Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 19 март 2019, 15:15 ч.

Спестяване на пари

• 9 335
  • 179
  •   2
Отговори
Здравейтее! Кажете начини по-които може да се спестят пари😁

# 1
  • Варна
Ами то много зависи от доходите. Как, заделяш и не пипаш това е. Аз си внасям в сметка и просто забравям за тях, не съществуват.

# 2
  • Майна Сити
Събираш двулевчета в касичка Laughing

# 3
не излизаш, не виждаш , не купуваш ...
също с интернет

# 4
Предполагам, че друго се има предвид.
Как можем да спестим пари, а не къде си държим спестените.

Не съм се опитвала да пестя пари, но определено някои неща биха се отразили благотворно на бюджета. Примерно:
- пазаруването на по-изгодни цени, възползването от промоции, намаления. За никого не е тайна, че едни и същи продукти в различните магазини са на различна цена.
- избягването на пазаруване в големите вериги като Кауфланд. Забелязала съм, че в кварталния магазин купувам най-необходимото за сносна сума, а в Кауфланд купувам простотии за 100лв. и накрая се прибирам дори без най-необходимото.... То такава им е и целта на тези вериги, де. Всичко така е подредено и премерено, че да си купиш неща, които изобщо не ти трябват в момента.
- планирането на меню за седмицата също съм забелязала, че ми е по-спестовно. Въпреки че все още не съм си създала навик да го правя. Когато си планирал какво ще се готви, се купуват съответните продукти. А иначе купуваш хаотично продукти, вкл. и такива, които не ти трябват, с идеята да измислиш впоследствие какво да сготвиш.
- да си носиш храна, вода, кафе за деня на работното място също пести пари. Едно е да дадеш за зелена салата с варено яйце 5-6 лв. някъде навън, а ако си донесеш от къщи ще ти излезе стотинки.

Вече за по-сериозно спестяване на пари си има сайтове за покупко-продажба на стоки втора ръка. За дрехи примерно, а и за много други неща.

Май нямам други идеи за спестяване.........

# 5
При полувачането на заплатите ни с мъжа ми заделяме определена сума , която не пипаме. Отделяме и сумата , която ще ни е нужна , за да си платим сметките и други задължителни разходи( ипотека, ток, вода, таксата за детската на детето).
Останалото отива за дрехи,лекарства, някакви развлечения, почивка и други.
Парите , които не сме похарчили до получаването на следваща заплата , ги спестяваме.

Не е трудно, нужна е малко организация. Не се лишаваме от нищо, не сме изпадали и в ситуация да нямаме пари.

# 6
- Излизане и купуване САМО с план, мисъл и идея за какво са нещата. Иначе се излиза и става луд с картечница, взимат се 100 ненужни неща - вече са го написали.
- Избягваш големи набутвации (големи е относително, според доходите) - една голяма грешка може да изтрие години спестовност на ниво левчета и стотинки. Ако много искаш нещо, изчакай един месец и виж дали все още го искаш - без импулсивни покупки.
- Разкарваш кредитите максимално бързо, буквално всяко левче отива първо там. Ако имаш кредит, не ходиш на кино, докато не го изплатиш. Не ходиш и на моренце, и по заведения - кредитът е спешен случай, не нещо, дето да си влачиш с години. Не взимаш нови кредити.

Иначе зависи от нивото на заплащане, понякога е просто невъзможно да се спестява, особено със скритата инфлация. Но горните принципи важат.

Също така - не излизай с идеята да харчиш. Не си взимай много пари. Като ти "парят" в джоба, се случват импулсивни покупки. Също така не си слагай "бюджет" за забавления и екстри, който задължително трябва да похарчиш. Ако си ОК, стой си така и прави каквото правиш, не е нужно да наместваш едни пари, само защото трябва.

# 7
последното може да ми донесе трайна депресия. да броя всеки цент по списък. Няма начин. Или излизам да миткосвам по магазините както си му е реда или си намирам по евтино развлечение.

# 8
Е не всеки цент, всеки си има някакъв "праг на грешка", за един е кофти да профука 50 лева, за друг 500, за трети 5,000.

Просто спираш да броиш ходенето по магазини за графа "развлечение". Освен това тук говорим за неща, от които нямаш нужда и не ти носят истинско щастие, само се грабят, просто защото са там и имаш пари в джоба. В случая всъщност трикът е да не си броиш парите, а да си броиш предметите, малко стил Мари Кондо - наистина ли ми трябва това, да не го взимам заради скрит глад или от скука, наистина ли е яко или просто грабя стоки...списъкът помага да не се разсейваш, а и да приключиш по-бързо с пазаруването.

Та накрая бонусът е, че може да не си напълниш гардероба и къщата с глупости и да имаш една по-сериозна сума настрана. Темата е за спестяване все пак, не за харчене.

# 9
да. развличаш се с йога например.

# 10
Принципът със забавленията е прост - простираш се според чергата си!
Забавленията не са нищо жизнено необходимо, което непременно трябва да се осъществи.
Освен  това има и забавления, които не са свързани задължително с голям разход. Примерно разходка сред природата, разходка в парка.

# 11
Проблемът е в психиката. Дали мислиш за пестенето като за "лишаване" или като "приоритизиране". Ако го мислиш за лишение, няма да стане. Но това варира от човек до човек, за някои може да е огромно лишение да устоят и на най-малкия импулс.

# 12
Забавленията СА нещо абсолютно жизнено необходимо!
Няма такъв филм при нас, да не отидем на море защото трябва да погасим по - бързо кредита. Предпочитам да изплащам кредит 6 години и да съм ходила на почивка през тях, поне по веднъж - два пъти, отколкото да го изплатя за 3 години и да не мръдна никъде през това време!
Иначе преди спестявахме като просто всеки месец заделяхме определена сума в банкова сметка и не я пипахме. Така събрахме не малко пари. Към днешна дата обаче имаме по - големи разходи и не спестяваме нито стотинка. Ако остане нещо на края на месеца отива за предсрочно погасяване на кредита. Само че под "да остане нещо" в никакъв случай нямам предвид да се лишим от излизания и почивки, а каквото остане след тях.

# 13
Е аз съм обратното, мисълта за кредит би ми пречила да се отпусна и да се забавлявам.

А иначе - ако видя, че се отпускат нещата, се въвежда месец на финансовата дисциплина.

# 14

Под забавления нямах предвид почивки, а по-скоро дискотеки, често излизане по заведения на кафе, ходене на шопинг.

За почивките съм съгласна. Те са необходими.

# 15
Е, всеки разбира забавленията по различен начин. За един ще е кафе, за друг - концерт, за трети - екскурзия и т.н. Аз примерно също не ходя "на шопинг" като вид забавление. Пазарувам когато нещо ми трябва. Още от тийнеджърските години се отказах да лекувам кофти настроение с шопинг. Това ми е спестило доста пари. Но пък ако за друг това е развлечението, не бих го критикувала, стига всичко да е с мярка и според чергата.
Мисълта ми беше, че забавленията са важни, а вече какво представляват си е индивидуално.
Аз определено не съм от хората, които откачат като знаят, че имат кредит. Познавам такива, сън не спят докато не го изплатят. За мен кредитите са за да ни служат и въобще не виждам чак такава голяма драма в тях. Въпреки всичко предсрочното погасяване е по - добър вариант, но не и на всяка цена.

# 16
То поначало е добре да не се взимат кредити, освен за основно жилище.

# 17
Моя начин е да плащам по-малка от обичайната цена за всичко възможно, резултата ми за тази година е впечатляващ - спестих повече от 30%😀

# 18
С голямо удоволствие взимам изгодни и големи кредити и спя като пеленаче. От почивки никога не бих се лишила, скоро смятахме колко пари сме дали през годините само за самолетни билети и сумата е шестцифрена. Не съжалявам, че не съм ги спестила тези пари - изхарчени са по предназначение. Иначе по магазини рядко ми се ходи, може би веднъж на месец-два. Тогава се грабваме по женски и си купуваме разни неща, понякога импулсивно. За щастие като се прибера и след няколко дни ми мине импулса мога да отида и да ги върна в магазина. Така хем съм си начесала крастата, хем не съм изхарчила и стотинка. Това също е начин за спестяване.

# 19
Под забавления нямах предвид почивки, а по-скоро дискотеки, често излизане по заведения на кафе, ходене на шопинг.

За почивките съм съгласна. Те са необходими.

Всеки има нужда от забавления. Зависи обаче какъв тип човек си. Аз не мога всеки ден да ходя по кафета с приятелки. Просто нямам нужда, а и приятелките ми са като мен.
Също не пуша, не пия.
Тези 3 неща ми спестяват доста пари.
Пазарувам основно от промоции и неща, които наистина мо трябват. Не се изкушавам лесно.
На изплащане никога не съм купила нищо.
Абе, аз съм си спестовен човек по природа.
С колежката получаваме еднаква сума. Аз спестявам сериозен процент, тя - нищичко!
Но всеки ден е по кафета, има няколко кредита, пуши.

