Какво НЕ ни е нужно за бебето

  • 15 210
  • 187
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 170
Здравейте,
След като разбрах , че съм бременна отново, се замислих колко много непотребни неща сме купували с първото дете. Вещи, които не са използвани и не са ни вършили работа.
Пускам тази тема, за да сме в помощ на бъдещите и настоящите мами , както и да обменяме опит.
Нека всяка от вас да сподели какво НЕ ѝ е потрябвало и коя придобивка ѝ е свършила страхотна работа покрай грижите с бебчето.

Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 10:25 от Редактор*

# 1
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
Страхотна тема.
Лично за мен,
Ненужно:
-стерилизатор, тъй като бебето ми е изцяло на кърма и в редките случаи, когато се налага да ползвам помпа и шише, просто ги изварявам. Бяха ми дали стерилизатор, но нито веднъж не го ползвах и го подарих.
-бебешки пуф/барбарон. Виждам, че много майки ползват, но аз нито ползвах, нито ще ползвам.
Сега не се сещам нещо друго, ако се сетя ще добавя.
EDIT:
-Аспиратор за нос
-Залъгалка/биба


Полезно:
-джаджата от шезлонга. (а всъщност и шезлонга ползвах 2 пъти до момента, но не беше удобен конкретния модел, който също ни беше подарък)
Има класическа музика, светлини и вибрация. Действа доста успокояващо и занимателно.
Сега може би ми е блокирал мозъка и не мога да кажа друго. По-нататък ще допълвам. Grinning
Ще ми е интересно да прочета кое е било от полза и кое не за другите майки.

Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 11:07 от despicable

# 2
  • Мнения: 8 934
Стерилизатор и безброй шишета не съм купувала, децата ми бяха само на кърма
Лъжичка специална също, хранех ги с наличните метални.
Люлка, не съм ползвала.
Термометър за вода не съм ползвала.
Ако се сетя още нещо, ще допълвам.

# 3
  • Мнения: 2 170
На мен ми бяха безполезни джаджите за загряване на мокрите кърпички за дупе. Мислих си , че тъй като ще е малка по време на зимата ще е удобно.......еми не. Изсушаваше кърпичките. Беше подарък и поне не ме е толкова яд.
Следващото нещо са официални бебешки дрешки от типа на ризи,дънки, вратовръзки и всякакви подобни неща. Мен ме беше страх толкова мъничка да я кича. Първите месеци живя в гащеризончета с копчета,ципове и магнитно затваряне.
Люлката също ни беше много полезна.

# 4
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
Честно, сефте чувам за уред, който затопля мокрите кърпи. Joy

# 5
  • Мнения: 2 170
Честно, сефте чувам за уред, който затопля мокрите кърпи. Joy
Еми съществува , но за мен не струва. Да не коментирам , че са по 20-50лв . Хем даваш пари за него, хем ти суши кърпите......много кофти.😂

# 6
  • Мнения: X
Най-полезен ми беше т.нар. повивалник. Тъй като се сменяха памперси върху нашето легло, с него избегнахме безбройните инциденти при преобличане. В последствие взех един "мини", който ползвах, когато бяхме в движение, в количката.

# 7
  • Мнения: 1 050
Уред за затопляне на кърпи .... неее какви неща измислят хората Grinning
Стерилизатора при нас също събира прах. 
Официални дрешки и ленти/кърпи за коса за новородено също са излишни.
Възглавница за кърмене - намерих приложение да си подпирам гърба, докато кърмя вече 11 месеца.
Нагревател на шишета, бурканчета.

# 8
  • Мнения: 4 758
Полезни - повивалник /до 3 години и 4 месеца съм го ползвала/, дървена кошара /стоеше в хола и детето в нея през деня/, вана със седалка, която се закрепя за ваната /така го къпех сама и без никаква опасност или болки в кръста за мен/.

Безполезни - възгланица за кърмене /не кърмих/ и шезлонг за бебето /още ме е яд за дадените пари/

Дрехи - докато проходи, носеше само ританки, пижамки, памучни блузки и анцузи. Никакви дънки, ризи, джинси. От тригодишен обаче с анцузи само у дома и на спорт и на това много държа.

# 9
  • Мнения: 1 107
Лелеее, мога да напиша ферман по темата и да изям на края голяма кавга тук.
Според мен 99% от нещата са пълна глупост. Наясно съм, че е голям кеф да имаш за бебе (особено първо) всякакви глупости, но в действителност са глупости.
Трябва: легълце, до 5 комплекта дрешки, памперси, качествен крем за дупе и мокри кърпички. Шампоан, бебешки прах за пране -тео бебе не е лош. Корито. Адекватна играчка тип чесалка за зъби, максимално тънка и може би няколко шарени за цветова адекватност и асимилация. Столче или в зависимост от възрастта на детето кошница за кола.
Всичко останало от повивалник до затоплител за мокри кърпички е излишен лукс.
Имам две деца, нито едното не използва количката. А сега модерните колички за деца до 4-5 месеца максимално ме хвърлят в потрес.
За след 6-7-8 месеца столче за хранене и за слънчево време едно колелце с дръжка за майката.

# 10
  • Мнения: 4 758
Ами явно всичко зависи от родителя и евентуално от детето. За мен повивалникът беше изключително удобен, на количките им взехме душата. От първия ден изкарвах сина ми навън и за шест години и половина няма ден, в който той не е бил навън независимо дали е болен или здрав и дали навън пече или се лее дъжд.

А кавга защо?! Всеки споделя мнението си, нали това е идеята на форума.

# 11
  • София
  • Мнения: 8 639
Много зависи от това как родителите мислят да гледат бебето. Тогава, ненужното за мен, ще е нужно за някой друг.Но все пак ще споделя.
Ютия-изгладих 2 пъти с нея. Включвам моя блуза в това 2 пъти
Ваничка Първите месеци не съм ползвала вана. Къпех бебето на мивката в банята. Купихме дунапренета подложка и то лежеше в нея, в мивката.
Количка С първото ми дете ползвах количка 3 пъти, докато направи 6м. С второто-нито веднъж до 5-ия му месец. Носих в слинг и ергономична раница. И в момента рядко ползвам количка.
Козметика за кожата Не съм мазала и двете си деца с нищо, единствено 2 пъти в седмицата ползвах шампоан, през останалото време къпах само с вода. Имам кокосово масло и на Липикар на Ла Рош, ползвам за кожни раздразнения.
Стерилизатор, комплект шишета Ако кърмите не са ви нужни. Винаги може да се купи 1 шишенце, за случаите, когато някой друг трябва да нахрани бебето с изцедена кърма. Това може да се случи и с лъжичка или чаша.
Помпа за кърма За да кърнуте успешно, не е нужна помпа. Тя се налага само в някои случаи и може да раьберете в кои от консултант по кърмене.
Биберон С първото ми дете не съм ползвала, второто плачеше в колата и купих, но не поиска. Биберонът не е задължителен аксесоар за бебето, а първите седмици може да навреди на кърменето.
Баба да ви помага за къпането Къпането е изключително лесно занятие, а първите дни и седмици са за прекарване на мама, татко и бебе заедно. Без баби, които да досаждат на майката или да не дават на бащата да пипне бебето. Може да си спестите нервите.
Голямо креватче с люлеещ механизъм Важно е да ви е удобно да храните бебето нощем. Ако не искате бебето да спи във вашето легло, ви трябва просто елементарна кошара, на която да махнете едната преграда и да я долепите до вашето легло. Така бебето е хем на една ръка разстояние, хем си кма негово място.
Всевъзможни прибори при захранването Ако захранвате с пюрета, всяка чаена лъжичка върши работа. Ако захранвате по ЗВБ-не са ви нужни въобще прибори до около 10-11м.
Машина за пасиране на пюрета На децата е добре да се предлагат едри храни от рано, може просто да си намачквате зеленчука или да го претриете през цедка.
Проходилка, бънджи-напълно излишни са ми били, а са ми давали. Не съм ги ползвала.
Стол за хранене с 15 функцииСтолът за хранене няма нужда от накланяща се седалка-бебето се захранва седнало, не лежащо. Таблата трябва да е ниско, за да му е удобно да оперира с ръцете си върху нея. Играчките също-това е място за хранене, не за игра.

Дрехите винаги са ми били в повече, за тях съм на мнение, че са си нужни. Ако бебето има рефлукс или зимата, като съхнат бавно.

Последна редакция: нд, 24 мар 2019, 18:41 от Дези.

# 12
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
Аз също не давам биберон-залъгалка. Наистина го намирам за нещо излишно, дори често вредно, тъй като има деца, които едва ги отучват. На 2 и 3 години, проходило, проговорило, а с бибата в устата.
За гладенето, изгладих всички дрехи преди бебето да се роди, защото така или иначе нямах какво да правя. И дотам, повече нито една дрешка не съм гладила.
Количката ми е нужна. Но струваше 220 лв. с всичко необходимо, не разбирам купуването на колички по 500 и нагоре лева, при положение, че ще се ползва няколко месеца и ще се прибере или подари.

# 13
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
Не съм се обграждала с ненужни вещи и при двете ми деца, просто нямахме достатъчно средства за глезотии. Единствената малко ползвана вещ беше люлката. Имахме легло, стол за хранене и проходилка от роднини, лични корито, голям леген, зимна и лятна количка( много полезна покупка с нашата малка кола, а и изкара 3 деца) , помпа за кърма, нормално количество играчки и дрехи, част от тях от приятели.
Сега имам племенник и възможност да му купя много неща, но се възпирам. Наистина голяма част от вещите са безполезни.

# 14
  • Мнения: 1 050
Портбебе, гнездо за бебе, възглавница да се подпира бебето и седи настрани.... Ще се сещам за още ненужни неща.

# 15
  • Мнения: 2 170
Портбебе, гнездо за бебе, възглавница да се подпира бебето и седи настрани.... Ще се сещам за още ненужни неща.
Моята пък още си ползва гнездото за бебе , вече на почти 8 месеца. Единствено купихме по-голямото вече , защото иначе не спи спокойно.
Зависи си и от детето и майката😀

# 16
  • Мнения: 30 802
За момичетата - обувки, диадеми и украси. Не ги понасяха, само ги дразнеха. Както и официални дрехи за новородени. Толкова се заливат и има памперс инциденти, да не говорим колко бързо ги израстват, че не си заслужава. Да не говорим за абсурда момичешките дрешки за бебета да са с пайети, брокат и кристали.

