Спестяване на пари

  • 127 875
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 1 080
  • Мнения: 2 998
Ако е първо дете особено, баби, приятелки, роднини - доста неща ще те питат какво да му вземат на бебето - та столчета, колички и подобни - ето от къде.
Не всички ползват баби - касички. Това е чудно мислене, вместо да спестиш да чакаш другите да ти го купят.

Между другото, Дейв Рамзи има страхотна "реч" на тема mom guilt. Препоръчвам я на всеки, на който му предстои. Нещата са буквално извън контрол с агресивната реклама на такива стоки.
Можеш ли да дадеш линк за конкретното видео, че не мога да го намеря?

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 12:39 от bubbata

# 1 081
  • Мнения: 10 330
Казвам по принцип.
На мен не са ми купували "баби касички", нито съм ползвала повече от нормалните неща за едно бебе. Така че може и с много малко.
Количката, както казах ми беше лятна 200 лв, аз си я избрах, исках да е мега макс лека..  (от майка ми и баща ми - касичка бих нарекла да ги ръсна по не с 2 бона количка... ) - във форума масово се купуват 4цифрени... Ваничка със стойка не съм плзвала, направо във ваната се къпеха с баща си стойка Simple Smile
Проходилки и подобни не съм - пълзяха си по земята и проходиха на 9м. сами по мебелите...
Легло сгъвамето имаше само баткото, подарък от свекито да го нося като ходим при тях - еми след 3-4м. го разкарах, не го ползвах (пак към 200 лв беше макс - кое е касичка това? )
Дървени легла не съм се и замисляла да купувам.. тука са също суми и цифри.
АМ не съм дала и прахче, щот съм кърмачка-фанатичка Simple Smile Simple Smile Simple Smile ама и тва е друга тема...
Дрехи - от англия, франция и Продавалника тогава - само едноцифрени суми/броя.
Памперси - на промоция си взимах от ДМ с тяхна бебе карта, излизаха двойно по-евтино от Памперс да речем. На годинката и двамата бяха без памперс.
Шезлонги и подобни не съм позлвала, бяха супер ревливи бебета нон стоп на ръце или на кенгуру (50 лв 2ра употреба на Чико).
Това ми бяха покупките - до годинка главно дрехи и толкоз.
Захранване - пюрета не съм купувала - всичко им "готвех" вкъщи - това за бюджета не се отрази точно никак, щото до годинката си беше точно по 1/2-1 тиквичка на ден отгоре или 100 гр. месо.
За раждането не съм платила и стотинка - не исках да избирам екип, исках максимално малко да стоя в болницата, с 1то час преди да родя, с 2рото родих почти на вратата на отделението... много бързо се случиха нещата Simple Smile
Бях на минимално майчинство с баткото (родих на 24 студентка, толкоз стаж имах...), само ММ работеше.
С дребната по същия начин, с тая разлика, че количката си я купих 2ра употреба, пак към 200 лв (ама след 6г. бяха по-различни цените и парите вече)... от останалите неща - бебшорските дрехи, пампи и толкоз.

Мога и с 10 бона Simple Smile Ама не ме кефи Simple Smile

# 1 082
  • София
  • Мнения: 17 773
Хайде не превръщайте темата в бебета и "цици".

Скрит текст:
После къде се били изгубили джентълмените. И аз да съм мъж и жена да ми говори каруцарски, и аз ще си прибера обноските.

Да се плодиш без трудов стаж не импонира на темата, така че постовете май са само за контра и изтъкване.

# 1 083
  • София
  • Мнения: 3 148
https://www.instagram.com/tv/CCUB9bmgi3m/?igshid=2obk6iddv63c
Това е видеото, в контекста на цялата му програма със 7те стъпки.

# 1 084
  • Мнения: 2 998
https://www.instagram.com/tv/CCUB9bmgi3m/?igshid=2obk6iddv63c
Това е видеото, в контекста на цялата му програма със 7те стъпки.
Благодаря! Аз търсих в youtube канала му.

# 1 085
  • Мнения: 10 330
Хайде не превръщайте темата в бебета и "цици".

Скрит текст:
После къде се били изгубили джентълмените. И аз да съм мъж и жена да ми говори каруцарски, и аз ще си прибера обноските.

Да се плодиш без трудов стаж не импонира на темата, така че постовете май са само за контра и изтъкване.
Ужас бе... Ми да раждам и да ми викат баба на детето хич никак не ме кефи 😁
Имах трудов стаж 1г. Тогава въведоха 18м. назад. И обезщетението ми падна на минималното тогава 180 лв.
Е и?
И 1800 да беше пак нямаше да купя кошара и количка за по 2 бона..
Не изтъквам нищо, показвам че може и с 2.. Не е нужно да е с 2000, за същия ефект.

