Витамин В12 -тема 5

  • 40 996
  • 782
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 11 783
Diorela ти си била за инжекции направо или нещо по-сериозно (капките примерно), много висок хомоцистеин  Rolling Eyes и сега не е паднал много. Иначе хубаво поне, че В12 се покачва, но пак е доста ниско. Защо не отидеш на хематолог?

Д-р Кадъм  е педиатър и генетик занимава се основно с метаболитни проблеми, тази година придобива специалност ендокринология. Да приема и възрастни, но основно работи с деца мисля.

# 586
  • Мнения: 883
Diorela, ето това са ми изследванията


Иначе смятам, че фолиевата киселина ми е ок, само вит Д ми е дефицитен и вит В12 ми е в начален дефицит (според табличката в началото), хомоцистеин ще изследвам задължително!
Взех си вит Д на Джеймисън, от който започнах по 5 капки всеки ден (така поне ми изписа ендокриноложката), незнам да не е прекалено висока доза, виждам че повечето пиете по 20 капки на седмица, но въпроса ми е наведнъж ли ги пиете или ги разделяте за цялата седмица по 3 капки примерно всеки ден ?
В12 също ще взема такъв, какъвто ми казахте тук в групата метилиран…. само незнам на коя фирма, ти какво ще ми предложиш ?

# 587
  • Мнения: 6 842
Това беше единия вариант - с инжекции. Но прецених, че след като не се почувствах добре с прием на двойни дози, по-добре да карам леко и нежно. Simple Smile
Тези резултати ги постигнах като спрях лекарствата, които пазят стомаха - инхибитори на протонната помпа (Нексиум, Пулсет и т.н.). Но после ще трябва да ги включа, че видях зор без тях. А те също пречат на усвояването.
Предполагам, че няма да стане само с витаминна терапия, още повече, че аз имам съдови инциденти, макари други. Пак ще цитирам проф. Кирилов:
Цитат
Първична и вторична витаминна профилактика на хиперхомоцистеинемията – противоречиви резултати. Рандомизираните контролирани проучвания върху  фолатната и витаминна терапия показват нееднозначни резултати – някои установяват благоприятен, други негативен лечебен резултат. По-оптимистични са резултатите от първичната  профилактика,  докато тези от вторичната превенция при пациенти, които вече са преболедували от миокарден инфаркт и инсулт  показват негативни резултати.  Проучването  SEARCH е проведено за  7 годишен период на 12 000 души,  преживели мозъчни или сърдечно-съдови инциденти.  Вторичната профилактика чрез  комбинирането на   фолиева киселина и вит. В12  ефективно  е понижила нивото на Хци,  но това не  е оказало очаквания  превантивен ефект.  Заключението е,  че редуцирането на кръвния Хци не предотвратява по-нататъшното развитие на неблагоприятни сърдечно-съдови събития у преживелите миокарден инфаркт и мозъчен инсулт.
Въпреки, че няма категоричен отговор  дали с понижаване на Хци се намалява действителния риск за развитие на сърдечно-съдови увреждания, има и такива клинични изследвания, които намират, че витаминната терапия е била  ефективна като профилактика.
Препоръчва се дневен  прием на фолиева киселина:  400-800 μg,  витамин  B12: 500 μg  и витамин  B6: 25-100 mg. Този подход понижава  Хци с 30% от изходното ниво.


Bondy07, същата мутация - MTHFR C677T - хомозиготна.
Следи тройката - В9, В12 и Хци. Обърни внимание какво пише проф. Кирилов - спорни са стойностите на Хци, но над 10 трябва да се внимава и да  се вземат мерки. Добрата новина при тебе е, че при първична профилактика ( преди инцидент), прогнозата е оптимистична.
Намирам за добра идея, при тази мутация, да се следи от време на време и съсирването на кръвта - INR и другите показатели. Подозирам, че имат връзка с витамините и Хци. И за това не се сетиха да ми проверят.
Сега лекари се чудят как толкова късно се е проявила мутацията. Разбра се едва след инцидентите започнаха да се разплитат нещата. И на моя документ пише, че няма повишен риск, а аз бях оперирана от свирепа тромбоза.