Обиколник, проходилка - не са необходими, а са и опасни. Плюшени играчки - за новородено са абсурд и опасни.

Портбебе - според модела може да е ужас за кръста и опасно за бебето. Слинг е ОК, ако бебето го харесва.

Повивалник съм ползвала около 20 пъти само с първото дете. Ненужно е - по-добре да свикнеш да повиваш на легло и да си сложиш 2-3 станции за повиване из къщи. Просто непромокаема пелена, кърпи и 2-3 памперса. Повивалник на голяма височина е пълен абсурд и е опасен.

# 17
  • Мнения: 11 073
Нещата, които са ми били полезни:
- количка - голяма, хубава, "танк" за софийските разбити улици, ползвала съм я и по 8-9 часа на ден, до 2 г. После изгледа още едно бебе от-до.
- шезлонг - най-обикновен, без пластмаси, люлеене, свиркане, пеене и т.н. Бебето не искаше да се отделя от мен и с шезлонга си го разнасях навсякъде - в кухнята, тоалетната...
- стол за кола - 0-18, сериозен модел, отгледа 3 деца.
- стол за хранене - обикновен, дървен. Разглобен се превръщаше в малко столче и масичка за рисуване и игра.
- дрешки - без връзчици, фльонги и заврънкулки, най-добре с копчета тик-так и прихлупване.
- за преобуване - непромокаеми отдолу пелени във весели цветове, доста на брой. Спокойно се сгъват и ползват във всички стаи из къщи, на пътуване, на разходка - не е като да трябва задължително да отидеш до повивалника Simple Smile
- вана - в първите месеци ползвах, след това до 3-4 години искаше да се къпе в един голям леген.
- гърне.

Абсолютно всичко друго се оказа ненужно или излишно за нас, включително кошарата (спането в нея беше провал, купихме отделно единично легло за по-голямо дете около 3 г.). Много от "задължителните" неща не съм ги купувала - като стерилизатори, повивалници и т.н.
Шишета, биберони, помпи и т.н. са консуматив и при възникнала нужда могат да се набавят във всеки един момент, ако живеете в град. Също и козметиката. Единствената козметика, която съм ползвала, беше крем Бочко (при нужда) и шампоан (1 път седмично). Имаше прекрасна кожа.
Излишни ми се оказаха и зимните дрехи тип "космонавт". Не ги търпеше от новородено, обличах по друг начин в студовете и пак нямаше проблем.
Активната гимнастика беше в топ 3 ненужни вещи за всички времена.

Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 11:12 от Параход

# 18
  • Мнения: 7 910
Вакуумна помпичка за издърпване на сополи от носа. Предизвикваше див ужас.
Една сравнително скъпа чаша за пиене на вода, май на Томи Типи - изключително неудобна се оказа.
Уред за затопляне на шишета - подариха ми го - дори да не беше толкова тесен, че авентските шишета не влизаха, пак нямаше да го ползвам.
Бюджетът ми беше много внимателно премерен, затова всяка покупка беше обмисляна старателно и нямам сериозни гафове.

# 19
  • Мнения: 11 073
О, вакуумната помпичка беше животоспасяваща, много полезна вещ. Но я ползвахме след 3 г., защото за пръв път се разболя в градинска възраст.

# 20
  • Мнения: 126
И аспиратор за нос, с накрайник за прахосмукачка, звучи зловещо, но когато на сина ми започва да расте зъбче, лигавицата се издува, секрета се втечнява и това пречи на съня. С аспираторчето за прахосмукачка издърпвам всичко без драма. 😁


Извинявам се сега обърнах внимание, че темата е какво НЕ ни е нужно за бебето

Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 12:05 от Sunshinez

# 21
  • Варна
  • Мнения: 158
Стерилизатор, бънджи, проходилка, обувки 😂 (по-добре терлици), всякакви папийонки, ризи, дънки...Първите седмици ми бяха най-удобни бодита и ромпъри. Възглавница за кърмене - ползвах я като бременна, докато спях. Термометър за вода, силиконови протектори за зърна.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Купища дрехи, които след 2 седмици им умаляваха.
4 комплекта памучни пелени (така и не разбрах за какво служат).
Уред за затопляне на пюрета (винаги са яли със стайна температура).
Шишета Чико (течаха).
басейн за игра - надуваем басейн от плат - никой не искаше да стои в него.
Кошара за игра - същото.
Бебефон - при всяко обръщане на бебето пращи нечовешки и аз скачам. Оставях просто вратите отворени и не ползвах бебефон.
Шезлонг не съм ползвала, защото за тази цел си ползвах кошниците от колата (количката стоеше в колата, защото не влизаше в асансьора, а качвах бебетата в кошниците).

В по-следваща възраст:
Триколки (колелета) с родителски контрол - най-глупавото и неудобно нещо.
Надуваем батут - меракът им мина за 3 дни и не го погледнаха повече.
Люлки за тавана - същото като с батута.

Много полезни:
Шишета Авент и Нук и същите залъгалки.
Хубава количка с големи гуми.
Кошници за кола - мъкнех ги с тях навсякъде, където количката не влизаше.
Столче за хранене - ползвахме го до 4-5 год възраст, отгледало е 5 деца до тук и още е живо. Simple Smile
Повивалник. На мен ми беше супер удобен, само там преобувах и обличах до към 4 год възраст. Аз съм висока и сега с племенницата като се наложи да я обличам на леглото оставам без кръст.
Сгъваеми кошари - ползвала съм и дървени и сгъваеми, вторите са много по-удобни.

# 23
  • Мнения: 1 030
Относително е, например аз не съм ползвал повивалник,  докато стерилизатора и шезлонга ми бяха много полезни.
Памучните пелени  и космонавтите - също много полезни за мен.

Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 11:56 от trotinettka

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 21 618
Относително е, например аз не съм ползвал повивалник,  докато стерилизатора и шезлонга ми бяха много полезни.
Точно! Както вече и стана видно. Simple Smile

За статистиката:
Най-най-най-ползвани бяха и ако ми се наложи, категорично пак бих заложила на тези неща:
 - колекторите и подплънките за кърма; контейнерите на Авент (и те са ползвани години - в началото  - замразявах кърма, после храна)
 - бебефона (навсякъде го носехме и го ползвахме години)
 - преносимото креватче и мобилна решетка за креватче (също ползвани години)
 - повивалника
 - столче за колата (от самото начало  и после няколко години... до седалка за кола)
 - слинг и количка 
 - уолкъра, а после колелото без педали

Неползвана остана помпата за кърма, кърмих дълго щерката и в редките случаи когато съм цедила изобщо се справях идеално на ръка.
Понеже исках да кърмя не купих  шишета предварително и основателно.

# 25
  • Мнения: 4 960
Явно някой неща си зависят от бебето и родителите. Моето бебче е на 2м. Имаме голяма кошара с люлеещ механизъм. Супер удобна ми е, преобличам си го там, всичките му дрешки събирам там, кърпички, мазила и т.н. Съко имам и голяма количка тип "танк" и си я харесвам, навсякъде газя с нея. Подариха ми и стерилизатор, който нямах намерение да ползвам, но уви с кърменето не ни се получава добре и кега го ползвам доста. Абе, общо взето има неща за всеки вкус, по- скъпи и по- евтини, кой както му е удобно. Може би бих посъветвала бъдещихи майки да не купуват играчки- аз не съм купила нито една, а вече ми подариха един кашон играчки

# 26
  • Мнения: 7
Абсолютно ненужни :
-затоплител за мляко и храна
- шезлонг, люлка
- бейбифон
- аспиратор за нос
- уолкър
- ластик/въже за прохождане

# 27
  • Мнения: 301
Зависи от самото бебе и от родителите, но да кажа за нас:

Ненужни - стерилизатор, активна гимнастика, слинг.
Не ползваме бебефон, порт бебе, обиколници, бънджи, проходилка специално кошче за памперси, уреди за затопляне или пасиране/готвене специално на бебешка храна. За тези неща изрично бях казала на роднините  да не се купват. За някой родител може да са незаменими, но за мен това са излишни неща с кратко време на използване.

Полезни - ерго раница, шезлонг, чувалче за спане, помпа за кърма, малко интерактивни играчки.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
А да, и коланите за прохождане бяха голяма глупост. С две бебета на колани бях като със стадо дакели.  Joy Ама и с едно дете не съм видяла на някого да са му удобни.

# 29
  • Мнения: 30 802
По принцип всяко подпомагане на прохождането е ненужно и всички продукти за това са ненужни.

# 30
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Хубава тема 🙂
 В интерес на истината, не сме се хвърляли да купуваме какво ли не за бебето. Преди да се роди, имахме само легло, количка, корито, повивалник и стерилизатор и някоя дрешка. Всичко друго набавяхме в движение, според нуждите. Не сме купували излишни неща- възглавници  за кърмене, бебешка гимнастика, шезлонги, проходилки....дори нямах термочанта и дозатори за ам. От темата научавам, че съществуват безумни измишльорини като затоплящо устройство за мокри кърпи 😀
За пръв път чух и за обувки за прохождане, доста, след като синът ми проходи.

# 31
  • Мнения: 4 758
А всъщност какъв е смисълът на темата? Ясно е, че всеки родител има различни виждания за отглеждането на детето си и всяко дете има различни потребности. Вече сме на трета страница и се споменават едни и същи неща, които за един са били животоспасяващи, а за друг - абсолютно ненужни.

Ами така можем и 500 страници да изпишем. Та питам авторката - каква й е точно идеята с тази тема и има ли изобщо идея или просто ей така? След като вече има дете, значи е що-годе наясно поне за себе си.

# 32
  • Мнения: 3 252
Аз не съм авторката, но си мисля, че идеята на темата е, бъдещи мами да се ориентират какво да не купуват за своите бебета Simple Smile

# 33
  • Мнения: 2 571
Много полезна тема! Предстои ми пазарене  (надявам се да не прекалявам) Все още си слагам спирачки сама (нз как издържам)

# 34
  • Мнения: 4 758
Аз не съм авторката, но си мисля, че идеята на темата е, бъдещи мами да се ориентират какво да не купуват за своите бебета Simple Smile

Няма как да стане. Аз казвам, че повивалникът ми е бил много удобен (спестяваше ми навеждането и болките в кръста и го ползвах повече от три години), а друг казва, че за него е измишльотина. Как това ще помогне на бъдещата майка? Всеки сам преценява какво му е необходимо и това зависи от начина на живот, от разбиранията на родителите, от нуждите на бебето, от мястото, където живеете, от начина на живот, който водите. Всичко останало са някакви изброявания и списъци.