# 20
В кредитите няма нищо лошо, стига да са безлихвени и да се харчат за смислени неща от които имаш нужда, тогава и те са начин за спестяване. Ако вие имате 100лв спестявания, а аз имам 100лв дълг (кредит), и моите и вашите 100лв се обезценяват с няколко % заради инфлацията, въпроса е кой печели от това?

# 21
Битието определя съзнанието.
Няма ли баланс в което и да е отношение, не ми го хвали. Всякакви екстремни натискания надолу, зер да не изхарчиш един лев без да си притиснат от недоимък, са ми на същия кантар като надскачането.

# 22
За някои е един лев, ама има я и борбата да не издухаш 500 лева за незнайно какво за нула време.

# 23
Здравей и на теб Simple Smile

Трудно е, но е постижимо.
Аз и приятелят ми - 2 заплати. От едната заплата половината се опитваме да не я пипаме.
Живеем с останалите пари - за сметки, за пазар, за джобни.
Бонус за нещо като успокоение - в краят на месеца се глезим с нещо дребно.

Ами вие?

# 24
Като казахте "стоки на изплащане" - на мен пък ми е много удобно и постоянно купувам така. Разбира се, при добри условия, без оскъпяване и т.н. - има си и такива промоции. И става въпрос за по-солидна техника, а не за простотии - пералня, печка, телевизор, климатик.
Много по-удобно ми е да плащам година-две по някаква сносна сума на месец, вместо да дам наведнъж 1000 - 2000лв.
По мое мнение не се усеща изобщо изплащането по този начин.

# 25
Ние също редовно купуваме стоки на изплащане. Оскъпяването е супер незначително, а ми се струва по - нерентабилно да "затворим" 1000 - 2000 лв. на момента, които могат да се изхарчат за нещо друго. Наистина не се усеща изплащането.
А кредитите за мен са много добър финансов инструмент, стига да знаеш как да боравиш с тях и да имаш финансова култура. Много зависи и за какво се взимат, разбира се, но аз в днешно време живот без кредити не си представям.
Когато изплатим двата настоящи моментално ще изтеглим следващия. Ако трябва да чакаме да съберем пари, за всичко, за което взимаме кредити, не знам кога ще ги ползваме тия неща. В друг живот, може би...

# 26
Тая тема ми напомни малко за парадокса на ботушите на Ваймс. Защо е по-евтино да си вземеш скъпи ботуши.

За кредита не знам...в смисъл - веднъж си на минус с 2,000 с кредит, после изхарчваш още 2,000, защото не са "заключени". При което сумарно си опукал 4,000, незнайно дали трябва или не. А без кредит изхарчваш 2,000 и това е. После пак се събират - както плащаш вноска по кредит, така може тия пари да ги пренасочиш и да не ги пипаш.

Вече за големи кредити и то близо до годините за пенсиониране...не бих се навила. fmino е в Канада, с по-различна финансова система, тя си знае кое й е рентабилно. В един момент ако имаш кредит, не можеш да спреш да бачкаш, дори и да искаш. Изобщо тая система "да ползвам и кредит, и да си изхарча и парите" хич не ми се вижда като подтикваща спестявания.

Пък и при висока инфлация кредитът невинаги намалява - напротив, имаше едни години в БГ с чудовищни лихви.

# 27
  • София
Кредити имаме, за жилища , но плащаме само този в който живеем, другите два ( ергенските ни жилища) се изплащаха от наемателите досега, сега само единия остана да се изплаща от наемателя, другия вече е без кредит. Бихме могли да разпродадем и нулираме всички кредити, като ни остане едно основно жилище + пари кеш, но не искам... Ще стискаме зъби ,
От море, пътуване, ресторанти няма да се откажем за сега. то няма как, ипотеката е над10 год все още, да стоим у дома, че то детството на децата ще отмине... не... не ми се ще....
Децата, училища, спорт, школи и непредвидени разходи са ми основната мъка... понеже обичам да съм наясно... ама няма как .....

Последна редакция: пт, 22 мар 2019, 09:20 от Yangdze

# 28
  • София
Забавленията СА нещо абсолютно жизнено необходимо!
Няма такъв филм при нас, да не отидем на море защото трябва да погасим по - бързо кредита. Предпочитам да изплащам кредит 6 години и да съм ходила на почивка през тях, поне по веднъж - два пъти, отколкото да го изплатя за 3 години и да не мръдна никъде през това време!
Иначе преди спестявахме като просто всеки месец заделяхме определена сума в банкова сметка и не я пипахме. Така събрахме не малко пари. Към днешна дата обаче имаме по - големи разходи и не спестяваме нито стотинка. Ако остане нещо на края на месеца отива за предсрочно погасяване на кредита. Само че под "да остане нещо" в никакъв случай нямам предвид да се лишим от излизания и почивки, а каквото остане след тях.
И за мен са необходими - почивки, концерти, чат-пат на клуб, театър и прочие. Имаме само един кредит, за кола, догодина го приключваме. За тези 2-3 години докато е изплащан, не сме се лишили от нищо и сме били на море и по разни културни мероприятия извън страната доволно много пъти.

Спестявам основно аз - като ми преведат заплатата, чрез мобилното банкиране директно прехвърлям сума към сметката. После забравям за нея.

# 29
прехвърляш сумата, която искаш да пестиш на сметка, която е определена за това и не ги пипаш...

# 30
Зависи с какви доходи е семейството. След покриване на разходите  е възможно да се заделя сума, която оставям в сметка. Но разбира се все нещо излиза Simple Smile

# 31
  • София
Истината е, че се пести от високи доходи, а не от лишения. Вземеш ли да правиш сметки, ще спестиш, но не е това идеята за мен.

# 32
Пестенето не винаги е равно на лишения.
Зависи какъв начин на живот имаш.
За някои хора храненето/пиенето на кафе навън е потребност и ако не го правят, ще се счита за лишение.
За такива като мен изобщо не е нужно и важно, пестя пари реално от това, но не смятам, че губя нещо и се лишавам.
Същото е с кола/цигари/алкохол.
Нямам кола и реално пестя много от този факт. Също не пуша и не пия.

# 33
Моя начин е да плащам по-малка от обичайната цена за всичко възможно, резултата ми за тази година е впечатляващ - спестих повече от 30%😀
и си записващ в тетрадчица, за да изчислиш тези проценти в края на годината???

Според мен всички, независимо от дохода, трябва да си слагат настрана едни 10%.

# 34
Може да не е записващ в тетрадчица. Ако доходите му са колкото миналогодишните просто вижда разликата в спестяванията.

# 35
Е, ако е успял да накара енергото и водоснабдяването да му направят отстъпка, си е за записване.
Но ако е ходил до съседния квартал за кисело мляко с отстъпка, не чак толкова.

# 36

Според мен всички, независимо от дохода, трябва да си слагат настрана едни 10%.

Аз си водя екселски файл от години.
И също плащам по-ниски цени, пазарувайки от промоции.

Не мога да записвам всичко, но за дрехи от НМ си направих труда миналата година.
Разултатът е 1015 платени, срещу 2130 редовни. Процентът е >50.

# 37
  • Soft kitty, warm kitty, little ball of fur, happy kitty, sleepy kitty, purr, purr, purr!
Винаги аз съм спестявала у дома. Това е резултат и от факта, ме печелех повече до скоро.
Обичам да си планирам покупките на скъпите неща.
Винаги предпочитам да си събера парите за нещо, вместо да го изплащам.
Сега събирам за ремонт - просто като си взема заплатата отделям "домашните" пари за месеца. Отделям парите на детето. От остатъка - смятам основните си лични разходи - телефон, лекарства, карта за ГТ, нещичко за спорт. Останалото разпределям за спестяванено и за "непредвидени разходи".
Също така пазарувам със списък. Гледам да планирам готвенето. Помагат ми и брошурите на веригите. Преглеждам ги редовно, по тях правя списък.
Друг спестовен механизъм ми е, да не чакам да ми свършат препарати, козметични и т.н.
Като си видя пастата за зъби на 4лв, вместо 8 - купувам 3 бр. И с химията така процедирам. Имам килер и много рядко ми се случва да купувам нещо на редовната му цена.
Ремонти по колата също се пранират.
За сега се случват нещата, макар че съм на нова работа и доходът ми е на половина от преди... Но се нагаждаме Simple Smile
Също така, не се лекувам с шопинг, излизаме, но рядко. Дрехи - 100% втора ръка. Скъпи обувки - над 50лв също не купувам. Ако ми трябват - събирам си и си купувам.
И така... Голяма съм скръндза, но схемата ми работи така от над 15г и съм доволна.

# 38
Аз пък си купувам само скъпи обувки. Виж пак парадокса на евтините обувки - не кефят и се скапват по-бързо.

Иначе за някои неща и аз предпочитам да събера в брой - първо има охлаждащ период "наистина ли ми трябва точно това", второ се появяват по-добри модели и опции, докато изчакаш.

