Хашимото. Алтернативно лечение? Тема 2

  • 45 878
  • 486
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 10 197
Начинът на мислене наистина има огромно значение. Може да звучи наивно, но е така. Дори сериозен професионален психолог ми каза, че имат наблюдения върху множество такива случаи - медицината не дава шанс, но психическата нагласа на човек не дава възможност болестта да прогресира и дори се стига да оздравяване. Ще кажете кой иска да е болен. Да не искаш е едно, цялото ти същество да отхвърля болестта като перспектива пред теб - друго. Не е по темата, но ще ви споделя. В момента ме убеждават, че съм с друга болест. Медицински показатели има колкото искаш. Но аз изобщо не я приемам, дори когато разумно съм се опитвала да мисля, че явно ме е застигнала, цялото ми същество отхвърля тази хипотеза. Заради резултатите ми в развитие професорът, който ме лекува, нарече случаят "фантастичен", а цялата медицина "на примитивно ниво". Защото върви след практиката. Толкова пациенти постигат нещо и едва след това медицината успява да го проумее и да го впише в учебниците. Телата ни притежават огромен потенциал. Трябва да се самонаблюдаваме, за да ги разберем, друг шанс нямаме.

# 241
  • Мнения: 1 684
Здравейте, данапиша и моята история. Ноември месец ми откриха подостър тиреоидит като първоначално бях с хипер, а после минах на хипо. Пих 2 месеца кортикостероиди и след проведеното лечение хормоните ми влязоха в норма. Междувременно много четох за ЩЗ. От кортикостероидите нещо ми стана с червата и получих ужасно разстройство, което след около 2 месеца вече овлдях. В момента пия пробиотици и щв пробвам отново да започна с добавките. Правих си изследвания и селена ми е в норма, а вит Д много нисък, така че започнах да пия на капки.  Тсх е започнало пак да се вдига и в момента е 2,1. Усещам , че малко по малко пак ми се разбрицва организма- късно лягам и се будя през ноща, краката са ми все студени и получавам от време на време панически атаки. Въпроса ми е следния- относно млечните и гултена. Трябва ли изцяло да се изключат от менюто и ще има ли ефект, ако просто им намаля приема до минимум. Например 2-3 филии черен хляб на седмица и по 100 мл кефир на ден? Четох и за сушеното месо без сол. Но не ви ли е страх от паразити с такова необработено термично месо?

# 242
  • Мнения: 1 429
Здравейте! Записвам се за темата. Започнах да я чета, но не мога да я мина толкова бързо.

Елица-б, на мен ми откриха Хашимото края на февруари. Не съм кой знае какъв специалист, но за глутена специално доколкото разбрах важи следното - трябва да се откаже напълно. Дори и да го намалиш, все едно - пак го консумираш. Млечните - прясно мляко е напълно изключено. Ако ядеш други млечни продукти - в малки количества и по възможност да не са от крава. Кози например. Нека все пак и друг да каже.

Аз започнах строг АИП. Спазвам всичко, с изключение на костния бульон, който все се каня да започна да варя, но все си оставам с каненето.
Най-проблемна ми е постоянната консумация на меса. Стомахът ми много зе затегна. Взех на Now Foods храносмилателни ензими, но не вършат никаква работа. Ще видим какво ще правя по въпроса.
Сега тук в темата чета (още съм в началото), че освен да се лекуват пропускливите черва, е добре да се изследваме за паразити - хеликобактер пилорис, кандида, ешерехия коли, златист стрептокок.
Доколкото разбирам първите 3 се изследват с фацес. Стрептокока хваща ли се и той с такова изследване?
Има ли и други паразити, за които се сещате и трябва да се пусне тест?

