вечерно преяждане

  • 10 849
  • 195
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 12 374
Ние и сега нямаме 200 канала, у дома нямаме ТВ от 10+ години.

Така съм решила за моето дете, не вярвам в ограниченията в детска възраст и не ме интересува кой какво мисли. Стига да виждам, че се хапват зеленчуци, плодове, месо и млечни, не ми е драма, че ще изяде три бонбона или един сладолед. Тя сама си преценява колко, и винаги е умерена. На който му е драма, да не дава.

Силвър, аз не карам на вафли и солети на работа, обядвам задължително порция зеленчуци с месо. Дъщеря ми ходи на частна занималня, обядът им е вкусен и полезен. Тя всъщност вафли, солети и всякакви зрънчовци не яде, никога не е обичала.

# 151
  • Мнения: 2 050
Tаис, браво на детето ти Simple Smile Моето ако види бонбони му светват очите и забравя за друго. Мярка няма и затова ми се налага да контролирам. А ходи и на танци, гледам уж да се движи. Но наистина ни са драма сладките, защото може само и единствено това да яде.

# 152
  • Мнения: 47 963
Ако детето не обича такива неща, е лесно да говориш как не вярваш в ограниченията
Доста деца вече са с Хашимото, диабет, артрит и други заболявания от ранна детска възраст. За тях е важен режима и навиците, иначе няма да са просто дебели, ами направо ще са безвъзвратно увредени

# 153
  • Мнения: X
Франсоаз*, то да беше само захарта проблема. Като цяло храната която масове се яде е лошо качество, пълна със сол, захар, овкусители, оцветители, които водят до пристрастяване. Рецепторите свикват с вкуса на изкуственото и преработеното до такава степен, че най-нормалните неща като плодове, заленчуци и месо започват да изглеждат безвкусни. Просто масово родителите прибягват към бързите решения за хранене повече, отколкото към качествените, защото е много по-лесно да вземат пица за вечеря, вместо да се организират и да си я направят сами, или пък да врътнат една супа и салата. Много по-лесно е да дадат на детето 2лв за закуска отколкото да му приготвят хубав сандвич, по-лесно е да карат самите те на вафли и солети на работа, или пък да си купят порция храна от близкото заведение (най-често приготвяна мазно, солено и с кофти продукти), отколкото да си вземат кутия с храна, която сами са сготвили. Децата свикват така от малки и не изоставят навиците си и като възрастни, а после болести, хормони и т.н.
Да, така е, права си.
Аз коментирам захарта по повод постовете за "склад за захар в къщи".

Таис, аз не се опитвам да те агитирам в каквото и да било.  Smiley  Естествено, че всеки има правото да решава за детето си.
Споделям моя опит, в някои насоки доста горчив.Пък ако някой се "познае" и реши, че иска да не минава по моя път, какво по-хубаво...

# 154
  • Русе
  • Мнения: 11 916
 До 5 годишен много внимавах за храната му. От 6 годишен съм го научила сам да си чете етикетите и да е запознат с качеството на храните. Е да де, ама той си четеше етикетите и обясняваше навред кое е полезно и кое не, обаче си лапаше шоколадите кат му паднат. От 6 годишен спортува много интензивно. Като казвам интензивно - двуразови тренировки по 5 часа минимум на ден. Та и до сега - на 15 години, ако е на училище - 5 часа всеки ден активен спорт, а когато е във ваканция - повечко. Яде всеки ден и нещо сладко, но сам си е изградил хранителен режим - без вечеря , или ако вечеря ще е две яйца или някакво месо. Сладкото - яде определени сладкиши - до към 15 часа. Напоследък си прави сам някакви бъркници с мляко, овеси разни, семена и каквото там чете. Та искам да кажа храненето е едната страна, другата е двигателната активност и усещането на тялото.

   Аз, по въпроса-последните години станах oversize , та освен някои рестрикции, които си налагам - вечерите ги организирам със салата с някое яйце или някой бъркоч с коприва или друга сезонна зеления. Зимата - салати от зелета, цвекла с ядки и козе сирене. Проблемът ми е социалното хранене, защото водим доста активен социален живот, а тогава вечерите са продължителни и напоителни.

