Спестяване на пари

  • 127 886
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 990
  • Мнения: X
Ако имотът се запали или се срути язък за инвестицията в имоти.
А за цените да не говорим. Надути до пръсване. И наеми и за продажба. Никога не бих се заробила с кредит или вложила последните си спестявания в някаква кутийка издигната за три месеца в софия.
Нито заплатите са високи , нито качеството на живот е добро.
По броя да бездомните ,лудите и престъпленията бих казала едно ужасно място, ако нямаш достатъчно пари да живееш  близо до планината и да вечеряш в скъпи ресторанти.

# 991
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Ягода, в тази тема не говорим за кредити. Имоти няма само в София. И не всички имоти са апартаменти.
Коментарът ти щеше да е по-полезен, ако беше споделила ти как би инвестирала едни спестени 50 - 100 хиляди.

# 992
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ако имотът се запали или се срути язък за инвестицията в имоти.
А?  В София няма застраховка на имоти с/у природни бедствия и други щети, така ли?

Преди 2-3г беше друго, силно би ме учудило да не.може да си застраховаш имота в София...

# 993
  • София
  • Мнения: 4 668
Няма ипотека, без застраховка. И да искаш не може.

Именно защото са надути цените и наемите, явно е имало смисъл някой преди това да инвестира в имоти.
След 10 години колко ще са раздути цените и наемите. Тези ще ни се виждат "слънце".

# 994
  • София
  • Мнения: 261
Няма ипотека, без застраховка. И да искаш не може.

Именно защото са надути цените и наемите, явно е имало смисъл някой преди това да инвестира в имоти.
След 10 години колко ще са раздути цените и наемите. Тези ще ни се виждат "слънце".

В учебниците и книгите за инвестиране има правила да се инвестира на пазар в който:
1. Бизнес климата е добър и законодателството е насочено към растеж и справедливост (каквото и да значи);
2. Където популацията расте.

Как ли се отнася това към нашето съвремие.

# 995
  • София
  • Мнения: 4 668
Ами аз съм учил 5 години икономика и не съм срещал такова нещо. Не споря, дали е вярно. Изглежда ми вярно. Отделно, не съм срещал и учебници "по инвестиране".
Надявам се, това не се тълкува като заяждане, просто обичам нещата да са точни.
За мен, подчертавам, субективно, тези 3 точки ги има в София.

"наинвестирал" съм се достатъчно в чужбина, на "хубавия" бизнес климат, "растеж" и където "популацията расте". 12 години живях в Канада. Стига ми толкова. Мерси от такова "развитие", климат, и "растеж на популацията".
Забелязал съм, че у нас оплакването, критиката и негативизма е много пъти над нормалното. И все са хора, които не са живели в други държави. Най-много да са посетили като туристи.
Не мога да си го обясня това отчаяно "тревата е по-зелена на другия бряг", без да има реален опит, преценка и сметка.

# 996
  • София
  • Мнения: 19 221
В София определено популацията расте. Освен това, намаляват желаещите да живеят в панелки, особено стари. Кварталите, които никнат като гъби, вкл. на голо поле, сигурно имат някаква финансова обосновка, освен ако не се перат пари.

# 997
  • Варна
  • Мнения: 5 098
И аз съм учила 4 години икономика, специалност Финанси. Имахме и дисциплина Финансови инвестиции. Има и съсем отделна специалност Икономика на недживимата собственост. Познавам колеги, завършили я. Нито в моите, нито в техните учебници няма такова нещо. Икономиката е толкова динамично нещо, влияещо се от хиляди фактори. Законите пък са най-лесното нещо за промяна и действително всяка година се изменят и допълват.

Последна редакция: чт, 04 юни 2020, 14:02 от Didi168

# 998
  • София
  • Мнения: 17 773
Ще си мерите специалностите ли? Joy

Вече чувам от все повече хора, че спестяването трябва да е непременно целево. Има логика и разлика между spending и hoarding, факт. Но за мен дисциплина има именно в спестяването без конкретна цел (в повечето случаи буферен фонд за форсмажорни обстоятелства, които в периода на спестяването още не са настъпили и са ти някак далечни). За кола или друго почти всеки може.