# 39
За обувките съм на същото мнение.
Пример са ми едни страхотни скъпи сандали, които тътря 3 години. Не, че нямам други. Удобни, здрави, красиви.
За всичко останало май винаги съм в средата. Разбира се, понякога се залага на по- качествено и скъпо (за електроуреди ,здраве , обзавеждане)

# 40
Много добра идея е да си записваме всеки един похарчен лев.
Накрая когато видим сумата за цял месец или седмица не можем да повярваме на очите си хих
Но това е прекрасен вариант да видим къде отиват парите ни и от какво можем да спестим. Това е най-нагледния начин. Дори ще ви бъда благодарна ако ми препоръчате приложение за телефон, защото човек не може винаги да носи тефтери и тн, а след това се забравя. Но това за мен е един много полезен начин.

# 41
Със следене на всяко левче не става. Така ще спестиш 20-50 лева...обаче примерно се случва някаква неочаквана случка и оставяш някъде 200.

# 42
Със следене на всяко левче не става. Така ще спестиш 20-50 лева...обаче примерно се случва някаква неочаквана случка и оставяш някъде 200.

Ами то по-скоро въпроса е да видиш къде отиват първо парите ти (защото има много неща за които не си даваме сметка колко пари харчим) и да видиш че от дадени неща може да се спестят пари.
Може да видиш по този начин че всеки месец даваме по 50 лева за кафе или по 300 лева за дрехи и да намалим тези разходи и да спестяваме пари.

# 43
  • София
Винаги аз съм спестявала у дома. Това е резултат и от факта, ме печелех повече до скоро.
Обичам да си планирам покупките на скъпите неща.
Винаги предпочитам да си събера парите за нещо, вместо да го изплащам.
Сега събирам за ремонт - просто като си взема заплатата отделям "домашните" пари за месеца. Отделям парите на детето. От остатъка - смятам основните си лични разходи - телефон, лекарства, карта за ГТ, нещичко за спорт. Останалото разпределям за спестяванено и за "непредвидени разходи".
Също така пазарувам със списък. Гледам да планирам готвенето. Помагат ми и брошурите на веригите. Преглеждам ги редовно, по тях правя списък.
Друг спестовен механизъм ми е, да не чакам да ми свършат препарати, козметични и т.н.
Като си видя пастата за зъби на 4лв, вместо 8 - купувам 3 бр. И с химията така процедирам. Имам килер и много рядко ми се случва да купувам нещо на редовната му цена.
Ремонти по колата също се пранират.
За сега се случват нещата, макар че съм на нова работа и доходът ми е на половина от преди... Но се нагаждаме Simple Smile
Също така, не се лекувам с шопинг, излизаме, но рядко. Дрехи - 100% втора ръка. Скъпи обувки - над 50лв също не купувам. Ако ми трябват - събирам си и си купувам.
И така... Голяма съм скръндза, но схемата ми работи така от над 15г и съм доволна.
И аз не се. Никога не съм го разбирала това - да ми е кофти и да си купя нещо, за да се почувствам добре. Ми не става. Пазарувам само конкретни неща, които ми трябват, единственото изключение са парфюмите. Гардеробът ми е семпъл, не мисля, че ако имам 15 чифта дънки и 10 чанти ще съм по-хепи отколкото сега.

Обувки имам малко на брой, но са качествени и само естествена кожа - иначе страдат краката.

# 44
  • София
Мен ме спасява amazon.
Предимно от там пазарувам и то качествени неща, на промоция. Но и това си е цяла "наука", има куп неща които трябва да съблюдаваш, да знаеш марки, номерации, кога пускат промоции, пък складови стоки , превозвачи и т.н.
От дългогодишно ровене и следене, сега купувам само на намаления, супер качествени неща с малко неуцелени артикули, които пък от своя страна успявам да продам като им дойде сезона... все по-рядко ми се налага де...
Сега поръчах якета + боти на децата на смешни цени
Есента пръчвам за пролетта + бански  и сандали за лятото. Така сме...
Мъжа ми носи 2 години едни Ecco, пак от промо на амазон..... Ами те са като нови все още... Тези обувки нямат късане.. Заявил ми е , че той на краката си няма да сложи никакви други обувки освен Ecco  Joy
Досега да беше скъсал 3 чифта от Мола за по 90-100 лева... и всичките боклуци... цепят се подметките на 3тия месец...
Абе като бях млада, се "лекувах" с дрешки от Мол- а, как не.... Сега с книги... като вляза в книжарница и постоя съм способна да се разплача... Flushed Толкова много неща искам...

# 45
С книгите съм решила проблема така: 1. търся .pdf - все едно чета от библиотека, не ги крада. 2. Ако няма такова, то изчитам ревютата и критиката с оглед на това дали книгата си заслужава или е само раздута реклама. 3. купувам само ако наистина си заслужава. 4. по възможност с намаление или за Киндъл, или с абонамент в Scribd.

Да, Амазон е страхотно, изисква планиране обаче.

# 46
  • София
Книги директно свалям на киндъла, или търся дали ги има онлайн - така намерих Jonathan Strange and Mr Norrell, която чета сега.

Ние купуваме от английския амазон, наистина е удобно. Имам чанта, естествена кожа, на Fly London, която ми е от любимите марки - еми за 4 години не е мръднала, а съм я мандъхерцала къде ли не. Напълно си изби парите, които не бяха малко.

# 47
Имам чанта, естествена кожа, на Fly London, която ми е от любимите марки - еми за 4 години не е мръднала, а съм я мандъхерцала къде ли не. Напълно си изби парите, които не бяха малко.
Затова смятам,  че по-малко и качествени неща вършат в пъти по-добра работа.

# 48
Аз пък си купувам само скъпи обувки. Виж пак парадокса на евтините обувки - не кефят и се скапват по-бързо.

По принцип е така, но от една цена нагоре плащаш само за марката/дизайнера. Например не мисля, че обувки за 500€ ще ги нося над 3х по-дълго от моите за 150€.

# 49
И аз съм за по - малко на брой, но качествени неща, също и приоритизиране. Мога да си взема по - евтина блуза например, но с обувките компромис не правя. То това си е свързано със здравето, обувките да са комфортни, с подходяща подметка, да не пропускат. Задължително си е, за мен. А пък и не са на някакви безбожни цени, може да се дебнат и промоции. Но аз лично никога не си купувам обувки просто защото са ми харесали. Само когато ми трябват.
С книгите и аз първо търся вариант онлайн или за сваляне, но ако не намеря си купувам. Точно от книги не ми се пести, както писах за мен развлеченията, а и обогатяването на знанията, са важни. Разбира се ако нямаме какво да ядем няма да си купя книга...

# 50
  • София
Досега да беше скъсал 3 чифта от Мола за по 90-100 лева... и всичките боклуци... цепят се подметките на 3тия месец...
Същата работа и при нас. Миналата есен му купих Кларкс и за сега е доволен. В крайна сметка така излиза по-евтино, а и не се разправям да търся нови обувки през няколко месеца.
От къде купувате Ecco?

# 51
  • София
От немския амазон , но дебна промоции да речем... гледам негов номер и дебна като намалят. Като знам че от тази марка Ecco носи 45 номер ми е супер удобно, защото номера винаги го целя
Нямат късане... буквално... носи 2 години едни и същи... е хайде лятото само ги сваля , че ходи с леки кецове , но през останалото време е с тях и почти не ги сваля, щото нали все с кола... не мърдат

# 52
  • София
С книгите съм си решила проблема с абонамент в Столична библиотека, ами за 8 лв. на година никъде нищо не мога да получа. Не пазарувам, за да туширам нерви никога и не съм човек на импулсивните покупки. Ако нещото е за мен, то ще ме чака. Общо взето и без екселски файл мога да кажа къде какво съм похарчила. 😂

# 53
Аз не съм ЗА скъпите обувки, защото съм купувала и скъпи, и евтини, еднакво ми издържат, даже понякога скъпите са се разкапвали по–бързо. Сега купувам обувки от един–единствен магазин, не са скъпи, обаче издържат много време, удобни ми са и не вмирисват краката, че по едно време си патих с такъв проблем точно със скъпи обувки. Дрехи купувам и втора употреба и нови, не държа на марките, даже не ги разпознавам, държа дрехата да ми хареса и да ми стои добре. Пак имам три–четири магазина откъдето пазарувам и не се мотая по други магазини. Излизаме всеки уикенд, но не харчим много пари – понякога на кафе, на разходка в Морската, лятото по–често сядаме по заведения.
От почивки сме се лишавали дълги години, сега го отчитам като грешка, но тогава бяхме с кредити, малки доходи и две деца. Вече нямам намерение да се лишавам от почивки и пътувания. Спестяваме може би около 10 % от доходите си, просто не се пипат. Отделно поне още 20% се спестяват, но след това се вкарват в нещо по къщата. Купуваме често на изплащане, мебели и техника, предпочитам всеки месец да давам по малко и да не ги усещам, отколкото да дам готови спестени пари.

# 54
  • София
За мен най- ефективно винаги е било разделянето на парите по пера. За спестяване, за ремонт, за дрехи, за козметика, за ядене, за разходи по дома, за ипотека/наем (ако има), за лекарства, за извънредни разходи. Гледаш да не надвишиш сумата по всяко едно перо и се трупат, но не на едно, а по всяко перо.
За техника си струва на изплащане по принцип, защото оскъпяването е минимално.

