беше 4 клас и аз гледах критично на деца, които тренират професионално. Сега тези деца са на около 14-15. Всички са доволни, в училището което искат, с медали. Е, световната шампионка има операция на травма, но се случва.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 120
Математика без целенасочена допълнителна подготовка никъде няма да научи. Ако родителите искат детето да има по-добра подготовка, не им пречи в 5,6 и 7 клас да го запишат на курсове по БЕЛ и математика. А след 7 клас, с изключение на СМГ, НПМГ и няколко математически паралелки, никъде не се учи математика. В 12 клас повечето дори забравят да смятат.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Математика без целенасочена допълнителна подготовка никъде няма да научи. Ако родителите искат детето да има по-добра подготовка, не им пречи в 5,6 и 7 клас да го запишат на курсове по БЕЛ и математика. А след 7 клас, с изключение на СМГ, НПМГ и няколко математически паралелки, никъде не се учи математика. В 12 клас повечето дори забравят да смятат.
Ами нали туй беше проблем - че от много танци и представления нямз време за курсове. И макар че животът не е само математика, ами иска и география, и история, и химия .... ако всичко това не може да се научи в училище, май училището е сбъркано. И не си права, че само в две училища се учи математика в 11 и 12 клас - спокойно можеш да си направиш профил математика и в ЕГ, и други училища. Също така математиката има общо със смятането толкова, колкото рисуването с боядисването. Така че ако свеждаш предмета само до това, явно 18 г до 12 клас са били безвъзвратно изгубени.

# 51
  • София
  • Мнения: 38 476
Ние спряхме спорта за малко втория срок на 7 клас. Сега пак има 4 тренировки и време за учене.

# 52
  • Мнения: X
Внучето на моя позната е много талантлив тенесист. Сега е на 12, но вече обмислят да емигрират, за да може детето да тренира в професионална школа. Не съм чула някой да се е оплакал, че ставите му ще се износят. А това сигурно ще стане, професионалният спорт е жестока работа. Обаче това, което ми прави впечатление е, че детето е супер зряло за възрастта си и отличник. Никой не го кара да тренира, или да учи, сам си е направил график - от кога до кога са му тренировките, кога е за учене и домашни и за игри с приятелите. Отговорността към спорта го е научила на отговорност и в живота, и то доста рано.

# 53
  • Мнения: 1 456
Ще ви разкажа за една моя най-близка леля, сега е над 60, не живее в България. Когато е била 4-5 годишна е искала да я запишат в балетното училище в София (не е живяла в София). Родителите са й казали, че са го затворили. На една екскурзия до София в пети клас, е помолила учителката да отидат до балетното училище и тя се е съгласила. До ден днешен повтаря, че това е нещото, което не може да прости на родителите си Simple Smile, а има страхотна работа, прави нещата, които й харесват в областта на науката. Винаги казва, че се чуди какъв щеше да е животът й, ако беше балерина. Въпреки възрастта, е запазила тялото си, то изглежда все едно винаги се е занимавала с балет.

# 54
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Моята дъщеря в момента е 5 клас в НУТИ с класически балет. Детето е доволно и спокойно. Понеделник и вторник ходи на пиано, сряда на английски,  четвъртък и събота на руски. Успява и да си научи, и да ходи на занимания. Уроците са разпределени на блокове - например
 2часа история, 2часа математика,  почивка, 2часа класика и т.н.
Детето поиска да кандидатства и решихме,  че ако след 7клас реши, че не издържа или е загубила интерес, ще я подкрепя за друго училище. Поне ще е натрупала опит и в годините на пубертета ще се е отдала на цел.
Единственият минус в училището е, че нямат столова със здравословна храна.

# 55
  • София
  • Мнения: 38 476
Това със блоковете е чудесно!
В нашето квартално училище от 5 до 7 клас имаха дни с по 7 различни часа. Физическото беше 2-3 часа тук-там.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 120
Manzhelka, освен двете училища споменах и математическите паралелки в други училища. Не съм ги проучила всички и не мога да ги изброя поименно, но във всички други училища математика почти не се учи. Не свеждам математиката до смятане, но ученик в 12 клас да не може да пресметне елементарни неща, за каква математика ще говорим. Имат смътни спомени за ученото до 7 клас, от 8 нагоре само са чували, че са учили нещо.