# 35
  • Мнения: 63
На мен лично подобни клипчета в youtube ми помогнаха много да се ориентирам какво има на пазара и какво би ми било нужно евентуално - гледахме с ММ и купихме каквото преценихме, а дали
ще ползваме всичко- ще видим. Ние например сметнахме че повивалник няма да ползваме, а разчистихме едното бюро и купихме само подложка за повиване.
Откровено не знам слинг дали ще ползваме и първо ще наемем да пробваме, че ще сме с 2 бебета.

Това, което бих казала на повечето бъдещи мами като вече гърмян заек в пазаруването - мислете внимателно и имайте предвид, че винаги в магазина ще се опитат да ви убедят че витрябват 1000 глупости още или, че по-скъпото е по-хубаво. Повечето продавачки са на процент от продажбите и се опитват да направят заплатата.
Голяма част от нещата могат и да се наемат ако не сте сигурни.

Аз исках да попитам относно шезлонзите (тези които са ползвали) - функцията с вибрацията помага ли наистина за коликите?

# 36
  • Мнения: 116
Аз не съм авторката, но си мисля, че идеята на темата е, бъдещи мами да се ориентират какво да не купуват за своите бебета Simple Smile

Няма как да стане. Аз казвам, че повивалникът ми е бил много удобен (спестяваше ми навеждането и болките в кръста и го ползвах повече от три години), а друг казва, че за него е измишльотина. Как това ще помогне на бъдещата майка? Всеки сам преценява какво му е необходимо и това зависи от начина на живот, от разбиранията на родителите, от нуждите на бебето, от мястото, където живеете, от начина на живот, който водите. Всичко останало са някакви изброявания и списъци.

Ползвала сте повивалник повече от 3 години?
За мен ненужно се оказа стерилизатора, бебефона, кошарата за игра, проходилката, с която се обърна и си я захлюпи на главата и аз повече не я изкарах. Шезлонга си беше от нужните вещи, но вибрацията беше от ненужните екстри. Бънджито също влиза в графа ненужни при нас, но с активната гимнастика се заиграваше някой друг месец. Мисля обаче, че и без нея можехме да минем. Всичко си зависи от детето и потребностите на майката.

# 37
  • Мнения: 3 252
На мен ми предстои да бъда "бъдеща мама" и аз влязох в темата, точно за да видя какво не ми е нужно да купувам. В интерес на истината, голяма част от изброените в темата "ненужни" неща като повивалник и т.н. вече сме ги купили, но пък се чудя за кошче, което става на шезлонг и люлка (moni AVA 5 в 1). Чакам лятно бебе и идеята ми беше, че ще го разхождам с мен из стаите докато чистя или правя нещо друго такова, а няма само да се ослушвам дали му има нещо от съседната стая.

# 38
  • Мнения: 1 030
Моят съвет е да изчакате, първо дали ще усетите нужда от него и второ - оставете  си жокери за подаръци от роднини и приятели.

# 39
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Да, ние имахме подарък- втора количка. Тъй като предните полватели отдавна не я ползваха, я имихме и изпрахме и си ползвах вкъщи първите месеци. Вместо да се ослушвам дали е добре, си хо разкарвах с мен.

# 40
  • Мнения: 3 252
Моят съвет е да изчакате, първо дали ще усетите нужда от него и второ - оставете  си жокери за подаръци от роднини и приятели.
Това с жокерите много ми харесва Simple Smile за съжаление няма никой да ни донесе подаръци Simple Smile роднините участваха в покупка на дрехи за новороденото и легло за бебе Simple Smile

# 41
  • София, България
  • Мнения: 3 585
Моят съвет е да изчакате, първо дали ще усетите нужда от него и второ - оставете  си жокери за подаръци от роднини и приятели.

Абсолютно! Просто да не се купуват неща, преди да е ясно дали ще бъдат нужни. И под "неща" имам предвид точно тези глезотийки тип шезлонг, стерилизатор, нагреватели и комплекти шишета, дрехи за цяла детска градина, повивалници...
Просто.... Може с тях, ама може и без тях. Всеки си прави сметка Simple Smile
Темата ми се струва повече объркваща, отколкото полезна. Всяка майка намира различни продукти за нужни и ненужни, както и всяко дете си има предпочитания Wink

# 42
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Стерилизаторът ми беше необходим, защото не съм кърмила. По- икономичен и удобен е, отколкото да чакаш да заври цяла теджера с вода на котлона.

# 43
  • Мнения: 95
  За мен тази тема е много полезна. Ясно е, че мнения всякакви, но за ориентир на бъдещите майки (особено на тези, на които им е за първи път) е супер.
А има ли някъде “списък” с всичко необходимо за новородено?

# 44
  • Мнения: 3 252
  За мен тази тема е много полезна. Ясно е, че мнения всякакви, но за ориентир на бъдещите майки (особено на тези, на които им е за първи път) е супер.
А има ли някъде “списък” с всичко необходимо за новородено?
Като напишеш в Гугъл списък за новородено и излизат много и най-различни.

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Данито, никога не ми е хрумвало да си разнасям бебетата от стая в стая. В първите месеци чистех и готвех докато спят. Моите спяха по много и бяха кротки бебета. През лятото почти по цял ден бяхме навън в количка. В къщи общо взето или ядяха (на ръце) или си бяха в леглото. След 6-7 мес като започнаха да седят ги оставях на килима в детската стая и си играеха там.

# 46
  • Мнения: 508
Също смятам, че темата е полезна, дори ме плаши ентусиазма на негативно настроени потребители - ако не ти харесва нещо, подмини го, няма нужда да остроумничиш.
Полезно и интересно ми е да прочета идеи как да си спестим пари и да не трупаме излишни вещи.
До сега горе-долу сме успели да съобразим дългите списъци с нашите предполагаеми нужди.

# 47
  • Мнения: 2 170
Пуснах темата , за да споделим и обменим опит с бебешки продукти. Какво ни е било ненужно , защото много често бременните(особено чакащите първо детенце) се изхвърлят в покупката на неща, които в последствие  събират прах, непотребни са и не си струват. Това , че се повтарят едни и същи неща не мога да го предотвратя, противоречивите мнения за други-също. Мамите, които имат интерес да четат темата сами ще си направят изводите . Не задължавам никого да чете .


Сега се сещам още нещо неудобно, но не за бебето а майката. Раждах със секцио и си бях взела еднократно бельо за след раждането. Хич не ми беше удобно. Материята беше гадна на допир , но когато го купувах можех само опаковката му да видя. Имаше и един кръгъл ластик , който не можех да търпя. Лично аз не го използвах.

# 48
  • Мнения: X
👏👏👏за темата!
https://youtu.be/p69nvIT0pvc
Това също смятам, че ще е полезно за новите мами⬆️

# 49
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Аз не използвах превръзките за след раждане, защото от болницата ми бяха осигурили. Както и  подплънките за гърди, бяха ме уплашили, че едва ли не гърдите ми ще текат като чешми, но кърма така и не ми дойде като хората.

# 50
  • Мнения: 2 220
Доста разтеглива тема, всяко бебе е различно и гледано по различен начин. Най-успешните и нужни покупки за моето бебе са: шезлонг-люлка, видеофон, стола за хранене и ергон.раница. Без всичко друго можем с него, но без тези-не. Той сега е на 10 м., на стола за хранене прави всичко-яде, спи, играе. Нощем спи в отделна стая от нас и без видеофона сме загубени. Като най-безполезни вещи определям барбарона, изобщо не искаше да седи вътре; обиколници, повивалник, надуваем басейн за игра. Сигурно има и още, за това се сещам в момента.

# 51
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 014
Прекалено малкият размер дрехи(визирам ню борн и 50 см)-моето се роди 54 см и изобщо не ги и облече.Някой ден когато пак имам дете изобщо няма да взимам от най-мъничкият размер.
Многото плюшени играчки-аз изобщо не съм и купувала,но буквално ни заринаха с тях.Следващият път направо ще си кажа ако някой реши да ми носи подарък да не е плюшена играчка.
Кенгуро,слинг и разни неща за носене-само веднъж се престраших да използвам, т.к. съм страшно спъната в краката и на съвсем равното падам и се пребивам,камо ли да взема да нося бебе и да се пребием и двамата.Бяха ми дадени от кумата ,ММ ползваше понякога кенгурото,но аз много държех бебето да се научи да седи в количката и максимално ограничавах носенето му.
Биберон-залъгалка- Станислав много бързо ги отказа, на няма и 2 месеца, така че следващият път може и да не купя.
Помпа за кърма-ММ купи от онези авентските,по 100 лв, а т.к. нямах кърма я ползвах само 1-2 пъти.Можеше и с по-евтина да минем, ама здраве да е.После я подарих на сестра ми и тя я ползва и с двете си деца.
Сигурно има и други неща,но то беше толкова одавна, че вече не мога всичко да си спомня.
Полезно със сигурност ми беше столчето за кола,което ползвах и у дома като вид люлка, активната гимнастика-там можеше да седи с часове и стерилизатора-добре, че беше по-голям, че иначе много щях да си играя да мия шишета.

# 52
  • Мнения: 4 758

Ползвала сте повивалник повече от 3 години?

Да, синът ми свали памперса на 3 години и 4 месеца. Мислех си, че до университета ще го носи, когато един ден се събуди, каза 'пишка ми се' и отиде в тоалетната. Така приключихме с памперсите.

Между другото, понеже една съфорумка беше споделила, при прибиранията си в България го повивахме на моето старо бюро. Също свърши идеална работа, върху бюрото слагахме една доста дебела хавлиена кърпа.

# 53
  • София
  • Мнения: 19 249
За мен излишен беше уолкърът, защото поне нашият беше такъв, че за ползване трябваше детето да пази равновесие, т.е. да ходи.
Стерилизатор на микровълнова ми беше много полезен, защото не се справих с кърменето. Обаче с цялата тази пара боята на МВ отвътре се обели.
Купих слинг, но или моделът не беше хубав, или бебокът е бил голям, но на 3 месеца ми се стори много неустойчив и минах без него.
Проходилката спасява да останеш без ръце и кръст, но пак си зависи от детето. Моят син доста се поблъска с нея по всички стени и мебели, но я смятам за полезна. Но тя няма нужда да се купува преди раждането.

