Медии и комуникации или фармация?

  • 981
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте! 12 клас съм и ми предстои кандидатстване като съм избрала чужбина и по-точно- Германия. Спряла съм се на специалността Медии и комуникации с идеята не да ставам журналист, а да направя магистратура в сферата на маркетинга, мениджмънта и един ден да работя в голяма фирма като маркетингов специалист, пиар, комуникационен специалист или нещо от този род. Идеята доста ми допадаше, защото винаги съм била човек, харесващ хуманитарните науки, креативен, умеещ да ръководи и организира. Същевременно обаче съм много объркана дали има някакъв смисъл да ги уча тези медии. Дали бих си намерила работа (ако може в България-искам да се върна) , дали това не е просто една всичкология и дали няма да пропилея бъдещето си с глупости. И тук идва ред на другата специалност, за която се чудя-фармацията . Сигурна специалност, добре платена, идеална за жена. Като цяло имам някакъв интерес към природните науки, химията ми вървеше в училище, интересни са ми лекарствата и смятам, че бих се справила. Струва ми се доста по-сериозно от "медии и комуникации". Но ме притеснява това че след завършването просто ще работя в една аптека и цял живот ще продавам лекарства от 9 до 5. Че няма да мога да имам развиваща се кариера, да градя, да ръководя, да бъда удовлетворена от работата си. Просто не знам с тази специалност какво друго мога да правя освен да работя в аптека и дали тази работа няма много бързо да ми омръзне. Объркана съм много. Не знам с какво да се захвана, не знам дали няма да проваля бъдещето си. И също така искам професия със сигурен, висок доход, тъй като каквото и да си говорим това е важно. Какво бихте ме посъветвали да избера?

# 1
  • INFJ
  • Мнения: 9 352
Две доста различни специалности.
Аз лично виждам повече сигурност във фармацията, не мисля, че ще можеш да работиш само в аптека, напротив, вероятно само това образование или това + магистратура, може да ти осигури и работа в лаборатория за контрол на лекарствата или в производството на такива.
Със сигурност дава повече възможности от тези, които виждаш сега.

Медии и комуникации е специалност с голяма конкуренция, доста ще трябва да се буташ докато стигнеш на високо ниво... ако изобщо се случи.

Та аз бих избрала фармацията, струва ми се доста по-сериозна, интересна и точна наука, която предлага добро бъдеще. Но решението си е твое Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 565
Супер различни са двете неща, как точно стигна до чудене между едното и другото.

И втори въпрос: ако искаш да се занимаваш с маркенинг, защо не започнеш директно да учиш маркетинг, за какво са ти тези медии? Според мен в маркетинга има доста хляб, получават се високи доходи и има база за развитие.

Относно фармацията: няколко мои познати завършиха това, всички мечтаеха да работят в големи фармацевтични фирми, но реално работят в аптеки. Продавачка на лекарства по цял ден с досадни бабки и болни. Още ми е чудно защо трябва да се учи 5 години за това, като реално за тази длъжност са достатъчни и 3 години в колеж.
Отплеснах се малко. Идеята ми е, че с икономическо образование от чужбина са ти отворени пътищата за всички международни фирми тук в България. Дори се предпочитат кадри от чужбина. Обаче обратният вариант - някой завършил медицина или фармация да се върне в БГ ... обикновено завършилите тук заминават за Западна Европа.

# 3
  • Мнения: 15
А какво смятате за специалността "Медии и комуникации" ? Доста нова е, нашумява все повече, имате ли познати завършили това, реализирали ли да се? Интересно ми е да чуя различни мнения.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 476
Темата ми е много близка. Аз исках да уча фармация едно време. Вървеше ми биологията.
Учила съм ПР в департамент Масови комуникации. Не искам да те отчайвам, но тези колеги, които си намериха хубава работа, бяха с връзки. Аз се блъсках 10 тина години, смених сума си тъпи шефове, които много искат ПР, ама не знаят за какво и сега се развивам в друга посока.
Покрай пр и маркетинга, се занимавах с хранителни добавки две години. Та това ми беше досегът с фармацията.

