Отказ на твърда храна

  • 597
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте мами, ние вече сме на 7м изключително кърмена до 6м и 1седмица, тогава започнах да захранвам. Започнах с картоф,морков след това тиква,броколи,карфиол,после смесвах,но още от самото начало изяждаше по 2-3 лъжички максимум 10гр и сега от една седмица и половина въобще не иска да яде. Иска само кърма. Част от пюретата приготвях сама, а други купувах направо готови,тъй като не разполагам с всички зеленчуци вкъщи. Но нито домашно приготвени,нито купени иска, муси се на всяко пюре или въобще не иска да опита от лъжичката. Не успях дори да въведа всички зеленчуци и плодове, не ми прилича да се дължи и на зъб,поне не виждам побеляване на венеца,нито надуване, има ли някоя мама,която е минала или минава през подобен проблем и трябва ли да се притеснявам,че желязото й може рязко да спадне. Какво бихте ме посъветвали да спра за известно време пюретата 🤔, дали ще има полза? Гледам и да не я насилвам за да не стане злояда Sad

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Моят син също отказваше захранването. Мъчехме се взаимно и накрая го спрях, за 2 седмици, мисля и подновихме опитите, този път с успех.✌

# 2
  • Мнения: 46 484
Често се случва да има такива периоди. Може и да е зъб, въпреки че не виждате нищо, може и да няма никаква причина.
Правилно не насилвате, опитвайте през няколко дни/седмица докато стане.
За желязото няма място за притеснение. На тази възраст най-пълноценно се усвоява това от млякото. В твърдата храна е токова малко количество, че почти няма значение. Затова и до 1 г. именно млякото е основната храна на децата.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 817
Моят син до около 3 годишна възраст го караше почти само на мляко. До 10 месеца - почти изцяло на кърма, всяко ново ядене - 2-3 лъжички максимум, и толкова. В един момент, броях за въведено, ако е ял нещо няколко дни подред по няколко лъжички. Колкото и неправилно да е това, но той просто нищо не искаше да яде освен мляко. Заради лекарства, преустанових кърменето на 10 месеца, премина на АМ. След като навърши 2 години, спрях и с АМ, доста време беше на прясно мляко - може би поне до три години и половина. Да, ядеше и някакви други неща, но буквално по хапка-две, от време на време. Поне плодове хапваше по малко. Та - има и такъв вариант. Проблем при този вариант е набавянето на необходимите вещества - с толкова малки количества е на практика невъзможно организма да си набави витамините и минералите.

# 4
  • Мнения: 7 776
Аз само ще допълня, че може да се предложи парченце хляб или коричка. Хем се чеше детето, хем хапва. Също парчета плодове и зеленчуци на пара на дълги резени колкото показалец. Може бебето да иска самО да се храни и да отказва самата пасирана форма/лъжица. Но и само на кърма да е бебето, няма нищо притеснително, основната храна до 1 год е млякото, а твърдата храна е за опитване. Така, че спокойно 😉

# 5
  • София
  • Мнения: 12 374
Дъщеря ми беше захранена на 8 месеца, дотогава беше изцяло на кърма. До годинката обаче почти не е приемала пюрета, мръщеше се и си търсеше кърмата. На 10 месеца й пуснах изследвания, заради хемоглобина - оказа се, че всичко й е точно. След година постепенно прие пюретата, но си остана на кърмене на поискване почти до 3 год.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 817
Аз само ще допълня, че може да се предложи парченце хляб или коричка. Хем се чеше детето, хем хапва. Също парчета плодове и зеленчуци на пара на дълги резени колкото показалец. Може бебето да иска самО да се храни и да отказва самата пасирана форма/лъжица. Но и само на кърма да е бебето, няма нищо притеснително, основната храна до 1 год е млякото, а твърдата храна е за опитване. Така, че спокойно 😉
Всякаква храна отказваше - независимо от вида - и така пробвах - с разни зеленчуци и плодове на резенчета, и с пюрета, детска кухня - дори десертите от детската кухня не ядеше. Grinning

# 7
  • Мнения: 47
Мами много благодаря за отговорите, вече съм по-спокойна Simple Smile

# 8
  • Мнения: 7
Ние също сме на 7++ и започнах от 5 м с пюренца да пробвам първо с зеленчукови но не всички и плодови но не ги хареса много ние сме на кърма на поискване и от скоро започнах с пилешко филе да го пасирам с морков картоф и го харесва правя му и супички слагам и сухар така че спокойно той дори когато сядам на масата и той иска Blush пробвай и ти

# 9
  • Мнения: 47
Ние също сме на 7++ и започнах от 5 м с пюренца да пробвам първо с зеленчукови но не всички и плодови но не ги хареса много ние сме на кърма на поискване и от скоро започнах с пилешко филе да го пасирам с морков картоф и го харесва правя му и супички слагам и сухар така че спокойно той дори когато сядам на масата и той иска Blush пробвай и ти

Ще пробвам, много благодаря 😊

# 10
  • Мнения: 1 780
Моя син е на 3, до 2.7 го кърмих, като до 10м беше изцяло на кърма. На 8м се помъчих да го захраня- отказваше всичко. На почивка в България бабата на мм успя да му даде пъпеш- много му хареса и от тогава почна да опитва всичко което види. Към момента не яде варени яйца, зеле и гъби. Всичко останало яде. Като го съпоставя с дъщеря ми отчитам голяма грешка, че тогава я карах да яде и сега е страшно злояда. Така че води се по детето, когато има храна, няма да остане гладно. Детето ти е голямо вече, предполагам е минал периода, но ако е имало до късно колики може да му причинява стомашно неразположение. Спри за седмица-2 и тогава пробвай пак. Сина ми го захраних късно понеже до 6м беше с ужасни колики.

# 11
  • Мнения: 39
Моят син до около 3 годишна възраст го караше почти само на мляко. До 10 месеца - почти изцяло на кърма, всяко ново ядене - 2-3 лъжички максимум, и толкова. В един момент, броях за въведено, ако е ял нещо няколко дни подред по няколко лъжички. Колкото и неправилно да е това, но той просто нищо не искаше да яде освен мляко. Заради лекарства, преустанових кърменето на 10 месеца, премина на АМ. След като навърши 2 години, спрях и с АМ, доста време беше на прясно мляко - може би поне до три години и половина. Да, ядеше и някакви други неща, но буквално по хапка-две, от време на време. Поне плодове хапваше по малко. Та - има и такъв вариант. Проблем при този вариант е набавянето на необходимите вещества - с толкова малки количества е на практика невъзможно организма да си набави витамините и минералите.


Божеее, това за въвеждането все едно аз съм го писала. Моята дъщеря е на адаптирано мляко и имам чувството, че до 25 все на него ще си бъде. Изобщо не иска да си отваря устата, какво остава да ѝ дам цяла порция. На 8 месеца е вече, а не иска да яде нищо друго освен мляко. Дегустира с езиче поднесената ѝ храна и ако не ѝ хареса, абсурд да си отвори устата. И готови пюрета е опитвала и домашно приготвени и зеленчукови, месни, плодови... от плодовите само банан като че по-охотно приема но 1-2 лъжички и стига толкова. Не знам какво да правя вече!

# 12
  • Мнения: 7 776
Както писах вече, давайте парчета на таблата пред детето  и го оставете да опознае и играе с храната само. Без лъжици и без да подавате вие. Нека да види и пипне какво яде. В даден момент и ще опита храната.

Общи условия

Активация на акаунт