Нетърпим шум от пиано в блок - Моля за съвет !!!

  • 10 637
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте,

Знам, че доста хора имат или са имали подобен проблем и моля за съвет, ако някой е успял да се справи с него - Мога ли да направя нещо срещу свиренето на пиано в блока ?

Свиренето е само в допустимите часове, но ги изпълва изцяло - от 8 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, с по 10мин почивка от време на време. Бременна съм, предстои ми да работя все повече от вкъщи в идните месеци, а и след раждането, живот и здраве, да излезна майчинство, не знам и с ревящо бебе как ще изтърпя и това нещо непрекъснато, имам нужда от тишина и  почивка в собствения си дом !!!

Изчетох всички подобни теми тук, както и новата наредба за обществения ред на територията на Столична община, но не откривам спасение. Съседите не са разбрани хора и опцията "поговори с тях" отпада. Точно до главата в спалнята са ми и тапите за уши леко излорат шума, но не го спират изцяло.

Наистина има ли спасение ?!?

# 1
  • София
  • Мнения: 28 552
Звукоизолация. Хем няма да ви пречат външните шумове, хем бебето няма да пречи на съседите през нощта.

# 2
  • Мнения: 10
Звукоизолация на всяка стая ли ? И за чия сметка ?

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Щом спазват часовете нищо не можете да направите, според мен.

# 4
  • София
  • Мнения: 736
Това е несериозно.
Като ти пречи - шумоизолация.
На съседите ти също няма да им е приятно ревящото бебе през нощта, ама едва ли ще пускат теми как да се отърват от него.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 552
Е, вие преценявате къде е най-удачно да се направи.

# 6
  • Мнения: 46 508
Не искам да те отчайвам, но ако възпитанието им не е достатъчно, няма да се оправиш с тях.
Толкова часове на ден е тормоз. Да, законът ги разрешава, но ако са изпълнени наистина всичките, то значи няма никакво спокойствие, а все пак говорим за жилищна сграда.

Съветът ми е да прецениш хората, ако смяташ, че ще има ефект, говори с тях, но най-добре е да се консултираш с кварталния. Той ще те насочи за жалба, измерване на шума и т.н.
Също и тактично подхвърли въпроса на съседите, ако се съберете всички, можете да приемете решение, което да е валидно за вашия блок.

Искрено съчувствам, работя от вкъщи, имам дете, което учи и т.н., не мога да си представя 12 часа музика.

Моите разбирания са, че ако аз реша да правя нещо шумно, ще си организирам нещата така, че да навлизам в чуждото пространство максимално малко, т.е. ако ще свиря на нещо, ще си направя изолация. Няма да очаквам цял блок да се съобразява с мен.

Успех!

# 7
  • Мнения: 29 321
Щом спазват часовете, не можете нищо да направите, освен да си говорите с тях. Ако не са разбрани хора, няма да има ефект.

Разказвала съм как съседите затваряха кучето си в банята, когато ги нямаше и то квичеше до небесата, а детето беше бебе. Като ги помолих поне да не го заключват в банята, казаха - Да, бе, да вземе да ни изцапа. Че какво като квичи, нас ни няма, не ни пречи. Какво ми дреме за детето ти, това си е твой проблем....    Какво да отговориш на такива?!?

Много силно ли се чува музиката? Може да помислите за изолация....

Може пък хората да репетират за концерт....?!?  newsm78

# 8
  • Мнения: 10
Свиренето е от около година, но досега успявах да го изтърпя, защото не се задържах дълго в апартамента (работа, пътувания). В последните месеци обаче ситуацията ми се промени, не само защото съм бременна, но и защото работата ми вече позволява да работя от вкъщи, а повярвайте главата ми гръмва от това постоянно дрънчене и не мога и работата да си свърша.

Колкото и да разучавах онлай май наистина няма нищо, което да мога да направя, за да защитя спокойствието в собствения си дом. Наредбата от Декември 2018 е безумна, след като разрешава вдигане на толкова шум през толкова голяма част от деня. Според мен подобен шум трябва да е ограничен в рамките на 2 часа на ден, а когато е необходимо да се вдига повече шум да се иска разрешение от съседите за определен период (ако се готвят за концерт например или правят ремонт), но от 08:00 до 14:00 и от 16:00 до 22:00 около 300 дни в годината за мен е прекалено.

Значи аз трябва да разбия дома си, да го ремонтирам, да дам пари, защото хората нямат човешко отношение?

Така де ... Приемам съвети каква шумоизолация е най-добра за такъв случай (нямам гипсокартин никъде в апартамента). Ако имате опит моля споделете - какъв вид шумоизолация, колко процента е добре да шумоизолира, марки, фирми, от където да се закупи, как се поставя на стената, каква е цената на кв.м. ?

# 9
  • Мнения: 11 604
Абсолютен тозрмоз! Ти няма ли как да науеш една гадна, ама най-гнусната чалга, докато свирят или пък Рамщайн, а?!...Ей така, та блокът да полудее от изпълнителите? Пък да видим! Срещу простака не се върви с възпитание...все пак. Който иска да свири, да ходи да си наеме помещение за целта.

# 10
  • София
  • Мнения: 28 552
Виж тази тема – https://www.bg-mamma.com/?topic=1031178
С търсачката ще ти излязат още теми и мнения.

# 11
  • Мнения: 1 030
Надувай силно друг стил  музика, най добре метъл, чалга или народна. Да загуби ритъм.  И така ще започне да свири в часовете за почивка. И така викаш полиция. И пак така, и пак така.

# 12
  • Мнения: 8 237
Има някакво разрешение за децибелите, ако го надвишават можеш да пуснеш жалба при кварталният и в общината.
Не знам колко е силна музиката, но понеже предполагам че сте в ново строителство /само тогава хола е залепен до спалнята/ даже и тиха да е пак се чува. Можете да ги помолите да репетират със слушалки. Сина ми свири с такива и си позволява само по час да свири без. Тоест да се чува и от другите. То иначе и ние ще откачим.

Иначе за изолацията има различни варианти. Но двоен гипсо картон със 100 кг. вата би свършил работа.

# 13
  • Мнения: 29 321
Лошото е, че първо тази изолация струва пари и време, а и стеснява пространството. Може би има вариант за външна, не знам....
Наистина е много неприятна ситуация. Дори и авторката да пуска силна музика, какво ще постигне? Няма да е тишина и спокойствие.

# 14
  • Мнения: 3 788
Това е несериозно.
Като ти пречи - шумоизолация.
На съседите ти също няма да им е приятно ревящото бебе през нощта, ама едва ли ще пускат теми как да се отърват от него.

Стига бе, бебето дали ще реве 12 часа на денонощие? Апартамента не е музикално студио в крайна сметка, да се съобразяват малко повече. Не случайно в Студентски град са ги събрали на едно място свирещите, че да не надуват главата на останалите.
И защо наистина жената да дава пари за ремонт, заради ненормалните си съседи, които грам не се съобразяват ли?

Предложи им зали за репетиции, да ходят там или мислете за продажба на жилището. Година търпиш вече, ама колко още ще ти издържат нервите? Като събудят бебето 5 дни подред и ще полудееш, така че го мислете отсега.

# 15
  • Мнения: 47 980
Да не би да дава някакви уроци?Единствено решение е, ако лицето съдейства, да се закупи електронно пиано и да репетира или дава уроци със слушалки
Останалите съседи на какво мнение са? Етажната собственост трябва да натисне
Противодействие с шум е просташки вариант, но вероятно би бил най-ефективен

# 16
  • Мнения: 10
Да им отговарям с музика не мисля, че е вариант - това е временно решение, да не говорим, че аз пак няма да мога да си върша работата или да си почина.

Ако бяхме под наем, може би наистина щях да се замисля да сменя квартирата, но да продавам жилището си, да купувам ново и да си създавам всички тези главоболия, заради някакви хора, без възпитание, за мен е безумно. Също така с това, че чакам бебе през Септември, въобще не е подходящия момент.

Много ми се иска някакъв вид жалба, подписка от блока към общината или каквото и да е, по съдебен път дори ако трябва, да може да реши проблема.

# 17
  • Мнения: 5 262
Да не би да дава някакви уроци?...

ако я хване да дава платени уроци да провери плаща ли си данъците за бизнеса и има ли разрешение да обръща предназначението на протранството от жилищно в комерсиално. също ако се разбива някакъв бизнес то не може да не се изка разрешение на съседи дали не пречи и да се вземе разрешение от общината за промяна на предназначението на помещението.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Като събудят бебето 5 дни подред и ще полудееш, така че го мислете отсега.
Бебето едва ли ще се събуди от свирене на пиано, на бебетата изобщо не им пука шумно ли е или не, особено пък, когато става дума за музика, идваща от съседите. Проблемът е, че свирят целодневно и нарушават комфорта на възрастните. Но и на мен не ми хрумва вариант за действие, освен действително да проучиш дали на останалите съседи им пречи и да се действа по тази линия, с някакво решение на собствениците.

# 19
  • Мнения: 29 321
Знам, че не може нищо да им каже, ако спазват часовете.

Няма как да провери дали жената дава уроци и дали плаща данъци. Второто не е обществено достъпна информация.

Дори и да ѝ дойдат на проверка, може да каже, че свири за репетиция, но спазва наредбите.

Само ще се обтегнат нещата.

Както споменах за въпросното куче по-назад. Та, тогава звънях до Общината и попаднах на наистина любезна служителка, която ми влезе в положението, но ми каза, че абсолютно нищо няма да може да се направи, дори и да пусна жалба. Хем кучето не спазваше вечерен час.... Служителката ми обясни, че тя лично има подобен проблем в техния вход и няма оправия. Каза, че мога да пусна жалба, но ще е глас в пустиня.

# 20
  • Мнения: 5 262
ха не може да им каже!

# 21
  • Мнения: 10 795
Съчувствам ти... Съседите от другия вход, залепен за нашия апартамент свирят на пиано.. Не го издържам това... И пак е малко и ме дразни, а представа си нямам каквко е по цял ден. Но пък и нашите хубавци все свирят в събота/неделя от 2 до 4, баш в часа за почивка. Все едно нарочно... И вечер от 9 до 10... Добре, че детската стая няма стена с този апартамент и почти не се чува. Едната вечер си правиха пиано купон до 7 сутринта.
Ние сме нови в блока и се чудя като дори не знам кой точно свири и е от другия вход, до който нямаме достъп, дори и да се обадя на полиция, как ще влзят, как ще разберат кой е, щото може да са на същия етаж, може на долен, горен.. Първо мислехме, че са съседите отгоре, а то се оказа, че дори не е в нашия вход...

# 22
  • Мнения: 29 321
ха не може да им каже!

Може да им каже, но не и официално, т.е. ако спазват часовете, не нарушават наредбите, могат да си свирят. Така както, ако ти правиш ремонт, можеш да пробиваш с бормашината или да къртиш мазилката.....колкото и да е неприятно.

# 23
  • Мнения: 574
Дано поне свири добре  Simple Smile
Явно жената е профи, трябва да свири ежедневно.
Аз бих поговорила с нея. Изолация на стаята в която свири, намляване на часовете, има и инструменти със silent функция... Може би има вариант.

# 24
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Нищо не можете да направите,ако съседа спазва часовете.Жалба няма да помогне.Освен да поговорите за някакъв компромисен вариант.

# 25
  • Мнения: 10
Детето, което свири се води виртуоз и изнася концерти. Но репетира вкъщи. Съседите щом досега не са се оплакали значи нямат проблем или просто не прекарват толкова време вкъщи, както бях аз преди.

Живеят точно под нас - как да шумоизолирам пода? Да вдигна целия паркет и да го нареди след това пак ли?

# 26
  • Мнения: X
Свиренето е само в допустимите часове, но ги изпълва изцяло - от 8 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, с по 10мин почивка от време на време.
Детето, което свири се води виртуоз и изнася концерти.
Това дете не посещава ли училище, не учи ли?
Колко е годишно?
Само ли живее?

# 27
  • Мнения: 40 855
Намек  за решение Wink

# 28
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Модерните електронни пиана и синтезатори имат опция за контрол на силата на звука и да се сложат слушалки, така че само свирещият да чува. Но се иска добра воля и тези опции да са на лице.

# 29
  • Мнения: 10
Свиренето е само в допустимите часове, но ги изпълва изцяло - от 8 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, с по 10мин почивка от време на време.
Детето, което свири се води виртуоз и изнася концерти.
Това дете не посещава ли училище, не учи ли?
Колко е годишно?
Само ли живее?

Със сигурност не живее само, но отговор на другите въпроси нямам. Също така нямам представа дали от година свирят все по толкова голяма част от денонощието или сега е такъв период. Аз от началото на годината прекарвам повече време вкъщи през седмицата и сега го разбрах. Иначе съм се опитвала да говоря с тях преди време когато го чувах само вечер и отговора беше, че в позволените часове могат да правят каквото си искат. Възможно е да са започнали да дават уроци наистина, за да е през толкова голяма част от деня. Нямам представа от кога е така, но щом досега не съм чула оплаквания от други съседи значи те го приемат или просто не са си вкъщи, за да му се насладят изцяло.