# 57
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Моята дъщеря в момента е 5 клас в НУТИ с класически балет. Детето е доволно и спокойно. Понеделник и вторник ходи на пиано, сряда на английски,  четвъртък и събота на руски. Успява и да си научи, и да ходи на занимания. Уроците са разпределени на блокове - например
 2часа история, 2часа математика,  почивка, 2часа класика и т.н.
Детето поиска да кандидатства и решихме,  че ако след 7клас реши, че не издържа или е загубила интерес, ще я подкрепя за друго училище. Поне ще е натрупала опит и в годините на пубертета ще се е отдала на цел.
Единственият минус в училището е, че нямат столова със здравословна храна.

Най-накрая да прочета актуално мнение за училището  Simple Smile

Като вече казах синът ми ще кандидатства там с класически балет от 5 клас лятото. В момента се подготвя изпита и много е много притеснен. Но посеща заниманията с голямо желание всеки ден си прави и упражнията и вкъщи.
 Ходи на балет от първи клас и това му е мечтата. Още  две момичета от школата му ще кандидастват там.
 

# 58
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Много ми харесва това, което чета за НУТИ. Точно в периода 5-7 клас да са заети с нещо толкова хубаво като балет или друго танцово изкуство, вместо да навлизат в детайли с пушене, пиене, кифлеене и други екстри на предпубертета... Да, знам,че алтернативата е само генийчета по математика, и все пак Innocent

# 59
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Бих подкрепила детето си да учи в балетното училище само ако наистина притежава много голям талант и огромно желание да учи там и то само след консултация с опитен балетен педагог, който да прецени дали наистина притежава нужните качества и талант за това изкуство. И не за друго, а защото балетът не е просто красиво изкуство, той изисква ужасн, ужасно много психически и физически трамви, които изобщо не си заслужават, ако човек не е готов да му се отдаде до край.
Майка ми и леля ми са балерини и това, което им е причинила професията им, не знам дали друг би могъл да им го прични. Най-малкият проблем са деформираните палци и стъпала, майка ми ще направи 70г, но са ѝ толкова деформирани краката, че не може да носи обувки с ток под 5-6см., няма да споменавам другите здравословни проблеми, които има, леля ми за жалост почина, но и тя беше същата. Съвсем отделно са хранителните разстройства и при двете.
 Та, балетът дава много, красотата и изяществото на движенията, културата и т.н. са неповторими, но и два пъти по толкова взима.
 Затова бая бих помислила, преди да насоча детето си да се занимава професионално с балет или гимнастика. Иначе в професионално отношение, като печелене на пари и намиране на работа, няма някакъв особен проблем, дори и да не е някоя прима-балерина.

# 60
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
И на майка ми стъпалата й са страшно деформирани и не че не може да си намери обувки без ток, ами просто трудно си намира обувки, в които изобщо може да й влезне стъпалото. Но за мен това са подробности.

Много точно казано за психическото натоварване. Децата наистина трябва да имат желязна психика, за да издържат на натоварването. И не говоря за 5 клас, те тогава все още не са навлезли в същината на обучението.

Хранителните разстройства странно винаги се подминават незабелязано.

За мен решението дали да се учи специално в това училище е много, мнооого сериозно и не трябва да се взима само, защото е хубаво да се подкрепи детето, което мечтае да танцува.

Последна редакция: пн, 08 апр 2019, 15:19 от brin de muguet

# 61
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Здравейте,
Ако някой се интересува, на сайта на НУТИ са публикували  датите за консултации и приемния изпит

https://www.nutibg.com/18-priem.html

# 62
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Утре в операта имат представление 12, 5 и 6 клас от НУТИ. Заповядайте от 19ч! Билетът е само 10лв.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 3 050
Здравейте, дъщеря ми учи в балетна паралелка, но в НУИ. Учат страшно малко балет, по 2 часа, 2 пъти седмично. Разбрахме и, че като цяло са намалени часовете по специални предмети в горния курс. В същото време имат по програма 2 часа физическо и още 1 час задължителен модул. Това ако не е велика глупост... При вашите деца по същият начин н ли е, как можем да го променим..

# 64
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Здравейте,
Синът ми е 5 клас кл. танц в НУТИ.
Имат по 12 часа кл. танц седмично, нямат физическо Simple Smile. Общообразователните са на блокове, в училище е почти по цял ден, не ги натоварват с много домашни.

# 65
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Закупих билет за  представлението на НУТИ на 29.04.2024 в Операта. Вероятно няма да го ползвам и го продавам на цената му -20лв. На 7 ред е мястото. Вече са останали само на последните редове свободни места.

Общи условия

Активация на акаунт