# 155
  • София
  • Мнения: 12 374
Лолита, аз имам пред себе си няколко тъжни примера за деца, малко по-големи от моето, вкл. и едната ми племенница, които са ограничавани за сладко, щото нали трябва да се хранят все здравословно, и които когато им падне възможност и родителите им не са наоколо, ядат бонбони, сладолед и шоколад до повръщане, буквално. Голяма обица на ухото са ми и не искам моята щерка да е като тях. Тя има достъп до сладко, у дома никога не се е говорело против сладкото, и сама преценява колко ще изяде. Онзи ден имахме празник и взехме кутия Рафаело, любимите й бонбони. Оставих ги на видно място в кухнята - тя мина, взе си два и толкоз. Вчера даже не ги отрази. Днес ще си вземе пак, вероятно - но освен това ще яде ябълка, прясна салата, месо, сирене..е остава да й се цупя за тея два бонбона. Айде холан.

# 156
  • Мнения: 2 050
Уж гледам с обяснения да минем, да не забранявам. Че и ти си права - забраненият плод е най- сладък. Старая се да не залитам в крайност Simple Smile

Последна редакция: чт, 04 апр 2019, 11:38 от lolita1213

# 157
  • София
  • Мнения: 272
@nikitto, от това, което прочетох, бих казала, че по-скоро има някакви пропуски в навиците на хранене и движение. Нормално е през деня да се правят 4-5 хранения, които съдържат всички основни макронутриенти - протеини, въглехидрати и мазнини. Въпросът е в количеството.

Също, много често, когато с години са правени диети, особено екстремни, настъпват нарушения в метаболизма и много трудно тялото може да се върне към нормалния си ритъм. За лошия метаболизъм често фактор е липсата на движение. Спортът и движението стимулират производството на редица хормони в организма и всъщност са ключови за поддържането на нормално тегло. Ако нямате време да ходите по зали, вижте онлайн. Има много онлайн уроци по йога и пилатес в домашни условия. Не е необходимо нищо друго освен постелка и 30 минути на ден. По-добре 30 минути спорт на ден отколкото никакъв.

Не на последно място трябва да се пият достатъчно течности. На всеки килограм по 30 мл вода на ден. Ако се приема кафе, спортува се, приемът на течности трябва да се увеличи още.

Ако искате да постигнате трайно подобрение, фокусирайте се върху тези основни неща. Най-важното е промяната да става постепенно. Често повечето режими се провалят, защото очакваме и изискваме от себе си да променим драстично за една седмица навици, изграждани с години.

Моето мото е "Стреми се да бъдеш по-добър от вчера, не перфектен, и това е достатъчно." Simple Smile

# 158
  • Мнения: 29
И аз се боря с преяждането вечер,но добре,че при мен не е всяка вечер. Откакто започнах новата работа вече година и половина, съм под голям стрес и физическо натоварване. Като съм първа смяна и в почивните си дни вечер след 20ч не ям нищо. Но втора смяна ли съм.... тогава е страшно! Въпреки,че си нося храна да хапвам в почивката на работа,като се прибера ,особено ако денят е бил много изнервящ и уморителен аз дори и да не съм гладна ,търся с какво да се натъпча даже не ми трябва телевизия или нещо друго за фон, просто се нахвърлям на храната . После съжалявам,но след дъжд качулка. За тази година и половина качих 6 кг и ако не намеря как да се справя с тези преяждания със сигурност много ще си навредя. Иначе съм активна и въпреки, че по цял ден съм на крак и в движение на работа в почивните дни си правя разходки по 4-5 часа без да спирам сред природата, защото много ме успокояват и зареждат с още енергия ,отделно и домакинските задължения си върша сама. Преди имах време и да тренирам,карах и велоергометър,почти всеки ден,но и работата ми беше мноооого по-спокойна. Лошото е, че за момента не мога да сменям работата си иначе го обмислям като вариант. Така,че ще трябва да се справя с тези преяждания по някакъв начин. И го търся този начин,ама...

