Спестяване на пари

  • 127 944
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 1 050
  • Мнения: X
Един на пръв поглед смешен съвет, но много верен.. никога не влизайте гладен в магазин. Joy Винаги ще влезете за едно нещо и ще си тръгнете с още пет, от които нямате нужда, но ще ги вземете заради 1. Глада, 2. Промоцията 3. Опаковката 4. Защото другарчето е взело още пет и аз ще взема   може би си струва.
Аз съм се отучила от навика да купувам вафли и сладки неща, след като се научих да си готвя сама. Взимам същите продукти и си го правя сама. Е,без е-тата не е същото, но поне знам какво съм сложила.

# 1 051
  • Мнения: 12 687
Не само гладна, ами и без списък също избягвам да пазарувам. Едно че ми отнема много време, второ че може да забравя нещо дето действително ми трябва, но пък със сигурност ще взема някакви неща дето не са били планирани и най-вероятно и не са ми нужни точно тогава... Това е единствено оправдано за сравнително трайни стоки които са в промоция в момента и са такива каквито и по принцип си купувам.
Като съм си направила списък преди да отида, минавам от едно на друго по най-краткия маршрут из магазина, плащам и към къщи. Ако чакам да го обиколя целия че да си "позная" нещата дето съм щяла да ги купувам, само ще си загубя времето.

# 1 052
  • Мнения: 1 091
А правили ли сте си до сега списък с бройките изразходени козметични продукти за годината и какви пари е дадено за тях?
Примерно душ гел - 10 бр. / год. - 45 лв.
Крем за лице ,крем за ръце и т.н. и също за цветната козметика ,абе всичко като цяло?
Спестявате ли от козметика?
Примерно пазарите на промоция х 5 душ гела ,защото така или иначе ще се изразходят.
Или когато свърши даден продукт ,тогава го закупувате ,независимо дали е на промоция или не.
Ако имате трикчета за пестене в това отношение ,ще ми е интересно да прочета мнения.
И тук да не си помисли някой  ,че става въпрос за лишаване от козметика ,идеята е да "докато пазариш да спестяваш" едновременно.
И имате ли определен бюджет ,който е само за козметика на месец или година?

# 1 053
  • София
  • Мнения: 38 475
Да, имам месечно перо, озаглавено Дрехи Козметика Аптека. Пестя, като не превишавам определени цени. Не купувам количество, тъй като обичам да сменям аромати, сезонни кремове, козметика за коса и т.н.

# 1 054
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Аз имам месечно перо препарати, почистващи, перилни, козметика, и знам колко харча нормално на месец. Купувам винаги на промоция от типа Плати 2, вземи 3 или второто на -50 или 70%.

# 1 055
  • София
  • Мнения: 3 158
Аз съм на приливи и отливи с козметиката, запасявам се за 2-3 месеца максимум, не повече и после разходът отпада. Ако се чудя между 2 душ гела и единият е намален, ще го взема, но няма да си купя нещо не препоръчано или неизвестна марка само защото е на промоция.
Ако държа на нещо точно определено като продукт, винаги имам 1 бройка в резерва, отворя ли я, се оглеждам къде е намалено, не чакам да ми трябва веднага. Например, миналата седмица отворих резервния зехтин, но от днес е намален в Кауфланд и вече е в списъка за пазар.
Американските гурута съветват задължително да се планира менюто за поне седмица напред, за да няма излишни покупки и изхвърлена храна, но още не ми се получава - или ще имам останала храна, или майка ми с кутиите ще се включи (това съм и го забранила откакто съм бременна, на нея и е хоби и събота и неделя готви 100 манджи, които после раздава и се чудим как да ги дояждаме преди да са се развалили).

# 1 056
  • Мнения: 1 091
Колко пари си заделяте само за козметика и случва ли се така ,че от заделената сума да остава и да я спестявате.
По принцип и аз купувам промоционални стоки или в магазини ,където цените са доста по-евтини за същите продукти.
Примерно душ гела Адидас 250 мл. на Кауфланд е 4,50 ,а на един от кварталните магазини е 3,40 лв. за същата опаковка.
Понякога купувам козметика ,която не съм ползвала преди това и после ако не пасне на кожата ми отива в боклука.
Миналата година си взех 4-5 слънцезащитни крема и последните 2 бяха за моята кожа и така доста пари отидоха на "боклука".
Експериментирате ли с козметиката и как съумявате да купувате така ,че после да не изхвърляте?

# 1 057
  • София
  • Мнения: 38 475
Експериментирам, после раздавам или изхвърлям.
Финансово нещата не са така - да отделя сума за козметика. По-скоро е мислена част от бюджета. Ако остане - отива по другите пера.