# 54
  • Мнения: 595
Не изчетох всичко, но се включвам
НЕнужни вкъщи се оказаха шезлонга-люлка, спални чувалчета, активна гимнастика, вече 9 месеца и креватчето е излишно от предварителните покупки /или подаръци/
Много ползвах слингов шал, вибриращ шезлонг, на който бебчо спеше по корем първите 2 месеца, помпа за кърма съвсем обикновена-дадоха ми такава в болницата и я харесах, нямаше 20лв плюс шише

# 55
  • Мнения: 4 660
Нямах ненужни неща за бебето, а по скоро по малко използвани. 
Бебетата много бързо растат това е факт, а моето много бързо порастна. Дрехите бързо и умаляваха, не трябваше да купувам в началото много дрехи. Сега пера почти всеки ден на кратка програма 15 мин и има 3-4 комплекта с които изкара зимата. И 6 кашона умалели дрехи.
Роди се 3 кг и 49 см, сега почти на 1 годинка е 11.6 кг и 81 см и носи размер почти 86.
В началото също не купувайте много обувки, ненужни са. Един чифт стигат, ако ходите някъде.
Шишета от 300 мл също ми се оказаха ненужни бебето отказа АМ след 10 мес.

# 56
  • София
  • Мнения: 19 249
Ако щете вярвайте, но бях приспособила нещо като спален чувал на сина ми допреди 2-3 години, т.е. е бил на 7-8.
Спални чувалчета купувахме до най-големия размер, защото много се върти и май изстиваше, като се отвие, аз невинаги се будя. Затова заших една олекотена завивка по късата страна и и отгоре отвор за главата, идеята я взех от шивашката тема. Ами родих се

# 57
  • Мнения: 3 269
Това, което ми е било ненужно с първото дете, ми е нужно с второто и обратно. Двете са момичета. Едната много обичаше шезлонга, другата не, едната обича да гука на пеещата въртележка по 1 час, другата се занимаваше с нея само 3,4 минути.

# 58
  • София
  • Мнения: 8 639
С първото ползвах шезлонг(от сестра ми стар, претапициран с кожа за седалки за коли Laughing ) С малко бебе е що годе удобно. Когато стана на 6м. се преместихме, кошарата я долепих до леглото без преграда и вече нямаше къда да го сложа. Не съм почувствала липсата му. С второто дете въобще не съм ползвала.
С първото имах люлка, ползвах я първите 3-4 месеца. С второто шезлонг, който доста експлоатирах. Но играчки или вибрацията са ми били излишни-не ги ползвах. Бях махнала частта с играчките от шезлонга, повече пречеше.
Почти нищо ново не съм купувала с малкото ми дете, освен нови слингове и ергономични раници. Там съм склонна да инвестирам много, а когато не купуваш други глупости, има и възможност. Те са ми били(и в момента) от огромна полза.
Триколка не сме имали, не смятам и да купувам за малкото. Не съм слагала спален чувал на бебетата ми. Родени са зимата, но винаги са спяли с мен, затова и са леко облечени.

# 59
  • Мнения: 54 402
Моята дъщеря също спеше в такъв приспособен спален чувал. От олекотеното юрганче.

# 60
  • Мнения: 2 170
И ние не използвахме спални чували. Бяха ми крайни неудобни.

Сега се сещам , че докато беше съвсем новородена ми бяха много полезни едни като роклички с ластик на ръба. Много по-лесно я преобувах нощем.
Скрит текст:

# 61
  • Мнения: 10 795
За мен най-безполезното нещо се оказа бибата. Това, че всички бебета обичат да смучат биби е пълен мит... Бабата накупи 3 броя различни марки, да има! 😀 Едната подарих, другата хвърлих, третата я подхвърляме още в нас, понякога малката си чеше венците с пластмасово на бибата, но така и не ще да лапне биберона Grinning
Накупихме и стерилизатор, куп шишета, купички, четки, термочанти и т.н., които се оказаха безполезни, защото кърмя... Та препоръката ми е да не се бърза с тези неща, защото наистина може да са хвърлени пари на вятъра.

# 62
  • Мнения: 54 402
Аз пък исках залъгалка да смуче, а не пръста, ама то беше инат и хич не ѝ обърна внимание. Joy

# 63
  • Мнения: 10 384
Легло - спяха до мен
Количка - не понасяха и двамата, висяха по слингове и кенгура
Ваничка с каничка - къпехме ги в голямата вана под душа
Проходилка - пълзяха и си проходиха сами по мебелите
Стерилизатор - не съм ползвала
Ютия - също Simple Smile
Шишета - кърмех
Пюрета - готвех
Бебешко веро за съдове
Буталка-колело
Възглавница за подпиране/кърмене - никакъв смисъл
Кош за памперси
Спален чувал
Колани за прохождане
Наколенки за лазене
Замръзвалки за никнене на зъби, гелчета и подобни
Бански за плуване
Биберони
Бънджи за скачане

Общо взето всичко опираше до дрехи, памперси и цици.. Всико друго - с него и без него Simple Smile

# 64
  • Мнения: 683
От бебе до бебе и от родител до родител разликата явно е огромна. Голяма част от вещите посочени от другите ми бяха много любими и полезни - ерг. раница (много любима), помпа за кърма (ползвах, въпреки че кърмех), от там и стерилизатор, кош за памперси и др. Не ползвам чували, барбарон, проходилка, активна гимнастика. Но със сигурност тениски, къси панталонки и други подобни седящи страхотно на закачалка са пълна загуба на пари и място.

# 65
  • Мнения: 35 110
За мен излишно е чадър за количката и допълнителен сенник ако количката има достатъчно дълбок сенник.
Всички видове шишета тип със сламка, мек/твърд накрайник а-у за моят син са излишни. С всичките се лигави ужасно и реших като ще е така да почва да пие от нормална чаша. Започна да пие от една чаша от детски комплект за игра Simple Smile

# 66
  • София
  • Мнения: 1 253
Страхотна и много полезна темичка🖒С първото детенце пазарувах онлайн с такъв устрем, че натрупах един куп вещи, които на разбора се оказа, че никога не са ни влезли в употреба. Вече си имам едно на ум😊

В списъка с ненужни вещи влизат: коланите за прохождане, проходилки, кенгуру, смукалка за плодове (нещо като контейнерче от мрежеста материя, в която се слага парченце плод и детето го смуче без да се задави), течност за стерилизация (никога не се престраших да я ползвам и така си стоеше и в шкафа), индустриални количества плюшени играчки (на които сега се чудя как да намеря място) и много други, за които ще се сетя в последствие и ще пиша допълнително.

Но наистина всичко си е индивидуално и вижданията какво е нужна и ненужна вещ може да се разминават...

# 67
  • Мнения: 35 110
Тия смукалки за плод и моя син не ги отрази. Имахме няколко вида.
Плюшени играчки в нас са точно 2- голяма мечка и един огромен елен на пода на детската.

# 68
  • Мнения: 1 081
Най -ненужните неща според мен са:
Шезлонг
Активна гимнастика
Стерилизатор за шишета
Нагревател за шишета/храни
Уреди за приготвяне на бебешки храни.
Бънджи, барбарони, проходилка, уокър
Колан за прохождане ( най- голямата глупост, която купих, бебето се усука и падна)
Обувки за прохождане ( ще ги сложите около три пъти)
Чувалчета за сън. Не разбирам смисъла от тях, изгледах новороденото ми зимно бебе с плюшени одеалца.
Обиколници
Слинг, не но ергораница ползвах от пет месеца нагоре.
Бебефон...
Безконтактен термометър, имам обикновен електронен, за пет лева. То пази боже, ползвала съм го малко.

Не знам защо се отричат количките. Купих си две колички и съм доволна, една тип танк и лятна. И двете ми вършат работа, още ги ползвам на година и половина.
Помпа за кърма ползвах. На мен ми беше нужна.
Кошница, столче за кола. Абсолютно задължително!
Накупихме сума играчки, залъгалки, биберони, не съжалявам, защото не струват, кой знае колко.
Дрехи трябва да има. Винаги купувам, има изгодни по супермаркети и др. Бебето се цапа, особено, ако има рефлукс, памперсите пропускат, особено бебето като рита. По нататък като вземе да се захранва, да лази, да ходи, чакат ви много лекета, винаги гледам да имам поне седем, осем комплекта дрешки в оборот.
Гърне имам две
Ваничка за къпане, термометър, ползвам още, на мен ми е нужен.
Термос, ще ме разберат мамите, които са хранили основно с адаптирано мляко.
Легълце, кошара сгъваема. Ползваме ги изключително!

# 69
  • Мнения: 35 110
ОООО, количката не я давам за нищо на света. И двете, всъщност.
Като ви чета, май аз съм единствената, която съм ползвала и ползвам все още стерилизатор

# 70
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
А, да. Термометрите. Най- голямата глупост, която сме купували, са не един, а два безконтактни термометъра- за ухо и чело. Накрая преотркрих добрите, стари стъклени термометри, вече не живачни, а галиеви. Отнемат повече време, но са най- точни.
Стерилизатора си го ползвах всеки ден до към 8-9 месец.
Кенгуруто и количките- също много ги ползвахме. Междувпрочем, още ползваме лятната количка за дълги разстояния, защото някои хора ги домързява да ходят.

# 71
  • Мнения: 437
НЕнужни - стерилизатор - ползвах добрата, стара тенджера; уреди за приготвяне на пюрета - ползвала съм мрежа за готвене на пара и пак в тенджерата; кенгуру - крайно отричано последните години - ползвала съм слинг и ергономична раница. Колани и проходилки също напълно излишни вещи. За другите неща - от който можете-взимайте - дори и за тях покупката е безсмислена за 2-3 месечното ползване..
А, да ви кажа - и леглото почти не ползваме - децата, като бяха бебета почти основно при нас са си спали, че майка им я мързи постоянно да става, принася и отнася. Grinning

# 72
  • Мнения: 2 848
За мен ненужни са бебефон, залъгалки (ядеше си първо ръцете, сега редува ръкави и играчки), твърде разнообразни откъм функционалности уреди - взех шезлонг, който може да се застопори като столче или да се остави да се люлее от тежестта на детето, без вибрации, музики и пр. Също и леглото, исках масивна дървена кошара, на която даже решетките да не са подвижни. Повивалник ми е полезен, кошчето за памперси може да е глупост за много хора, у дома го уважаваме доста. Одеалца, бархетни пеленки, много полезни. Слинг, ерго раница също, рядко вадя количката. Абсолютно излишна ми се оказа кутия с отделения за замразяване на пюре. Да обогатя темата с гледна точка върху друг аспект, а именно цената, на която пазаруваме нещата за децата. Истината е, че от България купувам май само козметика и памперси (тях пак от една фирма, която внася от Англия). Тук артикулите са на двойна и тройна цена в сравнение с Амазон например. Горещо препоръчвам на майките, които живеят в София и са отворени към пазаруване онлайн, да хвърлят по едно око и да сравняват цените, като си харесат нещо. Има достатъчно фирми превозвачи. Най-много пари съм спестила не толкова от преценяването кое е излишно, а от разумното пазаруване.