# 30
  • Мнения: 29 321
Вероятно при вас се чува най-ясно, понеже са отдолу. Възможно е на другите на не им пречи толкова.
Щом сте говорили и са ви отвърнали по този начин, не очаквайте голяма промяна. Ако решите, може да отвърнете с подобни мерки, колкото и да е неправилно, защото и други съседи ще са потърпевши.
Като почнат да свирят, пускайте силна музика, някакъв уред със силен звук, нещо за пробиване на дупки. Ако дойдат да се оплакват, казвате, че е в разрешените часове - щом за тях може, значи и за вас може. Проблемът обаче може да се задълбочи вместо да се реши....

# 31
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Предложи им да си вземат електическо пиано, съпротивлението на клавишите е същото като на истинското и няма да има разлика, но електическото има слушалки и така няма да пречи на околните. Ние си купихме такова и всичко е наред.Hands Plus1

# 32
  • Мнения: 9 774
Няма как човек, свирещ на истинско пиано, да си вземе електрическо.

И да кажа, че опити за свирене на цигулка от начинаещ е значително по-зле от свирене на пиано от напреднал. Scream

Последна редакция: пт, 29 мар 2019, 16:52 от man_darin_ka

# 33
  • Мнения: 5 262
...
Детето, което свири се води виртуоз и изнася концерти.
...[/quote]

 значи професионална дейност в вили=но пространство в многофамилнна сграда с етажна собственост.
иди в об=ината за справка какво може.

Също постави въпроса на сзбранието ребром. Кажи ако са разрешени профи дейности в място за живеене , то не ни е пригодена шумоизолацията на сградата, в старо състояние е , не отговар; на незнам кои норми , тук питай някой инженер ... и кажи, че след като об=ността пзволява проф свирене по толкова часа на ден да си обнови шумоизолацията според стандартите и изискванията. Да видим няма ли да им пречи

# 34
  • Мнения: 47 980
Напротив, мой познат си купи скъпо електрическо пиано и свири на него в дома си. Самият той живее в блок, с бебе е. Не си позволява да досажда на съседите. Свири и на класическо пиано, но не в дома си.
Модерните електронни пиана са много хубави, но и скъпи. Той го взе с кредит. Не говорим за пиано от Джъмбо

# 35
  • Мнения: 1 355
Като искат да свирят на пиано в жилищен блок и се чува толкова силно, изолация е редно да си направят те. Една стая, която е изолирана като студио е много по-малко и ефективно усилие, от това всичи съседи да се опитват да се спасят от шума. Непрестанния шум води до здравословни проблеми, които с времето могат да станат сериозни. Това, че свирят в разрешените часове, изобщо не ги извинява, че тормозят съседите си. В дома си всеки има право да се чувства спокоен и защитен! Мисля, че наскоро се коментираше нова общинска наредба за ограничаване на шума. Проблемът е, че дори да има действаща наредба е много трудно да потърсиш защита, защото на полицията и общината не им се занимава.

# 36
  • Мнения: 5 262
да. това е частен въпрос , вика се вещо лице да прецени изолациите, силата на шума и съда казва имат ли право да го правят или  не и по колко часа и кога.
скъпо е, затова се опитват да ползва първо други механизми

# 37
  • Мнения: 574
Проблемът е в закона, а не в свирещите.
Пианото не надвишава допустимите децибели.

# 38
  • Мнения: 40 855
Мисля, че има вратичка, но ти трябва добър адвокат с връзки и контакти да ги притисне. В Закона за управление на етажната собственост пише и това:


Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
1. (доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) не пречат на другите собственици, ползватели и обитатели да използват общите части на сградата;
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
3. не завземат общи части на сградата;
4. (доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) не извършват в своя самостоятелен обект или в част от него дейности или действия, които създават безпокойство за другите собственици, ползватели и обитатели, по-голямо от обичайното;

Един разтропан адвокат може да убеди когото трябва, че свирене от зори до мрак не е обичайно действие за жилищна сграда. Това е професионална дейност и нейното място не в в апартамента. Но нещата са тънки.

# 39
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Когато ми се налага да спя през деня и децата са вкъщи пускам генератор за бял шум и нищо не ми пречи, или стряска. Обикновено ползвам апликация Ambient sounds.

# 40
  • Мнения: 5 262
Проблемът е в закона, а не в свирещите.
Пианото не надвишава допустимите децибели.
хах и ти в качеството си на строителен инженер ли го твзрдиш ?

# 41
  • Мнения: 574
Не, защо? По принцип ги надвишава в помещението, в което се свири, а не в съседските апартаменти.
Съседите могат да си замерят силата на звука и ако надвишава - добре дошло за тях. Имат за какво да се хванат с основание.

# 42
  • Мнения: 11 604
Ето какво казва Столична здравна инспекция:
https://srzi.bg/bg/shumat-ili-nejelaniyat-zvuk
"От хигиенна гледна точка шум е всеки звук, който действа неблагоприятно върху здравето, нарушава отдиха, смущава контакта на човека с околната среда.

У нас приетите норми за пределно допустимите нива са:

В жилищни зони - до  50-60 dB;
В промишлени зони - до 70 dB;
В жилищни стаи - до 35 dB;
В класни стаи, читални - до 40 dB."
 

и:
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/zakoni/z86.pdf
http://eea.government.bg/bg/legislation/noise/nar6.pdf

Последна редакция: пт, 29 мар 2019, 14:48 от petiaivanov

# 43
  • Мнения: 1 796
Свиренето е само в допустимите часове, но ги изпълва изцяло - от 8 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, с по 10мин почивка от време на време.
Детето, което свири се води виртуоз и изнася концерти.
Това дете не посещава ли училище, не учи ли?
Колко е годишно?
Само ли живее?

Със сигурност не живее само, но отговор на другите въпроси нямам.

Съжалявам, но аз не вярвам, че едно дете може да свири всеки ден от  8 до 14  и от 16 до 22 почти без прекъсвания - децата имат и други ангажименти като да ходят на училище например, да си пишат домашните, да закусват, обядват и т.н. + времето за игра. Ако наистина някой издевателства върху детето и го задължава да свири толкова много - според мен може и жалба да пуснете до закрила на детето. А за другото - съмнявам се да може да се направи нещо - все пак спазват необходимите правила- съседката дава уроци по пиано и е много дразнещо, защото на мен дори би ми било приятно някой да свири добре и аз да го слушам, но децата, които идват са начинаещи и чувам само едно досадно дрънкане - тя не го прави непрекъснато и не е в забраненото време за вдигане на шум - опитвам се да се абстрахирам и това е. Щом живеем в общи жилища трябва и да се търпим - все някога и аз съм била досадна - правихме ремонт и мъжа ми изкърти всички плочки - сигурно 2,3 дни е работил с кангото, дете имам - като беше малко плачеше, като беше на 4-6 тропаше, сигурно и ние сме създавали неудобства някакви.

# 44
  • Мнения: 34
Щом детето, което свири е виртуоз, значи свири хубаво. Ами наслаждавайте се на хубава музика. Хората пари дават за концерт, а вие слушате безплатно. Ами ако наистина не беше пиано

# 45
  • Мнения: 11 604
Да се търпим? Давате ли си сметка, че вас са ви търпяли няколко дни, а не години?! И хайде моля ви се стига сте сравнявали бебета, деца, ремонти за няколко дни с ежедневното издевателство.

# 46
  • Мнения: 18
Flowers HibiscusПоне добре ли свирят? Ако не е фалшиво, това поне е единствения + в тази ситуация! Satisfied

# 47
  • Мнения: 29 321
Разбира се, че е нетърпимо, когато е постоянно и нежелано. Дори и виртуоз да е детето, съседите може да не обичат или желаят за го слушат. Проблемът е, че не е ясно какво може да се направи в тази ситуация. Първоначално писах да се говори с хората, но това явно е направено без резултат. Освен обратен тормоз с някакви уреди или силна музика....не знам, лоша работа....

# 48
  • Мнения: 3 927
Постоянното свирене не е равнозначно на няколкочасов или няколкодневен ремонт или извънредно шумно действие. Над нас чувам от време на време оперно пеене, но е за минути и се понася. Под нас правиха няколко нощни купони, оплаках се, отказаха се.
Опитай да говориш с домоуправителя - ако е човек от блока ще е запознат с характера на родителите на пианиста, ако е професионален може поне да има подобен опит.
Ако нищо не помага и аз съм за силна музика срещу тяхната, но предлагам Висоцки - така навремето отказах съседка над мен да пуска силна сръбска музика. Идеята не е авторска, мой приятел ми я похвали, че действа Simple Smile

# 49
  • Мнения: 31 648
Пробвахте ли  първо да говорите с въпросния пианист?
А ако не разбере, намирате си адвокат и го съдите.
Пробвайте и първо с жалба.

# 50
  • Мнения: 29 321
Пробвахте ли  първо да говорите с въпросния пианист?
А ако не разбере, намирате си адвокат и го съдите.
Пробвайте и първо с жалба.

Пробвала е. Казали са ѝ, че спазват часовете. Ако е така, жалба няма да помогне. Евентуално консултация с адвокат, но трябва да е от целия вход.

# 51
  • Мнения: 5 262
Пробвахте ли  първо да говорите с въпросния пианист?
А ако не разбере, намирате си адвокат и го съдите.
Пробвайте и първо с жалба.

Пробвала е. Казали са ѝ, че спазват часовете. Ако е така, жалба няма да помогне. Евентуално консултация с адвокат, но трябва да е от целия вход.
Що да трябва ?

# 52
  • Монреал
  • Мнения: 1 384


Звук от пиано е бял кахър в сравнение с мизерията която съм виждал ( и изпитвал ) между съседи.
Сега всичките ми съседи са на 20-30 мерта от къщата и се разбираме перфектно. Много по-скъпо ми е, но си струва.

# 53
  • Мнения: 29 321
Пробвахте ли  първо да говорите с въпросния пианист?
А ако не разбере, намирате си адвокат и го съдите.
Пробвайте и първо с жалба.

Пробвала е. Казали са ѝ, че спазват часовете. Ако е така, жалба няма да помогне. Евентуално консултация с адвокат, но трябва да е от целия вход.
Що да трябва ?


По Закона за етажната собственост мисля, че бяха 70% /по спомен/ от собствениците трябва да са съгласни, за да се предявят някакви искания или претенции към даден собственик. Дори има вариант да го изгонят, но само чрез съд и съдебно решение. Това обаче не се случва лесно, трябва солидни доказателства за груби нарушения на реда.

# 54
  • Мнения: 5 262
ами има и други механизми

# 55
  • Мнения: 29 321
Споделете ги тогава и помогнете на жената.

# 56
  • Мнения: 5 262
споделихме доста.

# 57
  • Мнения: 29 321
Не видях нищо, което може да мине по официален ред. Пускане на силна музика и чукане по тръбите не е решение.

# 58
  • Мнения: 11 336
Не видях нищо, което може да мине по официален ред. Пускане на силна музика и чукане по тръбите не е решение.

Решение е да плати да му счупят пръстите, но е ясно, че е неприемливо Wink

# 59
  • Мнения: X
Скрит текст:
Свиренето е само в допустимите часове, но ги изпълва изцяло - от 8 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, с по 10мин почивка от време на време.
Детето, което свири се води виртуоз и изнася концерти.
Това дете не посещава ли училище, не учи ли?
Колко е годишно?
Само ли живее?
Със сигурност не живее само, но отговор на другите въпроси нямам.
Съжалявам, но аз не вярвам, че едно дете може да свири всеки ден от  8 до 14  и от 16 до 22 почти без прекъсвания - децата имат и други ангажименти като да ходят на училище например, да си пишат домашните, да закусват, обядват и т.н. + времето за игра.
Лесно е да се проверят присъствените часове в училище на детето.
Да не се окаже, че музиката е постоянна съпътстваща с хормони на бременна жена.
 Hug

# 60
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Да се търпим? Давате ли си сметка, че вас са ви търпяли няколко дни, а не години?! И хайде моля ви се стига сте сравнявали бебета, деца, ремонти за няколко дни с ежедневното издевателство.

Ооооо говори ми за бебета. На комшиите детето е вече на повече от година и продължава да реве истерично денонощно, няма спане.
Ама си трая защото и моето е било бебе, а и сега не е от най-тихите.

# 61
  • Мнения: 10 795
Само, че има разлика между бебе и пиано. Бебето не осъзнава, че реве и пречи на другите, а и все ще го израсте и ще спре. Пианото, не че то осъзнава нещо Grinning, но човека, който го ползва е напълна наясно, че вдига шум, че пречи на съседите си и ако е жив и здрав, може да си свири на него 40 години Simple Smile Бебето все до 8ми клас ще спре да реве и да вика, нали Simple Smile

# 62
  • Мнения: 1 796
По тази логика - 8 клас(15 години) - за толкова години и това дете ще стане световноизвестен музикант и ще замине да живее някъде в чужбина. Бебетата не осъзнават, но детето на сестра ми е на 3 години и все още се буди поне по 3-4 пъти на нощ да плаче истерично 20-30 минути.  А тук говорим за шум по време на деня. Продължавам да смятам, че това непрекъснато свирене е малко преекспонирано - няма как всеки ден някой да свири по толкова много. Ако човек има основание - трябва да се бори за правата си - да замери шума, да говори със съседите, да проучи всякакви възможности за действие - кои законови, кои не чак толкова, но все пак преди да предприеме нещо може да се замисли - чак толкова ли е нетърпимо или просто в момента аз съм по чувствителен и реагирам така.