Ако искам да си купя още 5 червила, примерно, а в заделените за месеца за козметика няма за 5 хубави червила, ще изчакам месец, да се натрупат по "сметката". И в около 90% от случаите после не си взимам 5, а 4 или 3.

И все пак- в един момент става затормозяващо да си смяташ всяко левче и трябва човек да се преориентира към повишаване на доходите. И пестенето, и кредитите са функция на дохода. Е, второто в България и сред хората с ниска финансова култура- не баш. Но като цяло отговорът на "как се пести" е "като изкарваш повече, така че да имаш материал за пестене". Другото е лишаване и свиване.

# 55
Обувките ми са среден клас - повече от 100 долара не давам. Не се скапват, но ми омръзват. Понякога дори си взимам интересни  обувки, не скъпи с ясната мисъл, че искам да ги нося сезон или два и после да се отърва от тях. И въпреки, че не съм някаква маниачка съм събрала 6-7 чифта ботуши, от тях има едни, които още не съм слагала .....Имам едни много красиви Хъш Пъпис - от кога искам да ги хвърля( търкалям ги поне 5-6 години), ама като нищо им няма. Помня, че ги взех за 80 долара,  много намалени.
Сега в края на сезона има хубави разпродажби на якета , но нямам нужда. Нося си едно до припадък и това е. Хубавото е, че се пере в пералнята и бързо съхне. Разни кожени и други нямам кога да ги сложа.

# 56
Сега гледам едно яке, намалено 66%, ама не ми трябва, имам достатъчно.
За обувките - на мен все ми се падат изключително здрави, нямат скъсване. Какви 2 години, аз по 10 съм носила и то не особено скъпи. Но по принцип много пазя и внимавам как ходя.

# 57
  • София
Най- интересни са ми следните изказвания: Ако нещо е за мен , то ще ме чака ! Grinning Интересна мисъл, като предполагам може да се приложи и към житейски ситуации Thinking Трябва да я пообмисля.
Също това че някой купува червила.... Срам и резил , от години не ми е хрумнало да си купя ( това си е мой минус, но се изненадах че е перо в бюджета на някого... честно... )
И това че пазите обувки..... Туй е висш пилотаж за мен...Аз съм висока и ходя доста пеш, обичам да ходя, това ме държи в нормални килограми...... е няма друг такъв "кон" като мен.... за нула време спуквам обувки, затова гледам да са качествени и маркови Flushed Обувки на токове  рядко слагам , че половината ми колеги-мъже (някои от тях са ми подчинени )  ще ме гледат отдолу... Grinning
И ще е леко конфузно за всички  Stuck Out Tongue Winking Eye

# 58
  • София
Червилата ми бяха страст, но от тази, която само се задоволява, без да се ползва. Имах над 30, докато един ден ми писна и подарих повечето, другите изхвърлих. Аз не нося червила, гнус ме е - просто ме кефеха като продукти. От около 3-4 години не съм купила нито едно и съм спокойна.

Скъпи обувки за един са 70 лв., за друг - 570.

# 59
  • София
Беше просто пример. Може и скрин да е. Или слушалки.
Има червила по 50-70лв, така че всичко е разход.
За мен разбиването на различни позиции е най- оптимално. И имам позиция "Козметика". Simple Smile

# 60
Това с разделянето по пера ми хареса. Мисля да го пробвам. Иначе до сега пиша разходи и накрая с смятам нещо дето предварително знам.

# 61
Не си спомням къде точно, но в някаква книга по този въпрос прочетох, че спестяването не се случва като човек харчи ограничено, а накрая на месеца заделя спестеното, а точно обратното - решава колко ще спести този месец, заделя ги и с останалото живее ограничено.

# 62
Основен принцип е да се спестяват минимум 10% от дохода.
Предпочитам да го правя веднага щом получа заплата.
10% са чудесен старт да изградиш навик за пестене, на месечна база не е голяма сума, съответно ще можеш да изкараш месеца без тези 10%, но умножени в рамките на 1 година например е една прилична сума спестявания.

# 63
Спестявам в момента, в който получа заплата. Превеждам определена сума по депозитна сметка.
За да преценя тази сума, правя си годишен бюджет, разделен по месеци и всеки месец разделен на две.
Аванс и заплата. Под тези приходи в ексел слагам бюджет разходи - режийни, храна, спестяване, почивки през сътветния месец или няколко поредни месеца заделена сума за по-голяма почивка, дрехи и козметика, други. Обикновено "други" отиват за лекарства, подаръци или нещо непредвидено. В зависимост от бюджетираните разходи, преценям колко да спестя.

# 64
Преди време харчех страшно много. Въобще не мислех, че някога ще успея да спестявам. В даден момент от живота си изпаднах в ужасна ситуация и все още много се радвам, че ми се случи, защото тогава се научих да управлявам парите си.

Та, какъв е методът ми - бюджет. В моя случай беше един седмичен и един месечен, а именно:

Месечен:
Тук записвах всички месечни разходи, които имах. В моя случай - наем, карта за транспорт, сметки. Когато взема заплата, директно плащах тях. И това е! Никакви други месечни разходи. Няма непредвидени, няма аварии. В онзи момент за щастие не ми се случиха подобни неща.

Седмичен бюджет:
Смятах си колко ми е необходимо за храна, консумативи и цигари. И си "плащах" на седмица само по толкова. Ако свършат в сряда... До следващия понеделник нямаше да ям. Joy Разбира се и това не се случи.

Останалата част от заплатата ми отиваше в графа "Спестявания". И да. Нямах пари, но успявах да пестя между 200лв и 300лв на месец.

Това ми беше животът в продължение на година. Не умрях, не се чувствах гладна или лишена от нещо. Просто скромен живот. Безумно евтина, но все пак полезна храна, а идеи за такива манджи взимах от една тема тук, мисля, че се казваше "Храна за преди заплата" или нещо подобно (тогава се научих и да готвя).

Въобще... Винаги може да пести човек.

Само да кажа, че всичко това ми се случи с 800лв заплата и никой не ми е помагал финансово.

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 14:33 от zolanova

# 65
Абсолютно! Без бюджет не е възможно да се спестява разумно.
Първоначално известно време попълвах прецизно таблица с реалните разходи.
Видях перата, където отиват. Излишните, важните, регулярните Simple Smile
След това от близо 10 години си правя бюджет. Но за мен много е важно първо годишният. За да се преценят почивки, ремонти и други големи разходи. След това вече правя месечните бюджети, в които се залагат съответните суми.
Например морето ни през юни 2019 ще струва "у" лв. До 15 юни трябва тези пари да са спестени, т.е. заложени са за спестяване по "х" лв.месечно. Т.е. попадат в перо почивки....
Ако излязат непредвидени разходи, те се покриват от ежемесечно перо "други" или ако са голям размер /болест или др./ от депозитна сметка.
Аз съм решила да имам две депозитни сметки. По едната всеки месец слагам пари и не се пипат. Другата е такава помощна Simple Smile
Тъй като години наред правих бюджета на голяма организация, някак си бюджетирането го прехвърлих при личните финанси и взе че работи Simple Smile

# 66
bubkab ,и аз си мислех за втори депозит по същата причина.
Единия да не се пипа ,а другия да е за спешни случаи ако се наложи.
На тема спестяване ,правене на бюджет , регулиране на разходи съм все още нова. Blush
От скоро се опитвам да правя това и следя с интерес темата.
Имам много да уча по въпросите с финансите.
Четох и продължавам да чета разни книжки ,материали ,които да ми помогнат да придобия финансова култура ,на която за съжаление никой не ме е научил.
И мисля да предам това и на децата си Hug

# 67
Аз имам неголям депозит, който изобщо не се пипа, като смятах след време да довнасям. Обаче напоследък по-скоро спестявам в сметка в евро, която имам в основната ми банка. Някак си ако са в евро, по не се изкушавам да ги пипам. В същата банка ми е и сметката, през която ми минава заплатата. Но понеже през нея плащам сметки, онлайн покупки и тегля на банкомат, взех, че си направих сметка и в трета банка, където спестявам основно за пътувания и по-големи покупки за дома. Отделно за пътувания спестявам и монети в една купа вкъщи - вечер като се прибера, всичките монети по 1лв, по 2 и по 0,50 ст., които са ми в портмонето, директно заминават в купата. На месец така заделям по 50-100 лв. Като се съберат 200-300 лв купата се напълва, обменям ги в някой магазин и ако не е дошло време да ги изхарча, ги внасям в последната сметка. Така хем съм спокойна, че няма да остана без пари ако се наложи, защото в нашия квартал няма банкомат, нито постерминал, най-близкият е на 5-6 км. По-миналата седмица бях в болнични и се наложи да прибягна до монетките за някои дребни покупки, за да не ходя специално до банкомата.

# 68
Аз от години имам сметка, в която само внасям с цел спестяване. Сега е в евро.
И друга, буферна, със средна сума и опция за теглене, в случай на форсамажорни обстоятелства. Тя си стои с непроменена сума. Не внасям по нея, ако не съм теглила. Просто ми е за резерв в случай на нужда. Вкъщи пари не държа, в картата също гледам да не надвишават 2 заплати.

