Спестяване на пари

  • 127 960
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 900
  • Мнения: 5 262
@готвя@ в слоукукъра, а той побира колкото за едно ядене на семейството. т.е. преди да тръгна за работа мятам вътре нещата и като се върнат децата от училище имат толо ядене и си сипват . После се прибираме и ние и за нас има , той държи топло.
Но това не всеки ден.
Изобщо храната не ми е голям разход.

# 901
  • Мнения: 30 802
При нас проблемът е, че невинаги ни се яде "готвено", тоест не мога да планирам. Наясно съм, че с готвена храна може да излиза по-евтино. Само че става така, че държа инвентар за "готвено" и отделно варианти за нещо друго, ако не се хареса готвеното. Еми всички ядат това "нещо друго". Ако ги оставя само на готвеното, всички стават гладни и зли. И затова минахме на инвентар, от който вече всеки да си поиска или вземе каквото му се яде в момента. Щото много са капризни всички. И аз вече така.

# 902
  • Мнения: X
Ние винаги ядем готвено. Случва се да ядем едно нещо 2 дни поред, но на нас честно казано не ни пречи изобщо, щом ни е вкусно и на следващия ден ще ни е вкусно.
Често лятото правя дребни неща вместо вечеря - 1-2 салати, хапки, препечен хляб, плодове, яйца.
Но в нашия бюджет дрехи и обувки си остават най-големия разход (след сметки по къщата и т.н.)

# 903
  • Мнения: 5 262
Ами нмного лесно се предвижда. ако уикенда сме били повече навън, то в понеделник слагам нещо топло ... особено ако времето навън е студено.

# 904
  • Мнения: 4 513
Аз да дам отчет. За една година съм спестила 4000 лв едва. Sad
В интерес на истината, таргетът ми беше доста по-висок, но тази година ни беше трудна, повече разходи за здраве и обучение. Както и да е, продължавам със схемата. Успех на всички!

# 905
  • София
  • Мнения: 16 023
Браво! Хич не са малко 4 000 лв.

# 906
  • Мнения: X
Аз да дам отчет. За една година съм спестила 4000 лв едва. Sad
В интерес на истината, таргетът ми беше доста по-висок, но тази година ни беше трудна, повече разходи за здраве и обучение. Както и да е, продължавам със схемата. Успех на всички!
Ти си шампион. Браво. Не знам какво работиш. Но това са поне две спестени заплати.
Отчитай и инфлацията. Не тъжи. Много хора не могат да си представят накуп.
Пс А каква ти е схемата?
Аз този месец успях да спестя 600 лв от заплатата. Ще карам малко на кредитна карта, но картата не ми е дълг, така че дори ми е полезна. А и имам два месеца гратисен период да върна парите.
😃

# 907
  • Мнения: 4 513
Благодаря, Ягода! Точно две заплати ми е спестяването. Бях си поставила за цел три, но както казах, трудна година беше. Все пак с мъжа ми сме от късметлиите със сигурни доходи към момента - той държавен служител, аз в частната сфера, и двамата сме на заплати.
Схемата е проста - имам си таблица, в която всеки месец в деня на заплата си пиша таргета за спестяване за следващия месец. Не всеки месец си поставям за цел едно и също число, зависи какви разходи се очакват през следващите 30 дни, но горе долу гледам да се придържам към някаква постоянна цел. Действа ми доста дисциплиниращо и в тези трудни времена ми е глътка въздух, че ако остана без доходи, да не дава Господ, имам буфер.