# 63
  • Мнения: 9 774
Бъдещ виртуоз-пианист е много вероятно да е в индивидуална форма на обучение - не си губи времето да ходи на училище и да учи общообразователните предмети, а си седи в къщи и само свири.
И да - много е неприятно всеки уикенд, когато е единствената възможност на повечето работещи да си поспят, да ти свирят и пеят. За второто също гарантирам - известно немалко време всеки уикенд оперна певица се разпяваше в неразрешените часове на отворен прозорец.
Ако имаш бебе, което най-сетне е заспало и което най-вероятно спи не само от 14-16 ч., да, ужасно е да го събудят с бравурни акорди и тактуване с крак.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Да не сме съседи? И ние си имаме оперна певица в отсрещния блок. Дразни ме зверски, когато започне да се разпява, просто не искам да си мисля как се чувстват непосредствените ѝ съседи, щом вкъщи се чува толкова силно.

# 65
  • Мнения: 11 336
Ние имахме тромпетист от филхармонията! Преди концерти и техните си пътувания бе чудо! Почти денонощно дудукаше. И то не бе някаква музика, а едни изтерзани звуци, които явно допълват оркестъра, като цяло, но извадени от цялото ти идеше да му завреш тромпета на място с много добра шумоизолация Simple Smile .

# 66
  • Мнения: X
За съжаление мисля че няма много какво да се направи. Т.като законът не се нарушава. Нито и ел. пиано ще вземат т.като става дума за дете което най вероятно е в музикално у-ще или в някаква музикална паралелка за да свири по толкова много и ако става дума за класическа музика (авторката не е уточнила) тя се свири и се обучава на истинско пиано, защото се използват педали за акустика и ред други неща които ги няма в ел.пианата. Затова и класическите музиканти не свирят на ел.пиана, на тях се свирят други стилове. Тука по скоро може да се обърне внимание на майката, защото не е нормално детето да свири по 12 часа на ден. Това прилича на тормоз над детето заради болни амбиции на майката. Също може да се обърне внимание и на учителката му по пиано, защото и най-големите пианисти в света свирят от 4 до 6 часа на ден. Не е нормално учителката да го кара да свири по 12 часа на ден защото може да хване тендовагенит и да застраши бъдещата му кариера.

# 67
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
12 часа на ден?

Вие наистина ли взимате авторката насериозно?

# 68
  • София
  • Мнения: 1 582
Има електрически пиана, които идеално имитират истинското, вкл. като размер, тежест и потъване на клавиша, имат педал и т.н. И много професионални музиканти ги използват за домашни упражнения, защото имат нужната култура и знаят, че иначе пречат. Така че не е въпросът какво е пианото, а какво е възпитанието.

# 69
  • Мнения: X
Не става въпрос за възпитание а за професионализъм.
Истинското пиано има 8 или 9 октави, не съм сигурен. Повечето йоники са със по малко. Могат да се настройват допълнително но това пречи по време на изпълнение на класическа музика, и е неприложимо защото ти трябва 3-та ръка. При натискане на клавиш с различни педали той потъва по различен начин при различните пиана и рояли, защото се задейства механична с-ма в самият роял/пиано която се усеща по различен начин. При йониките може да се имитира звука, но не и механиката. Ако детето професионално изучава класическа музика никакъв шанс да вземат йоника. Ако става въпрос за професионално обучение. Не става въпрос за възпитание. Ако взима уроци просто така за да му запълват времето и само да научи нотите е друго. Но от разказа на авторката оставам с друго впечатление. Тя сама казва че то е виртуоз и го готвят за концерти. Масовата аудитория няма да ме разбере, защото и едното и другото имат клавиши и изглеждат еднакво, но за концертиращият класически пианист разликата между йоника и пиано е като между компютри и компоти. (Взимал съм уроци по класическа музика макар и на друг инстр.) Ще го кажа така: Когато Евгени Димитров Маестрото сяда да изпълни нещо класическо той сяда на истински роял (това не е случайно). Когато ще изпълняват чалгия или народна музика тогава сяда на йониката. Ако иска да изпълни произведението както трябва с фраза, динамика, интонация и т.н. уверявам те преди това той се е упражнявал пак на роял или пиано. Даже ако е на същият черен роял който го изнасят в шоуто за такива случаи ще е плюс за него. Концертиращите пианисти преди концерта имат няколко репетиции в зала за да изпробват рояла в залата и да свикнат с него, т. като той е различен от пианото им вкъщи, Grinning а ти ми говориш да се упражняват на йоника и после да скочат на пиано. Grinning  Няма такова животно класически пианист да се упражнява на йоника. Все едно във формула 1 да се упражняват на поршета и да се качват на болидите само в деня на състезанията. И едното и другото имат волан и 4 гуми и могат да вървят по една и съща писта но резултатът ще е плачевен.

П.с. Къде си ги видяла тия концертиращи пианисти които се упражняват на йоника. (Говоря за класическа музика). Имам познанства в музикалните среди, и не съм видял такова чудо класически пианист да се готви на  йоника.

# 70
  • Мнения: X
Не става въпрос за възпитание а за професионализъм.
Истинското пиано има 8 или 9 октави, не съм сигурен. Повечето йоники са със по малко. Могат да се настройват допълнително но това пречи по време на изпълнение на класическа музика, и е неприложимо защото ти трябва 3-та ръка. При натискане на клавиш с различни педали той потъва по различен начин при различните пиана и рояли, защото се задейства механична с-ма в самият роял/пиано която се усеща по различен начин. При йониките може да се имитира звука, но не и механиката. Ако детето професионално изучава класическа музика никакъв шанс да вземат йоника. Ако става въпрос за професионално обучение. Не става въпрос за възпитание. Ако взима уроци просто така за да му запълват времето и само да научи нотите е друго. Но от разказа на авторката оставам с друго впечатление. Тя сама казва че то е виртуоз и го готвят за концерти. Масовата аудитория няма да ме разбере, защото и едното и другото имат клавиши и изглеждат еднакво, но за концертиращият класически пианист разликата между йоника и пиано е като между компютри и компоти. (Взимал съм уроци по класическа музика макар и на друг инстр.) Ще го кажа така: Когато Евгени Димитров Маестрото сяда да изпълни нещо класическо той сяда на истински роял (това не е случайно). Когато ще изпълняват чалгия или народна музика тогава сяда на йониката. Ако иска да изпълни произведението както трябва с фраза, динамика, интонация и т.н. уверявам те преди това той се е упражнявал пак на роял или пиано. Даже ако е на същият черен роял който го изнасят в шоуто за такива случаи ще е плюс за него. Концертиращите пианисти преди концерта имат няколко репетиции в зала за да изпробват рояла в залата и да свикнат с него, т. като той е различен от пианото им вкъщи, Grinning а ти ми говориш да се упражняват на йоника и после да скочат на пиано. Grinning  Няма такова животно класически пианист да се упражнява на йоника. Все едно във формула 1 да се упражняват на поршета и да се качват на болидите само в деня на състезанията. И едното и другото имат волан и 4 гуми и могат да вървят по една и съща писта но резултатът ще е плачевен.

П.с. Къде си ги видяла тия концертиращи пианисти които се упражняват на йоника. (Говоря за класическа музика). Имам познанства в музикалните среди, и не съм видял такова чудо класически пианист да се готви на  йоника.
Най-нормалното нещо, щом се налага да свири дълги часове е да се премести в къща или да обезшуми професионално помещението, в което се свири. Никой не е дъжен да търпи тормоз с часове.

# 71
  • Мнения: X
Simple Smile Не казвам кой какво е длъжен. Просто казвам кое какво е и защо е така според информацията която е дала авторката. В крайна сметка ако детето свири по цял ден трябва да се обърне внимание на майката както и на учителката му, това не е добре за самото дете, освен за спокойствието на авторката. Ако не свири по цял ден а в здравословен диапазон от деня, и не нарушават часовете за почивка, в крайна сметка то е в правото си. Родителите може да нямат златна лъжица в устата и да нямат пари за къща или за професионална шумоизолация която не е задължителна ако не се нарушава закона за шума. Няма закон според който пианистите трябва да са имотни. Има си закон за шума и ако те не го нарушават (трябва да се измерят децибелите) са в правото си.    

Последна редакция: пн, 01 апр 2019, 02:39 от Анонимен

# 72
  • Мнения: X
Simple Smile Не казвам кой какво е длъжен. Просто казвам кое какво е и защо е така според информацията която е дала авторката. В крайна сметка ако детето свири по цял ден трябва да се обърне внимание на майката както и на учителката му, това не е добре за самото дете, освен за спокойствието на авторката. Ако не свири по цял ден а в здравословен диапазон от деня, и не нарушават часовете за почивка, в крайна сметка то е в правото си. Родителите може да нямат златна лъжица в устата и да нямат пари за къща или за професионална шумоизолация която не е задължителна ако не се нарушава закона за шума. Няма закон според който пианистите трябва да са имотни. Има си закон за шума и ако те не го нарушават (трябва да се измерят децибелите) са в правото си.    
И аз имам право да слушам супер силно музика по 7-8 часа дневно, но не го правя, въпреки че много би ми харесало. Имам огромни колони, но понеже живея в коперация и уважавам съседите си ги пускам много рядко и за кратко. Съседите ми също са супер и с нищо не пречат на останалите. Явно наистина квартала има значение за качеството на живот.

# 73
  • Мнения: X
Нищо не пречи на авторката да пробва да се разбере с тях. Но ако не се разбере тя просто няма правни лостове с които да въздейства. Аз съм убеден че пианото не надвишава допустимите децибели, в който и да е съседен апартамент, то няма бас и не може да се сравнява с мощни колони които ако ги надуеш може много ясно да се чуват и през 3 етажа. Пианото няма такива децибели. Това не значи че авторката не чува какво свири детето. Ако не е фен на класическата музика със сигурност я дразни, но говорим за децибели. Едно е да те дразни, друго е да е в нарушение на закона. Проблемът е че тя се дразни от нещо което не е в нарушение на закона. Тя сама казва че детето не свири в часовете за почивка а в останалото време е много съмнително че може да говорим за надвишаване на децибелите от обикновенно пиано което е в друг апартамент.

Последна редакция: пн, 01 апр 2019, 05:51 от Анонимен

# 74
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Не става въпрос за възпитание а за професионализъм.
Истинското пиано има 8 или 9 октави, не съм сигурен. Повечето йоники са със по малко. Могат да се настройват допълнително но това пречи по време на изпълнение на класическа музика, и е неприложимо защото ти трябва 3-та ръка. При натискане на клавиш с различни педали той потъва по различен начин при различните пиана и рояли, защото се задейства механична с-ма в самият роял/пиано която се усеща по различен начин. При йониките може да се имитира звука, но не и механиката. Ако детето професионално изучава класическа музика никакъв шанс да вземат йоника. Ако става въпрос за професионално обучение. Не става въпрос за възпитание. Ако взима уроци просто така за да му запълват времето и само да научи нотите е друго. Но от разказа на авторката оставам с друго впечатление. Тя сама казва че то е виртуоз и го готвят за концерти. Масовата аудитория няма да ме разбере, защото и едното и другото имат клавиши и изглеждат еднакво, но за концертиращият класически пианист разликата между йоника и пиано е като между компютри и компоти. (Взимал съм уроци по класическа музика макар и на друг инстр.) Ще го кажа така: Когато Евгени Димитров Маестрото сяда да изпълни нещо класическо той сяда на истински роял (това не е случайно). Когато ще изпълняват чалгия или народна музика тогава сяда на йониката. Ако иска да изпълни произведението както трябва с фраза, динамика, интонация и т.н. уверявам те преди това той се е упражнявал пак на роял или пиано. Даже ако е на същият черен роял който го изнасят в шоуто за такива случаи ще е плюс за него. Концертиращите пианисти преди концерта имат няколко репетиции в зала за да изпробват рояла в залата и да свикнат с него, т. като той е различен от пианото им вкъщи, Grinning а ти ми говориш да се упражняват на йоника и после да скочат на пиано. Grinning  Няма такова животно класически пианист да се упражнява на йоника. Все едно във формула 1 да се упражняват на поршета и да се качват на болидите само в деня на състезанията. И едното и другото имат волан и 4 гуми и могат да вървят по една и съща писта но резултатът ще е плачевен.

П.с. Къде си ги видяла тия концертиращи пианисти които се упражняват на йоника. (Говоря за класическа музика). Имам познанства в музикалните среди, и не съм видял такова чудо класически пианист да се готви на  йоника.

Не е вярно аз свиря и на нормално и на електрическо пиано с еднакъв брой октави, вярно скъпите са така е. Има си и педали и всичко необходимо с тази разлика, че електрическото има и слушалки. Единствената разлика между двете е съвсем малко по-слабото съпротивление на клавишите електрическото,  което би било проблем ако тепърва се учиш, но за един опитен пианист не представлява никаква разлика. В случая говоря за електрическо пиано, а не за йоника не бъркайте нещата много са различни.
И между другото свиря точно класическа музика без никакъв проблем. 👍

# 75
  • Мнения: X
Може вече да съм назад с материала, аз под ел. пиано имам предвид баш йоника, не точно копие на истинско пиано. Не са ли скъпи тези пиана, защото едно обикновенно пиано може да се намери в диапазона 500-1000 лв.