# 69
  • София /Абсурдистан
Гледам да стоя далече от изкушения, за които знам, че няма да удържа. Планирането по пера в добра идея.

# 70
Това спестяването на пари за мене е тъмна Индия... Уж заделям някакви пари и в края на месеца пак ги намествам... Иначе касичката за стотинки дрънка , няма проблем Grinning  Едно от нещата , които съм си измислила с цел поне някакво спестяване е да си нося винаги книга с мене. Много често ми се налага да чакам някъде някого или нещо, а очите ми много шарят, дали по магазините дали в интернет. Та като зачета книга и харча по - малко Grinning

# 71
Не си спомням къде точно, но в някаква книга по този въпрос прочетох, че спестяването не се случва като човек харчи ограничено, а накрая на месеца заделя спестеното, а точно обратното - решава колко ще спести този месец, заделя ги и с останалото живее ограничено.

Аз правя така. Дори си имам разпечатана таблица с таргет сума в деня преди заплата. Трябва или да съм я постигнала, или да съм над нея.
Сега в следващите месеци не знам дали ще успявам да си постигам таргета, защото ни очакват повече разходи, за съжаление, но в най-лошия случай малко ще го намаля.

# 72
На нас ни излезе непредвиден разход следващия месец (2/3 от моята заплата), но аз се заинатих, че не искам да вадя от спестовната сметка, за да компенсирам (въпреки че едната спестовна сметка си е точно за това), ами реших да компенсирам с текущите пари, т.е. да огранича пазаруването например. Мъжът ми каза, че съм луда, но хич не искам да ми се развалят “сметките” в спестовния план, откакто серозно се захванах със семейния бюджет съм станала малко Control Freak за това да не ми се нарушава системата 😆

Последна редакция: вт, 02 апр 2019, 12:20 от Анонимен

# 73
Браво! bouquet И аз така съм правила.

# 74
  • София /Абсурдистан
Лошото при мен е, че постоянно излизат съпътстващи разходи за много скъпо лечение, а тъпата каса почти нищо не покрива.

# 75
Разбирам те, Лейди, в подобна ситуация сме. 😞 Желая ти здраве!
Според мен, като изключим такива екстремни разходи като скъпо лечение, загуба на имот поради бедствие и т.н., всичко е въпрос на дисциплина.

# 76
  • София /Абсурдистан
Пожелавам здраве и на вас!
Ох... дисциплината е трудно нещо, но напълно възможно, само желание да има.

# 77
А ако заплатата ви е 800 лева, плащате сметки, храна и т.н как ще спестите нещо? Simple Smile

# 78
А ако заплатата ви е 800 лева, плащате сметки, храна и т.н как ще спестите нещо? Simple Smile
Заделям примерно 150 лв. още като получа заплатата. При такива доходи вероятно се издържа само един човек с тях.
Ток-100
Храна-250(при добро планиране на менюто и разумно пазаруване е много лесно постижимо)
Други разходи (вода,телефони и тн)- 150лв
С останалите пари се покриват непредвидени разходи, джобни и други.

# 79

Зависи къде живееш, какъв начин на живот имаш. Пушиш ли, пиеш ли, всеки ден ли се храниш навън.
Аз съм спестявала точно със 800 лв. и с дете. В собствено жилище, без кредити.

# 80
Заделям примерно 150 лв. още като получа заплатата. При такива доходи вероятно се издържа само един човек с тях.
Ток-100
Храна-250(при добро планиране на менюто и разумно пазаруване е много лесно постижимо)
Други разходи (вода,телефони и тн)- 150лв
С останалите пари се покриват непредвидени разходи, джобни и други.
Забравяте транспортните разходи. Само горивото ми е 150 на месец.

# 81
Аз нямам транспортни разходи. Ползвам служебен транспорт, кола нямам.

# 82
Аз нямам транспортни разходи. Ползвам служебен транспорт, кола нямам.
Ние нямаме транспорт от работа, а автобус не отива до мястото където работя...

# 83
Много зависи. Различно е. Ако си в голям град  и на квартира още по-зле.

# 84
  • София /Абсурдистан
Аз не пуша и не пия, но от 800лв заплата не виждам  от какво и как и ще се спести.
Давам за лекарства 200+лв месечно, понякога повече, ама хайде, някои тези разходи ги нямат. Отделно транспорт, телефон, ток, парно, вода, и-нет и кабелна, такса вход и ремонти /2в1/. Дори да се носи храна за работа и кафе в термос, като се платят сметките и някакво съвсем ограничено пазаруване на храна и парите са изчезнали. Не стигат до никъде. А пък и за дете ако има, там са си сериозни разходи, освен ако не се кара хептен на мизерия и за детето.

# 85
Не всички даваме пари за лекарства, камо ли пък толкова много.
Пожелавам ти да оздравееш скоро! Peace

# 86
Остават достатъчно пари след това(150) , на които можеш да намериш приложение. Може и да не се спестяват по 150 , а по 100 или 50.

Не ми е работа да се меся , но защо не си потърсите друга работа, след като толкова голяма част от доходите ви отива само за да стигнете.

# 87
  • Варна
И аз се поучудих за транспортните, въпреки че моята кола гори доста повече от нормалните за модела, пак не ми идват 150лв на месец.
Но, все пак не към на ваше място.
Помислете  за оптимизиране тогава на разходите, за да можете да заделяте.
Например по-малка кола с по-малък разход, или комбиниране с колега ако имате наблизо с цел делене на разхода за транспорт, храна за работа от вкъщи и т.н.

# 88
  • München, Deutschland
На мен лично ми е малко цинично да пожелая на някого, който многократно е писал от какво е болен "да оздравее скоро", въпреки че от сърце й го пожелавам, наистина. Но подобно изказване излиза дори извън моите граници на приличие, съжалявам, Дева.

Иначе, аз давам 80 евро на месец за транспорт, карам голяма, мощна и пъргава кола и се придвижвам на 99% с нея. И на мен 150 лв ми се виждат много, освен ако колата не се ползва по работа - такси, дистрибуторски дейности, пици по домовете и подобни.

Иначе струва ли си да се живее чак толкова далече от работа??

# 89
Съжалявам, но не съм запозната с проблемите на Лейди.
Няма как да знам всеки от какво боледува.
Ако пък е лошо, че съм ѝ пожелала да оздравее скоро, тогава да ѝ пожелая да оздравее без срок. Така става ли?

# 90
  • София /Абсурдистан
Ей, няма проблем. И това ще мине.

# 91

Зависи къде живееш, какъв начин на живот имаш. Пушиш ли, пиеш ли, всеки ден ли се храниш навън.
Аз съм спестявала точно със 800 лв. и с дете. В собствено жилище, без кредити.
Сама с дете се пести много по-лесно, отколкото с мъж и 2 деца. Пък ако ще и доходите да са х2.. Разходите са поне х3..
И при двата варианта съм живяла, няма база за сравнение...

# 92
Абсолютно съгласна съм с  duhi_puhi.
Особено за дисциплинирани като мен, без мъж е по-лесно. Simple Smile

# 93
Здравейте, основната ми заплата е в диапазона 900-1300 лева ( в зависимост от бонусите) . Имам доход от наем на апартамент 350 лева. Също работя допълнително на 2 места. (  От там печеля около 300-500 лева още. Това ми е дохода на месец. Живея в собствено жилище. За сметки, храна за вкъщи давам 400 лева. После отделям си джобни по 10 лева на ден за обяд с колежките демек 300 лева на месец. Имам графа лекарства ( нямам постоянни такива, но миналата година ми се случи да вляза в болница цели 2 пъти за съжаление), тук влизат и зъболекар. За тази графа - 150.00лева на месец. Графа забавления - 200 лева ( тук кафета, рядко дискотеки, кино, ресторанти, подаръци)  Отделям 150.00 лева за пътувания. ( обичам да пътувам). Още 100 лева за дрехи и козметика ( в това число и за братчето ми ). Отделям за данъци 100 лева. Графа обучения/ спорт/ процедури в козметични салони -200 лева. Следователно всичко разпределям предварително. На края остават 100-500 лева, които отиват към основната ми депозитна сметка, имам и буферна. Забравих да спомена, че живея с баба си и имаме и касичка, където  събираме заедно пари. Тези пари са общи, около 1000 лева на година. Това е от мен. Начина е да се прави бюджет. Скоро ще заживея с приятеля си и се надявам й с него да разпределим нещата, така че да имаме пари спестени. Не знам дали бях полезна....Успех на всички.

# 94
Според мен, когато можете, спестявайте! Ако в даден момент нямате извънредни, стресиращи разходи за ремонти, здравеопазване и други - заделяйте. Въпросът не е колко много пари ще спестите, а да си създадете този навик. Ако този месец не можете, не е беда. Но ако следващия можете да отделите 20-30 лв., пак е нещо. Ще имате стимул по-следващия месец да заделите 40-50 и т.н.
П.п. аз съм спестявала с 800 лв заплата, с две родени деца и мъж, изплащащ ипотека, обаче беше преди години, времената бяха малко по-други сякаш. Но не, не е невъзможно.

