Спестяване на пари

  • 127 879
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 12 624
Така е, трябва да се гледа и температурата на светлината, около 3000 най-малко дразни. Иначе във времето са си спестяващи не само заради енергията, но и обикновени с нажежаема жичка докато имах, се налагаше да купувам и сменям много често и пак не излизаха никак евтино... Другите енергоспестяващи пък са си луминисцентни, с всичките им недостатъци и се отказах и от тях, заслужава си да се мине на ЛЕД.

# 826
  • София
  • Мнения: 17 773
Да, знам за температурата Simple Smile
Мерси

# 827
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 665
Да се включа и аз - също залагам много на енергоспестяващи крушки.
Топлим се на парно. Но сме във вътрешен апартамент, западно и източно изложение. Радяторите всъщност ги пускам изключително рядко, просто защото ни е добре. Не пестя от топло, но е не ходя по тениска. Децата се въргалят постоянно на земята и ни е ОК температурата вкъщи. Сметка над 100лв за парно сме имали 1 или 2 пъти, и то извън отоплителния сезон, при изравняване. Не че всички съседи са ми стриктни, има и тарикати, но за сега е добре. Пу-пу...
За ток плащаме м/у 20 и 30лв. целогодишно... Не се оплаквам. Като цяло режиините са ни малка сума за 4 членно семейство.

Готвя на котлон на газ - това ми спестява също доста ток...

# 828
  • София
  • Мнения: 5 931
Ние също сме на ТЕЦ, но сме в нова сграда с добра нова инсталация. Индивидуално замерване за всеки апартамент. Тръбите минават под пода и все едно имаме подово отопление. Обща сградна инсталация не плащаме. Вода много се харчи при нас, с деца сме. Топло навсякъде, 3-ст апартамент. Сметките ниски.
На всичко сме се отоплявали досега, поне аз, на дърва и камина като дете, после парно в стара сграда с обща инсталация, после газ , индивидуално котле в малка нова сграда, климатици също пробвахме. Сега е най-евтино, най не се занимавам с поддръжка и ремонти, и най - топло. Абе доволна съм от Топлофикация аз. Чисто и топло, хем сме на 1ви етаж, хем сме с френски прозорци навсякъде. Не мога да кажа нищо лошо за ТЕЦ-а Blush
( най- най- скъпо беше газовото котле с малката НС сграда, към Овъргаз , беше ужас цена, вярно беше  доста топло нооо  цената Head Band  )

# 829
  • София
  • Мнения: 6 094
Не може да сравнявате така разходите за отопление. Едно е тристаен НС с чиста площ 60-70 кв.м и тристаен СС 90-100 кв.м. и високи тавани.

# 830
  • София
  • Мнения: 5 931
Не може да сравнявате така разходите за отопление. Едно е тристаен НС с чиста площ 60-70 кв.м и тристаен СС 90-100 кв.м. и високи тавани.
Е, аз не сравнявам, казвам че е евтино в нашият случай.
То, ако трябва да сме  точни има още 100 критерия. Колко души обитават? Какво е изложението на апартамента? Кой е етажа?  Какви са навиците на живущите?, има хора които спят на пуснати радиатори и други които ги включват само вечер за 4-5 часа. Grinning
Даже при ТЕЦ сметката с толата вода е обща, зависи и колко хора се къпят и от навиците им
Често се сравняват тези числа, а някой с печка на дърва говори само за разхода за дърва
Апропо нашият тристаен НС е над 70кв. и е с високи тавани.  Grinning
Всъщност много са факторите.

# 831
  • Мнения: 54 345
И нашата вода е много, под 15 кубика не падаме. С куче сме и трябва хигиена. Simple Smile

# 832
  • София
  • Мнения: 17 773
Измекяри са, но не бих могла да се лиша от топла вода на поискване. Никога не съм била с бойлер и ми е важно.

# 833
  • София
  • Мнения: 4 192
На всички сме се отоплявали - няма по-евтино от хоризонтален ТЕЦ. Де да имаше и ТЕЦ у наше село се мятах веднаха. В ЕПК-тата се краде масово, баба ми плаща по 50-60 лв при свалени радиатори

# 834
  • Мнения: 8
Това "без лихви" ме накара да се усмихна Wink
Ами може да ви звучи смешно, но за тези си 1200 лв. годишно, получавам едни 7% годишна сложна лихва, което мен ме удовлетворява напълно. Целта на спестяванията ми е дългосрочна, а не да си ги тегля когато ми скимне. Имам в предвид да ги държа минимум едни 10г. и те да се множат Simple Smile

# 835
  • here and now
  • Мнения: 4 200
Това "без лихви" ме накара да се усмихна Wink
Ами може да ви звучи смешно, но за тези си 1200 лв. годишно, получавам едни 7% годишна сложна лихва, което мен ме удовлетворява напълно. Целта на спестяванията ми е дългосрочна, а не да си ги тегля когато ми скимне. Имам в предвид да ги държа минимум едни 10г. и те да се множат Simple Smile
Къде ги тез 7%, защото аз последно като бях в банка и гледах макс 1% за четвърто тримесечие. И естествено за тях се сетих.
Моля, споделете.

# 836
  • Мнения: 8
Това "без лихви" ме накара да се усмихна Wink
Ами може да ви звучи смешно, но за тези си 1200 лв. годишно, получавам едни 7% годишна сложна лихва, което мен ме удовлетворява напълно. Целта на спестяванията ми е дългосрочна, а не да си ги тегля когато ми скимне. Имам в предвид да ги държа минимум едни 10г. и те да се множат Simple Smile
Къде ги тез 7%, защото аз последно като бях в банка и гледах макс 1% за четвърто тримесечие. И естествено за тях се сетих.
Моля, споделете.
Не спестявам в банка, лихвите там са смешни...
Имам  спестовна застраховка живот към щатска компания.

# 837
  • Мнения: 3 018
Не ми е ясно какви са тези сметки по 300 лв.?
Пробвай с апартамент с две северни стаи.
Аз пък не разбирам защо човек трябва да е закотвен цял живот в едно жилище. Ако сметките са високи, апартамента е студен, съседите са шумни или други неприятности, защо не се сменя жилището. Или да се направят ремонти. Ами се недоволства, че "ние не можем така, щото нещо си ни пречи" или "това при нас не е приложимо". Ми няма такова нещо, ако ти е важно, намираш начин. Ако не ти е, продължаваш да го караш така и да плащаш високи сметки.

# 838
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Не ми е ясно какви са тези сметки по 300 лв.?
Пробвай с апартамент с две северни стаи.
Аз пък не разбирам защо човек трябва да е закотвен цял живот в едно жилище. Ако сметките са високи, апартамента е студен, съседите са шумни или други неприятности, защо не се сменя жилището. Или да се направят ремонти. Ами се недоволства, че "ние не можем така, щото нещо си ни пречи" или "това при нас не е приложимо". Ми няма такова нещо, ако ти е важно, намираш начин. Ако не ти е, продължаваш да го караш така и да плащаш високи сметки.

Ами аз си плащам сметките, никой не ми ги плаща. Просто обяснявам как се плащат 300лв. ток. Дори не се е и оплаквам, не знам къде го видяхте.

# 839
  • Мнения: 2 998
От студен апартамент можеш да се спасиш, от шумни и проблемни съседи не.

Общи условия

Активация на акаунт