Директно си капя вигантол на езика - 2 х 20 на седмица. Ендокринологът каза, че няма смисъл да го разбивам и да вземам всеки ден и ми написа  да следя калций и фосфор. От тази тема разбрах, че трябва да следя и магнезий и желязо.  За витамините дадох линкове какви съм ползвала.

ПС Май трябва да отворим отделна тема за Хци, витамини от група В, мутациите и рисковете, свързани с тях. Тази е само за В12, другата за MTHFR е предимно по повод бременност. И се чувствам като свободен електрон, дето има съвсем малко хора с проблеми като мене.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 14:50 от Diorela

# 588
  • Мнения: 11 783
....
Взех си вит Д на Джеймисън, от който започнах по 5 капки всеки ден (така поне ми изписа ендокриноложката), незнам да не е прекалено висока доза, виждам че повечето пиете по 20 капки на седмица, но въпроса ми е наведнъж ли ги пиете или ги разделяте за цялата седмица по 3 капки примерно всеки ден ?


Аз съм пила и по двата начина. Не ти е висока дозата, аз не помня и колко ти беше резулатата де. При последния ми дефицит пих по 5-6к всеки ден на втория месец някъде започнах 2х20, но често забравях дните в които трябваше да ги вземам и пак се върнах на всекидневен прием.

# 589
  • Мнения: 883
....
Взех си вит Д на Джеймисън, от който започнах по 5 капки всеки ден (така поне ми изписа ендокриноложката), незнам да не е прекалено висока доза, виждам че повечето пиете по 20 капки на седмица, но въпроса ми е наведнъж ли ги пиете или ги разделяте за цялата седмица по 3 капки примерно всеки ден ?


Аз съм пила и по двата начина. Не ти е висока дозата, аз не помня и колко ти беше резулатата де. При последния ми дефицит пих по 5-6к всеки ден на втория месец някъде започнах 2х20, но често забравях дните в които трябваше да ги вземам и пак се върнах на всекидневен прием.

Това ми е резултата:
- вит Д - 21.9 ng/ml (при норма 30-50)
А от витамин В12 по колко се взима ?

# 590
  • Мнения: 11 783
....
Взех си вит Д на Джеймисън, от който започнах по 5 капки всеки ден (така поне ми изписа ендокриноложката), незнам да не е прекалено висока доза, виждам че повечето пиете по 20 капки на седмица, но въпроса ми е наведнъж ли ги пиете или ги разделяте за цялата седмица по 3 капки примерно всеки ден ?


Аз съм пила и по двата начина. Не ти е висока дозата, аз не помня и колко ти беше резулатата де. При последния ми дефицит пих по 5-6к всеки ден на втория месец някъде започнах 2х20, но често забравях дните в които трябваше да ги вземам и пак се върнах на всекидневен прием.

Това ми е резултата:
- вит Д - 21.9 ng/ml (при норма 30-50)
А от витамин В12 по колко се взима ?

Моя резултат беше по-нисък, но въпреки това не мисля, че ти е голяма дозата. Колко време ти каза да пиеш?

В12 когато не е фрапантен дефицита да налага по-сериозни дози, обикновено се вземат подезични таблетки от 1000 мкг поне 2-3 месеца.

# 591
  • Мнения: 883
....
Взех си вит Д на Джеймисън, от който започнах по 5 капки всеки ден (така поне ми изписа ендокриноложката), незнам да не е прекалено висока доза, виждам че повечето пиете по 20 капки на седмица, но въпроса ми е наведнъж ли ги пиете или ги разделяте за цялата седмица по 3 капки примерно всеки ден ?


Аз съм пила и по двата начина. Не ти е висока дозата, аз не помня и колко ти беше резулатата де. При последния ми дефицит пих по 5-6к всеки ден на втория месец някъде започнах 2х20, но често забравях дните в които трябваше да ги вземам и пак се върнах на всекидневен прием.

Това ми е резултата:
- вит Д - 21.9 ng/ml (при норма 30-50)
А от витамин В12 по колко се взима ?

Моя резултат беше по-нисък, но въпреки това не мисля, че ти е голяма дозата. Колко време ти каза да пиеш?