# 95
Точно така. Навиците са важно нещо.
Никога не съм си изхарчвала заплатата до край. Откакто работя, нямам такъв случай, камо ли пък да изляза на червено?! Crazy

# 96
Има много фактори. В последните години вече имам възможността за спестяване. Преди беше невъзможно, наистина. Всяка стотинка беше наместена.
Започнах работа за 550 лева, работих допълнително за около 200-300 лева. Квартирата беше 250, а разходите по консумативи също около 200. Правих си разчет за всеки ден -храна, транспорт. Отделно млад човек си има нужди, домакинството има нужди. Много трудно беше. Но пък се научаваш да живееш така. Няма излишни удоволствия.

# 97
Човек може да оптимизира всички разходи, ако има желание.
Скоро коментирахме с колежката обикновени покупки. Свършвал ѝ шампоана и самобръсначката не бръснела. Embarassed При мен такова "свършване" няма. Купувам, когато има и е на промоция, а не когато ми трябва, на редовна цена. Така хем пестя значитена сума, хем никога нямам липси на нещо.

# 98
Така е, съгласна съм. Но е неприятно. Ходи ти се на кино, искаш да си купиш червената рокля от витрината, искаш да се почувстваш човек и да си направиш маникюр . Ей такива неща, които малко те вкарват в преразход. А са нормални за едно момиче на 24, пък и жена над 30. Ами затормозяващо е цял живот да стискаш и да правиш списъци какво може и не може този месец.
При мен беше период. С времето  намерих по-платена работа, имам си жилище и се омъжих.
Мисълта ми е, че ако наистина си сам без помощ си е трудно, не невъзможно. Аз лично се заинатих да си работя по специалността за по-малко пари. А реално имах възможност и за по-висок доход.

# 99
Така е, съгласна съм. Но е неприятно. Ходи ти се на кино, искаш да си купиш червената рокля от витрината, искаш да се почувстваш човек и да си направиш маникюр . Ей такива неща, които малко те вкарват в преразход. А са нормални за едно момиче на 24, пък и жена над 30. Ами затормозяващо е цял живот да стискаш и да правиш списъци какво може и не може този месец.

Никога не съм правила списъци какво не може?!
Маникюр и сама може да си направиш, не е трудно.
Рокли пък сега има тоооолкова много, само си направи труда да отвориш 1-2 сайта.
Оправдания има, ако човек не иска.

# 100
Не са оправдания, не ми се спори. Гел лак не мога сама, не е болка за умиране разбира се. То всичко мога сама като се замисля. И хубави рокли във втора употреба има, ама аз може пък да искам нова и точно определена. Та исках да кажа, че е хубаво да се работи за подобряване на стандарта и от там вече идва и възможността да пестиш.

# 101
Да, за подобряване на стандарта е важно да се работи.
Но дори с едни и същи средства някои спестяват, други не успяват. Това ми беше мисълта.

# 102
Колкото повече получаваш, толкова повече харчиш. Подобряването на стандарта означава точно това - харчене на повече пари за по-висок клас стоки и услуги. Така че пак не ти е гарантирано спестяването.
Според мен. Relaxed

# 103
О, разбира се. Както каза и Дева има хора колкото и да получават харчат до стотинка. За мен лично беше важно да намеря баланс- да се чувствам комфортно и да мога в същото време да си заделям.

# 104
Точно така - с повишаването на доходите расте възможността за избор. Човек може да продължи да купува кренвирши от рога и копита, но може и да избере на пробва нещо друго. Въпрос на избор е дали, как, колко ще промени потреблението, дали ще избере да се движи със средата си или нещо друго.

# 105
  • София
Точно затова парите са краткосрочен мотиватор. Имахме един приподавател в университета по банково дело и на една лекция той ни попита колко пари биха ни стигали на месец. От залата започнаха да се чуват различни отговори. Той обаче записа на дъската знака за безкрайност - това е истината, с нарастването на доходите се увеличават и желанията на човека. И както е даден пример по-горе с храната, аз бих добавила и следното: ако преди си ходил на хотел 2 звезди за 60 лв. на вечер, то с увеличението на дохода ти ще започнеш да ходиш в хотел 4 звезди за 150 лв. на вечер, ако си ходил само един път на СПА уикенд на 6 месеца, сега ще ти се иска за ходиш 2, 3 пъти. Идеята е не да се пести от малки доходи с лишаване от това и онова. Разбира се, може без много неща, целта би следвало да е увеличаване на дохода. По отношение на купуването на промоции - също прилагам тази практика частично, като добавям и това дали ми трябва даденото нещо или не. Не купувам, само защото сега е с по-ниска цена. Другото нещо, което съблюдавам е да купувам продукти от първа необходимост, когато вече са ми на привършване. Така хем не се заривам в количества, хем съблюдавам и промоциите, хем си гарантирам да не остава изненадана без кафе например или нещо друго.

# 106
  • София
Идеята е да се пести от нерви, а не от близалки и боя за коса.

# 107
Пазарувам от промоции неща, които по принцип ползвам, а не всичко.

# 108

Иначе, аз давам 80 евро на месец за транспорт, карам голяма, мощна и пъргава кола и се придвижвам на 99% с нея. И на мен 150 лв ми се виждат много, освен ако колата не се ползва по работа - такси, дистрибуторски дейности, пици по домовете и подобни.

Те където са 80 евро, там са и 150 лева... Имам малка кола, която също ми гълта поне 160 лева на месец, не знам какво се учудвате. То не е само ходенето на работа, нали детето да се закара някъде и т.н. отскачане до някъде. В голям град мисля подобни разходи за гориво изобщо не са изненадващи. Е, да, и на мен ми се иска да са по-малки, но как да стане.

# 109
  • Варна
Ох това с увеличаване на дохода на теория толкова лесно звучи, но на практика ...

# 110
  • München, Deutschland

Те където са 80 евро, там са и 150 лева... Имам малка кола, която също ми гълта поне 160 лева на месец, не знам какво се учудвате. То не е само ходенето на работа, нали детето да се закара някъде и т.н. отскачане до някъде. В голям град мисля подобни разходи за гориво изобщо не са изненадващи. Е, да, и на мен ми се иска да са по-малки, но как да стане.

Лошо съм го написала и не се е разбрало, за България ми се виждат много, там цените на горивата са по-ниски от Германия, Франция или Швейцария, например (лични наблюдения от последните 2-3 дни конкретно, като и общо от последните години, живеейки в Германия).

Не живея особено близо до работа, не са и 50км, де. Но за да дава някой в България същата сума като мен, пък и с малка/маломощна кола, явно живее далече от работа, училище на децата, фитнес или каквото друго посещава редовно. Затова питам заслужава ли си да се живее толкова далече.

За сравнение, тук картата за градски транспорт би била също 80 евро месечно за зоните, които бих ползвала. Картата в София нз колко е месечно, може би 50лв (налучквам, някой ако знае да каже), но ако е такава цената, тройно повече за бензин ми се вижда много.

Нямаше ли някакво "правило" разходите за транспорт да не надвишават 5% от заплатата? Като ориентация някаква ми се върти, може да бъркам. Т.е. при 150лв за транспорт, това биха били 3000лв нетна заплата.

Relight, не се обръщам лично към теб, разсъждавам просто над сумата, която даваш за пример.

Последна редакция: нд, 14 апр 2019, 17:55 от chrissy

# 111
  • София
Познавам хора, които ходят на работа с кола на разстояение, по- малко от 2км. Не бих си го причинила, ама има всякакви хора.

# 112
Ами такива са цените, разстоянията и т.н. Чудесни са тези правила на теория, но трудно приложими тук, та ако ще сто пъти по-скъпо да е там. 

# 113
Живея във Варна. 150 лева на месец за гориво изобщо не са много. В крайна сметка няма как всичко да ми е близо Simple Smile

# 114
80 евро или 150 лв сам човек домакинство или 4ма?
Умножи си картите за транспорт по 4 и вече не е толкоз скъпо с кола....
На нас колата ни е 200 лв на месец за гориво - градско и извън. До работа и у-ще сме на колела и пеша... 4ма

https://bg.globalpetrolprices.com/diesel_prices/
България 1,13 Е
Австрия 1,22
Германия 1,26

Къде е това много по-евтино Simple Smile
Тамън и заплатите са с таз разлика Simple Smile

Последна редакция: нд, 14 апр 2019, 20:44 от duhi_puhi

# 115
  • München, Deutschland
Нямам представа за кой град се отнасят тези цени за Германия, но със сигурност за южна Германия от няколко месеца не важат, да не говорим за големите градове в Южна Германия. За Австрия не мога да кажа. В петък бензинът във Франция (в Савоа) беше 1,67 евро/л.

Надявам се е ясно, че цените на петрола на барел не се влияят от заплатите в Таджикистан, Япония или България, така че сравнявам просто цени.

В България преди 2 седмици в София беше 2,12-2,16лв.

Между 2,70лв и 2,12лв има разлика и тя е над 20%.

Шафранът навсякъде е скъп, нищо че швейцарските заплати са по-високи от молдовските, например. Просто статистически несвързани събития.