# 5
  • Мнения: 10 698
Позната преди години завърши фармация в Германия. По време на следването имаше доста да чете. Учат си не само биология и химия, но и математика, физика и т.н. при това през първите години. Сега е доволна от работата си - работи като фармацефт в голяма аптека. Друга позната преди години завърши маркетинг пак в Германия - е кякто казва тя, нямало е такова четене никъде другаде. Денонощно е чела като се е готвила за изпити или е писала курсови задачи. Там се гледа освен старите теории и най-новото. Конкуренцията е жестока и много шефове на фирми пращат децата си в такива специалности, за да могат после да работят във семейния бизнес. При това както казаха по-горе, много е трудно след завършването да намериш работа. Всичко ( 98% ) в тази сфера става с връзки. За разлика от фармацията, където един добър фармацевт е търсен и има голямо поле за бъдещо развитие ( поне според мен ). Аз лично, ако имах възможност бих пробвал следния модел - фармация до бакалавър ( или до 2 - 3 курс ) в България, магистратура в Германия и евентуално PhD. Като гледам това масово се прави от чужденците тук. Но крайното решение си е твое. Все пак си прецени възможностите, направи си проучване кое как е и действай. Успех !

# 6
  • Мнения: 7 565
А какво смятате за специалността "Медии и комуникации" ? Доста нова е, нашумява все повече, имате ли познати завършили това, реализирали ли да се? Интересно ми е да чуя различни мнения.

Имам няколко познати, завършили ПР и Журналистика в България. Никой от тях не се развива в тази сфера. Последният съвсем пресен случай - нова колежка в работата ми, завършила ПР в СУ, в момента работи като експерт продажби. Каза, че нямало развитие с нейната специалност в България.

# 7
  • Мнения: 462
Бакалавър фармацевт няма. Магистри сме. Има помощник-фармацевти, които учат в колеж. Но те не са с нас.
Хората работят в аптеки, защото е добра работа. Продавач си, ако не си кадърен. Ако си кадърен и си знаеш, си отговаряш на въпросите - непрекъснато ни питат и ние сме първа линия на медицинска грижа. Много хора идват при нас, защото сме по-достъпни от лекарите. Заплатите са големи за бранша. Преди много хора изтичаха към фарм. компании, преди да се усетят и да направят заплатите конкурентни
За оправни хора аптека е идеална. Далеч не единствената опция. Заводи, анализ, научна работа, ако търсите интересна работа, ще намерите. Защо не ходим предимно там - ниски заплати. Аптеката е бизнес, аналитичната лаборатория далеч не такъв. Във фарм. компании за представител няма изисквания за образование и се състезавате с някой си. В аптека работи фармацевтът по закон и не може никой да ни вземе хляба.
Аз категорично съм за фармация, защото тези знания са най-полезните, които една жена може да получи. Какво да дадеш на детето и кога да знаеш да не изпаднеш в паника и да търсиш Бърза помощ. Лекарствени растения се учат четири години плюс практически упражнения по търсенето им из България. Можете да си събирате билки, ако ви е приятно, аз го правя. Химия е нужна на всеки бит, кое как се използва вече ще знаете като професионалист, а не от една съседка какво е казала. Някои съчетания от продукти от бита са смъртоносни и има инциденти, които на вас няма да се случат. Отвари, чайове, парна дестилация на ароматни води, или правенето на такива със стабилизатор, прахове, правене на сиропи, кремове за лице - всички тези полезни прагматики ви минават през ръцете. Дето се казва, една майонеза вече ще знаете като видите рецептата кое как и защо, защото сте учили емулсии и знаете как става и на теория, и на практика.
Дори да не работя, аз фармацията си я използвам всеки божи ден - от избор на козметика, готвене, приготвяне на мои си билкови и козметични продукти за собствена употреба, битовата химия вкъщи, правене на зимнина, лечение на семейството, беритба на полезни растения, които съм учила четири години по-късно няма шанс да сбъркам.
И НАЙ-ВАЖНОТО за мен. Фармацевтичното ми образование ме пази от всякакви изроди, които пробутват малоумни диети, продукти, фалшиви и опасни лекарства, козметики и билки. Само един случай. Преди време видях един как продава "билка" пред Троянския манастир. Какво е това? Билка, за всичко действа. И хората купуват, чичото е билкар, билката не е като отровите по аптеките, знаете как сега е модерно да се мисли. Поглеждам - бял имел, който е отровен. И далеч не е за всички. Добре, че ги спрях хората.
Безумщини като чайове против тайни паразити, ММС или подобни алтернативи, рестриктивни диети, скъпи добавки, които не стават за нищо - моето семейство е предпазено. Ваксините не ме притесняват, разчитам листовки, за всяко едно лекарство мога да видя информация, която за другите е непонятна, но аз я разбирам.
Безценни практично образование. Не е лесно, но колкото повече учите, толкова по-добре.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 476
Нашите затова ме спряха - да не работя в лаборатория.
Сега бих работила във фармацевтична компания. Пусках св по обяви даже. Аз съм с доста силен английски, ако имах и фармация към него, ехей...
Все още ми е хоби и чета. Много приятели ме питат за лекарства, козметика, билки.

Общи условия

Активация на акаунт