# 76
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Скъпи са 2000 и нагоре, но си решаваш проблема с шума, а при всяко положение ще излезне по-евтино от звукоизолацията.

# 77
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Може вече да съм назад с материала, аз под ел. пиано имам предвид баш йоника, не точно копие на истинско пиано. Не са ли скъпи тези пиана, защото едно обикновенно пиано може да се намери в диапазона 500-1000 лв.
Все си мисля, че истинското механично-струнно пиано е несравнимо по-скъпо от електронното.

Пианистчето да не би са очаква на съседите да им писне и да му съберат пари за ново, електрическо пиано?

# 78
  • София
  • Мнения: 1 582
romanol, тъкмо щях да пиша същото. Не съм професионален музикант, но в семейството ми има такива, покрай тях познавам и други - и да, не е никакъв проблем, вкл. за професионалиста, да се упражнява на електрическо (наистина скъпо) пиано със слушалки. Също така е вярно, че струнните са в общия случай и по-скъпи, но ако е купено вече или е наследствено, може да не се хареса идеята да се оръсят няколко хиляди за електрическо. Въпрос именно на възпитание. На никой не му се е увредила гениалността от микронната разлика между акустика и електрическо пиано, айде стига глупости.

# 79
  • София
  • Мнения: 736
Това е несериозно.
Като ти пречи - шумоизолация.
На съседите ти също няма да им е приятно ревящото бебе през нощта, ама едва ли ще пускат теми как да се отърват от него.
Стига бе, бебето дали ще реве 12 часа на денонощие? Апартамента не е музикално студио в крайна сметка, да се съобразяват малко повече. Не случайно в Студентски град са ги събрали на едно място свирещите, че да не надуват главата на останалите.
И защо наистина жената да дава пари за ремонт, заради ненормалните си съседи, които грам не се съобразяват ли?

Бебето ще реве когато и както му дойде в продължение на минимум 2 години.
Апартаментът може да не е музикално студио, но никой не може да ти каже какво ще правиш докато си си вкъщи.
Аз също имам съсед, който свири на пиано, имам и такъв, който постоянно хвърля и чупи неща над спалнята ми - ами, оцелявам някак.
Стига сте си търсили излишни драми в живота, има доста по-неприятни неща от това, някой да свири.
А и темата ми се вижда доста голяма пързалка, кат' цяло.

# 80
  • Мнения: 11 604
Това е несериозно.
Като ти пречи - шумоизолация.
На съседите ти също няма да им е приятно ревящото бебе през нощта, ама едва ли ще пускат теми как да се отърват от него.
Стига бе, бебето дали ще реве 12 часа на денонощие? Апартамента не е музикално студио в крайна сметка, да се съобразяват малко повече. Не случайно в Студентски град са ги събрали на едно място свирещите, че да не надуват главата на останалите.
И защо наистина жената да дава пари за ремонт, заради ненормалните си съседи, които грам не се съобразяват ли?

Бебето ще реве когато и както му дойде в продължение на минимум 2 години.
Апартаментът може да не е музикално студио, но никой не може да ти каже какво ще правиш докато си си вкъщи.
Аз също имам съсед, който свири на пиано, имам и такъв, който постоянно хвърля и чупи неща над спалнята ми - ами, оцелявам някак.
Стига сте си търсили излишни драми в живота, има доста по-неприятни неща от това, някой да свири.
А и темата ми се вижда доста голяма пързалка, кат' цяло.
Кой ти каза, че не може?! Ти да не живееш в гората сама! Аааа - не, не живееш.Ти оцеляваш и отгоре на всичкото го смяташ за нормално... явно.

# 81
  • София
  • Мнения: 736
Аз ти казвам, че никой не може да ти държи сметка какво правиш вкъщи, щлм спазваш часовете.
Пък кой живее в гората - личи си от постовете.
Дали го смятам за нормално или не - няма значение. Ама е хубаво хората да разберат, че светът не се върти около тях.

# 82
  • Мнения: 5 262
хахаха да. ей затова има такива теми. защото всички са толкова ... независими с тези панелни кошери!

# 83
  • Мнения: 346
Аз ти казвам, че никой не може да ти държи сметка какво правиш вкъщи, щлм спазваш часовете.
Пък кой живее в гората - личи си от постовете.
Дали го смятам за нормално или не - няма значение. Ама е хубаво хората да разберат, че светът не се върти около тях.
Да, никой не може да ти държи сметка какво правиш в къщи, но доброто възпитание изисква, като живееш с други хора, както е в панелите или кооперациите, да не мислиш само за себе си, а да се съобразяваш и с околните. Аз съм пианистка и като ученичка и студентка се е налагало да свиря часове наред, като се готвех за концерт или конкурс. В една от квартирите имах съседка, която не понасяше свиренето ми, тогава нямах пари за електрическо пиано или изолация, е, измислих начин - едно дълго парче вълнен плат пред струните играеше ролята на заглушител. Жената беше пред нервна криза от постоянното ми свирене, а си стоеше предимно вкъщи, имаше болно дете. Просто трябва малко добро желание.

# 84
  • Мнения: 794
Според мен има 2 варианта - или разговор със съседите, на спокоен тон, с цел намиране на компромис, ако е възможно, тъй като в крайна сметка, ако става дума за професионално свирене, няма как часовете да са много по-малко, но поне да се измисли някакво решение, например да е с по-големи паузи или до не толкова късно вечер.

В случай, че това не е възможно, моят съвет е да надувате и вие силна музика, най-добре метъл/рок. Най-малкото ще пречите на пианиста, а дори ако не е така, поне ще се усетят. В случай, че други съседи се оплачат от силната музика, имате извинение и най-вероятно ще се стигне до събрание на входа, ако никой не отстъпва. Така поне ще има някакъв шанс за решение на проблема, когато се ангажират и повече хора. Но това при всички положения ще е временно, защото когато бебето се роди, няма как да пускате музика.

В крайна сметка, колкото и да е нечестно понякога, наистина всеки може да прави каквото си иска вкъщи, стига да е в конркретните часове. От една страна на вас ви пречи пианото, но от друга, на пианиста му пречите вие с вашето желание за спокойствие. В дългосрочен план, може би наистина е най-добре шумоизолацията. Да, на ваша сметка е, но това е вашият дом и вашите очаквания от него.

# 85
  • София
  • Мнения: 3 841
И аз щях да предложа ел. пиано, предлагат се със слушалки, така че да не вдигат шум.
Според мен можете да подадете жалба в полицията, оттам ще им направят забележка и мисля, че ще има ефект. Наскоро слушах случаен разогов между жени, едната се жалваше, че комшийката й се оплакала в полицията от детето й, което вдигало шум. Беше много ядосана, но както се разбра, хванало е ред.

# 86
  • Мнения: X
Момчето-виртуоз да не се окаже Ивайло Василев.
http://artsofia.bg/bg/events/2019/04/05/malkoto-chudo-ivajlo-vas … a-orkestyr-na-bnr
Той има концерт на 5 април с оркестъра на бнр. Та ако е той не е учудващо че свири толкова много.

# 87
  • Мнения: X
Момчето-виртуоз да не се окаже Ивайло Василев.
http://artsofia.bg/bg/events/2019/04/05/malkoto-chudo-ivajlo-vas … a-orkestyr-na-bnr
Той има концерт на 5 април с оркестъра на бнр. Та ако е той не е учудващо че свири толкова много.
Учудващо е, че има родители, които не правят нищо за да намалят тормоза над съседите.

# 88
  • Мнения: 346
Изобщо не е нужно да е виртуоз, дори само едно прилично ниво на ученик от музикалното училище изисква поне два,три часа свирене на ден.
 Жалбата в полицията не е ясно дали ще свърши работа, защото нивото на децибелите вероятно е в норма, което не означава, че не дразни. Но може да пробват поне.

# 89
  • Мнения: X
ох ох, и аз се тормозя от съседските шумове ... какво да кажа, няма оправия, единственото решение е да се махна от Етажната Собственост, но нямам толкова пари ...

# 90
  • Мнения: 29 321
Мен лично повече ми е неприятно това, че си преустрояват жилищата и например в банята ми смърди на манджи от съседите, а в мокрото - на тоалетна.....бляк! Ама няма какво да се направи.

# 91
  • Мнения: X
а и тази екстра я имам Sad съседите отдолу са си съединили 2 апартамента (единият е точно под мен) и не знам къде са си сложили пералня + сушилня, но аз ги чувам тези уреди постоянно, сериозно ви говоря, колко часа въртят! ето днес сутринта излязох в 9ч - работеше нещото им, преди малко се прибрах - е още си работи ... пускат си ги и по цяла нощ също така ... само като чуя вече шум от тия уреди и бягам (когато ми е възможно де) добре, че не трябва да работя от вкъщи, че щях да полудея или да се изнеса; Пък в банята редовно си мирише на манджи - да живее алуминиевата ми врата - добре изолира

# 92
  • Мнения: 3 865
е затова не искам да живея в блок - евтиното винаги се заплаща по някакъв начин - в случая със скъсани нерви и невъзможност да пребиваваш в дома си. Майката на виртуоза явно е пълна селяндурка, която не вижда нищо освен новия Вивалди  в собствения си син. Ако беше нормален човек наистина щеше да му вземе нещо със слушалки за да не тормози съседите. Ако не се навие на идеята да купи друго пиано не виждам как можеш да си решиш проблема. А няма как да настояваш детето да спре да свири. Дори и да се преместиш в груг блок пак няма гаранция, че ще живееш спокойно. Къща е единственото спасение от нагли съседи.
Дъщеря ми ходеше на уроци по пияно при една в блок и при нея по цял ден имаше ученици. Щом в цивилизованите държави няма отърване от нагли комшии, за България пък хептем не вярвам някой да ти защити човешките права.

# 93
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Дъщеря ми ходеше на уроци по пияно при една в блок и при нея по цял ден имаше ученици. Щом в цивилизованите държави няма отърване от нагли комшии, за България пък хептем не вярвам някой да ти защити човешките права.
Мога дълго време да изреждам неща, които не ми харесват в България, но по "цивилизованост" я намирам за напълно конкурентна на богатите си съседки.

Ти хем имаш проблеми с "прекалено" строгите правила в Норвегия, хем недоволстваш от "слугинския манталитет у нашенките" и цивилизоваността на България. Май хейтваш наред, а?

# 94
  • Мнения: 3 865
Верно, че не са много цивилизовани, ама са една идея пред България сега няма кво да се лъжем. Кво значи хейтвам - просто много неща не ми харесват и си казвам.

# 95
  • София
  • Мнения: 736
Верно, че не са много цивилизовани, ама са една идея пред България сега няма кво да се лъжем. Кво значи хейтвам - просто много неща не ми харесват и си казвам.
Дали разбирам правилно.. хем няма отърване от тия с домашните уроци по пиано, хем ги храниш, като пращаш дъщеря си при такава дама?
:/

# 96
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Верно, че не са много цивилизовани, ама са една идея пред България сега няма кво да се лъжем.
България била по-нецивилизована даже и от не са много цивилизованата Норвегия?!?

А мен ме заплашиха с бан заради несъгласие с термина "робство". Simple Smile

# 97
  • Мнения: X
Верно, че не са много цивилизовани, ама са една идея пред България сега няма кво да се лъжем.
България била по-нецивилизована даже и от не са много цивилизованата Норвегия?!?

А мен ме заплашиха с бан заради несъгласие с термина "робство". Simple Smile
Защо се заяждаш? Нямаш ли си друга работа? Ясно е какво се имаше предвид. Много по-вероятно е в Люлин някой съсед да те подлуди с надута чалга отколкото в белите квартали на Осло. Същевременно не може да се отрече, че последните години се чалнаха управляващите в Норвегия и вече не е токова цивилизована колкото ни се иска. Освен с децата сгафиха и с мюсюлманите. “Доклад на CBN показва, че Осло е здраво под контрола на мюсюлманските общности. В много части на града вече се прилага Шериата като единствен закон. Това е мястото, където местните имами царуват. Последната полицейска статистика показва, че 100 % от всички изнасилвания в Осло са извършени от емигранти и 90% от жертвите са норвежки – жени. Жертвите, които подават жалба срещу нарушителите са обвинявани в “расизъм ” от ляво настроените политически партии.” “Мохамед е най-популярното мъжко име в норвежката столица Осло, съобщава БиБиСи.

„Това е много вълнуващо“, разказва Йорген Урен от националната статистика на Норвегия. Скорошно преброяване на населението в града показа, че повече от 4800 мъже в Осло носят името Мохамед или негови произволни. По този начин името побеждава традиционните за страната Ян и Пер.

Името Мохамед е неразделна част от класацията за най-популярни имена в Осло през последните 4 години, но за първи път е на първо място в списъка.”