# 116
Хубаво сравняваш цени, ама говорим за спестяване, така че няма как да не се споменават доходи.
В линка цените са средни за държавите към 8ми април. Ако отвориш, ще видиш разликите и за Таджикистан и Швейцария Simple Smile Дизел съм избрала, защото ни е такава колата.
И пак не каза сама ли си я смяташ тая карта за транспорт, или имаш и 2 деца да возиш насам-натам...
Теории е много лесно да се раздават.

# 117
  • София
Ходя на работа пеш, на 2-3 спирки от дома работя и това от години. Нито дъжд ми пречи , нито студ, даже донякъде това ме държи да не дебелея ... GrinningGrinning Отделно не харча за траспорт, не съм от "замърсителите", и отделно срещам куп познати по пътя, ами само ползи от това.... Grinning
Смятам го за едно от най-големите си предимства, че не тръгвам 30 минути по- рано от дома, да прекарам времето в задръстванията. И вечер пак така. Confused Че и на обяд се прибирам понякога.
Децата са "настанени" и те близо до дома, училище и ДГ. Мъжа ми години работеше хоум офис, пък не мърдаше от квартала... Но той е с кола и за него е една идея по-лесно......стига да не пътува до другия край на София де, и той мрази това....

Този месец спестих един наем, от наемателите които имам..... да видим дали ще мога така да продължа Grinning

# 118
Когато доходите са малки, е много трудно, да не кажа невъзможно да се спестява. Години наред нямахме и стотинка заделена, даже не стигаха да изкараме месеца. С двама ученици и после студенти, със строеж, за да имаме собствен дом, парите никога не стигаха. А и бяхме с по-малки доходи тогава. Имам приятелка, която работи за минимална заплата. Мъжът ѝ е с минимална пенсия, болен е от години. Направо ѝ се чудя как успява да заделя пари, и ремонт на къщата си направи, и за пътувания успява да отдели, не мисля, че аз бих успяла в такава ситуация. Но е вярно, че апетитът идва с яденето - като се видиш с повече пари, започваш да си купуваш по-скъпи неща или такива, които отдавна си желал, но все е нямало пари за тях. Като гледам какви са разходите сега за едно дете, направо се радвам, че го минахме този етап. Но много ми е мъчно, че децата се приучват на консуматорско мислене от малки и много мразя фразата: "Какво да направим, като другите имат, трябва и ние да купим".

# 119
Има страничен, навярно. Имаше много сиромашки период в живота ми. С болна майка, аз ученичка пред бал в 12 клас с 300 лева доходи. Аз работих след училище. В такава ситуация оцеляваш на ръба на невъзможното.

# 120
В такава ситуация оцеляваш на ръба на невъзможното.
Но пък и много добър урок ти дава в живота.  Поне на мен... Simple Smile

# 121
  • София
Но е вярно, че апетитът идва с яденето - като се видиш с повече пари, започваш да си купуваш по-скъпи неща или такива, които отдавна си желал, но все е нямало пари за тях.
Абсолютно вярно. Ние колкото повече изкарваме, толкова повече харчим.

# 122
Има страничен, навярно. Имаше много сиромашки период в живота ми. С болна майка, аз ученичка пред бал в 12 клас с 300 лева доходи. Аз работих след училище. В такава ситуация оцеляваш на ръба на невъзможното.
Няма страничен доход приятелката ми, само 3-4 000 взе напоследък от ниви от родителите си. Има едно дете, докато дъщеря ѝ беше студентка, чудеса направи, за да я издържа. Имаше една шкодичка от старите и казваше, че няма място в града, където да не е закъсвала с колата. После работи около година в Гърция и това ѝ даде възможност да смени колата с по-свястна и да плати магистратурата на дъщеря си. Но има градина и прави много зимнина, а сега дъщерята вече работи от няколко години и помага с разходите.

# 123
Към момента сме стигнали равновесие - все още харчим колкото преди за основните неща, не сме наместили всички пари за месеца. Е да, някои са по-качествени, но не сме се раздули с 2 нови коли примерно. Месечните ни разходи са общо взето еднакви през последните 5г., само се разпределят различно и оттам идва разликата в субективното усещане за "парите ми стигат". Примерно някои пера се пренасочиха от необходимости към приятно потребление.

# 124
  • София
Аз пък имам наблюдения около мен, куп хора които непрестанно се оплакват. Все нямат, все заплатите им малки, все реват. Ей така, номера в живота им е това. Придобиват един измъчен вид, и само се оплакват.
И накрая бум, ни в клин ни в ръкав, те канят на мега сватба... на детето си.... ама хвърляни пари ей така за всичко.... богата сватба направо не ти се вярва... И гледаш с ей такива очи... Rolling Eyes
Аз дето не се оплаквам по цял ден, и дето уж имам прилични доходи.... аз за сватба няма от къде да дам да речем 15-20 хил лева.... Или е нужно заем да взема.
А хора с малки доходи и то от провинцията, как правят такива сватби? Със заеми? Не ми се вярва.. според доходите им това е грандиозна сума пари... то за мен е голяма... какво остава за тях...
И това са да речем мои роднини, за които знам всичко и къде и как живеят и къде работят от години и т.н.
Grinning

# 125
  • София
Различни хора познаваме явно. Повечето ни приятели и колеги не се оплакват от заплати, даже мисля, че са доволни от сумите, но и не хвърлят 20 бона по тъпотии като мега сватби. Влагат ги в пътувания, училища и занимални на децата, детски лагери, имоти.

Нали разбирате, че сватбата не е задължителен феномен - просто може да се отиде и да се подпише. Принцеските рокли, оркестрите и тълпата от 100 брат'чеди и учинайки спокойно може да се спести.

# 126
Мои познати направиха такива сватби на децата си, казаха ми после други познати, че и от пиле мляко имало. А жената работи в хранителен магазин за 600-700 лв и ми казва, че ползвала фурната максимум един-два пъти седмично, защото токът бил много скъп. Живо изхвърляне си е това.

# 127
Сватбите в момента са индустрия и са се изучили агенциите как да е лъскаво и ефектно. "От пиле мляко" може да е кетъринг с кофти продукти, ама направен ефектно. Украси, цветя, всичко е по-канализирано. А мега сватбите не са за 20 хил. лева, за повече са.

Иначе има много хора с ниски доходи, които обаче крият огромни спестявания. Примерно някой удар от зората на демокрацията, дето още си го пазят, или продаден имот, такива работи.

# 128
  • София
E , точно за това го давам примера със сватбите, понеже ми се струва възможно най-тъпия разход, особено за хора, които нямат много пари и все се оплакват
Инак и други такива примери мога да дам, но сватбите , кръщенетата и да речем абитуриентските вечери и почерпки на родата са ми в графа най-тъп разход.... И пак казвам, това често са хора, които уж все нямат пари....

# 129
  • София
Мои познати направиха такива сватби на децата си, казаха ми после други познати, че и от пиле мляко имало. А жената работи в хранителен магазин за 600-700 лв и ми казва, че ползвала фурната максимум един-два пъти седмично, защото токът бил много скъп. Живо изхвърляне си е това.
Това откровено умът ми не го побира. Някои хора наистина са тъпи, без извинение.

сватбите , кръщенетата и да речем абитуриентските вечери и почерпки на родата са ми в графа най-тъп разход..
Абсолютно, и за мен.

# 130
  • София /Абсурдистан
Това откровено умът ми не го побира. Някои хора наистина са тъпи, без извинение.

сватбите , кръщенетата и да речем абитуриентските вечери и почерпки на родата са ми в графа най-тъп разход..
Абсолютно, и за мен.
+1  Peace
Правят ги, че иначе как ще ги разберат всички, че са голЕмата работа.

# 131
  • Варна
Голяма демонстрация, голямо изхвърляне, сякаш не си знаем голите за@ници. Наскоро из една софийска група се коментираха кръщенета. Вече са на етап 500лв. торта, фоерверки на ниво новогодишна нощ и поне 100 гости. Е няма другате такава българска простотия!

# 132
  • София
Точно за това говоря.
Дори да си с добри доходи , всичкото това е излишно, какво остава за хора от провинцията, които все нямат и накрая бум, сватба със 200 гости....
Чудя се, нямането дали е истинско.... или простотия някаква... или заеми.... или аз не съм наред.... ?
Пък може да спестяват цял живот от залъка, за сватбата.... знае ли човек...

# 133
  • София
Това за фойерверките направо ме респектира. Уау. Не искам да чувам повече колко бил беден българинът - народ, който превръща абитЮренските балове и детските кръщенета в тържества, достойни за Нова година, не заслужава съжаление.

# 134
  • Варна
Чудя се, нямането дали е истинско.... или простотия някаква... или заеми.... или аз не съм наред.... ?
Пък може да спестяват цял живот от залъка, за сватбата.... знае ли човек...

Повечето нямат, вярвай ми. Все се сещам за една колежка на майка ми. Разведена, сама си отгледа двама сина. Тръгна единия да се жени. Снахата една капризна, не може, нали тя цял живот за бяла рокля мечтала...кредит за 15000лв.(говоря за преди повече от 10год.). Едва ги изплати женицата, на 3 места работи. Таман да се измъкне хайде и втория син, как на батко може пък на мен не и хайде пак отначало. Последно бях чула, че заминала за Гърция да гледа възрастни, ами ...