# 73
  • София
  • Мнения: 1 253
ОООО, количката не я давам за нищо на света. И двете, всъщност.
Като ви чета, май аз съм единствената, която съм ползвала и ползвам все още стерилизатор

Ставаме две😃Стерилизаторът ми беше много добър приятел дъъъълго време🖒

# 74
  • Мнения: 2 848
Не сте сами, ползвам и аз стерилизатор за микровълнова, но мисля като направи детето 6 м., да спра вече.

# 75
  • София
  • Мнения: 13 085
За първото дете имахме куп нужни и ненужни неща. С второто ги редуцирахме, благодарение на опита. С третото - още повече. С четвъртото буквално купихме неща по 10 точки и ни бяха повече от достатъчни. Научих се от опита си, че повечето неща са за кеф на родителите, а децата имат много по-малко нужди.
Ето ги 10-те точки:
1. Кошара.
2. Количка.
3. Столче за кола с функция "шезлонг".
4. Термометър-биберон.
5. Спални комплектчета.
6. Дрешки.
7. Чувалчета за сън (ползвах ги и за в количката).
8. Шишета и четки за шишета.
9. Памперси и кърпички + еднократни чаршафчета за преобличане.
10. Хавлийки за баня и козметика (никакви ванички не съм ползвала след първото дете).

# 76
  • Мнения: 30 802
Само ще кажа, че хубавият бебефон с видео се оказа много добра инвестиция, която още си ползваме. Не е от тия радиостанции, дето пращят.

# 77
  • Мнения: 35 110
И аз си ползвам много камерата- бебефон. Стои над леглото му и е с приложение на телефона и компютъра. Дори и да не съм в града съм го гледала дали спи или играе в стаята.

# 78
  • Мнения: 8 891
Ние май много скромно се гледали детето като бебе, а не беше чак толкова отдавна. Повивалникът се оказа много ценно нещо, докато шезлонгът - абсолютно излишен. Столчето за хранене беше съвсем обикновено и вършеше добра работа. Проходилка не исках, бебешка гимнастика някой ми даде, но не помня да е била високо оценена.

# 79
  • Мнения: 2 848
Шезлонгът го ползвам за захранването, бебето не може още да седи в твърдо столче.

# 80
  • Мнения: 8 891
Държах я в себе си, когато я хранех и беше мъничка за столче.

# 81
  • Мнения: 2 220
Само ще кажа, че хубавият бебефон с видео се оказа много добра инвестиция, която още си ползваме. Не е от тия радиостанции, дето пращят.
Да, подписвам се с 2 ръце под този пост.

# 82
  • Мнения: 35 110
Моя още си сяда в шезлонга и си го пуска да му вибрира и си стои в него Simple Smile
Повивалника направо вече на нищо не прилича, но го ползваме постоянно.
За това казвам, че явно аз съм доволна от много неща, които казвате , че са излишни.
Аз , например, не мога да го сменям на легло, неудобно ми е. В банята не иска да се къпе, ползваме си вана за къпането. Бебефона- камера вече обясних. Спи си в кошарата. Има си стол- люлка, който ползваме от втория му месец до сега вече като стол за хранене.

# 83
  • Мнения: 4 660
В шезлонга стоя до 6 месец
бях го взела на заем.
Стерилизирах до 6 месец.
Проходилката също взех на заем .

Последна редакция: вт, 26 мар 2019, 11:54 от kikair

# 84
  • Мнения: 35 110
Аз проходилка купих втора ръка, много лека и не висока . Слагах го рядко , но му даде увереност, за да се отпусне да ходи.

# 85
  • София
  • Мнения: 13 085
С никое от 4-те деца не сме ползвали проходилка. За мен е абсолютно ненужна. Проходиха си сами, когато бяха готови.

# 86
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
С никое от 4-те деца не сме ползвали проходилка. За мен е абсолютно ненужна. Проходиха си сами, когато бяха готови.
На същото мнение съм. Напоследък са и доста отричани. Абсолютно ненужна, бих казала и опасна вещ.
Мен много ме дразни трупането и заобикалянето от вещи и съм го свела до минимум.

# 87
  • Мнения: 35 110
Зависи колко се ползва проходилката. Аз така разсъждавам. За мен ненужно беше бънджето. Толкова приритвах за него, а малкото не го отрази

# 88
  • Мнения: 10 598
Ненужно:

Портбебе
Пластмасова стойка за къпане
Триколка
Биберонки
Шушлекови гащеризони
Ел. люлка
Повивалник
Спален чувал

Нужно:
Сушилня
Индукционен котлон
Музикална въртележка
Обиколници
Бебефон
Подвижен чучур за къпане на мивката в кухнята
Термометър за вода пате
Детски стикери за стена




# 89
  • Мнения: 1 030
Нужно
биберон,шишета, стерилизатор
шезлонг
ескимоси/шушлякови дебели цели гащеризони
кошара с обиколници поне до 6-7м.
стол за хранене
вана със стойка за къпане/ първите 4-5м . го къпех над мивката, след това във ваната, след 1.6 в банята прав/
спален чувал / от 4м. до 2г./
триколката я ползва и за возене и за първо колело

ненужно
порт бебе
проходилка,уокър
бънджи
барбарони и гнезда
повивалник
непромокаеми чаршафи поне първите 2 години/ аз бях купила още преди да се роди Simple Smile /
стъклени шишета - тежки, неудобни и се удрят с тях
и за след годинката
 акумулаторна кола с дистанционно - много пари на вятъра.
колело без педали

 

# 90
  • Мнения: 8 891
Ето, че всеки опит е съвсем различен. Примерно на мен никакви обиколници не са ми били нужни, защото дъщеря ми отказваше да стои в кошара (имах сгъваема в наследство от племенник, но реших, че не я харесвам и купихме дървено креватче, в което няма и 5 нощи да е спала).
Моята препоръка към бъдещите майки е да бъдат практични - каквото могат да вземат назаем от приятелка или роднина, да вземат. Макар и половината от нещата, които се споменават в темата, да не съм имала, пак се чувствах затрупана с вещи.

# 91
  • Мнения: 2 488
Шезлонгът и повивалникът ми бяха много удобни. Шезлонгът беше най-обикновен, без никакви екстри, но много полезен. Седя в него до към 6-7м. и после ползвахме столче за хранене. Повивалникът също го ползвахме дълго време.
Сгъваема кошара ми беше много удобна. Като спря да спи в нея, просто я сгънахме и прибрахме. През деня сме я ползвали като кошара за игра.
Стерилизаторът за микровълнова  също е удобен. Може и без него, но спестява време.
Количка също ползвах дълго време.
Не съм ползвала проходилка, активна гимнастика, уокъри, бънджита, бейбифон.
Абсолютно излишни са всякакви уреди специални за затопляне и приготвяне на бебешка храна. Пръв помощник ми беше пасторът.
Не съм ползвала и сокоизтисквачка. Едно обикновено ренде и парче тензух ми вършеше чудесна работа. За мен е излишно за 20-30 мл. сок, после да мия и почистване сумати части на някаква машинка.

# 92
  • UK
  • Мнения: 2 836
И при двете деца абсолютно ненужни ми бяха шишетата.
С първото имах и супер много козметика, която при второто сведох само до крем за под памперса, след като се роди купих и един крем за тяло, че малко и се белеха ръчичките и крачетата.
С първата ми дъщеря имах и супер много рокли, полички и т. н за новородено, подарени, които никога не облече.

# 93
  • Мнения: 35 110
Това с шишетата е много индивидуално.
Ако кърмиш е едно, ако е на АМ в друго .

# 94
  • София
  • Мнения: 19 249
Идеята е да не се купуват 5-6 шишета предварително, освен ако не си твърдо решена да не кърмиш. Като се наложи - и мъжО може да изпратиш

# 95
  • Мнения: 35 110
Това с мъжО в рисковано Wink моя купи шишета с пеперуди, след като се беше родил синът ни Simple Smile

# 96
  • Мнения: 8 891
И той (сина ти) к'во? Не иска да пие мляко от шише с пеперуди? Не ти вярвам.

# 97
  • Мнения: 3 252
Това с мъжО в рисковано Wink моя купи шишета с пеперуди, след като се беше родил синът ни Simple Smile
Аз съм напълно съгласна с това за мъжа.. А мнението на Блу ми напомня за една приятелка, която каза, че мъжа й купил лилави дрехи за бъдещото им момче и на въпроса защо, отговорил, че то няма да се сърди и няма и да разбере.

# 98
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Има ли някакво значение цветът на дрехите и картинките на шишетата за едно новородено? Аз мисля, че не.

# 99
  • Мнения: 2 488
Ами моят син пък изкара първите 3-4 месеца с розови ританки и бодита от племенницата, почти неносени. Все едно му беше.

# 100
  • Мнения: 35 110
Не съм казала , че няма да пие от шишето. Мисълта ми е, че понякога е хубаво да разчитаме на себе си.

# 101
  • Мнения: 11 073
Не е лошо да има 1-2 шишета за зор-заман. Повече са нужни, ако кърменето не се получи. Но за дохранване или за кратък период спокойно се изкарва и с толкова.

Аз например имах две, подарени като рекламни материали от училище за бременни, и съм ги ползвала цифром и словом веднъж (т.е. едното), но все пак ги имах.

# 102
  • Мнения: 8 934
Никога не съм дохранвала, никога не е имало случай зор заман. Дори караш шофьорски курс, когато синът ми беше на 4 месеца, изключително кърмен на поискване. Кърмя, отивам на кормуване, на изпит и след това пак кърмя. Няма драма.

# 103
  • Мнения: 11 073
Alina_si, няма нужда от грубости и категоричност. Имам 3 години стаж като кърмачка и 10 - като консултант по кърмене и от висотата на този опит ти казвам, че понякога са необходими и да, зор-заман се случва да има, макар и не задължително и при всяка майка и бебе.
А и темата не е за това, дали някой е дохранвал или карал шофьорски курс.

# 104
  • Мнения: 8 934
Нито съм груба, нито категорична, съжалявам че така сте ме разбрали. Споделих опит и гледна точка, че е възможно.