В12 когато не е фрапантен дефицита да налага по-сериозни дози, обикновено се вземат подезични таблетки от 1000 мкг поне 2-3 месеца.

цялата година ми каза да пия

# 592
  • Мнения: 6 842
ОМГ,  Бонди, на мене ми каза 3 месеца и изследване на Д, калций и фосфор, при къде по-ниски стойности, за да се прецени. Виж в този пост, на предната страница, съм написала подробно какви са ми били началните стойности преди няма 2 мес., какво съм пила, по колко и какви са сегашните резултати ( само които са готови). Заради тебе го написах, чети внимателно всичко.
https://bg-mam.ma/p/1103227/39607229


Виж с 1000 мкг на ден, при много сериозен дефицит на В12, колко се подобри при мене. Даже съм ползвала таблетките на Натурал факторс, от които повечето не били доволни ( така и не разбрах защо).
Виж и схемата на проф. Кирилов, няколко пъти вече я пиша. В нея е посочено 500 мкг на ден. С тази мутация се набляга на фолиевата (В9), В12 е кофактор.
Аз реших за себе си, пия 1 месец, почивка и правя контролни изследвания, за да се прецизира дозата. Май така е най-разумно, с по-чести изследвания. Ориентирах се към най-ниската доза, която ми назначиха, за да е плавно покачването. ( Както казах, 3-ма лекари , 3 дозирания.) Надали организмът ми ще е щастлив, ако му нахакам високи дози от раз.

Сега мисля да започна и Омега -3 на Витаслим ( https://vitaslim.eu/bg/visilife-health/page/30 ). В темата за бързи здравословни въпроси споделиха, че лекар го е препоръчал за сваляне на холестерола. https://bg-mam.ma/p/1144390/39594600

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 17:25 от Diorela

# 593
  • Мнения: 11 783
Цяла година по толкова ще е много мисля  Thinking . След няколко месеца спри и си провери нивата, да не се предозираш. Когато влезеш в границите, после може да си вземаш профилактична доза 2 капки дневно.
Аз за три месеца си вдигнах достатъчно нивото, е вярно, че беше и лято и това си има значение.

# 594
  • Мнения: 2 247
От 10 до 44 го вдигах една година с по 8 капки Вигантол на ден. Всеки ден. Та, явно при всеки е различно.

# 595
  • Мнения: 11 783
Да, факт всеки организъм е различен, от различни нива се тръгва, сезона също е важен.
Затова е хубаво да се направи проверка по някое време как се движат нещата, защото все пак с Д може да се предозира и това е хормон, не обикновен витамин.

# 596
  • Мнения: 10 243
Здравейте,
тръгнала съм към дефицит на  Б12. Но при мен не е новост. Преди години на инжекции бях за известно време, дори съм писала и в първите теми. Ям буквално тонове месо, яйца, ядки, сирена, обожавам суб продукти, риба от време на време, но уви пак съм с недостиг. Резултата ми е 277pg/ml при реф.ст-ти 180-914. Личната ми препоръча 1000мг на суплемент за 3 месеца и ако не стане, пак почвам инжекции за 6 месеца. Но гледам че и RBC са ми под норма. Знаете ли дали Б12 има връзка с RBC? Дали дефицита на Б12 е повлякъл и RBC а е по под норма? Благодаря на отзовалите се.

# 597
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 167
Мерси за отговора.

Последна редакция: пт, 08 ное 2019, 13:48 от nasito8988

# 598
  • Мнения: 11 783
nasito8988 добре ти е резулатата  Peace

vici75 това са еритроцитите, освен тях сигурно и MCV И MCH са ниски, това сочи желязодефицитна анемия. Най-вероятно с лечението с В12 си смъкнала желязото.
И въобще за толкова дълго време дефицит не потърси ли причината - нещо не е наред в червата или мутация, или прием на лекарства пречещи усвояването (например тези за ИР)

# 599
  • Мнения: 6 842
Допълних някои неща в този пост от предната страница. https://bg-mam.ma/p/1103227/39607229
Нямаше смисъл от нов.

nasito8988 , по-добре изтрий снимката, че ти се четат всичките лични данни.

Общи условия

Активация на акаунт