# 159
  • UK
  • Мнения: 93
Здравейте Simple Smile
Сигурна съм, че има доста хора, които също като мен редовно ядат без да са физически гладни. Имало е и тук преди теми за редовното преяждане, хранененето на емоционална основа, дали от стрес, дали от скука, дали от тревога или като начин да се награди човек или просто да се изключи...Предполагам причини има много и различни, със сигурност липсва добра хранителна култура още от детството, заложени са лоши навици и механизми за справяне с живота, най-общо...Всеки с тоя проблем можеби може да дефинира кога горе долу е почнало, кои събития или взаимоотношения го провокират. Със сигурност има и доза чревоугодничество. За волята е ясно, не ни е силната страна по отношение на яденето. Може да има и доза пристастяване към определени храни. Мен толкова вече не ме вълнуват причините, колкото как точно да се преборя и да изляза от този кръг - през деня хранене добро, здравословно, без глад, вечерта нормална вечеря и ии някъде към 10ч, когато е вече моето време  изведнъж ме налазват мисли за храна, разбира се не салати и полезности, и обикновено докато се усетя съм се предала и съм започнала да правя прибежки до хладилника, редувайки сладко, солено, тестено, мазно, някоя чаша вино и т.н. Няма как да нямам храна, имам деца, трябват си продукти за сандвичи за училище и пр., знаете как е.  На скоро се улових, че даже нямах и филм, който да гледам, а почнах да цъкам по каналите за фон на преяждането..обикновено гледам нещо, а яденето е фона. Та, въпроса ми е, ако някой се е преборил , моля да сподели как. Истории, съвети, добре дошли са Simple Smile
п.п. вече взех дадавам фира здравословно, доста кръвни показатели не са ми ок-захар, холестерол, триглицериди, пикочна киселина. Черният ми дроб логично е омазнен и увеличен. С наднормено тегло съм. И почвам да имам порблеми със стави и кости. На спорт няма как да се запиша, не си разполагам с времето, а и това няма да ме спре да злоупотребявам с храна..правила съм го и в периоди, в които съм спортувала, все същата работа. Иначе, животът ми е добър, харесвам го, личен живот, работа, всичко е ок, в рамките на нормалното, със спадове и пикове. Това поведение го влача от дете, но с годините става все по-зле и организмът ми реагира все по-зле. На психолог съм ходила, не помогна.  Благодаря предварително, ако някой сподели положителен опит.

От малка имам изключително огромен проблем с храната! Бях пълна и баща ми ме наказваше и биеше като качвах килца.  Общо взето развих огромен комплекс. Имаше периоди, в които се тъпчех до болка, а след това повръщах. Имаше години, в които се контролирах, но те бяха последвани от години на тъпчене. Последната една година беше такава. Имах изключително много здравословни и лични проблеми, последвани от смъртта на майка ми. През деня ям изключително малко, но вечер се тъпча до болка!

Онази вечер се изплаших от себе си! Изядох няколко блокчета шоколад, вафли, филии и прочие. Единственото нещо, което ми помага да не съм станала с наднормено тегло е спортът и нехраненето през деня. Вчера реших да се взема в ръце и си наложих отното режим. Преди 2 години бях на много хубав режим плюс тренировки и смятам да се върна към него. Знам, че не е кой знае какъв съвет, но трябва да разбереш наистина колко много си вредиш. Не само на теб, но и на околните. Приятелят ми се изплаши онази вечер как преяждах без спирка. Преяждането ми беше подтичкнато от мисълта, че храната ми носи удовлетворение и спокойствие. Истината е, че онази вечер разбрах как храната вече не ми носи удоволствие и не отделям вече 'щастливите' ендорфини.

Така де, мисълта ми е, че трябва да се осъзнае истински проблема и да усетиш колко много си вредиш! Също така трябва да имаш и подкрепата на близки и приятели, за да се получат нещата. Колкото и да е трудно, опитай да замениш храната с нещо друго - спорт, хоби, каквото и да е. Като не съм вкъщи не ям. Също съм скрила абсолютно всичко нездравословно и готово в пакетчета. Даже обмислям някоя книга да си взема, за да променя начина си на мислене. Досега съм била скептична, но вече съм готова на всичко. Била съм и на психолог, но не помогна. Истината е, че човек, ако сам не осъзнае проблемите си, друг човек няма как да му помогне.

Може да започнеш и дневник да си водиш - какво ядеш, кога и защо. Как еди коя си храна те кара да се чувстваш и прочие.

# 160
  • Мнения: X
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..

# 161
  • UK
  • Мнения: 93
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..


Браво! Това е огромно постижение и трябва да си го казваш всеки ден!

Вече 4ти ден и аз не се тъпча. Сладко освен някакви плодове не съм яла и започва да ми се връща енергията.

# 162
  • Мнения: X
А, огромно постижение би било, ако се превърне в навик и сваля килата. За сега е опити, опити...

# 163
  • Мнения: 12 617
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..
Браво, не се отказвай. Замисли се дори и тези опити каква голяма промяна са спрямо предишните ти навици. Постижение си е спрямо това, което описа в първия пост, така че горе главата и продължавай. Навиците искат време, дай си го, ще паднат и килата.

# 164
  • Мнения: 31 561
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..


Кашкавала може, но не много.
Важното да е хубав.
Изкуствените колбаси, меса, салами, кренвирши, шунки, луканки са бъкани с консерванти и вдигат пикочната киселина и разни други неща.
Тялото трудно се оправя с изкуствените добавки и затова реагира.
Ако ще ядеш месо, да е истинско. Намери фирмен магазин и купувай от там. Чисто месо ти трябва. Чиста храна като цяло.

Общи условия

Активация на акаунт