# 98
  • Мнения: 3 865
Първо не съм в Норвегия, но това няма значение - Скандинавия навсякъде е подобно. Второ - имам късмета да съм обградена и от скандинавци и от имигранти. Е мога да ти кажа, че скандинавците са много по-цивилизовани според моето понятие за цивилизованост. Много по-разбрани, по съвестни, като говориш изслушват, а не прекъсват и не крекат като бразилците примерно. Освен това са лоялни, докато арабите не са, гледат си личния интерес и се пазят да не ти помогнат случайно с нещо. И пак зависи кои скандинавци щото си има боклуци. Но като цяло това са ми впечатленията. Със скандинавец по има шанс да се разбереш, защото той е научен на справедливост, има култура на общуването и т.н. Сигурна съм, че ако кажа на скандинавец че ми пречи с музиката си, той ще разбере и ще се опита да направи нещо по въпроса. Докато българин често ще реагира с "Това си е твой проблем, решавай си го и не ме занимавай. Като ти преча се разкарай." И пак да поясня - личен опит. Друг може да има друг. Даскалката по пиано беше унгарка и ходихме при нея щото дъщеря ми нея си избра да и преподава.

# 99
  • Мнения: X
Цитат
Майката на виртуоза явно е пълна селяндурка, която не вижда нищо освен новия Вивалди  в собствения си син.
Simple Smile По скоро вижда новият Рихтер

# 100
  • Мнения: 1 501
При нас имаше от консерваторията една пианистка, която ни изтормози така 4 години... от няколко месеца или година не знам точно колко се премести на друго място на квартира слава Богу... Иначе през цялото ми майчинство и бременност живееше над нас и свиреше точно както описвате във всеки позволен час... без изключение. Май и до тоалетна не ходеше... Направо се побърквах. Дъщеря ми не и пречеше и си спеше, но аз едвам заспивах с нея на обяд, ако се опитам честно казано... много беше дразнещо. Наистина е нетърпимо, особено когато са упражнения еднотипни тонове по 50 -100-200 пъти повторение, по цял ден едно и също. А ние имаме шумоизолация на спалнята и хола, и въпреки това все едно свири до теб. Разбирам напълно авторката на темата... Направо като прочетох се зачудих да не би същата студентка да се е преместила на друго място в София хахахха,.... ама тя споменава, че е дете тъъй че май не е...

# 101
  • Мнения: 1 698
Знам за подобен случай. Потърпевшите се преместиха в друг квартал.
Авторке, да не сте в "Дианабад"? Другото описание съвпада.

# 102
  • София
  • Мнения: 112
Да не се окаже, че някой дава уроци през деня и спазва часовете Simple Smile

# 103
  • Мнения: 68 642
Като малка съм свирила на пиано и аз....но по час-два. Добре, че ми мина меракът ... Joy

Съгласна съм с един-двама, които се усъмниха, че темата е пързалка.
 Няма как РЕАЛНО един човек да свири толкова часове непрекъснато. Няма.

А отговорът на авторката, когато я попитаха само ли живее детето, дали е виждала да влизат различни деца в този апартамент - беше половинчат и несериозен. Няма как да не знаеш кой влиза и излиза в жилището под теб...особено ако си по ЦЯЛ ден вкъщи, както твърди авторката. Няма как да не знаеш само ли стои детето , щом казваш, че си говорил уж с тези хора....тоест предполага се да ги познаваш поне малко, както се познават съседи...

Изобщо съшита с бели конци е цялата история.

# 104
  • Мнения: X
Момчето-виртуоз да не се окаже Ивайло Василев.
Няма да е той, понеже гледах интервю с него и той сподели,
че догодина обмисля да мине на индивидуална форма на обучение.
В момента си ходи на училище (затруднява се с математиката),
излиза с приятели и т.н.
ПП В тях има два инструмента, като единият е електронен.  Wink
Скрит текст:

Майка му е адвокат, а баща му-програмист.
Няма как РЕАЛНО един човек да свири толкова часове непрекъснато. Няма.
Изобщо съшита с бели конци е цялата история.
  Peace

# 105
  • Мнения: 346

Няма как РЕАЛНО един човек да свири толкова часове непрекъснато. Няма.
Изобщо съшита с бели конци е цялата история.
  Peace
[/quote]
Реално има как, не знам защо ви е толкова странно. Аз като ученичка и студентка свирих два - три часа на ден, рутинно, а когато се готвех за конкурс, по 6-7 часа.Това в продължение на месеци преди конкурса. Сега продължавам да се занимавам с музика и знам деца, които свирят по същия начин. Това изкуство изисква ужасно много работа. Друг е въпросът, че родителите трябва да направят нещо, или да купят електрически инструмент, или при липса на средства - казах вече в предишен пост аз какво направих.

# 106
  • София
  • Мнения: 1 582
Племенницата ми, без претенции да е вундеркинд, без да е концертираща пианистка (на 10 години е), свири по 4-5 часа на ден извън училище само за да покрие изискванията на доста строгата си учителка в музикалното. И изобщо не става въпрос за болни амбиции или родителски натиск - нищо подобно, просто детето учи пиано, харесва му и иска да става все по-добро. След някоя и друга година може и по 8 часа да свири, знам ли.
За протокола - подарихме ѝ електрическото пиано, което бяхме взели за дъщеря ми (точно за 2 месеца ѝ омръзна на нашата блейка), много добър модел на Casio с клавиши като размер и плътност 100% като на акустичните, но с по-малко октави - специално за да не пречи на съседите си. Та изобщо не е задължително да е пързалка, и музиката не е като да си епилираш краката или да пуснеш миксера два пъти на ден.

# 107
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Разбира се, че е възможно да се свири по цял ден. Без да се занимавам професионално, прекарвам на пианото поне два часа ежедневно, а в почивните съм ги докарвала до пет-шест, когато съм била свободна, разбира се. Решението за апартамент е дигитално или хибридно пиано, но за да се доближава наистина като клавиатура до акустичното, трябва да е доста висок клас. А като звукоизвличане по-скоро е невъзможно да се постигне това на акустичното и затова много музиканти (говоря за концертиращи пианисти и/или педагози) просто не могат да направят компромис.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 582
Ами да, всъщност исках да кажа, но се отплеснах, че музиката (и изкуствата изобщо) са работа като всяка друга. Защо да е нормално да седиш 8 часа зад компютър в офиса или зад гишето и т.н., но да не е нормално да свириш по толкова часове, ако това ти е работата? Художници, писатели, музиканти стават сутрин, измиват си зъбите и сядат да бачкат като всички нас, не обитават някаква паралелна вселена.
Същественото е, че някой е забравил, че живее сред хора и не бива да им пречи. Дали е пианист или ковач няма значение. Или трябва да намери начин да изолира звука от дома си, или да си намери пригодно за работа помещение, в случая музикално студио или зала.

# 109
  • Мнения: 1 796
Ето всички споделяте, че в най-интензивния период сте свирили 4-5- 6 часа на ден - според авторката се свири "от 8 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, с по 10мин почивка от време на време", което по мои сметки е 12 часа на ден. Това дете не трябва да става от пианото значи - кога обядва, кога се къпе, кога играе, кога ходи на училище? Казвате - сигурно е на индивидуална форма на обучение, но и тази индивидуална форма не е с цел детето да не учи  изобщо, а напротив направена е с цел детето да учи във време и на място когато му е удобно и неща, които са му важни. Не вярвам бъдещия виртуоз да е оставен без чужди езици, математика и т.н и т.н - дори и на крака да му идват учителите - пак спира да свири за да учи.

# 110
  • Мнения: X
Ето всички споделяте, че в най-интензивния период сте свирили 4-5- 6 часа на ден - според авторката се свири "от 8 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, с по 10мин почивка от време на време", което по мои сметки е 12 часа на ден. Това дете не трябва да става от пианото значи - кога обядва, кога се къпе, кога играе, кога ходи на училище? Казвате - сигурно е на индивидуална форма на обучение, но и тази индивидуална форма не е с цел детето да не учи  изобщо, а напротив направена е с цел детето да учи във време и на място когато му е удобно и неща, които са му важни. Не вярвам бъдещия виртуоз да е оставен без чужди езици, математика и т.н и т.н - дори и на крака да му идват учителите - пак спира да свири за да учи.
Може да не съм прочел добре, но коя от пишещите тук каза, че е виртуоз и изнася концерти? Нормално е ако свирещите за забавление се упражняват по 5-6 часа, тези които изнасят концерти да се упражняват много повече, особено в детска възраст. Припомням за какво става дума: “Детето, което свири се води виртуоз и изнася концерти.”

# 111
  • Мнения: 132
Ужасно е, да се налага да търпиш нечии музикални, спортни, истерични или други таланти по цял ден. След като детето е виртуоз,  родителите трябва да сменят апартамента с къща извън силно населените райони. От къде на къде съседите ще стават заложници на музикални напъни...

# 112
  • Мнения: 11 604
В Консерваторията, изпит по цигулка.
- Колега, повечко е трябвало да свирите....
- Накъде повечко, седми съсед се обеси!

# 113
  • София
  • Мнения: 12 006
Така се получава, когато някои хора се напъват за неща, за които не им стига вътъка. В случая нямат въжможност да осигурят на детето оптимални условия, без да пречат на 100 семейства около тях, или нямат умствения капацитет да преценят, че пречат, но въпреки това си правят каквото си искат. Никой не е длъжен да им слуша уроците по пияно или по каквото и да е.

# 114
  • София
  • Мнения: 1 228
Момчето-виртуоз да не се окаже Ивайло Василев.
Няма да е той, понеже гледах интервю с него и той сподели,
че догодина обмисля да мине на индивидуална форма на обучение.
В момента си ходи на училище (затруднява се с математиката),
излиза с приятели и т.н. 
Не точно, математиката му се удава най-много Simple Smile

Майка му е адвокат, а баща му-програмист.
 
Професиите са точно на обратно Simple Smile

//////

Надявам се да не е той (син ми е Wink) - по време на темата бяхме в Москва, после в Санкт Петербург, с 3 дни прекъсване в София за концерта на 5.04, като мисля, че общо взето въобще не е свирил вкъщи Wink Концертът не се свири вкъщи, а в училище, защото: 1. Трябва роял; 2. Трябва втори роял за акомпанимент. И в трите дни, в които беше тук, имаше репетиции с оркестъра, не вкъщи по разбираеми причини Simple Smile
До сега проблеми със съседите не сме имали (между другото, във входа са двама пианиста от НМУ Simple Smile). Дори хората се обаждат, за да си поръчат пиеса или, колкото и да ви се струва странно, за приспиване на бебета/деца (единият съседски сладур само на пианото заспиваше като бебе и стана драма като започна да спи от 14 до 16 ... пускаха му ютюб). Но сигурно защото сме толерантен вход като цяло - на мен никога не ми е пречел ремонт (и по 4-5 месеца е имало, разбирам, че хората трябва да го свършат), нито трополене на детски крачета и бебешки плач...

Ако въпросната дама е от входа (по името не се сещам да е съседка, но е възможно да пропускам), да дойде да се разберем (би трябвало да знае къде). Между другото, рядко се събира да свири повече от 2-3 часа дневно вкъщи, обикновено в диапазона 10-13 часа. Много рядко свири вечер след училище, каот гледаме да не е след 20:30. Например днес свиренето в къщи е 0 ...
А, да, забравих, спалнята ми е ПОД пианото, буквално. Силата с която се чува, спокойно може да се заглуши с телевизор или ваша си музика.
Обмисляме ремонт и цялостна изолация. И за останалите - не, не го тормозим да свири Simple Smile винаги сяда сам и си работи нещата, така е от малък - тогава напратив, свалях го от пианото насила (и сега се случва).

При всички положения разговор лично, вместо писане по форумите, ще свърши много повече работа...

Последна редакция: пн, 22 апр 2019, 15:58 от rally

# 115
  • Мнения: X
Simple Smile Имате страхотен син. Много е талантлив. Целунат е от господ. Да са ви живи и здрави и Мартин и Ивайло .  

# 116
  • Мнения: X
Концертът не се свири вкъщи, а в училище, защото: 1. Трябва роял; 2. Трябва втори роял за акомпанимент. И в трите дни, в които беше тук, имаше репетиции с оркестъра, не вкъщи по разбираеми причини Simple Smile
 Между другото, рядко се събира да свири повече от 2-3 часа дневно вкъщи, обикновено в диапазона 10-13 часа. Много рядко свири вечер след училище, каот гледаме да не е след 20:30. Например днес свиренето в къщи е 0 ...
А, да, забравих, спалнята ми е ПОД пианото, буквално. Силата с която се чува, спокойно може да се заглуши с телевизор или ваша си музика.
  Peace
rally,
съжалявам, че съм разменила информацията относно учебен предмет и професия на родители.
Добре, че и описахте ежедневието на ученик-виртуоз.
Simple Smile Имате страхотен син. Много е талантлив. Целунат е от господ. Да са ви живи и здрави и Мартин и Ивайло . 
  Hug

# 117
  • Мнения: X
Момчето-виртуоз да не се окаже Ивайло Василев.
Няма да е той, понеже гледах интервю с него и той сподели,
че догодина обмисля да мине на индивидуална форма на обучение.
В момента си ходи на училище (затруднява се с математиката),
излиза с приятели и т.н.  
Не точно, математиката му се удава най-много Simple Smile

Майка му е адвокат, а баща му-програмист.
 