# 908
  • Мнения: X
Благодаря, Ягода! Точно две заплати ми е спестяването. Бях си поставила за цел три, но както казах, трудна година беше. Все пак с мъжа ми сме от късметлиите със сигурни доходи към момента - той държавен служител, аз в частната сфера, и двамата сме на заплати.
Схемата е проста - имам си таблица, в която всеки месец в деня на заплата си пиша таргета за спестяване за следващия месец. Не всеки месец си поставям за цел едно и също число, зависи какви разходи се очакват през следващите 30 дни, но горе долу гледам да се придържам към някаква постоянна цел. Действа ми доста дисциплиниращо и в тези трудни времена ми е глътка въздух, че ако остана без доходи, да не дава Господ, имам буфер.
Ясно. Аз в деня на заплатата си плащам наема и телефона. 13-14 число сметките. Знам колко са горе-долу плюс минус 10 лв. Така знам с каква чиста сума разполагам. Готвя си вкъщи. Закусвам вкъщи , обядът си го приготвям сама. Не е лесно, човек понякога иска да си отпусне душата. Но все пак да съм се лишила от неща, които са изключително вредни като бързата храна в мол а и алкохола. Не пия. Изключително рядко.
Идват тежки времена. Аз като икономист го знам от поне 2,5 г. По различни предавания се изказват, че тази ще бъде най-тежката рецесия дори от 2008 и 1929 г.
Добре си направила като си спестила пари, няма нищо сигурно , особено работното място не е пожизнено и човек трябва да има отделени пари, с които да се издържа докато е без работа.
Мисля, че всеки сам донякъде трябва да си подсигури финансовата сигурност. Заплатите не ни позволяват да живеем като западноевропейци, но мисля че всеки може да задели 50 лв на месец. Сметнато по 24 м това не са малко пари.

# 909
  • Мнения: X
На нас ни пропадна голяма почивка, от която ни върнаха част от парите (съответно голяма сума, която щяхме да похарчим там, същи ни остана по сметките) и трябва да призная, че му отпуснах края последните седмици с пазаруването от вкъщи. Главно неща за дома.
Засега карантината при нас не води до повече спестявания.

# 910
  • Мнения: 2 478
Скрит текст:
На нас ни пропадна голяма почивка, от която ни върнаха част от парите (съответно голяма сума, която щяхме да похарчим там, същи ни остана по сметките) и трябва да призная, че му отпуснах края последните седмици с пазаруването от вкъщи. Главно неща за дома.
Засега карантината при нас не води до повече спестявания.

Води, води. Всичко е до дисциплина. Просто се изкушаваш и ти се "харчи", скучно ти е.
Ако има нещо наистина нужда в дома да се купи, да, иначе само да си трупаме е така за спорта, е глупаво.
Нямам такива страсти. Купувам, когато нещо ми трябва. От време на време се глезя, практично, с моето си темпо, и ми е добре.
Друг проблем - много хора пръскат пари за боклуци и много неща, от които реално нямат нужда, но отново е свързано с психиката да "наваксваш" и да "показваш стандарт". Peace

# 911
  • София
  • Мнения: 5 943
Аз спестих доста от това, че не ходим никъде, отпаднаха всички занимални и арт ателиета за децата, и такси за градини и т.н. Няма Молове, кино, театър, шопинг, ресторанти. Пазарува се и се готви у дома. Отпадат РД няколко на брой и пътувания. Аз работя. Ходя все още всеки ден в офиса. С кутия храна в чантата. Направо, ако не ни спрат от работа, се чудя къде ще си харча парите Stuck Out Tongue Winking Eye

# 912
  • Мнения: 2 170
Аз също отчитам спад в разходите. Можем да спестяваме повече, въпреки че ще имаме известно намаление в доходите. С мъжа ми работим в една фирма и него го предупредиха за намаляване на заплатите в отдела му. На мен още нищо не са ми казали, надявам се да няма промяна.
Седим си вкъщи, излиза се само на пазар. Таксите в детската на едното дете отпадат, не се ходи по ресторанти, молове, кина, концерти. Единствените неща, за които се харчат пари са пазар, ток, вода и други дребни битови разходи. Даже гориво не харчим почти.

# 913
  • Мнения: 1 485
Покрай стоенето вкъщи през седмицата не харча особено. Работя от нас, не давам пари за храна. Обаче като дойде уикенда и на едно ходене в магазина излизатат по 60+70 лв., а като погледна реално има напазарувано за едно ядене и малко отгоре. Мъча се и да спестявам.

# 914
  • София
  • Мнения: 19 249
Обаче като дойде уикенда и на едно ходене в магазина излизатат по 60+70 лв., а като погледна реално има напазарувано за едно ядене и малко отгоре.
60 лв. на едно ядене?
Е, ако пазарувате от места, където месото е 30 лв./кг - може. Вярно е и това, че в къщи човек все дъвче по нещо.

Общи условия

Активация на акаунт