# 243
  • SF/BS
  • Мнения: 28
Здравейте, откриха ми Хашимото през юни след ехограф на щитовидна жлеза и стойност на TSH - 6,43. Еднокринологът каза, че нямало нужда да се изследват въобще fT4/fT3, TAT и МАТ, тъй като "нямали практическа стойност" и че ехографът бил достатъчно доказателство за Хашимотото. Причината въобще да отида на ендокринолог беше един обрив, който почна да избива при пренапрежение по раменете и гърба, както и безсъние (не мога да спя повече от 5-6 часа на вечер, независимо колко съм уморен), като реших, че е нещо от хормоните на стреса. В последствие кожата започна да става суха, избиха ми микрокръвоизливи по гърба и ръцете, започнах да качвам килограми и да се омазнявам в лицето, корема и отстрани, отслабнаха мускулите на ръцете и краката, събуждам се без почти никаква енергия, все едно не съм спал. Друг еднокринолог спомена, че могло да имам и друго автоимунно заболяване, вървящо паралелно с Х-то.
За момента не пия никакви хормони, нямам и намерение да започвам с тях, карам я на селен 100мг и цинк 15мг на ден, смятам да почна куркума, магнезиев цитрат за безсънието и витамини Д и Б12, но първо ще ги изследвам витамините, селена сякаш ще го вдигна на 200мг, явно 100 не ми стигат, тъй като почти не усещам подобрение, освен че мааалко ми се покачи енергията.
Има ли още нещо, което е хубаво да изследвам и какви добавки бихте препоръчали за подобрение на общото състояние? За момента не съм започнал да спазвам режим на хранене, но предполагам ще се наложи да променя диетата си, доколкото прочетох без това никой не е минал. Smile

# 244
  • Мнения: 19 285
Пуснете целия пакет хормони и идете при друг ендокринолог. При тези симптоми и това атсх е странно, че не е изписал хормон.
Омазняване в корема е може да е инсулинова резистентност.

# 245
  • Мнения: 10 197
Пълни изследвания на всичко, не само хормони и витамини, по-назад съм писала. Особено важно е глюкоза, гликиран хемоглобин, инсулин. Драстична промяна в начина на хранене И живот. Селенът не прави почти нищо за никого, абсурдно е при такова ТСХ човек да е едва ли не само на селен. Решението да не се взима хормон е добро, но при съответните мерки. Първата стойност на майка ми беше такава, сега вече е добре и без хормон. Това състояние не преминава само, при много хора не преминава въобще, трябва тежка и дълга битка.

# 246
  • SF/BS
  • Мнения: 28
Пуснете целия пакет хормони и идете при друг ендокринолог. При тези симптоми и това атсх е странно, че не е изписал хормон.
Омазняване в корема е може да е инсулинова резистентност.
По принцип изписа Еутирокс 50мг, но четейки страничните ефекти при някои хора ми се щеше да не го почвам. Може би ще е по-добре с Л-тироксин, май се приема по-добре от Еутирокса.
Пълни изследвания на всичко, не само хормони и витамини, по-назад съм писала. Особено важно е глюкоза, гликиран хемоглобин, инсулин. Драстична промяна в начина на хранене И живот. Селенът не прави почти нищо за никого, абсурдно е при такова ТСХ човек да е едва ли не само на селен. Решението да не се взима хормон е добро, но при съответните мерки. Първата стойност на майка ми беше такава, сега вече е добре и без хормон. Това състояние не преминава само, при много хора не преминава въобще, трябва тежка и дълга битка.
Ще ги изследвам, уместно ли е да изследвам и АСТН и кортизол също? Дори не знам доколко е нормално мъж да има Хашимото при това на 25, вярно че вероятно е наследствено, но доколкото е първично това Хашимото не ми е цветно. Neutral Face

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 10:42 от -= Shaider III =-

# 247
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз съм взимала и двете лекарства и разлика голяма не виждам.
Скоро промениха формулата на едното ( на фирма Мерк) и някои хора не им понесе.