Професиите са точно на обратно Simple Smile

//////

Надявам се да не е той (син ми е Wink) - по време на темата бяхме в Москва, после в Санкт Петербург, с 3 дни прекъсване в София за концерта на 5.04, като мисля, че общо взето въобще не е свирил вкъщи Wink Концертът не се свири вкъщи, а в училище, защото: 1. Трябва роял; 2. Трябва втори роял за акомпанимент. И в трите дни, в които беше тук, имаше репетиции с оркестъра, не вкъщи по разбираеми причини Simple Smile
До сега проблеми със съседите не сме имали (между другото, във входа са двама пианиста от НМУ Simple Smile). Дори хората се обаждат, за да си поръчат пиеса или, колкото и да ви се струва странно, за приспиване на бебета/деца (единият съседски сладур само на пианото заспиваше като бебе и стана драма като започна да спи от 14 до 16 ... пускаха му ютюб). Но сигурно защото сме толерантен вход като цяло - на мен никога не ми е пречел ремонт (и по 4-5 месеца е имало, разбирам, че хората трябва да го свършат), нито трополене на детски крачета и бебешки плач...

Ако въпросната дама е от входа (по името не се сещам да е съседка, но е възможно да пропускам), да дойде да се разберем (би трябвало да знае къде). Между другото, рядко се събира да свири повече от 2-3 часа дневно вкъщи, обикновено в диапазона 10-13 часа. Много рядко свири вечер след училище, каот гледаме да не е след 20:30. Например днес свиренето в къщи е 0 ...
А, да, забравих, спалнята ми е ПОД пианото, буквално. Силата с която се чува, спокойно може да се заглуши с телевизор или ваша си музика.
Обмисляме ремонт и цялостна изолация. И за останалите - не, не го тормозим да свири Simple Smile винаги сяда сам и си работи нещата, така е от малък - тогава напратив, свалях го от пианото насила (и сега се случва).

При всички положения разговор лично, вместо писане по форумите, ще свърши много повече работа...
Ремонтът ще реши кардинално проблема. Трябваше да го направите по-рано. Посъветвайте се със специалист и сложенте най-добрата звукоизолация. Пожелавам още повече успехи на момчето ви. Лека вечер.

# 118
  • Sk babe
  • Мнения: 194
3 кооперации сме наредени в полукръг. В едната също свирят на пиано. Да, не е много приятно. Но не и приятно в 3 да те събути рев на малко дете. Още по-неприятно е, когато ревът се превърне в истерични писъци посред никое време.  Да, дете е. Ама и ние сме хора, останалите. И ние ходим на работа и си имаме семейни задължения. Като се прибави към това и нервното по-голямо братче, което рита топка и търкаля колело или акумилаторна кола по плочките на пода - смятай какъв бич е. И пак търпим.

Щом е в рамките на разрешеното време и никой до сега не се е оплакал, значи решението ти е да се изолираш. Тръгнеш ли да пускаш жалби, да се караш с хората, повярвай ми - нищо хубаво няма да излезе. Или се разберете човешки, или стисни зъби. Идея си нямаш какви гадни номерца могат да ти спретнат (от опит на потърпевш говоря).

# 119
  • Мнения: 6
Звукоизолация. Хем няма да ви пречат външните шумове, хем бебето няма да пречи на съседите през нощта.
Бихте ли споделили  ефективни продукти за шумоизолация и фирма, която е добра. Чета за различни фирми, които се рекламират, но не знам до колко са ефективни продуктите им. Ако имате опит в звукоизолацията, моля споделете.

# 120
  • Мнения: 8 237
Ние сме с двоен гипс картон и 80 килограмова вата.
Когато се нанесохме ако съседите почнеха да говорят,  можех да преразкажа разговора. Сега и футбол като гледат не се чува.

# 121
  • Мнения: 2
Умишлено не пускам нова тема, защото се надявам хора, вече коментирали пиано в блок, да дадат съвет и в обратния случай, който е много далеч от посоченото целодневно свирене. Описаното от авторката е абсолютно и категорично невъзможно за дете.

Дъщеря ми свири на пиано вече доста години. Абсолютно спазва ограниченията, като никога не е започвала преди 9 ч. през седмицата и не свири след 20 ч. Общо на ден от началото на учебната година ѝ се събира максимум по час и половина - не всеки ден, като събота и неделя не свири преди 12-13 ч.
Проблемът при нас е натоварена училищна програма и доста свирене извън училище и извън къщи. Обаче няма как изобщо да не свири в нас. Учи втора смяна цяла година. Излиза от къщи между 10,30 и 12,30. Вечер се прибира след 19,30 ч.   

Съседите от горния етаж имат новородено бебе - на около 2-3 седмици. За първи път август поискаха да се разберем да не се свири преди обяд, защото жената е бременна и спи до късно. Приех, защото е ваканция и с уговорката, че е до началото на учебната година. Скоро се е родило бебето. Явно жената е под стрес, но имат претенции да се свири само вечер. В посочената програма се вижда, че след натоварен ден това не е възможно. Казала съм на детето си по възможност да свири след 10 заради бебето. Но на съседите не им е достатъчно. Пианото ни е акустично, разбира се. С отворен капак може да свири по-силно, но не и по-тихо. Никой за тези години не се е оплаквал.

Въпросът е къде е компромисът.
Аз ги разбирам и съм казала, че през ваканция, в някакво състояние на нужда, болест, конкретен ден, може да не се свири. Но да ми забраняват нещо, допустимо в рамките на закона и в степен, много по-малка от описаната тук - няма как.

Понеже авторката пише, че за нея 2 часа на ден е допустимо, бих казала, че и моите разбирания са подобни. Но не смятам, че родителството на едни съседи трябва да доведе до крах в ежедневието на други. Бебето така или иначе след 1-2 месеца ще е будно доста повече и майката пак няма да спи. Нещата се обръщат - след някакво време ще има колики, ще растат зъби, ще има рев, после прохождане, игра в стаята и това са нормални неща. Тогава и аз ли да имам претенции към тях?

Знам, че има хора, които не харесват пиано. Направила съм всичко необходимо да се свири малко и само в допустимо време. Сложила съм дебел корков паркет с изолационна подложка в стаята с пианото. Казала съм, че ще направя ефективна изолация, ако сегашното свирене проима тенденция да стане професия. Какво още?

Дъщеря ми не е като описаното дете, ако допуснем, че може да има такова. Далеч е от виртуоз, но няма как да не се готви за училище.

# 122
  • Мнения: 31 648
Браво, че се съобразявате с бременна жена.
Малко са такива.
Но много хора като им подадеш ръка, ще ти я отхапяти. Видели са, че си мила, любезна и се съобразяваш и решават да ти забранят изобщо да свири детето ти.
Просто ги уведоми, че детето ти ще свири в часовете според закона и когато на нея и е удобно. И че не може тя да ви казва кога да свирите, защото и вие си имате ангажименти.
Всъщност как така хем имат бебе на 2 седмици, хем майката е бременна?  newsm78

Ако свири 1-2 часа на ден, не виждам проблем. Вече в случая на авторката е прекалено.

# 123
  • Мнения: X
Ozen, няма оправия във великата етажна съсобственост. Няма и да се разберете.
Направете шумоизолация. Но и тя няма да помогне на 100%. Пък и съседите могат да си направят шумоизолация. Друго решение в апартаментното съседство НЯМА.

Всички ние, които живеем в ЕС сме принудени да усъвършенстваме нервната си система!!!

Аз например (да се оплача и аз) съм пряк съсед на питбул, който не спира да лае, (неистово лаене, дори дъх не си поема), когато го оставят сам - няма шумоизолация... и това трае минимум 3 часа.. дори през нощта се е случвало. В един момент ми става жал за животното. Въобще... няма спасение...

# 124
  • Мнения: 29 321
Споделяла съм и в други теми - същия случай, но с пудел или болонка беше в апартамента отстрани и два пинчера отдолу. Лай, квичене и вой по цял ден и нощ. Няма оправия.

# 125
  • Мнения: 40 855
Според мен ако законът се вторачва само в децибелите, значи е непълен и има пропуск в него. Мисля, че имаше нещо за необичайни занимания, или професионални занимания беше, но не ми се търси и едва ли е достатъчно, щом никой тук не го е намерил. Идеята ми е, че всички знаете какво е "китайска капка" - при това мъчение (истинско мъчение) силата е минимална, ама действието не спира. Съвсем същото е и с шум с приемливи децибели, ама неспиращ. Пък ако и непрестанно се повтаря само един мотив #Crazy

Та би трябвало да се помисли за забрана на шумове, несъответстващи на обикновения бит в ЖИЛИЩНА сграда. Детето например е нормално и обичайно нещо, но кучето не е. Който иска куче, да вземе мерки. Правенето на ремонт, съпроводено с къртене и дупчене за седмица е обичайно и нормално явление, но някой да си направи работилница не е. И с пианото е така - не може професионалист (защото виртуозът е такъв, нищо, че е дете)да се упражнява в жилищна сграда, независимо от децибелите.

А на автора на темата мога да предложа да потърсят "професионална" помощ от хора, които радикално да решат проблема Joy

# 126
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Ozen, aко действително детето свири само по час и половина на ден вкъщи и то не всеки ден, единственото, което ми хрумва е да замените акустичното с качествено дигитално или хибридно.
Но това си е въпрос на бюджет и то - сериозен.
Пианото ви няма ли среден педал или и с него има оплаквания?

# 127
  • Мнения: 11 604
Ама докато детето свири и кучето лае, защо ли пък не взема и аз да набича Металика в позволените часове, а?! Направете си качествена шумоизолация и не тормозете съседите. Недейте да се скатавате докато детенцето реши дали това ще му е професия или не, та белким си спестите някой разход. Нали сама казвате, че свири вече доста години и хората търпяли. Наемете помещение. Има варианти.

,

Дъщеря ми свири на пиано вече доста години.

Знам, че има хора, които не харесват пиано. Направила съм всичко необходимо да се свири малко и само в допустимо време. Сложила съм дебел корков паркет с изолационна подложка в стаята с пианото. Казала съм, че ще направя ефективна изолация, ако сегашното свирене проима тенденция да стане професия. Какво още?

Дъщеря ми не е като описаното дете, ако допуснем, че може да има такова. Далеч е от виртуоз, но няма как да не се готви за училище.

# 128
  • Мнения: 2
Всъщност как така хем имат бебе на 2 седмици, хем майката е бременна?
Август беше бременна. Сега има бебе.

... да замените акустичното с качествено дигитално или хибридно.
Дори качествените не са същите. И да, опира до възможности.

petiaivanov, "наслаждавала" съм се на съседската чалга на същите хора без претенции към тях, макар да е било събота сутрин или късно вечер. Знам, че живея в блок и всеки разбира различно почивката. Тогава аз бях с малко дете, а те без бебе 😀 И не ми е хрумвало, че ще стане екстра, ако си мерим басовете, нито съм се жалвала.
От входа никой не се е оплаквал. Домоуправителят е точно под пианото 😀

Хиляди за добра изолация за момента няма да дам. Бях склонна да предложа някаква на тавана, но с поведението си ме отказаха. Искали били нищо да не се чува. Не мога да гарантирам и няма да рискувам.
Финансирахме консултация със специалист и имахме идея да преместя пианото в някоя от другите три стаи. Оказа се, че няма как, защото навсякъде има плочки и ще е по-зле. Там, където е сега, още в началото сложихме корков паркет с изолационна подложка. По-напред е писано, че телевизор заглушава звука, примерно.

Още преди да се стигне до разговора за несвиренето през ваканцията и че пианото пречи, бях повдигнала въпроса, че тупат от балкона над детската стая. Седя си на парапета и изведнъж ме поръсват трохи, примерно. Не се съобразява, че има пране, че има някой на балкона. Помолих да не се изтупва. Не можело. Помолих да ползват другия балкон - далече ѝ било. Помолих да е само сутрин или вечер - пак не можело. И всичко това до момента, в който те проимаха нужда да не се свири. Монтирах си таванен простор (който ненавиждам) и релса за параван. Разход, оправдан за собственото ми спокойствие.

Същият съсед няколко пъти ни е наводнявал, единият от които нанесе страшно много щети. Единственото като отношение от тяхна страна беше изказването "Да сте имали застраховка!".

Иначе си имат куче - лае, тропка, тича и го разхождат без намордник. Чувам и ми пречи, ама да искам да го махнат ли? Чувам ги като се карат, като ходят, като правят секс.

След някакъв опит за диалог и разяснения, че колелото се върти и утре те ще пречат, че час-два свирене в 10 не е ранен и не се умира от това, жената започна да обижда.
Вместо да оценят, че реално през останалото време е тихо, съобразяваме се всичко да е в прилично време, съседката си позволява да изсипва на перваза ми някакви гадости, 'щото видиш ли, можело и тя да прави каквото иска.

Та резонният въпрос е заслужава ли си за такива хора да се прави каквото и да било.
Нямах намерение да става толкова обстойно.

# 129
  • Мнения: 29 321
Аз не бих правила нищо.  Щом е имало проблеми,  които те са неглижирали..... каквото повикало,  такова се обадило .
Наистина не е  особено приятно да се свири всеки ден,  обаче не е ок и да ти тупат върху прането .

# 130
  • Мнения: 31 648
Щом са такива, не си длъжна да се съобразяваш.

# 131
  • Мнения: 11 604
Даа, родна, мила картинка сте във вашия вход - те ще ми тупат, аз ще им свиря, а чичо Гошо ще кърти докато баба Стоянка запържва лук....
Този домоуправител защо не свика едно събрание и да си уточните правилата във входа и да поразясни общинските наредби?