Инвестиция е най- изнасилваната в последно време дума. А за инфлация говорят само лаиците. Всеки добър финансист знае, че не всичко е в учебника и взима предвид и други фактори. Всичко се плаща в тоя живот и си плащаш със загубите от инфлацията за спокойствието. Примерно. На мен лично ми е писнАло от инвеститори. И много се смях (положително) на коментара на Емма за печатането на пари. Simple Smile

И финално: Наскоро една позната каза, че не спестявала пари и осмиваше хората, които спестяват. Тя си е злобна и винаги говори с неприязън и агресия. Като се наложело- взимала от балъците, дето спестявали. Сега прави номера със заплатата. Такива хора заслужават да погладуват малко според мен. Дразнят ме, дразни ме арогантността им и чувството за безсмъртие.

# 999
  • Мнения: 18 477
Аз например никога не съм спестявала за нещо конкретно, т.е. целево. Нито съм отделяла регулярно твърда сума. Спестява се каквото остане, а тъй като разходите ми досега никога не са били кой знае колко големи, системата работи.
Така че всеки трябва да си намери неговият начин.

# 1 000
  • София
  • Мнения: 19 221
С възрастта здравето ми се струва съвсем реална причина за спестяване.
Миналата година на баща ми се наложи внезапна операция, която се навиха да направят само на частно. 6 хил. Той си имаше спестени пари, но можеше и да няма, предвид че е пенсионер.

# 1 001
  • Варна
  • Мнения: 5 098
The Catcher in the Rye, нищо не си мерим, но не върви някакви да се изказват все едно са единствените образовани тук и да ни просвещават какво пишело в учебниците, сякаш разговарят с 5 годишни и ние учебници не сме виждали.

# 1 002
  • Мнения: 2 157
В учебниците и книгите за инвестиране има правила да се инвестира на пазар в който:
1. Бизнес климата е добър и законодателството е насочено към растеж и справедливост (каквото и да значи);
2. Където популацията расте.
В маркоикономичексата постановка - да, съвсем прав си.
В микроикономическата обаче, маркоикономическите фактори влияят, до колкото оценяваш възможностите за (бизнес) единицата на местно ниво.
Т.е. ако искам да си отворя магазин и живея в Шумен, няма да ме бърка много дали в Кюстендил и Пловдив расте популацията или какви мерки взима държавата за развитието на югоизточен регион.
Ще ме бърка директно каква е покупателната способност на жителите на Шумен. Но тя няма да ме накара да избера друг пазар за бизнес инвестицията си. Евентуално може да измени характера й.

За целевото спестяване съм със смесени чувства.
До скоро спестявах за "авариен фонд". Реално нямах конкретна цел. Обаче имах на ум, че ще трябва да сменя колата в обзоримо бъдеще. Оказа се, че съм спестила малко отгоре на аварийния фонд и с продажбата на старата кола мога да взема нова (малко бръкнах и от фонда, признавам). Та се получи нецелево спестяване с намерена цел.  Grinning
Иначе сега съвсем целенасочено спестявам. Не виждам да върви много по-бързо, но то и в последните месеци ми беше по-трудно да спестявам.

# 1 003
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 922
Целево спестяване означава да знаеш за какво ще служат отделените пари и долу-горе сумата, която искаш да спестиш. Няма много отношение към това как събираш парите - дали отделяш конкретна сума в началото на месеца или събурш остатъка накрая.

Целево спестяване е и когато събираш пари за буфер и черни дни. Евентуално безцелно би било ако просто си ги трупаш и нямаш идея каква долу-горе сума искаш да ти е буфера.

# 1 004
  • София
  • Мнения: 17 773
Така е по принцип. Въпросът е къде е границата между спестяване и трупане.

Общи условия

Активация на акаунт