# 135
"По-които" сравнителна форма на "които" ли е? И се предполага, че "начините" ще са "по-" от "които" ? Simple Smile
Мразя големи семейни събирания.

# 136
Относно вместването в по-голям бюджет, наистина зависи каква ти е изходната точка. Ако си със стегнати финанси и едва вързваш двата края, нормално е като вземеш малко повече да се отпуснеш.
Ние сме си сложили малко по-щедър бюджет за редовни разходи, който рядко достигаме. Като ни увеличиха заплатите с мъжа ми края на годината директно качих спестовната вноска със сумата от увеличението, т.е. ежемесечния ни бюджет ни не се е променил изобщо. Ако живееш нормално с парите, които получаваш, увеличението директно в спестявания, само така може да се избегне този “Lifestyle Inflation”

# 137
Повечето, които правят показни сватби, не говоря за хайлайфа, теглят кредити.
По-голяма простотия от това, не знам?! Twisted Evil
Аз не бих дала 1 ст. за сватба, камо ли хиляди, Да тегля кредит пък за такова нещо, само ако съм се умопобъркала...

Имам колежка, най-обикновен работник, беше с най-ниската заплата в предната фирма и все ревеше по този повод. И, изведнъж направи сватба на сина си, в най-скъпия сватбен дом, събра рода до девето коляно, да видят и да говорят, ама че ще го връща този кредит след пенсия, няма значение! Важното е да покажем на гол гъз чифте пищови! Rolling Eyes

# 138
  • София
Какво точно се опитват да ''покажат'' в тези случаи? Ако вземем за пример колежката на ДеВа, жената е била с ниска заплата и се е оплаквала нонстоп, тоест всички са знаели, че парите не стигат. Защо по дяволите изведнъж теглиш кредит за сватба и събираш родата до девето коляно? За да им покажеш..какво? Не разбирам.

# 139
Аз пък във всичките тия истории се чудя как родителят се връзва с кредит, а млади мъже за женене чакат наготово и не изпитват грам срам.

# 140
Таис, много странни разбирания имат някои хора. Все още се смята, че родителят е длъжен да вдигне сватба, за чудо и приказ, за наследника. Тя има и дъщеря, която много рано роди и не е имала сватба, явно е искала да компенсира със сина.
Абе сбъркана работа е за мен това.
Който иска сватби, да си ги плаща. Аз съм длъжна, и то също не изцяло, да подсигуря образование. Сватби, не.

# 141
Това е безумие! С тия пари може да се помогне на младото семейство за нов дом, нов автомобил...

# 142
Аз пък във всичките тия истории се чудя как родителят се връзва с кредит, а млади мъже за женене чакат наготово и не изпитват грам срам.

Ти остави кредита.
Ами сега плаща всички режийни на младото семейство, живеят в сутерена на същата къща. Имат и дете на 2 г.

# 143
Ами за някои хора това си е нормалният път на живота - те очакват, че ще се грижат за детето цял живот, и детето това чака и става порочен кръг. Детето го хваща мързел, ляга на кълка, че ще го гледат и нищо не постига, старите опъват...

# 144
покрай нас пък така правят с баловаете - теглят се кредити за рокли, за тържества, канят се до 9 то коляно роднини, абе нещо страшно е...и това го правят все хора, което имат доходи само от по една средна заплата например и  нито имат странични доходи от бизнес или нещо подобно...направо е нереално...От друга страна имам братовчедка, чието семейство е много заможно, стабилни са финансово, е там това изхвърляне го няма -  събира си най-близките за да почерпи  и това е, роклята за изпращането на дъщеря и в училище, (а не е като да не може да си позволи) е съвсем изчистена и  стилна и струва 30-40 долара, нищо марково, никакви изгъзици...за каква разлика става въпрос при едните и при другите...в този случай пък тези с кредитите за бала казват, че другите са стиснати, е как да ги убедиш тези хора??? Какви са тези разбирания, този манталитет?

# 145
Е нормален български манталитет. Това да мислиш за лични финанси се смята за нещо смотано, далечна работа. То и защо работят тия зарибявки, че като ти трябват пари, взимаш кредит. Вместо да те научат, че по принцип не трябва да стигаш дотам да ти "трябват пари". Особено ако е за нещо, което не е централно необходимо.

Впрочем при по-малко заможните я има идеята, че няма да се измъкнат от това положение, ама поне да си направят празника, че то това живот ли е. А реално явно имат ресурс да се измъкнат, но не го правят. И както са заседнали в бита от 60-те до 80-те, буквално, така при някои и мисленето е такова.

# 146
  • Варна
Баш български манталитет. Гъзарията ни тресе от всякъде. Събират се последни стотинки, теглят се кредити, заеми за някоя лъскава кола да се обръщат след теб, а после като се наложи някой ремонт рев до небесата, ами карай си голфчето бре кво ревеш. Или манията с тези айфони. Скоро на една позната приятелка, младо момиче, красиво ама два-три зъба точно отпред развалени. Много било скъпо да се оправят, а айфона стърчи от задния джоб.

# 147
Аз идеята за бала никога не съм я разбирала. То голяма работа, че си завършил едно средно, дето не е нищо и хора без средно образование вече са изключение. По бих приела идеята да се празнува абсолвентския бал. Мисля, че балът след гимназията символизира, че младият човек вече е пораснал и е готов да бъде самостоятелен, ама при нас тази традиция се е изродила тотално.

# 148
покрай нас пък така правят с баловаете - теглят се кредити за рокли, за тържества, канят се до 9 то коляно роднини, абе нещо страшно е...и това го правят все хора, което имат доходи само от по една средна заплата например и  нито имат странични доходи от бизнес или нещо подобно...направо е нереално...От друга страна имам братовчедка, чието семейство е много заможно, стабилни са финансово, е там това изхвърляне го няма
И аз това съм забелязала - тази показност е много важна за хората с по-ниски доходи.
И от тези с по-високи има изключения, но са малко.
Имам позната, която е с нормални доходи (не са им ниски заплатите), но само мрънка, че нямат пари. Теглиха кредит за сватбата, но поканиха 100 човека, защото "нямало как да не поканят цялата рода, щели да се разсърдят.
Та после мрънкаше, че много скъпо им излязло...

# 149
Баш български манталитет. Гъзарията ни тресе от всякъде. Събират се последни стотинки, теглят се кредити, заеми за някоя лъскава кола да се обръщат след теб, а после като се наложи някой ремонт рев до небесата, ами карай си голфчето бре кво ревеш. Или манията с тези айфони. Скоро на една позната приятелка, младо момиче, красиво ама два-три зъба точно отпред развалени. Много било скъпо да се оправят, а айфона стърчи от задния джоб.

Същото е с татусите.
Няма пари да си оправи зъбите, ама се накичила с татус до татус?! Rolling Eyes Маникюри и телефони също по последна мода, но за зъби пари няма!

# 150
Та като се заговори за българската простотия и аз да вметна 😟
Когато завърши детето първи клас - трябва да се отпразнува подобаващо!
В някое скъпо заведение - менюта ,подаръци на госпожата.
Все пак завършва веджъж 1 клас детето!!!
И така всяка година 😞
Да не говорим за рожденните дни.....не си ли направиш на детето рожден ден на заведение с много деца и да хвърлиш стабилна сума пари ,детето ти явно няма да порасне.....
Може пари за хляб да нямаш после ,трябва да се правят детски партита и това е.
Може да нямат хората пари ,ама как ще се покажат ,че нямат?!
Имам колежки ,които все се оплакват ,че нямат пари ,ама никога не си носят храна от в къщи.
Моят начин е като ходя пеша на работа / работата ми е на 15-20 Мин. от нас/.
Кафето си го правим на работа / 30 Ст./
Нося си храна от нас /най- много да си купя нещо сладичко ,че без сладко не мога/.
Не си купувам всеки ден минерална вода.
Имам една бутилка 1,5л. за всеки случай ,когато водата спре.
Така че навън лични разходи нямам.
Не пуша.

# 151
Да, за храната е същото.
Моята колежка си харчи заплатата до стотинка, а аз спестявам >50%, еднакви са ни. Всеки ден се храни в стола, всеки ден казва, че не ѝ харесва и само опитва, после хвърля, всеки ден пие кафе навън с приятелки , пуши, купува абсолютни глупости, за престиж, на 1 годишната си внучка, ама се оплаква, че не ѝ стигат парите?! Е как да стигнат??? Rolling Eyes

# 152
Миналата година ми се наложи да си купувам нов телефон.
Винаги до сега съм имала Самсунг.
Разгледах марки ,модели , параметри.
Еми не си купих Самсунг.
Купих си Xiaomi за 264 лв. вместо Самсунг за 600 лв. с параметри по - лоши от Ксиаомито.
Спестени 400 лв. защото този път реших да не робувам на марка.
Това пак е вид спестяване.
В началото ми беше криво ,не отричам.
Но сега мога да кажа ,че грам не съжалявам ,че съм спестила тези пари.
По нищо "измисленият" ми телефон не отстъпва на другите "маркови" модели.