# 132
  • Мнения: 1 796
И пак стигаме до следното - човек на първо място трябва да проявява разбиране - всички знаем законите и правилата, но в крайна сметка не сме идеални - на всеки може да се случи да празнува малко по до късно, да се скара с мъжа си, да му се разплаче детето, да наводни някого, да прави ремонт или се занимава с нещо, което съседите не одобряват. Достатъчно е да се извини, ако е прекалил, да се съобрази до колкото може, но пък и другата страна трябва да се съобразява и приема факта, че живее общо с някого.

Баща ми е наемодател на помещение, чиито наематели в момента са политическа партия. Събират се вечер и обсъждат нещо, понякога продължават дори след 10 часа - недолюбвам политици, но всички са хора с образование, не са някакви простаци, нито пият, нито музика слушат - бистрят си политиката. Една съседка обаче беше много против това - тя живее в къщата остреща - светела й лампата в прозореца и не можела да заспива, после като тръгвали - много шумно си затваряли вратите на автомобилите и я будели, била видяла някой от тях да пикае навън до сградата\при положение, че вътре има тоалетна\ - говори с него - той съответно с наемателите - те го увериха, че съвсем нормално затварят вратите и че не пикаят навън - той няколко път минава в този час от там и нищо нередно не правят хората. Накрая я заряза и й каза да не го занимава с глупости. Тази лелка пуска оплаквания в полицията, че вдигали шум и т.н - те също правиха 2,3 проверки и видяха, че нищо  не правят с което може да я смушават. Казаха й да си затваря прозорците и да си пуска пердетата щом й пречи светлината, шума от тряскаща се врата е еднократен и нито може да бъде доказан, нито е чак такъв проблем. В резултат на това съседката вече е сърдита на баща ми и не  го поздравява. Та така - явно някои хора са особено чувствителни - само лошото е, че тази чувствителност я проявяват когато на тях нещо не им изнася, а не се замислят дали с нещо те пък не дразнят или пречат на останалите.

# 133
  • Мнения: 29 321
Това за наводнението не може да сте го оставили да им се размине. Пускате жалба, ако трябва завеждате дело за погинало имущество. Не съм се интересувала подробно, но знам, че това не е току така - да сте имали застраховка.

# 134
  • Мнения: 10 795
Последно крещях като обезумяла на съседа от другия вход да спре да свири на пианото. Беше неделя, 3 следобед. Айде през седмицата да кажем, че си мисли, че хората са на работа и си свири, ама в неделя?!?!? И бебето ревеше, не можеше да заспи... Изпаднах в амок. Ако беше в моя вход щях да отида да му звънна на вратата, а то в съседния вход, нямам достъп. Разкрещях се, заблъсках по стената със стирката. Почти не си спомням какво крещях, беше адски грозно, но всичко си има граници... Оттогава почти не го чувам да свири. Разбирам, че това е част от красотата да живееш в блок, ама аз винаги като пускам тв гледам да не усилвам много, да не е в 7 сутринт или 12 вечерта. Докато съседите хич не се съобразяват, ей така, минимални усилия. И за кво трябваше да крещя като подивяла селянка през стените, просто не може да се сети сам, че в 3 следобед, в неделя и по принцип, и по закон хората си почиват...

# 135
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
И за кво трябваше да крещя като подивяла селянка през стените, просто не може да се сети сам, че в 3 следобед, в неделя и по принцип, и по закон хората си почиват...
По закон? Този закон системно го нарушавам. Следобедна дрямка в неделя?!? Последните месеци работя по 16 часа на ден (стартирах бизнес). Шибан капитализъм. Направо съм за затвора.

Ще взема да се върна в България да си дремвам следобед "по закон".

# 136
  • Мнения: 40 855
Мааалка разлика. Законът не те задължава да почиваш, а те задължава да не пречиш на другите да почиват Mr. Green

# 137
  • Мнения: 10 795
И за кво трябваше да крещя като подивяла селянка през стените, просто не може да се сети сам, че в 3 следобед, в неделя и по принцип, и по закон хората си почиват...
По закон? Този закон системно го нарушавам. Следобедна дрямка в неделя?!? Последните месеци работя по 16 часа на ден (стартирах бизнес). Шибан капитализъм. Направо съм за затвора.

Ще взема да се върна в България да си дремвам следобед "по закон".

Много си забавен, направо си умрях от смях ха - ха
Може да не съм се изразила много правилно, но е пределно ясно за какво говоря.

# 138
  • София
  • Мнения: 12 006
Ozen Поведението ти е безкрайно наглно към всичките ти съседи. Никой не е длъжен да слуша клавишоизлиянията на отрочето ти всеки ден!!!! Още по-малко да тормозиш хора с новородено бебе!!! Значи твоето дете е по-важно от бебето на съседнка? Брех?!?! Има си конкретни места, оборудвани и шумоизолирани - да си ходи там да си свири, не у вас. Аааа да, то за там се искат пари и транспорт, ами.... Пианото е скъпо занимание, проумей го. Като не можеш да си го позволиш, никой не ти е виновен! Блока не е трнировъчен лагер! Ами ако околните деца свирят едното на китара, другото на флейта и третото на барабани и всяка мама счита, че у тях може да си репетира какво ще се получи? Ама викаш, щом сте само вие в блока може да тормозите околните?! Ориентирайте се отрочето да репетира само на обособените за целта места изън блока. Обяснения от сорта - ама то не може само извън нас - означава, че не можеш да си позволиш детето ти да свири!

# 139
  • Мнения: 31 648
Скрит текст:
Ozen Поведението ти е безкрайно наглно към всичките ти съседи. Никой не е длъжен да слуша клавишоизлиянията на отрочето ти всеки ден!!!! Още по-малко да тормозиш хора с новородено бебе!!!
Значи твоето дете е по-важно от бебето на съседнка? Брех?!?!
Скрит текст:
Има си конкретни места, оборудвани и шумоизолирани - да си ходи там да си свири, не у вас. Аааа да, то за там се искат пари и транспорт, ами.... Пианото е скъпо занимание, проумей го. Като не можеш да си го позволиш, никой не ти е виновен! Блока не е трнировъчен лагер! Ами ако околните деца свирят едното на китара, другото на флейта и третото на барабани и всяка мама счита, че у тях може да си репетира какво ще се получи? Ама викаш, щом сте само вие в блока може да тормозите околните?! Ориентирайте се отрочето да репетира само на обособените за целта места изън блока. Обяснения от сорта - ама то не може само извън нас - означава, че не можеш да си позволиш детето ти да свири!
Естествено, че нейното е по-важно  Laughing
За всяка майка е най-важно нейното си дете и не би трябвало да я вълнуват чуждите деца.
Ozen е написала, че не свири детето по цял ден, а час два в разрешени часове.
То блоковете не са и чалготеки, ама Ozen  е написала, че същите редовно надуват чалгата. И тя трябва да се съобразява. Как пък не.
Значи те могат да си тупат мръсотиите на нейното пране и да не се съобразяват с молбите и, ама тя трябва да се съобразява? Ти добре ли си.
Ozen, давай смело с пианото и да не ти дреме.
Съобразяването е двустранен процес. Ако не е такъв при вас, не дължиш никому нищо.
 Да вметна и, че бременна жена и майка с бебе са различни неща.

# 140
  • София
  • Мнения: 12 006
А дали пък не си тупат мизериите на прането й и дали не надуват чалгии заради пианото? Замисляла ли си се? Иначе съм съгласна, че съобразяването е двустранен процес. Обаче пиано май не ти е било "на главата", за да разбереш колко отвратително се чува, и като е всеки ден е ад.

# 141
  • Мнения: 31 648
А дали пък не си тупат мизериите на прането й и дали не надуват чалгии заради пианото? Замисляла ли си се? Иначе съм съгласна, че съобразяването е двустранен процес. Обаче пиано май не ти е било "на главата", за да разбереш колко отвратително се чува, и като е всеки ден е ад.
Това са некоректни предположения. Свободни съчинения, които трябва да докажеш.
Прочети пак какво е написала.
Явно и ти си нахална чалгарка, която смята, че всички трябва с нея да се съобразяват.
Само пълен идиот би отмъщавал като надува чалга и прави мръсотии, защото дете свирило на пиано в разрешени за това часове. И то не по цял ден.
Умните отиват и говорят като нормални хора. Нещо, което тя е направила.
Слушала съм пиано през деня. Не ме дразни. Било е за час-два. И китара не ме дразни. И оперна певица съм слушала.

# 142
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
А дали пък не си тупат мизериите на прането й и дали не надуват чалгии заради пианото? Замисляла ли си се? Иначе съм съгласна, че съобразяването е двустранен процес. Обаче пиано май не ти е било "на главата", за да разбереш колко отвратително се чува, и като е всеки ден е ад.
Това са некоректни предположения. Свободни съчинения, които трябва да докажеш.
Прочети пак какво е написала.
Явно и ти си нахална чалгарка, която смята, че всички трябва с нея да се съобразяват.
Скрит текст:
Само пълен идиот би отмъщавал като надува чалга и прави мръсотии, защото дете свирило на пиано в разрешени за това часове. И то не по цял ден.
Умните отиват и говорят като нормални хора. Нещо, което тя е направила.
Слушала съм пиано през деня. Не ме дразни. Било е за час-два. И китара не ме дразни. И оперна певица съм слушала.

Не виждам смисъл да комуникирам с човек, който квалифицира хора, които даже не познава, само защото не са на неговото мение. Много селско поведение, показващо капацитета ти!
А в конкретния казус Ozen е тази, която смята, че целият блок трябва да се съобразява с хобито на дъщеря й, за сметка на техния комфорт!

# 143
  • Мнения: 31 648
Тоест само ти може да си позволиш да квалифицираш и нападаш, ама като те погнат и другите били селяни  Joy
Голяма си смешка.
Аз не разбрах защо си решила, че детето на Ozen не може да свири на пиано, но другите деца могат да врещят, слушат чалга и тропат.
Та кажи де. Защо Ozen  е длъжна да се съобразява с другите, но със себе си и своето дете да неглижира.
Това е типично поведение на чалгар.

# 144
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 686
Ако моето хоби е дърворезба, дали става да го практикувам в апартамента си, в позволените часове, разбира се?
За талантите си има репетиционни зали. Наемаш и не пречиш на никого.
У нас имам шумоизолация на всички стени, подове и тавани. Струва скъпо, но спира само по- умерен шум. Ударен шум се чува, музикален инструмент също се чува. Изолацията правихме, за да не слушаме съседи чалгари. В повечето случаи не се чува, но ако надуят уредбата до дупка, няма спасение. Добре че през  повечето време се преместиха и си живеят на вилата.

# 145
  • Мнения: 31 648
Unknown_lady, чалгарите обикновено пускат музиката вечерта. И то когато не е позволена силна музика.
Би трябвало и те да отидат на чалготека, защото блоковете не са такива. А не хората да се изолират.
Ако цял ден има шум от пиано е едно. Наистина е прекалено. Но за час на ден не виждам проблем.
Ами ремонтите? Ами купоните.
Не виждам лошо едно дете през деня да се упражнява за час. По цял ден е друго.
Иначе да, редно е за такива неща ако са решили сериозни занимания да ходят в зали.
Жената е написала, че изолирарал максимално и не прекалява с шума.Тя дори е написала, че не е всеки ден и детето се упражнява и на други места.
Бих се съобразила с дете, които свири на пиано за час-два. Но не и за цял ден.
Но с чалгари - никога.
За дивите чалгари викам полиция.
Не може ли чалгарите да си изолират апартамента, така че да не се чува. Нали казвате, че пианистите трябва да си ги изолират Mr. Green
Защо е този двоен аршин?


Тази сутрин пак някакви тропоти горе. Детето пак нещо скача и играе. Ще се карам скоро. Дали ще е шум от музика или ще играе, не може така. Има си градинки.
Ще ходя да ги бия тия дни  Sunglasses

# 146
  • Мнения: 29 321
Като цяло трябва да има съобразяване, обаче щом тези отгоре не могат да спрат с боклука върху чуждите глави и пране, наводняват съседите и казват - ми, да си имала застраховка и т.н., не смятам, че другите са им длъжни.

Ако отидат да се разправят с авторката, нека каже, че те не са направили това, което ги е помолила и тя също ще спазва само законовите почивки.
В крайна сметка детето не свири по цял ден, а няколко часа.

Съжалявам, но разбирането на нуждите на другия трябва да е двустранен процес.

Защо не пуснахте жалба за наводнението? Не може да им се размине без нищо....

# 147
  • Мнения: 31 648
Според някой хора тука сега ще кажат, че и наводнение може да правят, щом се свири на пиано  Laughing

# 148
  • Мнения: 5 059
Ozen
изобщо не ги мисли тези нагляри.
Направила си каквото можеш,проявила си се като свестен човек и комшия.Те не са такива.