# 1 058
  • Мнения: 18 496
Не изхвърлям козметика, тъй като купувам само нужното. Не се запасявам - знам какво и колко ползвам, купувам само това, без експерименти. Но мен и отдавна не ме тегли да пробвам непознати продукти бяла и цветна козметика, така че не ми е ограничаващо или натоварващо.

# 1 059
  • Мнения: X
Аз си купувам моливи за устни от ДМ около 3 лв. на съвсем достъпна цена и съм доволна. Шампоани купувам от ейвън за руса коса, ползвам го поне 4 м. Ползвам сапуни за тяло, нямам претенции, от душ геловете се обривам. През два месеца си боядисвам сама косата с боя пак от ДМ. Имам очна линия, която ползвам рядко. Спирали имам три, които мисля да ги изразходя и да ги хвърлям. Кремове не ползвам. Като цяло не обичам да трупам козметика, и без това е със срок на годност.

# 1 060
  • Мнения: 12 687
Не засичам точно колко козметика използвам и нямам точно определен бюджет за нея. Обаче пък при мен козметиката е сведена до базови неща и когато попадна на голямо намаление си купувам по някоя и друга опаковка. Сменям марки или продукти изключително рядко, така че си знам кое е "моето" и че като съм го купила, ще си го употребя по някое време.
За козметика и битова химия поначало така процедирам - купувам от промоции, дори и да не ми е нужна нова опаковка точно в този момент. Това са неща, които използвам постоянно - въпрос на време е да ми потрябват още, тогава по-добре да си ги купувам намалени, отколкото на редовни цени. Понякога съм го правила и умишлено, запасяване с цел да не харча пари за такива неща примерно през зимните месеци, когато пък битовите сметки са по-високи. Разумно купуване, естествено, не да натрупам количества дето не мога да ги употребя преди да им изтече срокът на годност.

# 1 061
  • Мнения: 10 380
Разумно купуване, естествено, не да натрупам количества дето не мога да ги употребя преди да им изтече срокът на годност.
Нищо им няма на СГ.

# 1 062
  • Мнения: 12 687
Имах предвид че не трупам количества козметика дето да ми се застоява с години по шкафовете, че познавам хора дето накрая изхвърлят неща така... купували там, да има, а повечето остава неупотребено.
Сроковете на годност са относителни, особено на неотворен продукт, ама все пак обикновено не стигам до тях.

# 1 063
  • София
  • Мнения: 721
Аз следвам този "метод" на sinking funds. По-лесно ми е да си управлявам финансите така.
[/quote]

Моля те ако е удобно да обясниш този метод. Може да е достъпен за мен и по-лесно да заделям.

# 1 064
  • Мнения: 712
Най-общо казано, предвиждаш дадени разходи, които ти предстоят в бъдеще, и започваш да заделяш ежемесечно за тях.
Пример 1 (ако знаеш кога точно е дължим този разход): до Коледа има още 5 заплати, а знаеш, че планираш да похарчиш за празника 500 лв. И от всяка заплата оттук до декември заделяш в един плик по 100 лв, така че когато дойде декември, те са ти готови, и не те обременяват в месец с традиционно високи сметки и прочее. Или знаеш, че детето ще има нужда от нови дрехи, обувки, учебници и раница през септември, затова делиш сумата, която мислиш, че ще ти трябва, на броя месеци дотогава. Или пък почивка през юли догодина, и т.н.т.

Пример 2 (когато не знаеш кога да очакваш даден по-голям разход, но знаеш, че е неизбежен): примерно караш стара кола, и знаеш, че в някакъв момент в бъдещето ще ти трябват пари за ремонт, или за някаква бяла техника, която знаеш, че предстои да се смени в някакъв момент, или ако искаш да смениш дограмата... Тогава просто всеки месец отделяш предварително решена сума в плик (или отделна сметка, зависи за колко пари говорим, все пак), и те си се трупат. И когато дойде време да ги използваш, дори и разходът да е по-голям от натрупаната сума, поне ще си си помогнала предварително.

Аз ползвам този метод за три неща и намирам, че е много удобен. Разни американски ютюбъри ги гледам, че имат по двайсет такива фонда, което лично аз смятам за много обременяващо, но явно работи за тях (давам пример с нещо съотносимо с нашата реалност: все едно да знаеш, че данъкът на апартамента ти, който е дължим, да речем през март, е 170 лв. и ти всеки месец да отделяш примерно по 17 лв., за да ги събереш; и да имаш едни двайсет такива "фонда"). Много бумащина и помнене ми се струва, ако се стигне до такова издребняване.

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 22:46 от Country Strong

Общи условия

Активация на акаунт