# 1 086
  • Мнения: 3 939
Скрит текст:
Казвам по принцип.
На мен не са ми купували "баби касички", нито съм ползвала повече от нормалните неща за едно бебе. Така че може и с много малко.
Количката, както казах ми беше лятна 200 лв, аз си я избрах, исках да е мега макс лека..  (от майка ми и баща ми - касичка бих нарекла да ги ръсна по не с 2 бона количка... ) - във форума масово се купуват 4цифрени... Ваничка със стойка не съм плзвала, направо във ваната се къпеха с баща си стойка Simple Smile
Проходилки и подобни не съм - пълзяха си по земята и проходиха на 9м. сами по мебелите...
Легло сгъвамето имаше само баткото, подарък от свекито да го нося като ходим при тях - еми след 3-4м. го разкарах, не го ползвах (пак към 200 лв беше макс - кое е касичка това? )
Дървени легла не съм се и замисляла да купувам.. тука са също суми и цифри.
АМ не съм дала и прахче, щот съм кърмачка-фанатичка Simple Smile Simple Smile Simple Smile ама и тва е друга тема...
Дрехи - от англия, франция и Продавалника тогава - само едноцифрени суми/броя.
Памперси - на промоция си взимах от ДМ с тяхна бебе карта, излизаха двойно по-евтино от Памперс да речем. На годинката и двамата бяха без памперс.
Шезлонги и подобни не съм позлвала, бяха супер ревливи бебета нон стоп на ръце или на кенгуру (50 лв 2ра употреба на Чико).
Това ми бяха покупките - до годинка главно дрехи и толкоз.
Захранване - пюрета не съм купувала - всичко им "готвех" вкъщи - това за бюджета не се отрази точно никак, щото до годинката си беше точно по 1/2-1 тиквичка на ден отгоре или 100 гр. месо.
За раждането не съм платила и стотинка - не исках да избирам екип, исках максимално малко да стоя в болницата, с 1то час преди да родя, с 2рото родих почти на вратата на отделението... много бързо се случиха нещата Simple Smile
Бях на минимално майчинство с баткото (родих на 24 студентка, толкоз стаж имах...), само ММ работеше.
С дребната по същия начин, с тая разлика, че количката си я купих 2ра употреба, пак към 200 лв (ама след 6г. бяха по-различни цените и парите вече)... от останалите неща - бебшорските дрехи, пампи и толкоз.

Мога и с 10 бона Simple Smile Ама не ме кефи Simple Smile
Леко си противоречиш. Хем да разчиташ на баби, хем после не били касички.
Бебе се гледа и с две, и с двеста, но има неща, от които не се пести, най-малко заради здравето на бебето - нормална количка, подходяща за новородено и раница/слинг, а не кенгуру за 50 лв, с което като нищо да му докараш гръбначно изкривяване.
И, да, похвално е, че има хора, които си правят сметката преди да раждат, а не разчитат на баби, лели, стринки и комшийки.

# 1 087
  • Мнения: 1 011
Да се плодиш без трудов стаж не импонира на темата, така че постовете май са само за контра и изтъкване.

Хората са решили, че искат деца, и са се справили с каквито доходи са имали - това си е съвсем по темата, все пак обсъжадеме спестявания, т.е. акцентът е върху редуциране на разходи, не получаването на по-високи доходи. То ако всички започнат да отлагат "плоденето" (повечето хора на това му казват раждане на деца, защото все пак за хора говорим , не за добитък) за най-перфектната икономическа ситуация, която никога не настъпва, човечеството ще си отиде за 50-100г.

# 1 088
  • Мнения: 10 330
Леко си противоречиш. Хем да разчиташ на баби, хем после не били касички.
Бебе се гледа и с две, и с двеста, но има неща, от които не се пести, най-малко заради здравето на бебето - нормална количка, подходяща за новородено и раница/слинг, а не кенгуру за 50 лв, с което като нищо да му докараш гръбначно изкривяване.
И, да, похвално е, че има хора, които си правят сметката преди да раждат, а не разчитат на баби, лели, стринки и комшийки.
Не разчитам.
Това, че са направили подарък на детето за РД - разчитане ли е ? Или вие не получавате и отказвате подаръци от баби и близки, когато децата имат РД или за Коледа?
Разчитам е когато ми плащат сметките, пазаруват и ми готвят ежедневно, купуват изцяло облеклото на децата или плащат за образованието им.
200 лв при раждане на внуче ?!? разчитане да го гледат?
Айде от 100 кладенеца вода...
Има легнали колички летни - такава беше и моята. Не е нужно да е зимен кош + 3 различни сенника + кошчета и столчета за нам кво с приставки.
Не съм правила и бейби шаур, както сега е модерно, че да ми подаряват 20 приятелки шезлоги и торти от памперси. Че и списъци се правят като на сватба кой какво да купи... Пълно е в темите с подобни постове - какво да купя за раждане на бебе около 100-200 лв - значи от приятелки и бейби шаур може, ама майка ми, че купила на внука си количка за 200 лв (при налични на пазара и по 2000) не може?  И вече е касичка Simple Smile WTF ?