# 105
  • Мнения: 11 073
Да, разбира се, моят личен опит е същия като твоя, но животът много се различава от собствения ни опит понякога. И на база на опита с други майки твърдя, че не е чак толкова грешно да има някакъв минимум (1-2, казах, не 10-20).
Поради "супер" условията и подкрепата за кърмене в нашите болници доста майки се прибират вкъщи в такова положение, че ако не дохранване, то изцеждане и даване на кърма от шише не им мърда, поне докато влязат нещата в релси. Та така.

# 106
  • Мнения: 437
Имаме си IP камера, която временно преквалифицирахме на бебефон! Има си апп, двустранно предава звук... Абе, ако мисюите да си купувате бебефон - по-добре си вземете камера - ще ви влезе в употреба и след бебешкия период... Simple Smile

# 107
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
И ние взехме такава камера и то доста изгодна, наистина върши страхотна работа. С нея можем да следим и кучето какви ги върши. Grinning

# 108
  • Мнения: 508
Много е готина такава камера, но трябва още едно устройство, ако целта е постоянно да се гледа и слуша какво се случва. Иначе докато се зареди приложението на телефона....

# 109
  • Мнения: 35 110
Аз я пускам само ,когато Дечко спи. А на телефона пускам камерата и мога да отварям о други приложения.

# 110
  • Мнения: 955
Въпрос, относно козметиката и разните принадлежности за новородено - има ли такива, които изобщо не са ви потрябвали или са били неизползваеми? Нещо да похвалите или да се оплачете от някакъв продукт ?

# 111
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
Непотребна ми беше бебешката пудра против подсичане.
Козметиката, която ползвам е шампоан, душ-гел 2в1, мицеларна вода, олио и понякога крем против подсичане. Скоро ще включа и слънцезащитен крем.

Последна редакция: ср, 03 апр 2019, 13:13 от despicable

# 112
  • Мнения: 595
Две пудри чисто нови останаха, да си се пудря лятото

# 113
  • Мнения: 1 030
+1 за пудрата, не съм ползвала също олио, нокторезачка/ и  досега режем с детска ножичка/, разните мазила за очички и за лющенето на главата.
Ползвах душ гел и крем за тяло на Мустела и Судокрем - това беше козметиката.
Като спомен ми е останало как посреднощ търсих антибиотичната пудра за пъпчето и спирт. Така че, ако пъпчето не падне в болницата -  пудра, спирт и марлички за пъпчето.

# 114
  • Мнения: 35 110
Ние слагахме медицинска пудра на пъпчето. За дупето пудра не съм купувала.

# 115
  • Мнения: 1 795
И аз толкова козметика подарих от дъщеря ми че думи нямам. Получихме от няколко приятели 'торта от памперси' и кошници с 1000 вида козметика- ползвала съм само памперсите и малко от едното олио. Всичко останало го подарих по разни групи във фб. Аз само че съм в Германия и за пъпчето ми дадоха разтвор за почистване от болницата. В началото използвах само бебешки шампоан и крем за подсичане когато имаше зачервено, но аз ги миех на всяко наакване и много ряко са се зачервявали. Бебешкото олио педиатъра ме посъветва да го използвам рядко, каза че бебешкта кожа няма нужда от козметика

# 116
  • Мнения: 4 660
В началото бях купила някаква френска козметика, но бебето плачеше по време на баня. После минах на Тео Бебе лосион за тяло, гел за баня ,шампоан и прах за пране. За дупето използвам Бепантен когато си ляга и Судокрем през деня. И всяка вечер след баня почиствам слабините с олио на Hipp. Нито веднъж не се обрина или подсече. За шишетата ползвам Бочко.

# 117
  • Мнения: 2 170
За малката използвам козметика на бочко- крем за тяло, душ-гел, шампоан, крем за дупе.
Кърпичките за дупе са на Waterwipes, скъпи са , но от другите ми се е случвало да се подсича, докато с тези кожата ѝ е спокойна.
 
Имам лоши спомени от употребата на Судокрем и след среща с кожен лекар съвсем се отказах да пробвам дори да го сложа на детето. При други може да помага , но на мен лично ми създаде много проблеми с кожата.

# 118
  • Мнения: 4 660
За кърпичките доскоро вземах само на Памперс сега вземам каквито намеря бебешки. Памперс използвам Baby dry зелените.
Судокрем и памперси купувам единствено от Емаг и английски доставчици.

# 119
  • Варна
  • Мнения: 932
Напълно подкрепям мнението на Дези
Скрит текст:
Много зависи от това как родителите мислят да гледат бебето. Тогава, ненужното за мен, ще е нужно за някой друг.Но все пак ще споделя.
Ютия-изгладих 2 пъти с нея. Включвам моя блуза в това 2 пъти
Ваничка Първите месеци не съм ползвала вана. Къпех бебето на мивката в банята. Купихме дунапренета подложка и то лежеше в нея, в мивката.
Количка С първото ми дете ползвах количка 3 пъти, докато направи 6м. С второто-нито веднъж до 5-ия му месец. Носих в слинг и ергономична раница. И в момента рядко ползвам количка.
Козметика за кожата Не съм мазала и двете си деца с нищо, единствено 2 пъти в седмицата ползвах шампоан, през останалото време къпах само с вода. Имам кокосово масло и на Липикар на Ла Рош, ползвам за кожни раздразнения.
Стерилизатор, комплект шишета Ако кърмите не са ви нужни. Винаги може да се купи 1 шишенце, за случаите, когато някой друг трябва да нахрани бебето с изцедена кърма. Това може да се случи и с лъжичка или чаша.
Помпа за кърма За да кърнуте успешно, не е нужна помпа. Тя се налага само в някои случаи и може да раьберете в кои от консултант по кърмене.
Биберон С първото ми дете не съм ползвала, второто плачеше в колата и купих, но не поиска. Биберонът не е задължителен аксесоар за бебето, а първите седмици може да навреди на кърменето.
Баба да ви помага за къпането Къпането е изключително лесно занятие, а първите дни и седмици са за прекарване на мама, татко и бебе заедно. Без баби, които да досаждат на майката или да не дават на бащата да пипне бебето. Може да си спестите нервите.
Голямо креватче с люлеещ механизъм Важно е да ви е удобно да храните бебето нощем. Ако не искате бебето да спи във вашето легло, ви трябва просто елементарна кошара, на която да махнете едната преграда и да я долепите до вашето легло. Така бебето е хем на една ръка разстояние, хем си кма негово място.
Всевъзможни прибори при захранването Ако захранвате с пюрета, всяка чаена лъжичка върши работа. Ако захранвате по ЗВБ-не са ви нужни въобще прибори до около 10-11м.
Машина за пасиране на пюрета На децата е добре да се предлагат едри храни от рано, може просто да си намачквате зеленчука или да го претриете през цедка.
Проходилка, бънджи-напълно излишни са ми били, а са ми давали. Не съм ги ползвала.
Стол за хранене с 15 функцииСтолът за хранене няма нужда от накланяща се седалка-бебето се захранва седнало, не лежащо. Таблата трябва да е ниско, за да му е удобно да оперира с ръцете си върху нея. Играчките също-това е място за хранене, не за игра.

Дрехите винаги са ми били в повече, за тях съм на мнение, че са си нужни. Ако бебето има рефлукс или зимата, като съхнат бавно.
С всяко следващо дете откривам колко много неща са напълно излишни при гледането на бебе/дете. Определено може без специална козметика, ако детето няма някакви проблеми - миех само с вода и мажех със зехтин /щом го ядем, значи можем да си го слагаме на кожата/. За бебе номер 3 сглобихме кошара, когато беше на около 4 месеца и се оказа, че я ползваме единствено да трупаме прането, преди да остане ред да се прибере по шкафа. Шишета, помпа и биберони не съм ползвала никакви, захранван е с пръсти и с обикновена чаена лъжичка. Стол за хранене имахме сгъваем, който се слага върху обикновен стол, за да заема по-малко място. Неизбежно е ползване на количка, особено ако има и други деца и още повече ако са ученици и трябва да се ходи насам-натам с раници. Иначе ерго раница или слинг според мен е от първа необходимост, за да не се чудиш как да държиш бебе и да вършиш нещо друго с ръцете си.

# 120
  • София
  • Мнения: 13 085
От козметиката винаги съм ползвала: душ-гел (Бочко, Клоран или Бюбхен), крем срещу подсичане (Здраве или Бочко), мляко за тяло (Бюбхен или Клоран), крем за лице със слънцезащита (Бюбхен) и бебешки сапун (Бочко), клечки за уши, четка за коса и ножички за нокти с ограничител. Мокри кърпички, разбира се (Бочко) и памперси. Друго не ми е било необходимо.

# 121
  • Мнения: 955
Много полезни отговори, определено нещата , които пишете са на половина на това, което виждам по списъците за новородено.

А относно пелени/завивки/ одеалца , в какво количество са реално необходими?

# 122
  • Мнения: 2 848
В колкото ти е удобно. За мен абсолютен минимум е 2 одеалца, най-малкото, да имаш едно, което да ползваш, докато другото е изпрано. Аз лично съм пристрастена към пеленки и одеалца, защото имам за вкъщи, за навън, ползвам ги за какво ли не. Ако ползваш пеленките и ако на бебето ти са му консуматив - например ако повръща много и ги ползваш за подложка, мисля, че 5-6 няма да са ти много, може и да не стигнат. Зависи също дали имаш сушилня - ако имаш, можеш да държиш малка бройка от всичко. Моето дете не повръща, пеленки ползвам за завиване, подлагане, когато се налага да го оставя навън или в началото на повивалника, имам 6. Като беше на 1-2 месеца, вървяха доста. След това мисля, че са ми много. Одеалца имах повече, но сега оставих 5 - различни размери и дебелини. Завивки нямам, ползвам спални чували и отгоре одеало, ако се налага.

Абсолютно ненужно в моята класация: обиколник. Не взех изобщо. И по-добре, на 5 месеца бебето почна да се върти и да спи във всякакви пози, но задължително залепено за решетките на кошарата. Ерго, щеше да си забива носа в него най-вероятно. Не се плаша от заклещване, провира си ръце и крака, но ако не може сам да се освободи, се разплаква и помагам, нямаме драма с това.