# 248
  • Мнения: 11 821
При препаратите е въпрос на организъм. Аз от Л-тироксин пък не съм се чувствала добре. Някои хора и двата не им понасят, на други и двата са им добре...при някои единия се отразява по-добре на самите хормони и т.н. Вече има и трети течен препарат - Аку-тирокс

# 249
  • Мнения: 10 197
Можеш да ги изследваш, по-важно е разчитането после и намирането на взаимовръзките. За Хашимото - не ти е от наследствеността. Създал си предпоставки, за да се прояви. От генетична гледна точка всички имаме някакви предразположености, но това не е причина да сме обречени. Един лекар изказа мнение, че при мъж се отключва Хашимото, ако има злоупотреба със субстанции. Изобщо не смятам, че е задължително да е така. По-скоро допускам проблеми с инсулина, както и психо-емоционални фактори.

# 250
  • Мнения: 11 821
......... Един лекар изказа мнение, че при мъж се отключва Хашимото, ако има злоупотреба със субстанции. Изобщо не смятам, че е задължително да е така. По-скоро допускам проблеми с инсулина, както и психо-емоционални фактори.

Аз пък щях да му се изсмея на този лекар Simple Smile , понякога такива безумия ръсят, че не е истина. Това много отдавна не се води "женско" заболяване и както отключват жени така и мъже. Имам доста познати мъже с Хашимото с нищо не злоупотребяващи, както и сина ми който на 8г отключи Хашимото, не знам с какво е прекалил Simple Smile


-= Shaider III =- това е заболяване като всяко друго - няма приоритетен пол и възраст. Може да се появи по всяко време и на всеки човек.

# 251
  • SF/BS
  • Мнения: 28
На мен ендото ми каза, че бил наследствен, баба ми е с Хашимото, майка ми е с хипофункция, но няма Хашимото... интересна връзка, явно ще изследвам все пак ТАТ и МАТ, въпреки че според ендото нямали практическа стойност, но няма да е зле да си ги знам. Потвърждавам и  че не злоупотребявам с никакви субстанции Satisfied

# 252
  • Мнения: 10 197
Лекарите не се интересуват от ТАТ и МАТ, защото не ги разбират и не могат да изпишат хапчета, за да ги повлияят. А всъщност те дават много ценна информация за първопричината и хода на болестта. Коментирали сме го в темата. Дори бих казала, че са по-важни от ТСХ. Можеш да "насилиш" ТСХ да бъде добра стойност, но завишени ли са антителата, значи в теб тлеят възпалителни огнища и те неминуемо ще избият по някакъв начин.

# 253
  • Мнения: 11 821
На мен ендото ми каза, че бил наследствен, баба ми е с Хашимото, майка ми е с хипофункция, но няма Хашимото... интересна връзка, явно ще изследвам все пак ТАТ и МАТ, въпреки че според ендото нямали практическа стойност, но няма да е зле да си ги знам. Потвърждавам и  че не злоупотребявам с никакви субстанции Satisfied

Имаш фамилна обремененост явно, а дали ще отключиш не се знае. Предразположен си, но си трябва  отключващ фактор. Майка ти е много вероятно също да има Хашимото, има такова диагностицирано по структура на жлезата видяна на ехограф и без завишени антитела...аз съм така.
В семейството ми сме - баба ми беше с диабет, майка ми е с Хашимото, хипофункция и диабет, аз съм Хашимото и хипофункция, сина ми също.

Но да изследвай антитела и после вече има много информация в интернет за работа в тази посока, ако ги имаш.

# 254
  • SF/BS
  • Мнения: 28
Да, явно съм фамилно обременен, не ми е особено висок стресът, но явно се трупа и съм го отключил. А и си падам по-емоционален, макар и на моменти. Иначе майка ми е изследвана няколко пъти с ехограф през годините, досега не е диагностицирана с Хашимото. Предполагам Хашимотото ми е първично, тъй като при вторично и третично TSH не е над горна граница, както е при мен.

Общи условия

Активация на акаунт