Мъжът ми също свири на пиано,любителски,но е ходил и на представления и в някои дни свири по 10 часа.
Само че ние още от начало си взехме електрическо пиано,слага си слушаките и не пречи на никой.
На ден не му се събират повече от 20-30 минути без слушалки.
Наскоро се преместихме в нов дом и до сега никой не се е оплакал.
Виж, аз мога да се оплача много от комшиите срещу нас.Не знам даже как с думи да опиша за какво квичене става дума от децата им.Представете си, щом ние дори не сме под ,над или около тях,а вратата насреща!
легнала съм си в най-далечната стая,делят ни 3 врати и един голям коридор и чувам как децата им крещят:'напреееед,назааад,напрееед,назааад".Това е последното"забавление".Редовно си канят приятелчета на децата и тогава настава някакъв истински ужас.Не знам,тези деца зад входната врата ли ги държат да си играят,но до сега такава шумотевица от дете не бях чувала.
И това не е за 1-2 часа,понякога продължава по цял ден.Слава богу е преди 8 вечерта,защото са малки деца и явно си прибират приятелчетата им.
Това е положението,когато живееш в кутийка с още N на брой апартаменти,винаги има някакви шумове.
За кучетата даже не знам как може да ви дразнят.На мен са ми толкова като фонов шум,че изобщо и не осъзнавам кога някое лае.Ама аз съм израснала в апартамент с комшии с не една,а цели две булонки,които непрекъснато джафкаха през стената точно до кревата ми.
Според мен се свиква с всеки един звук.
Единствено с чалгата не можах да се спогодя.Обръщат ми се червата като чуя извиването на някоя чалга "дива".

# 149
  • София
  • Мнения: 1 228
Пак да се включа, понеже се мерим "със Запада". Синът ми ходи на уроци в Белгия при един пианист, в дома му. Пианистът живее в жилищен квартал, доста гъсто застроен и населен (с малки блокове и къщички тип английски, на калкан). Там е позволено да се свири от 8:00 до 20:00, събота и неделя - от 9:00 до 20:00. У тях има 2 пиана и както се досещате, те звучат почти непрекъснато, дори в повечето случаи - едновременно (например, докато той самият свири, ученик се подготвя на другото). Той е сложил свои правила - от 10:00 до 19:00. Но няма забранени часове 14:00 - 16:00 - редовно има уроци между 14:00 и 16:00. В съседство има хора, които са по цял ден вкъщи.
Питала съм го как приемат това съседите му. Отговорът му беше: "Много се радват, че имат възможност да слушат мен и учениците ми по цял ден! Гордеят се, че сме съседи!" . Аз няма да коментирам...

Колкото до конкретния проблем на авторката на темата - синът ми е "отгледал" няколко съседски бебета. Всички родители са били супер доволни, че бебетата се успиват от музиката. Някои са ме молили да посвири и между 14:00 и 16:00, за да заспи бебето, защото с играчките над легло (които уж нали ги успиват с класически пиеси на MIDI) не ставало. Намерихме вариант записи от youtube Wink щастлива съм, че сме попаднали на съседи... в същото време и никой никога не се е оплаквал от шум по ремонти или трополящи детски крачета Wink

Дъщерята на Ozen е съученичка на сина ми и е едно от най-талантливите деца на випуска. Няма начин да не се упражняват, просто няма. На всичките ви предложения за наем на зали: цената на час е 10 лв. на разбрицано пиано, за читаво отива 20-25. Смятайте.
Идете да чуете утре Емануил Иванов, а другият четвъртък - Мария-Десислава Стойчева. И двамата накараха България да се гордее тази година. В зала България, концертите са от 19:00. И си помислете дали до тази гордост щеше да се стигне, ако не бяха се упражнявали вкъщи...

Класическата музика, казват, допринасяла за умственото развитие на бебето, ако я слуша дори докато спи. Аз самата съм пускала класически записи и на двамата. Водила съм ги на класически концерти от малки.
Ще кажете, че гледам на нещата едностранчиво, но се опитайте да погледнете  и вие нещата от тази страна Simple Smile

Скрит текст:
(понастоящем синът ми често разчита нотите на евтино дигитално пиано, после, когато вече има музика - на рояла. Вече има и изолация на стаята с гипсокартон, но не е 100% заглушаването и, ако се заслушам от горния етаж, се чува. Същото казаха и съседите - ако се заслушат и в стаята е тихо, се чува. Но ако си пуснете телевизора и лека своя музика - не. Ако си отворите прозореца - също.)

# 150
  • Мнения: 5 059
Ние вече имаме първите мрънкащи съседи Grinning
Въпреки това,че почти не се свири в момента.Случи се ВЕДНЪЖ да се свири на съвсем намален звук в 11 вечерта.Мислех,че не се чува или е въсем приглушен звук,но явно си се чува и веднага думкане по радиаторите и забележка на следващия ден.
Ще се съобразим, естетсвено.Но,за протокола, коментара дойде не от друг,а от съседите,които имат 2 малки деца,които по цяяяяял ден тичат като коне и скачат.Ние сме над тях и чуваме едно непрекъснато думкане,тези отдолу не знам как издържат.
Въпросните "кончета" се дразнели на звука от пианото.
В стария блок нямахме никакви проблеми,явно на хората не им пречеше,а даже им допада,както спомена rally.

# 151
  • Мнения: 29 321
Е, в 11 ч. вечерта не е ок да се свири, но в по-нормален час не може да имат претенции, особено щом и те създават шум.

Над нас има дете на 3 и половина, което е като конче и слонче едновременно. Когато жената ме попита, казвам, че нищо не се чува, а и да се чува нещо, няма проблем. В крайна сметка моят звяр също не е от най-безшумните, а и аз често подвиквам, когато след 10-то подканяне не си е измил зъбите или облякъл....примерно.

# 152
  • Мнения: 5 059
Е, в 11 ч. вечерта не е ок да се свири, но в по-нормален час не може да имат претенции, особено щом и те създават шум.

Над нас има дете на 3 и половина, което е като конче и слонче едновременно. Когато жената ме попита, казвам, че нищо не се чува, а и да се чува нещо, няма проблем. В крайна сметка моят звяр също не е от най-безшумните, а и аз често подвиквам, когато след 10-то подканяне не си е измил зъбите или облякъл....примерно.

Е, ти не си представяй някакъв оркестър в 11 вечерта.Пианото е дигитално и звука беше намален.Все едно да гледаме филм...просто от пиано явно се чува повече през стените.
Ще се съобразим, разбира се , но ми стана странно на мигновената реакция.
Иначе вчера се заслушах,че леко се чува някакво хъркане,идея нямам от къде,но си представям какво е в апартамента,от който идва,горките хора Grinning
Докато живеем сред хора и особено в блокове е така.За това трябва да сме толерантни и разбрани и проблемите да се решават с добро...За съжаление рядко се получава така.

Сетих се и нещо друго- комшийката над нас си простира чаршафите закачени съвсем на края и като ги просне така,пред прозореца ни в хола се ветрее някакъв чаршаф на раета или цветенца,стига чак до средата на прозореца!Никак не е красиво и приятно,ама какво да я правя...Само се чудя защо пере чаршафи през 4 дена.Сам човек е...

# 153
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Пак да се включа, понеже се мерим "със Запада". Синът ми ходи на уроци в Белгия при един пианист, в дома му. Пианистът живее в жилищен квартал, доста гъсто застроен и населен (с малки блокове и къщички тип английски, на калкан). Там е позволено да се свири от 8:00 до 20:00, събота и неделя - от 9:00 до 20:00. У тях има 2 пиана и както се досещате, те звучат почти непрекъснато, дори в повечето случаи - едновременно (например, докато той самият свири, ученик се подготвя на другото). Той е сложил свои правила - от 10:00 до 19:00. Но няма забранени часове 14:00 - 16:00 - редовно има уроци между 14:00 и 16:00. В съседство има хора, които са по цял ден вкъщи.
Питала съм го как приемат това съседите му. Отговорът му беше: "Много се радват, че имат възможност да слушат мен и учениците ми по цял ден! Гордеят се, че сме съседи!" . Аз няма да коментирам...

Колкото до конкретния проблем на авторката на темата - синът ми е "отгледал" няколко съседски бебета. Всички родители са били супер доволни, че бебетата се успиват от музиката. Някои са ме молили да посвири и между 14:00 и 16:00, за да заспи бебето, защото с играчките над легло (които уж нали ги успиват с класически пиеси на MIDI) не ставало. Намерихме вариант записи от youtube Wink щастлива съм, че сме попаднали на съседи... в същото време и никой никога не се е оплаквал от шум по ремонти или трополящи детски крачета Wink

Дъщерята на Ozen е съученичка на сина ми и е едно от най-талантливите деца на випуска.
Няма начин да не се упражняват, просто няма. На всичките ви предложения за наем на зали: цената на час е 10 лв. на разбрицано пиано, за читаво отива 20-25. Смятайте.
Скрит текст:
Идете да чуете утре Емануил Иванов, а другият четвъртък - Мария-Десислава Стойчева. И двамата накараха България да се гордее тази година. В зала България, концертите са от 19:00. И си помислете дали до тази гордост щеше да се стигне, ако не бяха се упражнявали вкъщи...

Класическата музика, казват, допринасяла за умственото развитие на бебето, ако я слуша дори докато спи. Аз самата съм пускала класически записи и на двамата. Водила съм ги на класически концерти от малки.
Ще кажете, че гледам на нещата едностранчиво, но се опитайте да погледнете  и вие нещата от тази страна Simple Smile

Скрит текст:
(понастоящем синът ми често разчита нотите на евтино дигитално пиано, после, когато вече има музика - на рояла. Вече има и изолация на стаята с гипсокартон, но не е 100% заглушаването и, ако се заслушам от горния етаж, се чува. Същото казаха и съседите - ако се заслушат и в стаята е тихо, се чува. Но ако си пуснете телевизора и лека своя музика - не. Ако си отворите прозореца - също.)
А с какво съседите са виновни, че пианото е скъпо хоби и не всички родители имат възможност да поемат този разход? Нямам нищо против децата да се развиват, но това не е основание цял блок да им слуша "развитието" и хората наоколо да нямат спокойствие в собствения си дом.

# 154
  • Мнения: 10 500
Ние пък имаме проблем с ролетна щора. Дрънчи сякаш минава трамвая през стаята. Говорих със собственичката, говорих с наемателката, вчера се заключи и не пожела да отвори, бяхме с домоуправителката. През деня го ползва за офис, нощно време спи вътре. Проблема е като влиза и излиза че дрънчи, а тя се прибира в 1-,2-3 през нощта и това е под спалнята ни. Често като се събудя не мога да заспя, на практика се будим и сме будни по нейния режим. От април й казваме, говорихме уж по добрия начин, като го ползва този офис за спане, да си изиска така да й го направи хазяйката, че да не пречи на хората през нощта като се прибира. Има варианти с метална врата и текстилни щори. Искахме вчера да й кажем, че нейната хазяйка каза да сме си търсели правата по канален ред, и аз на тази исках да й кажа, че ако подам жалба както ме е посъветвала нейната наемодателка ще й проверят и бизнеса, дали има разрешителни за работа до 22 часа и че може да има проблеми, да не се окаже изненадана. В крайна сметка ще подготвя жалба, и ще я входирам в Община, МВР, Риосв, навсякъде, щом не желаят с добро. Когато тя нае офиса аз лично още първите дни й казах че проблем с щората има и да се разбере със наемодателката ако планира работа извън нормалните часове, тя каза всичко ще е наред в разумно време ще се отваря и затваря. Първо беше от 10 до 18 часа, стана от 9-19, сега е от 8-22 часа и през уикенда, ние на практика нямаме никаква възможност да почиваме у дома. Убедена съм че няма разрешителни и наистина намерението ми беше по нормален начин да разбере, че против нея нямаме нищо, а против щората, защото дори да не е тя, ще дойде друг наемател, който пак ще дрънчи.

И само да кажа, че не е ограничението само за часовете от 8-22 часа с почивката през деня. В Наредбата си има и дневни норми за шум и ако някой ги нарушава, въпреки че е 11 на обяд, ако вдига шум над допустимите децибели пак подлежи на санкция. Т.е. при условие че тя ми вдига шум като от самолет, тя надвишава нормата в спалнята ни с 30 децибела и може да бъде санкционирана. В случая аз имам претенции за 2 часа през нощта, когато наистина се предполага, че човек спи.

# 155
  • Мнения: 5 059
Мисля,че в офиси не могат да спят хора.Не е място за живеене и по закон няма право.Зависи как е регистрирано жилището.
Знам за какъв звук говорите,работила съм в магазин и съм отваряла и затваряла от тези,металните щори,дето се навиват на руло горе.Страшно дрънчене е,но не е над разрешените децибели Wink

# 156
  • Мнения: 10 500
Със сигурност е над допустимите, т.к. е някакъв по-евтин тип щора. На другото помещение също е ролетка, но тя не се чува така. То не е жилище, по нотариален акт се води магазин. Аз също работех в офис с такава ролетка, пък до нашия офис беше с по-дрънчаща ролетка. Момчето я отваряше към 10 часа, за да не пречи на хората. Беше извикал да я оправят и хората казаха че си е такъв модел с липса на гумени водачи, които не можело да бъдат добавени, предполагам че и в този случай е така - едната е по-скъпа от другата и затова едната дрънчи пъти повече от другата.

# 157
  • Мнения: 5 059
Не знам какво да ви посъветвам.Някои хора не разбират от добро.Ако сте над тях,освен в 3 посред нощ да почнете да скачате по пода?Друго не ми хрумва.Може би така ще разберат,че не е ок някой да те събуди посреднощ рязко.

Общи условия

Активация на акаунт