# 123
  • Мнения: 595
Така е, тънките бархетни пеленки са много от полза с новороденото- за чершафче, за възглавничка, за попиване,след баня за косичката.. а сега му слагам в краката докато се храни на стола да не се цапа толкова, а и да не пуска храна отдолу Grinning , връзвам му за лигавник
Одеалца 3 бройки, зависи бебчо спи ли в кошарата или в леглото на мама с обща завивка, мисля са достатъчни

# 124
  • София
  • Мнения: 13 085
С нито едно от децата не съм ползвала пелени и обиколници.
За завивка ползвах одеала, като винаги съм предпочитала чувалчета или одеала с копчета, за да не се отвиват и да са по-ограничени в движенията при сън. Идеални са ми били по 2 чувалчета и по 2 одеала за вътре + чувалче за зимата и леко одеало за другите сезони за навън.

# 125
  • Мнения: 35 110
А относно пелени/завивки/ одеалца , в какво количество са реално необходими?

Всеки втори гост на детето ми му подари завивка/ одеало. Имам по едно във всяка количка и това е, което ползвам. Като беше бебе постилах само едно, на което да се търкаля. А раклата му е пълна с одеала. Той не спи загънат.

Абсолютно ненужно в моята класация: обиколник.

Моят син не заспива без обиколник.. Постоянно ги прегръща и сега ги ползва и за възглавници.

Така е, тънките бархетни пеленки са много от полза с новороденото
Заринах се с такива пелени. Ползвах само една за лятото за го загъна, клкото да не го хапят гадинки, докато спи навън. Всичко останало си остана просто изпрано.

# 126
  • Мнения: 6 552
Много полезна тема Flowers Hibiscus радвам се, че я открих. Започнах с пазаруването и малко се ошашках от дългите списъци... Ще чета с интерес съветите на мами с опит Hug

# 127
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Трудно може на този въпрос да се отговори по принцип.

Доста от нещата са абсолютно ненужни, но облекчават живота ни или ни носят радост (например бебешките дрешки).

Иначе за едно изключително кърмено бебе почти нищо не е нужно, освен 2-3 бодита, 2-3 гащеризона, връхна дрешка, одеалце, памперси, количка (или слинг/раница)... и много посветено време и любов.

# 128
  • София
  • Мнения: 19 249
Винаги може да се докупи нещо допълнително, когато възникне нужда.

# 129
  • Мнения: 18 298
Не ми потрябва това пластмасовото, дето се слага в коритото за по-лесно къпане. Залъгалка също не. Ръкавички за новородено да не се драскало - също.

# 130
  • Мнения: 35 110
Аз пластмасовото също не съм го ползвала.
Със залъгалка е и сега още
Ръкавички ползвах, защото се драскаше много.

# 131
  • Мнения: 2 170
На нас ръкавичките не ни свършиха много добра работа, само тези, които се прехлупват от ръкавите не успяваше да ги свали.

# 132
  • Мнения: 2 836
Момичета, очаквам майско бебе - какви бодита е добре да имам, повече с дълъг ръкав или с къс?
Също така колко стъкл. шишета?
Слинг подходящ ли е за началото да се вземе (още не сме поръчали количка)

# 133
  • Мнения: 10 384
Момичета, очаквам майско бебе - какви бодита е добре да имам, повече с дълъг ръкав или с къс?
Също така колко стъкл. шишета?
Слинг подходящ ли е за началото да се вземе (още не сме поръчали количка)
къс
не съм ползвала стъклени
слинг от раждането

# 134
  • Мнения: 4 660
Ako мислите да кърмите 1-2 шишета ще ви стигнат . Аз накупих доста шишета даже 300 мл които се оказоха ненужни тъй като бебка вече не пие АМ.
Шишета може да купите и онлайн не се презапасявайте.

# 135
  • Мнения: 35 110
И аз лекинко прекалих с шишетата. Даже имам чисто нови , не отваряни Wink
Аз бих взела и 2-3 бодита с дълъг ръкав.
Май месец е с много променливо време

# 136
  • Мнения: 4 660
Бодита за майско бебе бих взела дълъг ръкав ,но тънка материя новородено е все пак . Аз на моето априлче къси ръкави сложих чак на 3 месеца. На моменти и слагах и тънко елече.

# 137
  • София, България
  • Мнения: 3 585
До момента не съм използвала боди с дълъг ръкав, освен днес. Обличам с боди с къс ръкав и отгоре "ромпър"/пижамка/гащеризон. Боди с дълъг ръкав сложих днес за първата разходка, защото навън е 15 градуса, а той е на 10 дена. Отгоре жилетка с ританки и това е Simple Smile така че все си мисля, че зависи от останалите ви дрехи, които сте намислили да взимате и от температурата, която мислите да поддържате вкъщи.

Аз пък се оказа, че не мога много да кърмя и шишетата са ми недостиг в момента. Но винаги могат да се купят после. Няма нужда от много шишета в началото. Две са напълно достатъчни.

# 138
  • Мнения: 35 110
Аз дребчо сега го оставям да е с боди с дълъг ръкав и панталони.

# 139
  • Мнения: 8 237
Така и не използвах слинга. Беше ми неудобно а и като се залепеше бебето за мен пливах в пот.
Кенгурото. Ползвано 2-3 пъти от ММ.
Най -използваното беше бънджито от 6 м до 1.2 год. беше единственото място където можех да оставя спокойно детето и да се изкъпя.

# 140
  • Мнения: 2 170
Като се роди дъщеря ми (началото на Август) я държах по много тънко боди с дълъг ръкав(от тези на дупчици) и чорапки , завита с тънка пелена или по гащеризонче с дълъг ръкав и обикновени крачоли(без тези като прикрепени чорапки).

Сега не знам как ще го обличам второто, декември месец. Най-вероятно ще заложа на по-плътни бодита и гащеризончета.

Не са нужни прекалено много бодита за майско бебе. Според мен за първите седмици 5 с къс и 5 с дълъг ръкав са напълно достатъчни. Още толкова панталончета и малко гащеризони и гардеробът на бебчето е готов.
* пропуснах чорапки.

Всякакви дрешки от типа- ризки и гащеризон с тиранти или тюлени рокли са напълно излишни.


Слингове имах два. Един мек , ако не бъркам беше solly baby wrap, него го използвах адски много.
Имах и някакъв слиг на Cybex (Yema) , който беше подарък към столчето за кола и хич не ми беше удобен. Беба също много мрънкаше в него. Пазя го , но на дали ще го използвам.

# 141
  • Мнения: 10 384
Бодита с дълъг ръкав са безсмислени.
Отгоре винаги има гащеризон + жилетка или яке..
Дълъг ръкав отдолу едно, че се обличат доста трудно горните дрехи, друго че горкото бебе едвам мърда от толкоз много дрехи.

# 142
  • Мнения: 2 170
Бодита с дълъг ръкав са безсмислени.
Отгоре винаги има гащеризон + жилетка или яке..
Дълъг ръкав отдолу едно, че се обличат доста трудно горните дрехи, друго че горкото бебе едвам мърда от толкоз много дрехи.
И аз не съм слагала дълъг ръкав под гащеризон. Винаги къс или без ръкавче. Дълъг ръкав използвам само с ританки или без нищо надолу😊

# 143
  • Мнения: 683
Зависи от времето и от пстаналите дрехи. Някое и друго боди с дълъг ръкав няма да е излишно, пък винаги може да се купи допълнително ако е нужно. Моето се роди миналия юни, които беше като април и ползвах доста. Но не съм слагала жилетки или гащеризони отгоре. Абе зависи какво ще ви е идобно на вас. Аз примерно много мразех бодитата тип прегърни ме. Ползвах само такива, през главата - бебето също ги предпочиташе и с тях ми беше много по-бързо и лесно.

# 144
  • Мнения: 35 110
Чак пък напълно излишни.. о аз мисля, че 2-3 не са излишни

# 145
  • Мнения: 1 081
Някой спомена декемврийско бебе. Бодита с дълъг ръкав, ромпъри, ританки, жилетки. Не му е нужно повече. Все пак лежи и е завито, а вкъщи е отоплено. За навън порт бебе, космонавт. Зимните бебета се гледат много по- лесно, отколкото хората смятат. 😏

# 146
  • Мнения: 35 110
Определено! Моят син е роден октомври, макар че бяхме основно навън ( зимата беше лека) всички одеалца и бодита ми дойдоха в повече

# 147
  • Мнения: 10 795
Аз съм с августовко бебе. Еми побърках се какво да купя, с дълъг ли, с къс ли ръкав. Щото то е 40 градуса, обаче все се чудиш дали пък не му е студено, да не настине, новородено е все пак... Все ще има някой мил роднина да те посъветва да му сложиш шапка и елече, нищо че навън асфалта се топи Grinning Колко бодита с дълъд ръкав хвърлих, неизползвани...
За май месец вземи 2-3 с дълъг ръкав за твое успокоение, все пак времето е непостоянно. Но аз бих се запасила с къс ръкав, все пак по-опасно е прегряването.

# 148
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
Голямото ми дете се роди в края май, имаше 3 бодита с дълъг ръкав и 4 комплекта с дълъг ръкав, под които слагах боди потник. Около месец обличах дълъг ръкав. Малкото се роди през юли и купих само две гащеризончета с дълъг ръкав и крачол, другите ползвах от голямото дете. У нас беше с къс ръкав и само когато излизах в началото слагах дълъг.

# 149
  • Мнения: 7 910
Ако чаках бебе, щях да купя смешно малко дрехи и със спестените пари да купя сушилня Grinning

# 150
  • Мнения: 18 298
Много ми помагаше правилото както е мама, така да е и бебето. Мама с къс ръкав, и бебето с къс. Сега, когато е на 3+ и говори, вече имаме разминавания в смисъл аз съм по-облечена, зиморничава, а тя казва - махни шапката, топло ми е (например). Или сама я маха.

# 151
  • Мнения: 10 384
Много ми помагаше правилото както е мама, така да е и бебето. Мама с къс ръкав, и бебето с къс. Сега, когато е на 3+ и говори, вече имаме разминавания в смисъл аз съм по-облечена, зиморничава, а тя казва - махни шапката, топло ми е (например). Или сама я маха.
То пък кое дете обича да е с шапка Simple Smile
А това за топлото... моята като малка можеше да ходи и боса в снега ако я оставех - дали ?! Simple Smile

# 152
  • Мнения: 2 170
Някой спомена декемврийско бебе. Бодита с дълъг ръкав, ромпъри, ританки, жилетки. Не му е нужно повече. Все пак лежи и е завито, а вкъщи е отоплено. За навън порт бебе, космонавт. Зимните бебета се гледат много по- лесно, отколкото хората смятат. 😏
Благодаря много, ще ми е от полза!