А циците перфектно се връзват със спестяването - щото покрай некупуване на АМ съм спестила достатъчно, че да си гледам перфектно децата без да дотирам фармацевтичните и аксесоарни индустрии.

# 1 089
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
[все пак обсъжадеме спестявания, т.е. акцентът е върху редуциране на разходи, не получаването на по-високи доходи.

Не съм съгласна с теб. Цитирам и първия пост в темата:

Здравейтее! Кажете начини по-които може да се спестят пари😁

Ако за един начинът е да пести разходи и така накрая да му остават повече, то за друг решението може да е да печели повече, за да си покрива стандартните разходи както досега, но да му остават повеч.  Различни пътища водят до Рим.

# 1 090
  • Мнения: X
Аз също  имах  Фонд Бебе  с 5 цифрена сума,която ми позволи 3 години да си остана у дома с детето.
Отделно събирах и колеж фонд  за бъдеще,  но от 6 години не внасям вече пари там, а инвестираме в други активи.

# 1 091
  • София
  • Мнения: 12 006
Значи като чуя как едно бебе се гледало с 5 памперса за ден, 4 бодита за месец и 1 сапун и лошо ми става.  Да сте се сещали, че някои жени не кърмят по не зависещи от тях причини? А че някои предпочитат да се застраховат и да къпят качествени колички /не за 2 бона, има и на по сносни цени/ или столче за кола? А че някои бебета няма как да "карат" на едно гелче тип - шампоан и душгел в едно за 5лв., а искат определена козметика или определни памперси, понеже се обриват от друго? Вярно че има късметлийки, дето родили 1-2 часа след пристигането си  в болницата и дето децата им не ги бърка, с каква козметика ги къпят, а след къпане - нищо, както и такива които имат кърма и т.н. ама не всички са така. Тези подробности преди да се роди няма как да се знаят, та не виждам защо се напада момичето решило да заделя някой лев за бебето. Отделно първоначалните покупки, като легло (към него вървят матрак, и чаршафи, евентуално обиколници) са си сума. Не разбрах детето дето нямало нужда от легло и  му подарили преносима кошара, ама мама я шитнала на 3-я месец на какво е спало.

# 1 092
  • Мнения: 1 788
Меки салфетки/може и памучни за многократна употреба и шишенце с мицеларна вода (ако е прекалено скъпа, може и с чиста вода). Както казах - няма нито една съставка, която да е предимство в тия мокри кърпи, ако ще и да са им написали - с роса от Марс на етикета. 
Количката може да е евтина. И пак да е качествена. Смешно ми е как мерило за стандарт са точно Stokke в България.
Столче за хранене пък въобще не е от първа необходимост. Креватчета има всякакви и не е нужно да се пръскат купища пари. Пък и не е задължително да е малко бебешко легло.
Въобще не става дума да се насилваш, за да пестиш от тези неща, които в голямата си част са просто ненужни.
Не е само до това, кой какво може да си позволи. За огромна част от скъпите неща, плащаш за марката. За да може да те видят всички, че си със Stokke (примерно, щото от 10 години насам в тоя форум още я има темата за тия колички).
Ако пък не можеш да си позволиш, не е добре да се увличаш в подобен стандарт, само щото е Бебето. Иначе да набиваш хляб, сирене и кремвирши, ама нали излизаш със Стокке. Страшна работа.

# 1 093
  • Мнения: 10 330
Не разбрах детето дето нямало нужда от легло и  му подарили преносима кошара, ама мама я шитнала на 3-я месец на какво е спало.
Да, понеже живеят в друг град я взеха, за да спи там. Никой нямаше идея, както и вие явно, че бебетата могат да спят при майките си, а не в кошара задължително.. Бяха се подготвили просто хората, като ходим на гости. Но не се ползваше и я продадох, като купих на бебето други консумативи да речем... Да я хвърля ли трябваше?
Спяха до мен и двамата, докато ги кърмех. Така ми беше най-лесно и удобно. Спалнята ни е голяма, не е пречило бебето нито на мен, нито на ММ.
За циците, бюста и плоденето няма да коментирам дори... Нито има общо с темата..  Ама може и да има - радвам, че с гърдите си съм инвестирала в две деца, а не в 2 кубика силикон..

# 1 094
  • София
  • Мнения: 5 931
Що се палите, нали нямаше да се говори за нещо извън спестяването? Мен и брат ми са ни отглеждали без нито 1 от тези "незаменими" артикули и без мокри кърпи и памперси. Stuck Out Tongue Winking Eye  Изобщо нямам спомен да съм боледувала и по цял ден с децата  пред къщата на игра по улиците. И зимата. Ясно е, че сега няма как, в днешни дни е различно. Ама явно може и без мокри кърпички. Това само да кажа.

Общи условия

Активация на акаунт