# 153
# 154
  • Мнения: 35 110
Ако чаках бебе, щях да купя смешно малко дрехи и със спестените пари да купя сушилня Grinning
Ей това е приказка, която аз много подкрепям Simple Smile
Имам сушилня и адски много не носени дрехи. Или такива, които е носил веднъж.
Но аз не съм мерило, защоот обичам да има дрехи всякакви.

# 155
  • Мнения: 1 081
Ако чаках бебе, щях да купя смешно малко дрехи и със спестените пари да купя сушилня Grinning
Ако е зимно бебе да, ако е лятно и три комплекта да имаш пак ще се оправиш без този уред.

# 156
  • София
  • Мнения: 19 249
Сушилнята едва ли струва колкото 5-6 бодита, освен ако не са златни.

# 157
  • Мнения: 30 802
Ами зависи какво сравняваш. Има бебешки аутфити по 50-60 лева. 10 сладки аутфитчета = базов модел сушилня.

# 158
  • Мнения: 2 170
Сушилнята едва ли струва колкото 5-6 бодита, освен ако не са златни.
Може да е по-скъпа , но не се израства 😂.

# 159
  • Мнения: 11 073
Сушилнята, както и пералнята, изисква определен обем дрехи, за да не работи нахалост и само да харчи енергия.
С две бодита не става да я пуснеш. Иначе е практичен уред и за големите, дума да няма.

# 160
  • София
  • Мнения: 19 249
Може да е по-скъпа , но не се израства 😂.
Разбира се, имах предвид, че с икономия от дрехи няма много да се получи, трябва да си имаш готови пари и това е.
Иначе дай Боже всекиму, аз си търся място за сушилня, пари имам.  Laughing

# 161
  • Мнения: 35 110
Нашата сушилня има опция да се пусне за 20 мин.ако е едно боди е готово.
Без сушилня съм жив зян! Пускам я веднъж в седмицата

# 162
  • Мнения: 683
Сушилнята ми е от най-най-полезните и любими уреди. За 3 часа може да наредиш всичко по гардеробите, не са смачкани, не разпъваш простори, пранета и др. Пискам бая пъти през седмицата и не съм забелязала кооой знае каква промяна в сметките. Ей го - сега се прибрахме от море и за 2 дни съм пуснала 10 перални - ако трябваше да простирам не знам къде трябваше да наредя всичко. Абе чудесен уред и за бебе и без бебе.

# 163
  • Мнения: 126
Преди 10 години с първото ни дете нямах сушилня и имах много дрехи, носени от тях 1/10-та. С второто, родено миналото лято - имам по- малко дрехи, със сушилня, носи 1/2 от тях. Имаме желание за трето ,😊 ако това се случи, със сигурност няма да има повече от 3 ромпъра и 3 бодита и две пеленки за завиване. Всичко друго е трупане на чанти, чанти.... 😀😀😀

# 164
  • Мнения: 30 802
Аз пък за бебетата винаги си взимах повечко дрехи. Щото се случват дни, в които вместо 1-2 ката дрешки по някаква странна причина се изцапват около 7-8 ката. Я протекъл памперс, я повръщане след хранене и сън...та ако имаш 10 бодита, хем ти стигат, хем няма натиск да пускаш пералня, ако днес не ти е ден за пране.

Та голям оптимист е тоя, дето мисли, че ще мине с 4-5 бодита. Ще мине, ама трябва да е все на нокти да пере и суши. И къде ти отива спокойствието и почивката...

# 165
  • Мнения: 35 110
Аз хем имам сушилня и пак имаме много, много дрехи! И чанти да видите със омалели

# 166
  • София, България
  • Мнения: 3 585
И аз взех много дрехи. Поне 10-15 бодита имам и поне 10-15 ромпъра. Ползвам само по 3-4 от всяко. Сушилнята я пускам на 3 дена.
Но имам само два чаршафа за кревата и треперя дали няма да ми потрябва втория, а той да не е изпран. Та ще купувам още. Simple Smile

# 167
  • Мнения: 6 148
И аз взех много дрехи. Поне 10-15 бодита имам и поне 10-15 ромпъра.
И 10-15 ми е много минималистично, а пък тези с по 5 не ми е ясно какво правят. Имахме подарени бодита и доста съм купувала, общо взето цяло скрин чекмедже, не по-малко от 40 броя. Не остана нещо необличано, а пералня пусках веднъж седмично, най-много две. За сушилня нямам място, а и не ме вълнува кога ще изсъхнат.
Ромпъри не знам какво е - гащеризони-пижами сигурно. И такива имаше много, нищо не ми е било излишно.
А по темата на прима виста - най-непрактичното ми беше триколката. Количката върши същата работа, изключая огромните полски, но моята беше малка и маневрена.

# 168
  • Мнения: 510
Аз за сега само на теория знам някои неща, моите бебета не са се родили, но хубавото е, че и двете са момчета, така че ще можем да им разменяме дрехите. Вече имам доста, даже не знам колко точно, но освен 6 дрешки от един магазин с промоция, другото е подарено, а тепърва ще ми дадат още.
Предпочитам да имам повече, а после ще раздавам - на приятелки и в разни групи във фейсбук. :ѝ

# 169
  • Мнения: 47
До мамите с деца,каква количка бихте препоръчали 3в1 или друга.

# 170
  • Мнения: 35 110
Аз взех 3 в 1 и отделно лятна.
Дадохме доста пари за 3 в 1, но е супер и е много удобна. Лятната я взех, за морето основно, но и тя се оказа доста удобна и ги редуваме двете през лятото.
3 в 1 ми е на BabyDesign ,а лятната Chipolino Mixie

# 171
  • Мнения: 1 134
До мамите с деца,каква количка бихте препоръчали 3в1 или друга.
Аз съм бъдеща мама, но т.к. проучих обстойно въпроса с количките, взехме 3 в 1 на CAM Taski Fashion. Много е лека! Ще видим как ще е на практика в движение, но за този модел знам, че е един от бестселърите на тази марка.

# 172
  • София
  • Мнения: 160
Здравейте,
Взех с 30% намаление от Комсед преди две седмици следната количка:
https://comsed.net/%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8/%D0%B4%D … ;category_id=5216

# 173
  • Мнения: 161
Здравейте! Simple Smile
Попадна ми този
Скрит текст:
преносим повивалник за 5лв и го купих. Grin

"След дъжд - качулка", но да попитам Вие ползвали ли сте подобно нещо и какво Ви е мнението?
Предварително благодаря! Simple Smile

# 174
  • Мнения: 10 795
Повивам на каквото ми падне, не че нямам поне 2-3 подобни.
Просто, ако сложа и такъв повивалник в бебешката чанта, ще се пръсне Grinning

# 175
  • София
  • Мнения: 13 085
Понеже вкъщи винаги сме купували еднократни чаршафчета за кучетата, винаги съм ползвала такива за повиване.

# 176
  • Мнения: 35 110
Искам да споделя нещо от личен опит , като не задължавам никой да се съобрази с това.
Отчитам като огромен мой пропуск късното закупуване на този лигавник

С него всички други лигавници , кърпи и подобни са излишни! Ние се лесно, не се захабява и има няколко степени на закопчаване на вратлето на детето.
Просто ако някоя от вас се чуди- това е една много , много добра инвестиция!!

# 177
  • Мнения: 10 795
Това беше първото, което купих като почнах захранването. Бях виждала от приятелка,че има и как детето и плюе хрната и се лигави и всичко се събираше в лигавника и после само го мина с кърпа и „Готово”. Тази случка се разигра 3-4 години преди да родя, но си казах, че ще си купя такъв лигавник задължително като имам дете, толкова бях впечатлена Joy

# 178
  • Мнения: 6 148
Не е ли тежка тази гума? Гледала съм Икейския такъв и ми се стори, че ще й пререже вратлето. Ползвах найлонови.
Този мобилен повивалник си е точно по темата - ненужна вещ.

# 179
  • Мнения: 4 758
Имахме такъв пластмасов лигавник, но синът ми не го понасяше. Според мен в някоя част около врата му беше неудобен. Но и пък той се хранеше сравнително чисто. Нямам спомени за плюене, особено след като установи, че има други неща за ядене, различни от мляко, и най-вече месото.

Повивалникът за 5 лева е идеален. Аз имах подобен към чантата и съм го ползвала. Определено може и без него, но като го имаш, ползвай си го.

# 180
  • Мнения: 10 795
На Кампол е моя, супер мек, лек и удобен лигавник.

# 181
  • Мнения: 35 110
Точно на тази марка препоръчвам. Виждала съм други, ужасни са. Този е отличен! И моя се храни сравнително чисто, но като пие нещо със сламка и е...майко мила. Та, наистина ако имах повече акъл , трябваше да го купя от самото начало..

# 182
  • Мнения: 2 836
Момичета,
Бебка е на 2 м и започна много да се върти - педиатърката каза да купя дишаща възглавница, но тя не лежи на нея... Май ненужна покупка. Какво е подходящо да купя, за да не се удря като се върти и като я взимам на леглото? Подходящо ли е това

# 183
  • Мнения: 2 170
Момичета,
Бебка е на 2 м и започна много да се върти - педиатърката каза да купя дишаща възглавница, но тя не лежи на нея... Май ненужна покупка. Какво е подходящо да купя, за да не се удря като се върти и като я взимам на леглото? Подходящо ли е това
Не , това е подложка за количка и завъртайки се с лице към нея може да се задуши.

Защо трябва да има нещо, което да подпира бебето, щом може да се върти. Ако ви притеснява да не се извърти прекалено има възглавници тип ограничител.

# 184
  • Мнения: 18 298
Ние имахме дървено легълце. Като взе да се върти и удря в него, бързо купих кошарка, оградена с мрежа, и напуснахме леглото. Да, ето на - дървени или тям подобни легла за малки въртящи се бебета, не - има си кошарки и са достатъчно стабилни. Няма защо да си удря главата в дървото по N пъти на ден.

# 185
  • Мнения: 10 384
Заграждай си я с обикновени възглавници или олекотено на руло навито.. За какво са тия щуротии?

# 186
  • Мнения: 4 660
Вместо да купите обиколник цяло легло...

# 187
  • Мнения: 35 110
Обиколниците ни са най- добрата покупка. Отделно, дъската на леглото я омекотихме с дунапрен, и отгоре сложихме чаршаф.

Ето така

Общи условия

Активация на акаунт